Dofinansowanie na firmę IT

Jesteś informatykiem? Planujesz założyć własną działalność gospodarczą? Jeśli tak, to warto skorzystać z dodatkowego wsparcia. Może nić być dotacja z urzędu pracy. Zobacz, ile wynosi i jak uzyskać dofinansowanie na firmę IT.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na firmę IT?

Dofinansowanie na firmę IT z urzędu pracy skierowane jest do osób bezrobotnych, czyli zarejestrowanych w pośredniaku. To pierwszy, choć niejedyny warunek, który musisz spełnić.

dofinansowanie na firmę IT

Ponadto jeśli zamierzasz ubiegać się o dotację z PUP, to:

To tylko niektóre z warunków, które musisz spełnić. Pozostałe szczegółowo opisane są w regulaminie naboru wniosków. Dlatego zanim zaczniesz myśleć o dotacji, sprawdź czy spełniasz wszystkie kryteria.

Ile wynosi dofinansowanie na firmę IT?

Dofinansowanie na firmę IT z PUP może maksymalnie wynieść nawet nieco ponad 42 tys. zł (6-krotność średniej krajowej). Niestety, każdy urząd pracy może dowolnie określić maksymalną granicę dotacji. Wielokrotnie jest ona znacznie niższa.

Najczęściej wysokość dotacji z PUP waha się w granicach 20-37 tys. zł. Istotne jest to, abyś dokładnie sprawdził, o jaką kwotę możesz się maksymalnie ubiegać. Jeśli ją przekroczysz, to wniosek zostanie odrzucony.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie na firmę IT?

Dotację z urzędu pracy możesz wydać na zakup:

Przygotowując listę zakupów zweryfikuj w regulaminie katalog akceptowalnych przez urząd pracy wydatków. Każdy pośredniak ma swoją własną listę wydatków, które możesz sfinansować w ramach dotacji oraz tych, których sfinansować nie możesz.

Pobierz przykładową listę zakupów z dotacji na firmę IT

Czego nie kupisz w ramach dotacji z PUP? Przede wszystkim do wydatków zakazanych należy zakup:

Nie możesz również sfinansować kosztów przesyłki i transportu zakupionych rzeczy, a także bieżących kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. czynsz, ZUS, podatki, wynagrodzenia).

dofinansowanie na firmę IT

Sprawdź też czy pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków występują określone progi procentowe. Co to oznacza? To, że np. na sprzęt musisz wydać minimum 50% dotacji, na reklamę jedynie 10%, a na adaptację lokalu do 20% wnioskowanej kwoty dofinansowania na działalność.

Zwróć również uwagę na to, aby we wniosku dokładnie uzasadnić, z jakiego powodu decydujesz się na konkretny zakup i w jaki sposób będziesz z niego korzystał. Pamiętaj, aby każdy wydatek był ściśle związany z profilem Twojej przyszłej firmy.

Przykładowe uzasadnienie zakupu

Planowany wydatekUzasadnienie zakupu
Laptopniezbędny do bieżącej pracy, tworzenia oprogramowania. Równocześnie wykorzystywany do reklamy, pozyskiwania klientów, kontaktów z klientami i urzędami.

Wkład własny a dofinansowanie na firmę IT

Miej na względzie, że ubiegając się o dofinansowanie na firmę IT powinieneś posiadać wkład własny. Choć nie zawsze jest on wymagany, to warto go zadeklarować, bo to zawsze zwiększa Twoje szanse na dotację z PUP.

Wysokość środków własnych zależy od konkretnego urzędu pracy. W jednych może być to np. 20% wnioskowanej kwoty. Z kolei w innych im wyższy wkład własny, tym większą liczbę punktów możesz uzyskać. Wkład własny deklarujesz przez dołączenie do wniosku wyciągu z konta lub oświadczenia.

We wniosku o dotację z urzędu pracy musisz szczegółowo wskazać, na co przeznaczysz środki własne. Możesz je przeznaczyć na konkretne zakupy lub bieżące koszty prowadzenia firmy (np. ZUS, podatki, paliwo etc.).

