Na co można przeznaczyć dofinansowanie z urzędu pracy?

Jeśli zastanawiasz się, co możesz kupić z dotacji z urzędu pracy, przeczytaj mój praktyczny poradnik. Krok po kroku powiem Ci, na co można przeznaczyć dofinansowanie z urzędu pracy To o tyle ważne, że wydatkowanie dotacji z urzędu pracy jest odgórnie uregulowane i musisz dokonać ściśle określonych zakupów.  

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Jeśli nie wiesz, na co można przeznaczyć dofinansowanie z urzędu pracy – zajrzyj do regulaminu 

Przygotowując listę zakupów z dotacji PUP pierwszym krokiem powinno być dokładne przestudiowanie regulaminu. Tam znajdziesz wszystkie zapisy związane z wydatkowaniem przyznanych środków.  

Pierwszą kwestią są progi procentowe. To znaczy, że na określoną kategorię wydatków możesz przeznaczyć konkretny % dofinansowania. Co ważne, każdy urząd ma nieco inne wymagania.

na co można przeznaczyć dofinansowanie z urzędu pracy

To znaczy, że w jednym na zatowarowanie będziesz mógł wydatkować np. do 50% otrzymanej kwoty. Z kolei w innym pośredniaku maksymalny pułap w tej kategorii będzie wynosił np. do 15% dotacji.  

Pamiętaj o tym, że nie możesz przekroczyć wyznaczonych progów. Jeśli to zrobisz, Twój wypełniony wniosek o dotację z urzędu pracy zostanie odrzucony.  

Druga sprawa to katalog wydatków, czyli wszystko to, co można kupić z dotacji PUP. Zwróć na to szczególną uwagę, ponieważ ewentualny błąd tutaj (np. zakup niedozwolonej rzeczy) może być równoznaczny z odrzuceniem wypełnionego wniosku o dofinansowanie z urzędu pracy.  

Na co można przeznaczyć dofinansowanie z urzędu pracy? 

Tak jak wspomniałem powyżej każdy urząd pracy ma swój własny wykaz możliwych z dofinansowania wydatków.  To, co możesz kupić w jednym pośredniaku, w innym nie będziesz mógł zrealizować. Dlatego zanim cokolwiek wpiszesz do wniosku o dotację z PUP, sprawdź w regulaminie czy jest to dozwolone.  

Kolejna sprawa to zgodność wydatków z planowaną działalnością gospodarczą. Tę kwestię bierze pod uwagę urząd pracy przy ocenie wniosku o dofinansowanie na działalność.

Dlatego wszystkie wydatki powinny być zgodne z tym, czym chcesz się zajmować.

Przykład

Zakup projektora multimedialnego może być nieuzasadniony, jeśli zamierzasz świadczyć usługi kosmetyczne. 

Następną kwestią jest dobre uzasadnienie poczynionych zakupów. Sama wiedza na temat tego, na co można przeznaczyć dofinansowanie z urzędu pracy, to za mało. Musisz także do każdego wydatku dopisać uzasadnienie.

Na co można przeznaczyć środki z PUP

Bez tego dana kategoria może być wykreślona z dofinansowania. Pamiętaj, aby uzasadnienie było konkretne, jasne i wyczerpujące.

Musisz w nim zbić wszystkie ewentualne obiekcje osoby oceniającej wniosek i szczegółowo wyjaśnić, z jakiego powodu decydujesz się np. na taki model laptopa, a nie inny.  

Przykład

Jeśli decydujesz się na zakup laptopa w ramach planowanej działalności gospodarczej. To w uzasadnieniu możesz napisać, że komputer będziesz wykorzystywał do reklamy swojej działalności, pozyskiwania klientów, kontaktów z klientami, przygotowywania wycen, ofert etc.

W ramach dofinansowania możesz kupić: 

Dofinansowanie możesz również wydać na: 

Dodatkowo przy doradztwie prawnym i konsultacjach może pojawić się wymóg, że muszą być przeprowadzone przez kancelarię prawną.  

Pobierz przykładową listę zakupów z dotacji z PUP

Czego nie można kupić z dotacji z urzędu pracy? 

Wiesz już, na co można przeznaczyć dofinansowanie z urzędu pracy. Czas dowiedzieć, który wydatki są zakazane i nie możesz ich sfinansować w ramach dofinansowania.  

Tutaj także mogą pojawić się różnice w zależności od urzędu pracy, w którym jesteś zarejestrowany.  

