Gdzie szukać dofinansowania na założenie działalności?

Jeśli zastanawiasz się nad własną firmą, z pewnością przyda Ci się dodatkowy kapitał. Jeśli nie wiesz, gdzie szukać dofinansowania na założenie działalności, to przeczytaj mój praktyczny poradnik.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Gdzie szukać dofinansowania na założenie działalności?

Jeśli myślisz o własnej firmie, to masz kilka możliwości uzyskania dofinansowania. Możesz skorzystać zarówno z dotacji, jak również pożyczek na otwarcie firmy.

gdzie szukać dofinansowania na założenie działalności

Jakie zatem są to możliwości? Przede wszystkim dotacje z urzędu pracy, dotacje unijne oraz pożyczki w ramach programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie„.

Gdzie szukać dofinansowania na założenie działalności – dotacje z urzędu pracy

Dofinansowanie z PUP przeznaczone jest dla osób bezrobotnych, absolwentów KIS lub CIS oraz opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Istotnym kryterium może być też wiek, bowiem o dotację z urzędu pracy mogą ubiegać się osoby albo poniżej 30 lat (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój) albo powyżej 30-tki (Regionalne Programy Operacyjne).

Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 6-krotność średniej krajowej (ok. 42 tys. zł), jednak każdy urząd pracy może samodzielnie określić ten pułap (np. 16, 18 czy 23 tys. zł).

Porada

Pamiętaj o tym, aby dokładnie sprawdzić, o jaką kwotę możesz maksymalnie wnioskować. Jeśli przekroczysz maksymalną dopuszczalną kwotę dotacji, to urząd odrzuci Twój wniosek.

Zatem jeśli w Twoim urzędzie maksymalna kwota dotacji wynosi 25 tys. zł, to nie możesz wnioskować o więcej (np. o 26 tys. zł).

Aby uzyskać dotację z urzędu pracy należy złożyć kompletny wniosek wraz z załącznikami. Bardzo często dochodzi do tego również biznesplan przedsięwzięcia. Warto mieć na uwadze, że wiele urzędów pracy wymaga, aby przed złożeniem wniosku ukończyć szkolenie z przedsiębiorczości.

Następnie wniosek rozpatrywany jest formalnie i merytorycznie. Pamiętaj, ze bardzo często uchybienia formalne mogą oznaczać odrzucenie wniosku o dotację z PUP. Procedura trwa 30 dni i po tym czasie uzyskujesz decyzję pozytywną lub negatywną.

Jeśli Twój wniosek skierowano do dofinansowania, to podpisujesz umowę z urzędem pracy, ustanawiasz zabezpieczenie (np. akt notarialny o dobrowolnym poddaniu się egzekucji). Kolejny krok to przelew środków na wskazane konto.

Od tego momentu dopiero możesz zarejestrować działalność i wydatkować przyznaną dotację z urzędu pracy. Następnie rozliczasz wydatki i prowadzisz działalność przez okres minimum 12 miesięcy. W tym czasie nie możesz jej zawiesić i podjąć zatrudnienia (chyba że ogłoszono stan epidemii – warunki sprawdź w regulaminie lub umowie). Możesz spodziewać się również kontroli.

Po zakończeniu umowy udajesz się do ZUS-u i urzędu skarbowego po zaświadczenia o niezaleganiu z daninami publicznymi i niezawieszaniu działalności. Z kompletem dokumentów idziesz do pośredniaka i rozwiązujesz umowę.

Zaletą dotacji z urzędu pracy jest prosta i szybka procedura, mniejsza konkurencja i biurokracja. Wadą może być stosunkowo niewielka kwota.

Gdzie szukać dofinansowania na założenie działalności – dotacje unijne

Nadal zastanawiasz się, gdzie szukać dofinansowania na założenie działalności? Odpowiedzią mogą być środki unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

gdzie szukać dofinansowania na założenie działalności

Realizowane są przez operatorów, czyli najczęściej firmy szkoleniowe lub fundacje. Organizują one całościowe projekty, których listy znajdziesz albo na stronie www swojego wojewódzkiego urzędu pracy, albo dzwoniąc do punktu informacyjnego funduszy europejskich.

