Gdzie uzyskać dotację na założenie firmy?

Nosisz się z zamiarem otwarcia biznesu? Może potrzebujesz kapitału, ale nie wiesz, gdzie uzyskać dotację na założenie firmy? Sprawdź, jakie są możliwości dofinansowania własnej działalności gospodarczej.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Gdzie uzyskać dotację na założenie firmy?

To, gdzie uzyskać dotację na założenie firmy po części zależy od Twojego statusu na rynku pracy oraz wieku. Nieco inne możliwości mają osoby bezrobotne, a inne osoby zatrudnione.

gdzie uzyskać dotację na założenie firmy

Twój wiek także może mieć znaczenie, bo zdarzają się projekty, w których mogą brać osoby poniżej 30 lat, jak również te skierowane do osób powyżej 30-tki. Jak to wygląda w praktyce?

Gdzie uzyskać dotację na założenie firmy – dotacje z urzędu pracy

Pierwszym miejscem, do którego możesz się udać jest urząd pracy. To najprostsza i najszybsza droga do uzyskania dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Mimo że sama kwota jest stosunkowo niewielka, choć zależy to od rodzaju biznesu, to nadal spora grupa osób decyduje się na to rozwiązanie.

Kto może ubiegać się o dotację z urzędu pracy?

O dofinansowanie z PUP mogą starać się bezrobotni, absolwenci KIS lub CIS, a także opiekunowie. Jednak to nie wszystko, ponieważ znaczenie może mieć też wiek, o którym wspomniałem wcześniej. Bowiem pośredniaki rozdzielają dotacje z dwóch głównych źródeł: Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) dla osób poniżej 30 lat i Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) dla osób powyżej 30-tki.

Ponadto, aby ubiegać się o dotację z PUP trzeba spełniać określone warunki:

Więcej warunków zawsze szczegółowo opisanych jest w regulaminie. Dlatego to pierwszy dokument, który należy dokładnie przeczytać, jeśli ubiegasz się o dofinansowanie na działalność gospodarczą.

Jaka jest kwota dotacji z urzędu pracy?

Maksymalna kwota dofinansowania z PUP wynosi 6-krotność średniej krajowej, czyli aktualnie ok. 31 tys. zł. Natomiast musisz mieć świadomość, że każdy pośredniak może dowolnie ustalić maksymalny pułap. Stąd bardzo często kwota, o którą możesz się ubiegać jest niższa niż ta ustawowa. Może to być np. 16, 18, 20 czy 25 tys. zł. Pamiętaj, że jej przekroczenie będzie oznaczać odrzucenie Twojego wniosku o dotację z urzędu pracy.

Na co można wydatkować dotację z urzędu pracy?

Dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej możesz przeznaczyć m.in. na:

Miej jednak na względzie, że katalog dozwolonych w ramach dofinansowania z PUP rzeczy może różnić się pomiędzy poszczególnymi urzędami. Dlatego sprawdź, co możesz, a czego nie możesz kupić z dotacji w swoim pośredniaku.

gdzie uzyskać dotację na założenie firmy

Ponadto nie zapomnij o progach procentowych. Chodzi o to, że na poszczególne kategorie wydatków musisz przeznaczyć określony procent dotacji. Dla przykładu na sprzęt musisz wydać ponad 50% dotacji, a na reklamę jedynie 10%

Co więcej, wszystkie wydatki muszą być uzasadnione i spójne z Twoją działalnością. Chodzi o to, aby były niezbędne do jej uruchomienia i późniejszego prowadzenia.

Jak otrzymać dotację z urzędu pracy?

Aby uzyskać dofinansowanie z PUP musisz złożyć kompletny wniosek, który weryfikuje się formalnie i merytorycznie w ciągu 30 dni (czasami wcześniej, choć to zależy od konkretnego urzędu pracy).

Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, podpisujesz umowę z pośredniakiem, wnosisz zabezpieczenie i czekasz na przelew dotacji. Dopiero po jego otrzymaniu zakładasz działalność i wydatkujesz przyznane środki.

Kolejny etap to rozliczenie wydatków i prowadzenie działalności przez minimum 12 miesięcy. W tym czasie nie możesz jej zawiesić, a tym bardziej podjąć zatrudnienia. Dodatkowo w czasie trwania umowy o dofinansowanie możesz spodziewać się kontroli ze strony urzędu pracy.

Po zakończeniu umowy idziesz do ZUS-u i urzędu skarbowego po zaświadczenia o niezaleganiu z daninami publicznymi i niezawieszaniu działalności. Z kompletem dokumentów udajesz się do swojego pośredniaka i rozwiązujesz umowę.

Gdzie uzyskać dotację na założenie firmy – dotacje unijne

Alternatywą dla dotacji z urzędu pracy mogą być środki unijne. Jednak zwróć uwagę, że nie są dostępne w każdym województwie (np. na Mazowszu takie projekty nie są realizowane). Dlatego ich dostępność jest ograniczona i są bardziej rozbudowane niż projekty z PUP.

Kto może ubiegać się o dotację unijną na działalność?

O dofinansowanie unijne na otwarcie firmy mogą ubiegać się osoby spełniające jedno z poniższych kryteriów:

Jak zatem widzisz są to też projekty skierowane do zatrudnionych. Dodatkowo tutaj także jest podział na wiek, bowiem są projekty dla osób poniżej 30 lat, jak również dla tych powyżej 30-tki.

Jaka jest kwota dotacji unijnych na działalność?

