Dofinansowanie z urzędu pracy na sklep internetowy

Myślisz o własnym biznesie? Zastanawiasz się nad branżą ecommerce? Zobacz, jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy na sklep internetowy.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Kto może ubiegać się o dofinansowanie z urzędu pracy na sklep internetowy?

Dofinansowanie z urzędu pracy na sklep internetowy mogą uzyskać osoby bezrobotne, absolwenci KIS lub CIS, a także opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.

dofinansowanie z urzędu pracy na sklep internetowy

Aby ubiegać się o dotację z urzędu pracy, należy spełnić określone warunki. Są to m.in.

Pozostałe warunki szczegółowo opisane są w regulaminie. Dlatego ważne, abyś dokładnie przeczytał regulamin, zanim zaczniesz wypełniać wniosek o dofinansowanie z PUP.

Ile wynosi dofinansowanie z urzędu pracy na sklep internetowy?

Maksymalny poziom dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej wynosi 6-krotność średniej krajowej. W tej chwili to ok. 42 tys. zł. Miej jednak na uwadze, że każdy pośredniak ma dowolność w ustaleniu maksymalnej kwoty dofinansowania.

Dlatego w Twoim urzędzie maksymalna dotacja z PUP może wynosić np. 20, 23 czy 25 tys. zł. To bardzo ważne, żebyś wiedział, o ile możesz się ubiegać, bo przekroczenie kwoty może skutkować odrzuceniem Twojego wniosku.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie z urzędu pracy na sklep internetowy?

Dofinansowanie z urzędu pracy na sklep internetowy możesz przeznaczyć na zakup środków trwałych, materiałów/towarów, adaptację lokalu, reklamę, a także pomoc prawną.

Pamiętaj o tym, aby dokładnie sprawdzić w regulaminie, co możesz, a czego nie możesz kupić w ramach dotacji z PUP. Zakazane wydatki to np. środek transportu, telefon, kasa fiskalna czy szkolenia, a także transport zakupionych przedmiotów.

Dodatkowo zweryfikuj czy Twój pośredniak wprowadza progi procentowe w poszczególnych kategoriach wydatków. Chodzi o to, że np. na sprzęt musisz wydać przynajmniej 50% dotacji, na zatowarowanie do 50%, na poradnictwo prawne np. 10%.

Jeśli zakładasz sklep internetowy, to dotację możesz przeznaczyć na:

Pobierz przykładową listę zakupów z dotacji na sklep internetowy

Jak wypełnić wniosek o dofinansowanie z urzędu pracy na sklep internetowy?

Poprawnie wypełniony wniosek o dofinansowanie z urzędu pracy na sklep internetowy. To podstawa Twojego przyszłego sukcesu. Dlatego przyłóż się do tego, bo każdy błąd może stanowić podstawę do odrzucenia wniosku.

Zacznij od opisania swojego pomysłu na biznes. Napisz, jaki sklep internetowy chcesz założyć, co będziesz sprzedawał i kto będzie Twoim klientem (wiek, płeć, zarobki). Wspomnij o sposobach reklamy, które wykorzystasz, ewentualnym zatrudnieniu (liczba pracowników, wynagrodzenie, rodzaj umowy, zakres zadań i kwalifikacje).

dofinansowanie z urzędu pracy na sklep internetowy

Napisz, skąd będziesz brał towar i kto będzie Twoim dostawcą. Opisz swoje wykształcenie i doświadczenie ze wskazaniem, jak wykorzystasz posiadaną wiedzę w swoim biznesie. Przygotuj listę zakupów, analizę SWOT oraz analizę finansową. Zwróć uwagę, aby była rzetelna i nieprzeszacowana. Pamiętaj, aby kwestie podatkowe skonsultować z biurem rachunkowym.

Scharakteryzuj rynek i napisz, ile jest wart, jak się rozwija (oprzyj się na dostępnych danych rynkowych i artykułach branżowych). Wspomnij o swojej konkurencji. Wybierz 3-5 firm, scharakteryzuj ich mocne i słabe strony, a następnie na tym tle wykaż swoje przewagi.

Jakie załączniki do wniosku o dofinansowanie z urzędu pracy?

Sam wniosek o dotację z PUP to nie wszystko. Musisz jeszcze dołączyć odpowiednie załączniki. Ich spis znajdziesz albo w regulaminie, albo we wniosku. Zwróć uwagę, że brak jakiegokolwiek z dokumentów, może stanowić podstawę do odrzucenia wniosku.