Środków nie możesz przeznaczyć m.in. na: 

Ponadto zwróć uwagę, że część urzędów pracy zastrzega sobie możliwość obniżenia kwoty dotacji w ramach poszczególnych wydatków To znaczy, że możesz spotkać się z odgórnie narzuconym limitem w konkretnych kategoriach.

Przykład

Np. komputer będziesz mógł kupić do kwoty 3 tys. zł, a telefon do 1 tys. zł.  

Kolejnym zakazanym wydatkiem mogą być meble, jeśli miałbyś firmę zarejestrowaną we własnym domu. Meble możesz kupić pod warunkiem, że będą służyły tylko i wyłącznie celom prowadzenia działalności gospodarczej (np. będą to meble biurowe).  

Co więcej, w wielu pośredniakach telefon znajdzie się na liście wykluczonych z dofinansowania wydatków. Dlatego też, jeśli dokładnie chcesz wiedzieć, na co możesz przeznaczyć dotację z urzędu pracy, to koniecznie najpierw zajrzyj do swojego regulaminu.  

Pobierz przykładową listę zakazanych wydatków w ramach dotacji z PUP

Na co można przeznaczyć dofinansowanie z urzędu pracy – rzeczy nowe czy używane? 

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś w ramach dotacji ubiegał się o finansowanie używanych sprzętów, maszyn czy wyposażenia. Zaletą używanego sprzętu jest z pewnością cena. Będzie znacznie tańszy niż nowy odpowiednik. Weź jednak pod uwagę, że może pojawić się problem z trwałością, większą awaryjnością i brakiem części zamiennych. Zastanów się zatem, czy możesz sobie pozwolić na ewentualne przestoje? 

Ponadto zakup używanego sprzętu może wiązać się z dodatkowymi obowiązkami po Twojej stronie. Skompletowanie ofert lub nawet konieczność wynajęcia rzeczoznawcy do oszacowania wartości danego przedmiotu. Co więcej, cena zakupu używanego sprzętu musi być niższa niż cena nowego, a także nie może przekraczać jego wartości rynkowej. Co z kolei może rodzić kolejne koszty.  

Dodatkowo jeśli decydujesz się na zakup sprzętu używanego. To będziesz musiał później uzyskać oświadczenie sprzedającego, że zakupiony przez Ciebie sprzęt nie został sfinansowany ze środków publicznych w ciągu ostatnich 7 lat.

W związku z tym może lepszym rozwiązaniem będzie zakup nowych urządzeń i wyposażenia? Urzędy pracy zwykle przychylniej na to patrzą.  

Kiedy trzeba wydać dotację z urzędu pracy? 

Na wydatkowanie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej masz określony czas. Nie możesz przyznanych środków wydatkować w dowolnym terminie. Jest to jasno sprecyzowane w regulaminie przyznawania dofinansowania z PUP. 

Na co można przeznaczyć dofinansowanie z urzędu pracy

Środki musisz wydać w terminie 60 dni od podpisania umowy o dofinansowanie z urzędem pracy, jednak nie może to nastąpić później niż do 30 dnia od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jeśli wydatkujesz dotację z PUP po terminie, będziesz musiał ją zwrócić.  

Dodatkowo weź pod uwagę, że poczynione wydatki musisz udokumentować i później rozliczyć z urzędem pracy. W tym celu musisz posiadać faktury, rachunki lub umowy kupna-sprzedaży. Preferowaną formą przez pośredniaki są faktury. 

Istotną kwestią są również zakupy, których ewentualnie dokonasz poza Polską. Możesz kupić sprzęt lub urządzenia za granicą, ale później do rozliczenia musisz dołączyć tłumaczenie przysięgłe dokumentów księgowych.  

Na co można przeznaczyć dofinansowanie z urzędu pracy – podsumowanie 

Wiesz już, na co można przeznaczyć dofinansowanie z urzędu pracy. Zanim zaczniesz myśleć o zakupach z dotacji sprawdź regulamin. Następnie pomyśl, które rzeczy są niezbędne do rozpoczęcia planowanej działalności i są zgodne z jej profilem.  

W kolejnym kroku zweryfikuj progi procentowe i przygotuj uzasadnienie. Pamiętaj, że jeśli na Twojej liście wydatków znajdzie się coś wykluczonego z dofinansowania lub przekroczysz progi procentowe, to Twój wniosek może zostać odrzucony.  

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
LinkedIn
Share