Dotacja z urzędu pracy 2024

Co zrobić, aby dotacja z urzędu pracy 2024 znalazła się na Twoim koncie? W tym artykule podpowiadam, jak krok po kroku uzyskać dofinansowanie z PUP.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Dla kogo dotacja z urzędu pracy 2024?

Dotacja z urzędu pracy 2024 skierowana jest do osób bezrobotnych, absolwentów KIS lub CIS oraz opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Aby ubiegać się o dofinansowanie na działalność, musisz spełnić szereg warunków, które szczegółowo określone są w regulaminie.

dotacja z urzędu pracy 2024

Wśród nich są m.in.

Pozostałe warunki tak jak wspomniałem znajdziesz w regulaminie, dlatego dokładnie się z nim zapoznaj. Dzięki temu unikniesz potencjalnych błędów, które mogą skutkować odrzuceniem Twojego wniosku o dotację z urzędu pracy.

Ile wynosi dotacja z urzędu pracy 2024?

Każdy urząd pracy może dowolnie określić poziom dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Zwróć uwagę, że ustawowo maksymalny pułap wynosi 6- krotność średniej krajowej. Mimo to w wielu pośredniakach maksymalny poziom dofinansowania jest dużo niższy. Najczęściej w przedziale 20-30 tys. zł

Porada

Co ważne, nie możesz go przekroczyć. To znaczy, że jeśli Twój urząd pracy ma maksymalną kwotę na poziomie 20 tys. zł, to tylko o tyle możesz wnioskować.
Jeśli wpiszesz wyższą kwotę, wniosek może zostać odrzucony na etapie oceny formalnej.

Na co przeznaczyć dotację z urzędu pracy 2024?

Co do zasady dotacja z urzędu pracy 2024 może być wydatkowana na zakup środków trwałych, towarów, materiałów, adaptację lokalu, reklamę, konsultacje prawne.

Miej jednak na uwadze, że każdy pośredniak ma swój katalog wydatków, które możesz ponieść w ramach dofinansowania, jak również tych wykluczonych z dotacji.

Co możesz kupić z dotacji z PUP:

Dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej możesz wydatkować też na adaptację lokalu (np. remont, malowanie lokalu) oraz reklamę (m.in. utworzenie strony www, wydruk ulotek, baner, oklejenie samochodu). Z powodzeniem możesz też skorzystać z pomocy prawnej.

Dodatkowo pamiętaj o sprawdzeniu progów procentowych pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków. Zobacz, ile procent dofinansowania z PUP musisz przeznaczyć na konkretną kategorię wydatków.

Porada

Zdarza się, że np. na sprzęt musisz wydać minimum 50% dotacji, na reklamę 10%, na zatowarowanie maksymalnie do 20%, a na adaptację lokalu max. 20%.
Jeśli ubiegasz się o 20 tys. zł, to 10 tys. zł przeznaczasz na zakup sprzętu, 2 tys. zł na reklamę, za 4 tys. zł możesz kupić towar i również za 4 tys. zł możesz przeprowadzić adaptację lokalu.

Zwróć też uwagę na to, aby wydatki były jak najbardziej zgodne z profilem Twojej działalności oraz były dobrze uzasadnione. Nie możesz kupować rzeczy, które bezpośrednio nie są powiązane z rodzajem działalności (np. ekspres do kawy w przypadku firmy budowlanej). Dopracuj też uzasadnienie każdego zakupu. Musisz szczegółowo wyjaśnić, dlaczego decydujesz się na konkretny zakup i jak wykorzystasz go we własnej firmie.

Dotacja z urzędu pracy 2024 – czego nie możesz kupić?

To, na co dotacja z urzędu pracy 2024 nie może być przeznaczona zależy od konkretnego urzędu pracy. Wydatki, które są zakazane w jednym pośredniaku mogą być akceptowane w innym. Dlatego warto dokładnie sprawdzić regulamin i zobaczyć, co możesz, a czego nie możesz kupić w ramach dofinansowania z PUP.

Najczęściej z dotacji z urzędu pracy nie kupisz samochodu, kasy fiskalnej, szkoleń. Nie wydasz jej również na bieżące opłaty, kary, grzywny, zakup nieruchomości, akcji i obligacji. Dofinansowania na działalność nie możesz także przeznaczyć na pokrycie kosztów przesyłki zakupionych rzeczy.

Dotacja z urzędu pracy 2024 wymaga posiadania lokalu i zabezpieczenia

Jeśli interesuje Cię dotacja z urzędu pracy 2024, to musisz posiadać lokal oraz wybrać formę zabezpieczenia dofinansowania. Do wniosku o dotację z PUP dołączasz ksero dokumentu potwierdzającego posiadanie lokalu. Może być to Twój lokal, użyczony lub wynajęty. Brak lokalu może zakończyć Twoje marzenia o uzyskaniu dotacji z urzędu pracy.

dotacja z urzędu pracy 2024

Po drugie, musisz określić rodzaj zabezpieczenia. Może być to:

Pamiętaj, że w każdy pośredniaku rodzaj zabezpieczenia może być inny. Może okazać się tak, że do wyboru będziesz miał np. 3 z powyższych form.

