Kiedy dotacje z urzędu pracy 2020?

Wiele osób ubiegających się o dofinansowanie z urzędu pracy, zadaje sobie pytanie, kiedy dotacje z urzędu pracy 2020? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź, w jakim startują dotacje z urzędu pracy i kiedy najlepiej jest złożyć wniosek, aby uzyskać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. 

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł.

Kiedy urzędy pracy organizują nabory wniosków o dotację z PUP? 

Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie, kiedy dotacje z urzędu pracy 2020. Najpierw należy zacząć od tego, jak urzędy pracy organizują konkursy o dofinansowanie.  

kiedy dotacje z urzędu pracy 2020

Z reguły pośredniaki organizują nabory wniosków o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej w dwóch trybach. Pierwszy z nich to konkursy otwarte. Co oznacza, że wnioski o dofinansowanie z PUP można składać przez cały rok, aż do wyczerpania środków. W takim trybie dotacje startuj zazwyczaj w pierwszym kwartale (najczęściej styczeń-luty).  

Drugi tryb, to tak zwane konkursy zamknięte. W tym przypadku urząd pracy ogłasza konkretny termin naboru wniosków (np. 13.03-20.03). Warto pamiętać, że tryb zamknięty trwa około tygodnia i w tym czasie należy złożyć wniosek.

Warto podkreślić, że konkursy w trybie zamkniętym organizuje się średnio raz na kwartał, choć w dużej mierze zależy to od konkretnego pośredniaka, ilości posiadanych środków, złożonych wniosków o dotację z PUP w ostatnim naborze, liczby przyznanych dofinansowań.  

Kiedy dotacje z urzędu pracy 2020 – w jakim terminie najlepiej złożyć wniosek o dofinansowanie z PUP?  

To zależy od tego, jaki rodzaj naboru prowadzi Twój urząd pracy. Jeśli jest to nabór otwarty i wnioski o dotację z PUP można składać od początku roku aż do wyczerpania środków.

To w takim przypadku najlepiej złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy jak najszybciej. Wynika to stąd, że im później złożysz wniosek, tym mniejsza szansa na dofinansowanie z PUP. Pod koniec roku urzędy pracy posiadają już niewielką pulę, więc automatycznie mniej osób uzyska dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej

kiedy dotacje z urzędu pracy 2020

Ponadto istnieje ryzyko zmniejszenia uzyskanego dofinansowania. Załóżmy, że chciałeś otrzymać 20 tys. złotych. Jednak ze względu na ograniczoną pulę środków i chęć rozdzielenia jak największej ilości dofinansowań. Twoja dotacje może zostać obcięta np. do poziomu 16 tys. złotych.  

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku naborów zamkniętych. Wówczas masz czas na przygotowanie wniosku o dotację z PUP, bo ogłoszenie o naborze pojawia się wcześniej niż mają być przyjmowane wnioski.

Tu nie musisz się spieszyć, bo kolejność zgłoszeń nie ma znaczenia. Istotne jest to, abyś zmieścił się ze złożeniem wniosku o dotację z urzędu pracy w wyznaczonym terminie. Możesz zarówno złożyć swój wniosek pierwszego dnia naboru, jak również ostatniego.  

Kiedy dotacje z urzędu pracy 2020? 

Dotacje z urzędu pracy w 2020 roku już ruszyły. Część urzędów pracy przeprowadziła już pierwsze nabory i przyznała dofinansowania z PUP. Warto zwrócić uwagę, że w niektórych pośredniakach środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej przewidziane na pierwszą część roku już się wyczerpały.  

W zdecydowanej większości przypadków urzędy pracy organizowały nabory wniosków dla osób powyżej 30-tego roku życia. Następne nabory będą skierowane do osób poniżej 30-tki.  

Skąd można dowiedzieć się, kiedy dotacje z urzędu pracy 2020? 

Pośredniaki umieszczają informacje o tym, kiedy dotacje z urzędu pracy 2020 na swoich stronach internetowych. Dlatego to jest pierwsze źródło, które warto śledzić. Bardzo często część z nich na początku roku ogłasza harmonogram naboru wniosków o dotację z PUP, gdzie można dokładnie sprawdzić, w jakim terminie będzie prowadzony nabór.  