Do wniosku o dofinansowanie z urzędu pracy dołączasz m.in.: oświadczenia, formularz o pomocy de minimis, świadectwa szkolne/dyplom studiów, certyfikaty ukończonych szkoleń, dokument potwierdzający prawo do dysponowania lokalem.

Wkład własny a dofinansowanie z urzędu pracy na sklep internetowy

Jeśli chcesz uzyskać dotację z PUP, warto zadeklarować wkład własny. Nie w każdym urzędzie pracy jest on wymagany, jednak zawsze warto go pokazać. Zwiększa to szansę na uzyskanie dofinansowania na działalność.

dofinansowanie z urzędu pracy na sklep internetowy

To, ile wkładu własnego musisz mieć zależy od pośredniaka. W wielu z nich wystarczy zadeklarować np. 20% wnioskowanej kwoty. W innych, im wyższy wkład własny, tym więcej punktów możesz uzyskać.

Wkład własny deklarujesz dołączając do wniosku wyciąg z konta lub oświadczenie, a w samym wniosku rozpisujesz, na co przeznaczyć własne środki. Dodatkowo pamiętaj o wkładzie własnym rzeczowym, czyli maszynach i urządzeniach, które posiadasz, a które możesz wykorzystać w ramach działalności.

Możesz wykorzystać wyposażenie (np. meble), narzędzia, sprzęt komputerowy, samochód. Pamiętaj o tym, aby we wkładzie własnym nie ujmować tych przedmiotów, które chcesz sfinansować w ramach dotacji.

Zabezpieczenie dotacji z PUP

Ubiegasz się o dofinansowanie z urzędu pracy? Musisz mieć zabezpieczenie. Dzięki temu w przypadku złamania postanowień umowy, urząd pracy może dochodzić roszczeń.

Rodzaj zabezpieczenia zależy od konkretnego urzędu pracy. Może być to np. poręczenie, weksel z poręczeniem wekslowym, akt notarialny o dobrowolnym poddaniu się egzekucji.

Więcej o rodzajach zabezpieczenia dofinansowania z PUP przeczytasz w tym artykule.

Lokal a dofinansowanie z urzędu pracy na sklep internetowy

Aby uzyskać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, musisz posiadać lokal. W wielu urzędach pracy w regulaminie znajdziesz informację, ile punktów możesz dostać w tej kategorii. Zdarza się i tak, że za lokal własny dostaniesz np. 5 punktów, a za wynajęty 2 punkty.

To także może mieć znaczenie w końcowym rozrachunku i decydować o przyznaniu dofinansowania lub nie. Dlatego do wniosku dołączasz kserokopię dokumentu poświadczającego posiadanie lokalu. Może być to np. akt notarialny, umowa najmu, czy umowa użyczenia.

Jak wygląda procedura uzyskania dotacji z PUP?

Pierwszy etap to złożenie wniosku, który rozpatruje się formalnie i merytorycznie. Jeśli ocena przebiegnie pozytywnie, to podpisujesz umowę o dofinansowanie i wnosisz zabezpieczenie dotacji.

Następnie czekasz na przelew środków przez urząd pracy i dopiero po jego otrzymaniu rejestrujesz działalność i wydatkujesz w określonym terminie dofinansowanie z urzędu pracy na sklep internetowy.

Po wydatkowaniu środków zanosisz dokumenty księgowe do urzędu pracy i rozliczasz dotację. Następnie prowadzisz działalność przez minimum 12 miesięcy. W tym czasie nie możesz jej zawiesić ani podjąć zatrudnienia.

Po upływie wskazanego czasu, udajesz się do urzędu skarbowego i ZUS-u i bierzesz zaświadczenia o niezawieszaniu działalności i niezaleganiu z płatnościami danin publicznych. Z tymi dokumentami idziesz do urzędu pracy i rozwiązujesz umowę o dofinansowanie.

Dofinansowanie z urzędu pracy na sklep internetowy – podsumowanie

Dofinansowanie z urzędu pracy na sklep internetowy to nawet 42 tysiące złotych, które możesz przeznaczyć na oprogramowanie, reklamę czy zatowarowanie.

Pamiętaj, aby skrupulatnie wypełnić wniosek, pamiętać o załącznikach, a także wkładzie własnym, który warto zadeklarować.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
LinkedIn
Share