Bardzo podobna do kwot z urzędu pracy, ponieważ i tu maksymalny pułap może wynosić 6-krotność średniej krajowej, choć z reguły maksymalny poziom dofinansowania ustalony jest na poziomie 23-27 tys. zł, choć zależy to od konkretnego projektu.

Na co można wydatkować dotację unijną na działalność?

Dotację unijną na otwarcie firmy możesz przeznaczyć na zakup maszyn, urządzeń, wyposażenia, reklamę czy towar lub materiały. Istotne jest tu, że poza samą dotacją otrzymujesz również comiesięczne wsparcie pomostowe w wysokości 1000-2000 zł. Możesz je wydać na bieżące funkcjonowanie firmy, czyli czynsz, ZUS, podatki, rachunki, paliwo etc.

Jak otrzymać dotację unijną na działalność?

Pierwszym krokiem jest znalezienie operatora, który organizuje projekt. Najczęściej są to różnego rodzaju fundacje lub firmy szkoleniowe. Lista projektów powinna być dostępna na stronie www wojewódzkiego urzędu pracy właściwego dla województwa, w którym mieszkasz. Możesz ją uzyskać również z punktu informacji funduszu europejskich.

gdzie uzyskać dotację na założenie firmy

Drugi krok to złożenie formularza rekrutacyjnego. Jest to uproszczona wersja biznesplanu, w której pokrótce opisujesz swój pomysł na biznes. Formularz weryfikuje się pod kątem formalnym i merytorycznym. Jeśli proces przebiegnie pozytywnie, jesteś zapraszany do udziału w projekcie.

Projekt to cykl szkoleń, które trwają z reguły kilka lub kilkanaście dni. Wszystko zależy od operatora i harmonogramu. Na szkoleniach uczysz się, jak zarejestrować działalność, rozliczyć, reklamować i pisać biznesplan.

Kolejny krok to złożenie właściwego biznesplanu, który ponownie jest weryfikowany formalnie i merytorycznie. Po pozytywnej ocenienie uzyskujesz dotację. Dalsza procedura przebiega podobnie jak w przypadku urzędu pracy.

Weź jednak pod uwagę, że od momentu złożenia formularza rekrutacyjnego, do momentu wypłaty dofinansowania może upłynąć nawet kilka miesięcy.

Gdzie uzyskać dotację na założenie firmy – dotacja z LGD

Jeśli nadal nie wiesz, gdzie uzyskać dotację na założenie firmy, to kolejnym wyborem może być dofinansowanie z LGD, czyli Lokalnych Grup Działania. To swojego rodzaju partnerstwa tworzone na określonym terenie, w którego skład wchodzą przedstawiciele lokalnych organizacji (stowarzyszenia, gminy, firmy, spółdzielnie, placówki kulturalne).

Kto może ubiegać się o dotację z LGD?

Dofinansowanie z LGD przeznaczone jest dla osób, które:

Pamiętaj, że każde LGD może mieć jeszcze swoje wewnętrzne wymogi dotyczące możliwości ubiegania się o to dofinansowanie. Plusem jest to, że z tego instrumentu finansowego mogą skorzystać zarówno osoby bezrobotne, jak również pracujące.

Jaka jest kwota dotacji z LGD?

Zdecydowanie większa niż w dwóch wcześniej opisanych przypadkach. Tu w grę wchodzą naprawdę spore środki, bo sięgające przedziału 50-100 tys. zł.

Na co można wydatkować dotację z LGD?

Dofinansowanie z LGD możesz przeznaczyć na zakup środków trwałych (maszyny, urządzenia, sprzęt, wyposażenie), oprogramowanie, reklamę, a także prace remontowe.

Jak otrzymać dotację z LGD?

Aby uzyskać dotację z LGD musisz znaleźć swoją Lokalną Grupę Działania i sprawdzić czy prowadzi nabór. Jeśli tak, to składasz wniosek wraz z wszystkimi załącznikami. To zdecydowanie bardziej rozbudowana dokumentacja niż w poprzednich dwóch przypadkach.

Wypełnioną dokumentację weryfikuje się najpierw w LGD, a następnie w urzędzie marszałkowskim. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, otrzymujesz dofinansowanie.

Gdzie uzyskać dotację na założenie firmy – kiedy nabory wniosków?

To zależy od konkretnej instytucji, ponieważ nie ma sztywnych wytycznych w tym zakresie. Nabory z reguły wcześniej ogłaszane są na stronach internetowych urzędu pracy, LGD lub danego operatora. Dlatego warto dokładnie je śledzić, bo czas na złożenie wniosku może być stosunkowo krótki.

Ponadto nabory organizuje się aż do wyczerpania środków, co oznacza, że im bliżej końca roku, tym mniej pieniędzy jest do rozdzielenia. Co więcej, kończy się też okres programowania na lata 2014-2020, a to również wpływa na wysokość możliwych do uzyskania dotacji.

Gdzie uzyskać dotację na założenie firmy – podsumowanie

Pytanie, gdzie uzyskać dotację na założenie firmy zostało wyczerpane. Do wyboru masz jedną z trzech możliwości: urząd pracy, dotacje unijne lub LGD. Każda z nich rządzi się nieco innymi warunkami i przeznaczona jest dla innej kategorii wnioskodawców.

Dlatego dokładnie przeanalizuj każdą z omawianych form i wybierz tę, która okaże się dla Ciebie najlepsza.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

RSS
LinkedIn
Share