Kolejnym źródłem informacji może być pośrednik pracy lub doradca zawodowy, do którego przychodzisz na spotkania. Nie zawadzi też skorzystać z infolinii konkretnego urzędu pracy lub śledzić mój fan page, gdzie regularnie umieszczam ogłoszenia o kolejnych naborach wniosków o dofinansowanie z urzędu pracy.  

Kiedy dotacje z urzędu pracy 2020 – jak długo trwa ocena wniosków? 

Urzędy pracy na rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie z PUP mają 30 dni. Czasami decyzję o przyznaniu dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub odrzuceniu Twojego wniosku możesz uzyskać szybciej. Wszystko zależy od ilości złożonych wniosków o dotację z urzędu pracy i liczby osób zaangażowanych do ich oceny.  

Kiedy dotacje z urzędu pracy 2020 a koronawirus? 

Niestety, koronawirus mocno skomplikował sytuację, jeśli chodzi o dofinansowanie z urzędu pracy. Wpłynął także dotkliwie na niemal każdą dziedzinę życia społecznego. Urzędy pracy aktualnie zawiesiły wszelkiego rodzaju nabory wniosków o dotację.

kiedy dotacje z urzędu pracy 2020

Nie przyjmują wniosków zarówno w odniesieniu do rozpoczęcie działalności gospodarczej, jak i doposażenia stanowiska pracy, stażu czy szkoleń. Nie obsługują również osobiście osób bezrobotnych. Wszelkich spraw należy dokonywać przez kontakt telefoniczny lub mailowy.  

Takie zawieszenie działalności urzędów pracy i wstrzymanie naboru wniosków o dotację ma potrwać w optymistycznej wersji do końca marca 2020 roku. Choć już teraz wiele pośredniaków zastrzegło sobie, że nabory będą wstrzymane do odwołania, czyli znacznie dłużej.

Co to oznacza dla Ciebie? Przede wszystkim to, że z realizacją swoich planów dotacyjnych będziesz się musiał wstrzymać przynajmniej na pewien czas. Jednak nie należy z nich rezygnować i dokładnie przygotować się do uzyskania dotacji z urzędu pracy

Kiedy dotacje z urzędu pracy 2020 – czy warto teraz przygotować wniosek o dofinansowanie z PUP? 

Nawet jeśli aktualnie nabory wniosków o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej wstrzymano. To warto przygotować swój wniosek.

Dlaczego? Z kilku powodów. Po pierwsze, to idealny moment na to, aby dokładnie dopracować wniosek o dotację z PUP. W przypadku normalnie ogłaszanych naborów tego czasu jest znacznie mniej. Przez co bardzo często we wniosku mogą pojawić się nawet błahe błędy (np. brak podpisu lub niewypełnione wszystkie pola). Co może oznaczać odrzucenie Twojego wniosku o dotację z urzędu pracy już na etapie oceny formalnej i utratę szansy na dofinansowanie.  

Po drugie, do wzorów wniosków o dotację z PUP masz cały czas dostęp. Co więcej, nie zmienią się, kiedy znów zostaną uruchomione nabory, więc od razu będziesz mógł złożyć już wcześniej przygotowany wniosek.  

Po trzecie, zmniejszyć się może Twoja bezpośrednia konkurencja. Wiele osób marnuje teraz ten czas, zamiast opracować wniosek o dotację z PUP. Kiedy dotacje z urzędu pracy 2020 w końcu ruszą, mogą nie zdążyć złożyć wniosku, a Ty to zrobisz. Dlatego wykorzystaj ten czas do maksimum i zacznij opracowywać swój wniosek o dotację z urzędu pracy.  

Kiedy dotacje z urzędu pracy 2020 – podsumowanie 

Dotacje z PUP już ruszyły, jednak koronawirus skomplikował sytuację i zostały wstrzymane do odwołania. Jednak warto dobrze spożytkować ten czas i przygotować perfekcyjny wniosek o dofinansowanie z PUP, wyprzedzając tym samym swoją konkurencję.

W momencie, kiedy dotacje z urzędu pracy 2020 ruszą, Ty będziesz gotowy i będziesz mógł złożyć swój wypełniony wniosek o dotację z PUP.  

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z PUP 

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP

Sprawdź opinie moich Klientów 

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

RSS
LinkedIn
Share