Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny

Jeśli interesuje Cię dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny, ale nie wiesz, jak to wygląda od strony praktycznej. To zajrzyj do mojego artykułu. Krok po kroku tłumaczę w nim, jak uzyskać dofinansowanie z PUP.  

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł.

Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny – gdzie się zgłosić? 

Pierwszy krok, aby dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny pojawiła się na Twoim koncie, jest rejestracja w urzędzie pracy. Zwróć uwagę, że aby ubiegać się o dofinansowanie z PUP musisz spełnić określone warunki.

dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny

Chodzi m.in.. o nieposiadanie zarejestrowanej działalności, nieposiadanie zaległości w ZUS i urzędzie skarbowym z tytułu wcześniej prowadzonej firmy, nieposiadanie nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych.

Ponadto w ciągu 12 miesięcy przed złożeniem wniosku nie możesz odmówić bez uzasadnionej przyczyny udziału w stażu, szkoleniu lub innej formie pomocy oferowanej przez urząd pracy, a także nie możesz przerwać bez uzasadnionej przyczyny wyżej wymienionych form aktywizacji zawodowej.  

Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny – kto może złożyć wniosek? 

Wniosek mogą złożyć osoby bezrobotne zarejestrowane w konkretnym urzędzie pracy. Znaczenie może mieć czas pozostawania osobą bezrobotną. Chodzi o to, że w wielu urzędach pracy, abyś mogła złożyć wniosek o dotację z PUP, musisz być bezrobotna określony czas (np. 3 miesiące). Jeśli nie spełnisz tego warunku, a i tak złożysz wniosek, to zostanie odrzucony. 

Dobra informacja jest taka, że ten warunek nie występuje w każdym pośredniaku. W sporej części z nich możesz złożyć wniosek już następnego dnia po rejestracji, oczywiście jeśli aktualnie prowadzony jest nabór.  

Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny – w jakim terminie złożyć wniosek? 

Wnioski w PUP przyjmowane są w dwóch trybach: otwartym i zamkniętym. Otwarty oznacza, że wnioski o dofinansowanie na działalność można składać przez cały rok, do momentu wyczerpania środków. Z kolei tryb zamknięty oznacza, że przyjmowane są w określonym terminie (np.. Raz na kwartał przez tydzień). 

W przypadku naboru otwartego lepiej jest złożyć wniosek jak najszybciej, ponieważ im bliżej końca roku, tym mniej pieniędzy i mniejsza szansa na dofinansowanie. W sytuacji, kiedy Twój urząd pracy prowadzi nabory zamknięte, wniosek spokojnie możesz złożyć tak pierwszego, jak i ostatniego dnia. Ważne, żeby zmieścić się w wyznaczonym terminie.  

Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny – jaka jest maksymalna kwota? 

Maksymalny poziom dofinansowania z PUP wynosi 6-krotność średniej krajowej (ok. 31 tys. zł). Pamiętaj jednak o tym, że każdy urząd pracy ma dowolność w określaniu maksymalnego poziomu dofinansowanie i może być on mniejszy. Dlatego kalkulując listę zakupów uważaj na to, aby nie przekroczyć maksymalnego poziomu dotacji w Twoim pośredniaku.  

Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny – jak wypełnić wniosek? 

Wniosek o dofinansowanie z PUP jest pewnego rodzaju biznesplanem, gdzie szczegółowo opisujesz swój pomysł. Opisz swoje wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Wskaż, czym zajmowałaś się w dotychczasowej pracy i jak te umiejętności wykorzystasz we własnej firmie. Napisz o swoim wykształceniu oraz ukończonych kursach i szkoleniach.  

Opis pomysłu zacznij od charakterystyki usług, którymi chcesz się zająć. Wymień, jakie usługi zamierzasz zaoferować, czym się charakteryzują, jak będzie przebiegał proces świadczenia danej usługi.  

Następnie scharakteryzuj swoje klientki. Kto nimi będzie (określ płeć, wiek, status społeczny, majątkowy, miejsce zamieszkania). Wskaż, jakie Twoja grupa docelowa ma oczekiwania i dlaczego miałaby wybrać właśnie Ciebie. 

Zdefiniuj rynek, na którym masz zamiar działać. Napisz, ile jest wart, jak się rozwija, jaka jest dynamika i zainteresowanie tego rodzaju usługami (wykorzystuj dane branżowe, dane GUS, raporty i analizy). Opisz swoją konkurencję. Wybierz 3-5 firm i scharakteryzuj w następujących kategoriach: zakres usług, cena, jakość, reklama, opinie klientów. Na tym tle wskaż swoje przewagi.  

dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny

Określ, jak będziesz się reklamowała i opisz poszczególne działania reklamowe. Wskaż, dlaczego decydujesz się akurat na taką formę promocji (np.. Social media, strona www, reklama na samochodzie etc.).  

Wymień, jakim sprzętem własnym dysponujesz i co wykorzystasz z własnych zasobów (np. meble, komputer, samochód). Pamiętaj, aby wkład własny nie pokrywał się z tym, co zamierzasz kupić w ramach dotacji. Opracuj listę zakupów z dotacji oraz środków własnych, a następnie przygotuj rzetelną analizę finansową opartą na wiarygodnych danych.  

Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny – co można kupić? 

Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny może być przeznaczona na zakup sprzętu, maszyn, urządzeń, oprogramowania, towaru/materiałów, reklamę, konsultacje prawne.

Zanim przygotujesz listę zakupów, sprawdź w regulaminie, na co konkretnie możesz wydać dotację, a czego w ramach dofinansowania z PUP nie możesz kupić (często jest to np. samochód czy kasa fiskalna, a także koszty kursów czy szkoleń).