Poza wkładem własnym finansowym warto zadeklarować także wkład własny rzeczowy. To np. wyposażenie, urządzenia, które posiadasz i możesz wykorzystać w przyszłej działalności. Pamiętaj, aby nie deklarować jako wkładu własnego rzeczy, które zamierzasz kupić w ramach dofinansowania.

Przykład

Jeśli w ramach dofinansowania zamierzasz kupić laptopa, to jako wkładu własnego nie deklaruj, że już posiadasz notebooka.

Jakie załączniki do wniosku o dofinansowanie na firmę IT?

Każdy urząd pracy wymaga dołączenia do wniosku określonych załączników. Ich brak, to poważny błąd, który może skutkować nawet odrzuceniem Twojego wniosku.

Lista załączników, które musisz dołączyć do wniosku o dofinansowanie na firmę IT, różni się pomiędzy poszczególnymi pośredniakami. Spis załączników znajdziesz we wniosku lub regulaminie.

Najczęściej wymagane załączniki to:

Do tego warto dołączyć listy intencyjne lub umowy o współpracy z przyszłymi klientami lub dostawcami, referencje z poprzednich miejsc pracy. To może zwiększyć Twoje szanse na dotację.

Jaka forma zabezpieczenia do wniosku o dofinansowanie na firmę IT?

Ubiegając się o dofinansowanie na firmę IT musisz wybrać określony rodzaj zabezpieczenia. To instrument, dzięki któremu urząd pracy może dochodzić swoich roszczeń, jeśli złamiesz warunki umowy.

dofinansowanie na firmę IT

Co do zasady możesz wybrać:

Niestety, nie w każdym urzędzie pracy wszystkie formy zabezpieczenia będą dostępne. Zdarza się, że wybór ograniczony jest do 2 lub 3.

Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj zabezpieczenia, warto sprawdzić, jakie warunki musisz spełnić.

Przykład

Jeśli zdecydujesz się na poręczenie, to najczęściej musisz posiadać 2 poręczycieli, z odpowiednim poziomem dochodów, najlepiej pracujących na umowę o pracę na czas nieokreślony.

Poznaj szczegóły zabezpieczenia dofinansowania z urzędu pracy.

Jak uzyskać dofinansowanie na firmę IT?

Jeśli interesuje Cię dofinansowanie na firmę IT, musisz przygotować dobry wniosek. We wniosku warto wskazać swoje doświadczenie i posiadane umiejętności. Pochwal się ukończonymi szkoleniami.

Przykład

Jeśli opisujesz swoją ścieżkę zawodową pamiętaj o wskazaniu zakresu obowiązków na poszczególnych stanowiskach pracy. Dodatkowo możesz również pochwalić się osiągniętymi sukcesami.

Następnie opisz zakres usług, którymi chcesz się zająć. Wyjaśnij, co konkretnie będziesz robił (np. programowanie, tworzenie stron www etc.). Określ, kto będzie Twoim klientem (np. przyszli przedsiębiorcy) oraz napisz, w jaki sposób będziesz się reklamował (strona www, social media, mailing).

W kolejnym kroku scharakteryzuj rynek, na którym zamierzasz działać. Opisując rynek posługuj się dostępnymi analizami, danymi statystycznymi, raportami. Opisz swoją konkurencję (wybierz 3 podobne firmy) i wymień ich słabe i mocne strony.

Przygotuj analizę finansową. Pamiętaj, aby była rzetelna, wykonalna i oparta na realnych założeniach. Zwróć uwagę, aby kwestie podatkowe skonsultować z biurem rachunkowym. Dołącz analizę SWOT oraz listę zakupów.

Dofinansowanie na firmę IT – podsumowanie

Dofinansowanie na firmę IT z urzędu pracy może wynosić maksymalnie około 30 tys. zł. Możesz ją przeznaczyć na zakup sprzętu, oprogramowania czy reklamę.

Zwróć uwagę na konieczność posiadania wkładu własnego, wyboru zabezpieczenia oraz dołączenia załączników. Jeśli tego nie zrobisz, Twój wniosek może zostać odrzucony.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
LinkedIn
Share