Skąd wziąć pieniądze na firmę?

Chcesz założyć biznes? Brakuje Ci kapitału? Jeśli na oba pytania odpowiedziałeś twierdząco. To zobacz, skąd wziąć pieniądze na firmę.

Skąd wziąć pieniądze na firmę?

Marzy Ci się własny biznes i zastanawiasz się, skąd wziąć pieniądze na firmę? Jeżeli tak, to zobacz, z jakich możliwości dofinansowania możesz skorzystać. Możesz uzyskać zarówno środki bezzwrotne (dotacja), jak również zwrotne (pożyczka).

skąd wziąć pieniądze na firmę

Swoją przyszłą działalność gospodarczą możesz sfinansować z:

Jak wszystko, tak i powyżej wymienione źródła finansowania firmy mają swoje zalety i wady. Dowiesz się o nich więcej czytają dalej artykuł. Na ten moment najważniejsze jest to, abyś pamiętał, że jednocześnie nie możesz korzystać z kilku możliwości finansowania. Musisz zdecydować się na jeden z instrumentów finansowych.

Skąd wziąć pieniądze na firmę? Sprawdź dotację z PUP

Dotacja z urzędu pracy skierowana jest do: osób bezrobotnych, absolwentów KIS lub CIS, a także opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

Maksymalna kwota dofinansowania nie może być wyższa niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia (ok. 40 tys. zł). Zwróć jednakże uwagę, że każdy urząd pracy ma prawo do dowolnego określenia maksymalnej kwoty. W związku z tym często może być ona niższa niż przewidziana w przepisach.

Przed rozpoczęciem pracy nad wnioskiem o dotację, dokładnie zweryfikuj, o jaką kwotę możesz maksymalnie wnioskować. Jeżeli przekroczysz maksymalny poziom dotacji w swoim urzędzie pracy, to wniosek będzie odrzucony.

Aby złożyć wniosek o dotację z PUP musisz spełniać określone warunki. Przede wszystkim:

To tylko część zasad, które musisz spełnić. Resztę opisano w regulaminie. Dlatego dokładnie się z nim zapoznaj zanim zaczniesz opracowywać wniosek. To ważne, żebyś spełniał wszystkie warunki. W przeciwnym razie nie możesz liczyć na dofinansowanie.

Dofinansowanie na działalność możesz przeznaczyć na zakup: środków trwałych (sprzętu, maszyn), wyposażenia, zatowarowanie i materiały, reklamę, adaptację lokalu, doradztwo prawne.

Miej na uwadze, że każdy urząd pracy ma swój własny katalog wydatków akceptowalnych i wykluczonych z dofinansowania. Najczęściej dotacji nie możesz wydatkować na zakup samochodu, kasy fiskalnej, lokalu, czy pokryć kosztów szkolenia.

Nie możesz jej również przeznaczyć na pokrycie bieżących kosztów funkcjonowania działalności gospodarczej oraz kosztów transportu/przesyłki zakupionych w ramach dotacji wydatków.

Skąd wziąć pieniądze na firmę? Zobacz dotacje unijne

Pierwszą odpowiedzią na pytanie skąd wziąć pieniądze na firmę, jest dotacja z urzędu pracy. Jeśli ona w Twoim przypadku nie wchodzi w grę. To warto zobaczyć alternatywne rozwiązanie, którym jest dofinansowanie unijne.

O dotacje z UE mogą ubiegać się m.in.:

Kwota dotacji z UE zależy od danego projektu i z reguły oscyluje wokół 23 tys. zł. Jednak ogromnym plusem tego źródła finansowania jest to, że poza samą dotacją możesz uzyskać także wsparcie pomostowe. Wsparcie pomostowe wypłacane jest przez 6 lub 12 miesięcy. Miesięczna wysokość wsparcia wynosi 1-2 tys. zł w zależności od projektu. Wsparcie pomostowe możesz wydatkować na pokrycie bieżących kosztów działalności gospodarczej.

Wsparcie pomostowe możesz przeznaczyć na opłatę ZUS, podatków, czynszu, zakupu paliwa, rachunki za telefon.
skąd wziąć pieniądze na firmę

Zainteresowała Cię dotacja unijna? W pierwszej kolejności musisz znaleźć odpowiedni projekt. Następnie składasz formularz rekrutacyjny. Pozytywne przejście przez kolejne etapy rekrutacji oznacza udział w projekcie. Projekty to całościowe cykle szkoleniowe z księgowości, marketingu, prowadzenia firmy i pisania biznesplanu. Po ich ukończeniu składasz właściwy wniosek o dotację.

Dotację z UE możesz przeznaczyć na zakup maszyn i urządzeń, towar, materiały i surowce, reklamę. W ramach niektórych projektów możesz kupić samochód. Czego w większości nie możesz zrobić w ramach dofinansowania z PUP.

Minusem tego źródła finansowania działalności jest dość długi czas oczekiwania na pieniądze. Od momentu złożenia formularza do wypłaty środków może upłynąć kilka miesięcy.

Skąd wziąć pieniądze na firmę? Sprawdź program „Wsparcie w starcie”

Skąd wziąć pieniądze na firmę, jeśli dotacje nie są dla Ciebie? Sprawdź, jak wygląda kwestia pożyczki BGK. W ramach programu „Wsparcie w starcie” o pożyczkę mogą ubiegać się:

Maksymalna kwota pożyczki może wynieść 20-krotność średniego wynagrodzenia czyli w tej chwili ok. 100 tys. zł. Pożyczkę musisz oddać w nie więcej niż 7 lat, wliczając w to roczną karencję w spłacie.

Środki z pożyczki możesz wydatkować na wyposażenie, towar, reklamę. Plusem pożyczki jest niskie oprocentowanie.

W przypadku tego instrumentu finansowego możesz założyć spółkę. Co nie jest możliwe w przypadku dotacji z urzędu pracy. Tam wymaganą formą prawną przyszłej firmy jest jednoosobowa działalność gospodarczą.

Masz znajomego, z którym planujesz założyć spółkę. W takiej sytuacji obaj możecie złożyć osobne wnioski na jedną działalność. Ty ubiegasz się o 50 tys. zł i Twój znajomy również. Dzięki temu możecie uzyskać 100 tys. zł.

Skąd wziąć pieniądze na firmę – podsumowanie

Wiesz już, skąd wziąć pieniądze na firmę. Masz kilka opcji. Różnią się między sobą warunkami, wysokością kwoty. Możesz uzyskać od 20 tys. do ponad 100 tys. zł, a to już spory kapitał na start.

Pamiętaj, że nie możesz finansować tego samego projektu z dwóch różnych źródeł w tym samym czasie. Dlatego też musisz wybrać jeden z omawianych instrumentów finansowych.

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.