Ponadto zwróć uwagę, czy Twój urząd pracy nie wprowadza progów procentowych w poszczególnych kategoriach wydatków. Chodzi o to, że np. na sprzęt musisz wydać ponad 50% dotacji, na zatowarowanie/materiały jedynie do 50%, a np. na reklamę maksymalnie 20%.

W przypadku mobilnego salonu kosmetycznego bardzo ważne jest odpowiednie sporządzenie listy wydatków z dotacji urzędu pracy. Dlaczego? Dlatego, że nie każdy zakup będzie uzasadniony. Urząd pracy może zakwestionować np. fotel kosmetyczny, który z założenia jest trudny w transporcie (chyba że kupisz specjalny mobilny).

Jakie zatem wydatki wchodzą w grę? Z pewnością wszelkiego rodzaju materiały (np. lakiery, zestawy do makijażu, bazy, topy, zestawy do manicure, pedicure, henna, płyn do skórek, płyny do dezynfekcji etc.). Dodatkowo sprzęt elektroniczny (np. laptop do prowadzenia działań reklamowych, kontaktów z klientami) czy reklama (np. ulotki, utworzenie strony www, reklama na samochodzie).

Jeśli chodzi o sprzęt typowo kosmetyczny, to możesz pomyśleć o autoklawie, frezarce z pochłaniaczem, taborecie kosmetycznym, kufrze kosmetycznym, biurku mobilnym, lampie UV LED, lampie lupie, myjce ultradźwiękowej, cążkach, pilnikach, frezach, dłutkach.

Pamiętaj o tym, aby każdy wydatek był szczegółowo uzasadniony, dlaczego decydujesz się na taki zakup i jak będzie on wykorzystywany w Twojej pracy.

Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny – jakie zabezpieczenie?

Aby uzyskać dofinansowanie z PUP, musisz wybrać formę zabezpieczenia dotacji. Szczegółowe informacje znajdziesz w poprzednim artykule, gdzie szeroko omawiam rodzaj zabezpieczenia dotacji z urzędu pracy.

Brak formy zabezpieczenia może stanowić powód do odrzucenia Twojego wniosku o dotację na działalność. Dodatkowo zwróć uwagę, jak punktowane są poszczególne formy zabezpieczenia, bo w tej kategorii też możesz liczyć na dodatkowe punkty.

Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny – ile wkładu własnego?

To kolejny aspekt, który może decydować o tym, czy dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny zostanie Ci przyznana. Do wniosku dołączasz albo oświadczenie, albo wyciąg z konta określający Twój wkład własny. To, ile wkładu własnego musisz zadeklarować określa regulamin.

dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny

Bardzo często jest tak, że im wyższy wkład własny, tym więcej punktów możesz uzyskać. Pamiętaj o tym, aby we wniosku o dotację z urzędu pracy napisać, na co przeznaczysz środki własne. Możesz je wydać zarówno na sprzęt, jak również wskazać, że zostaną przeznaczone na bieżące funkcjonowanie firmy (np. opłaty ZUS-u, paliwo etc.).

Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny – jakie załączniki?

Listę załączników do wniosku o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej znajdziesz albo w samym wniosku, albo w regulaminie. Miej na uwadze, że brak któregokolwiek z załączników może oznaczać odrzucenie Twojego wniosku,

Do wniosku dołączasz najczęściej:

Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny – jak zwiększyć szansę na dofinansowanie?

Przede wszystkim musisz mieć dobrze napisany wniosek, bez błędów formalnych i merytorycznych. Ponadto pamiętaj, że większą szansę na dotację z urzędu pracy mają te osoby, których dotychczasowe wykształcenie i doświadczenie jest zgodne z planowaną działalnością gospodarczą.

Aby zwiększyć swoje szansę dołącz do wniosku listy intencyjne lub przedwstępne umowy o współpracy. Dobrze jest je podpisać zarówno z przyszłymi klientkami, jak również dostawcami.

Ponadto miej na względzie referencje z poprzednich miejsc pracy, które też wpływają pozytywnie na ocenę Twojego wniosku. Dodatkowo jeśli dotychczas prowadziłaś np. fan page, gdzie pokazywałaś swoje realizacje i opinie, to o tym też warto wspomnieć. Pamiętaj tylko, żeby dopisać, że tego rodzaju usługami zajmowałaś się nieodpłatnie pomagając swoim koleżankom i znajomym w ramach swojego wolnego czasu.

Bardzo dobrze, jeżeli do wniosku o dofinansowanie z PUP dołączyć również zdjęcia swoich dotychczasowych prac. To pokaże Cię jako osobę profesjonalną, która ma doświadczenie, zna się na tym, czym chce się zająć. Ponadto wyróżni Twój wniosek na tle pozostałych.

Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny – podsumowanie

Choć dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny nie jest łatwa do zdobycia, to warto się o nią postarać. To dość duży zastrzyk gotówki, który w przypadku mobilnych usług kosmetycznych powinien w zupełności wystarczyć.

Pamiętaj o tym, aby dobrze przygotować wniosek o dofinansowanie z PUP, dołączyć wszystkie wymagane załączniki oraz dokładnie przemyśleć listę wydatków. Przed ostatecznym złożeniem wniosku dokładnie sprawdź go pod kątem formalnym i merytorycznym, aby uniknąć ewentualnych błędów, które mogą zniweczyć cały Twój wysiłek.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Sprawdź opinie moich Klientów  

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

RSS
LinkedIn
Share