Szczegółowe warunki i zasady związane z rodzajem zabezpieczenia dotacji z PUP znajdziesz w regulaminie. Każda z form zabezpieczenia ma nieco inne wymagania i może okazać się, że np. nie znajdziesz poręczycieli i będziesz musiał zdecydować się na inną formę.

Przykład

Jeśli zdecydujesz się na akt notarialny, to musisz posiadać ruchomości lub nieruchomości o wartości np. 120% wnioskowanej kwoty. Nie będziesz mógł ich sprzedać przez czas trwania umowy.

Dodatkowo zwróć uwagę, jak punktowane są poszczególne rodzaje zabezpieczenia dofinansowania na działalność. Np. za poręczenie możesz uzyskać 5 punktów, a z kolei za akt notarialny 0.

Wkład własny a dotacja z urzędu pracy 2024

Ubiegając się o dofinansowanie z PUP, w większości urzędów pracy musisz zadeklarować wkład własny. Wysokość środków własnych różni się pomiędzy poszczególnymi pośredniakami. Stosunkowo często jest to 20% wnioskowanej kwoty. Zdarza się jednak i tak, że im wyższy wkład własny, tym więcej punktów możesz uzyskać.

Przykład

Jeżeli ubiegasz się o 16 tys. zł, to w przypadku 20% wkładu własnego musisz zadeklarować 3200 zł jako środki własne.

Jako potwierdzenie wkładu własnego dołączasz do wniosku wyciąg z konta lub oświadczenie. Dodatkowo we wniosku o dotację z PUP musisz napisać, na co przeznaczyć posiadane środki własne (np. bieżące opłaty).

Pamiętaj również wkładzie własnym rzeczowym. Są to maszyny, urządzenia czy wyposażenie, które posiadasz, a które chcesz wykorzystać w ramach planowanej działalności. Wymieniasz je we wniosku, wraz ze wskazaniem ich szacunkowej wartości. Zwróć uwagę, żeby nie podawać tych rzeczy, które chcesz kupić w ramach dotacji z urzędu pracy.

Dotacja z urzędu pracy 2024 – jak uzyskać?

Aby dotacja z urzędu pracy 2024 została Ci przyznana, musisz prawidłowo wypełnić wniosek o dofinansowanie z PUP. Chodzi o szczegółowe odpowiedzi na poszczególne pytania. Pamiętaj, że wnioski różnią się między poszczególnymi urzędami pracy.

dotacja z urzędu pracy 2024

Zacznij od przedstawienia swojej ścieżki zawodowej i edukacyjnej. Napisz, gdzie pracowałeś i czym się zajmowałeś. Staraj się pokazać spójność między planowaną firmą, a dotychczasowym doświadczenie zawodowym. Następnie opisz ukończone szkolenia i wskaż, czego się nauczyłeś i co możesz wykorzystać we własnej działalności.

Opisz, jakie posiadasz dodatkowe przydatne umiejętności (np. prawo jazdy, obsługa komputera, sprzedaż, negocjacje) oraz napisz, co motywuje Cię do założenia własnej firmy.

W kolejnym kroku przejdź do charakterystyki swojego pomysłu i napisz, czym będziesz się zajmował. Wskaż, kto będzie Twoim klientem (wiek, płeć, zarobki, wykształcenie, potrzeby, oczekiwania, problemy, lokalizacja). Scharakteryzuj rynek, na którym masz zamiar działać oraz swoich konkurentów. Napisz, jakie są mocne i słabe strony konkurentów i czym Ty się wyróżniasz na tym tle.

Przygotuj listę zakupów, analizę SWOT oraz prawidłową analizę finansową. Pamiętaj, aby kwestie podatkowe skonsultować z biurem rachunkowym. Zgromadź niezbędne załączniki. Ich listę znajdziesz albo we wniosku o dotację z PUP. albo w regulaminie. Pamiętaj, że brak załączników może skutkować odrzuceniem wniosku.

Dotacja z urzędu pracy 2024 – podsumowanie

Dotacja z urzędu pracy 2024 to duże ułatwienie startu Twojego biznesu. W zależności od urzędu pracy możesz uzyskać nawet 38 tys. zł. Pamiętaj o dobrym przygotowaniu wniosku. Szczegółowo opisz swój pomysł, przygotuj załączniki, wybierz formę zabezpieczenia dotacji.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
LinkedIn
Share