O dotacje unijne mogą ubiegać się osoby o takich samych kryteriach wiekowych, jak w przypadku dofinansowania z PUP. Muszą one jednak należeć do przynajmniej jednej z poniższych kategorii:

Proces uzyskania dotacji unijnych na działalność jest bardziej rozbudowany i dłuższy. Z reguły może potrwać nawet kilka miesięcy. Pierwszy etap to rekrutacja do projektu. Polega na złożeniu formularza, który jest skróconą wersją biznesplanu.

Następnie formularz weryfikowany jest formalnie i merytorycznie. Jeśli uzyskasz odpowiednią liczbę punktów, to bierzesz udział w projekcie.

Najpierw przechodzisz szkolenia dotyczące zakładania i prowadzenia firmy, podatków, marketingu, tworzenia biznesplanu. Takie szkolenie może potrwać kilka dni.

Po zakończeniu szkolenia składasz biznesplan o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dokument również oceniany jest formalnie i merytorycznie. Po uzyskaniu określonej liczby punktów możesz liczyć na dofinansowanie i wsparcie pomostowe. To dodatkowe środki w wysokości 1000-2000 zł miesięcznie, które możesz przeznaczyć na bieżące funkcjonowanie firmy.

Plusem dotacji unijnych jest kwota i wsparcie pomostowe. Minusem z pewnością jest dość długi czas oczekiwania i rozbudowana procedura.

Gdzie szukać dofinansowania na założenie działalności – pożyczka „Wsparcie w starcie”

Gdzie szukać dofinansowania na założenie działalności? W Banku Gospodarstwa Krajowego, który oferuje pożyczkę „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”.

Pożyczka skierowana jest zarówno do osób bezrobotnych, jak również opiekunów osób z niepełnosprawnościami, a także absolwentów do 4 lat od ukończenia uczelni, a także studentów ostatniego roku.

gdzie uzyskać dofinansowanie na działalność

Pożyczka to aż 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia, którą musisz spłacić maksymalnie w ciągu 7 lat, wliczając w to 12 miesięczny okres karencji. Plusem pożyczki jest niskie oprocentowanie.

Aby uzyskać pożyczkę na działalność musisz złożyć wniosek do pośrednika finansowego, wyznaczonego przez BGK. Ich listę znajdziesz na stronie: http://wsparciewstarcie.bgk.pl/kontakt/ .

Wniosek rozpatruje się formalnie i merytorycznie w ciągu 14 dni. Jeśli uzyskasz pozytywną decyzję, to zakładasz działalność, podpisujesz umowę pożyczki i wydatkujesz przyznane środki. Zaletą pożyczki jest to, że w jej ramach można założyć spółkę. Zatem o pożyczkę mogą ubiegać się jednocześnie np. dwie osoby, które po uzyskaniu pozytywnych decyzji razem zakładają spółkę.

Zaletą jest kwota, czas rozpatrzenia wniosku oraz możliwość założenia spółki. Wadą jest to, że pożyczkę trzeba zwrócić.

Gdzie szukać dofinansowania na założenie działalności – kiedy nabory wniosków?

W związku z aktualną sytuacją większość urzędów pracy wstrzymała nabory wniosków o dotację z PUP. Kiedy pośredniaki je wznowią, trudno powiedzieć. Dlatego warto wykorzystać ten czas i przygotować perfekcyjny wniosek o dofinansowanie z urzędu pracy.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku środków unijnych. Tu część instytucji realizuje projekty, jednak też nie wszędzie. Podobnie ma się to w odniesieniu do pożyczki w ramach działania „Pierwszy biznes-Wsparcie w starcie”.

Jeśli interesuje Cię dofinansowanie na otwarcie działalności, warto śledzić aktualności na stronach internetowych instytucji przydzielających środki.

Gdzie szukać dofinansowania na założenie działalności – podsumowanie

Zastanawiasz się, gdzie szukać dofinansowania na założenie działalności? Do wyboru masz trzy możliwości: dotacje z urzędu pracy, dotacje unijne i pożyczkę w ramach programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”. To, co wybierzesz zależy od Twoich potrzeb, a z drugiej strony od warunków, które musisz spełnić.

Każdy z omówionych instrumentów finansowych ma swoje zalety i wady, dlatego dokładnie przeanalizuj, który z nich będzie dla Ciebie najlepszy. Pamiętaj, że musisz wybrać tylko jeden, bo nie możesz finansować tego samego projektu z kilku różnych źródeł.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
LinkedIn
Share