Dofinansowanie dla wizażysty

Jesteś wizażystką i marzysz o własnej firmie? Nie masz wystarczających środków na start? Sprawdź, jak możesz uzyskać dofinansowanie dla wizażysty z urzędu pracy.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Kto może ubiegać się o dofinansowanie dla wizażysty?

O dofinansowanie dla wizażysty z urzędu pracy mogą ubiegać się osoby bezrobotne, absolwenci KIS lub CIS, a także opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.

dofinansowanie dla wizażysty

Aby uzyskać dotację na działalność gospodarczą należy spełnić określone warunki, które szczegółowo opisane są w regulaminie i mogą różnić się pomiędzy poszczególnymi pośredniakami.

Jeśli zamierzasz złożyć wniosek o dotację nie możesz:

To tylko niektóre z warunków, które musisz spełnić, są jeszcze inne, dlatego powinnaś dokładnie zapoznać się z zapisami regulaminu. Niespełnienie któregokolwiek z warunków ubiegania się o dotację z PUP może skutkować odrzuceniem Twojego wniosku.

Ile wynosi dofinansowanie dla wizażysty?

Maksymalna kwota dotacji, o jaką możesz wnioskować zależy od konkretnego urzędu pracy. Co do zasady jest to 6-krotność średniej krajowej (ok. 42 tys. zł). Natomiast bardzo często zdarza się, że kwota jest znacznie niższa.

Dofinansowanie dla wizażysty może wahać się w granicach 20-37 tys. zł. Pamiętaj o tym, że nie możesz ubiegać się o wyższą kwotę niż maksymalna granica w Twoim urzędzie pracy.

Porada

Dokładnie zweryfikuj, o jaką sumę możesz się ubiegać. Jeśli wniosek będzie opiewał na wyższą, to urząd pracy go odrzuci, a Ty stracisz szansę na dofinansowanie.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie dla wizażysty?

Dofinansowanie dla wizażysty możesz przeznaczyć na zakup:

W przypadku działalności związanej z wizażem możesz kupić np. kosmetyki, pędzle, kuferek kosmetyczny, rzęsy, waciki, pęsety, środki do dezynfekcji. Ponadto możesz kupić laptopa, urządzenie wielofunkcyjne, meble (nie zawsze), stronę www, ulotki czy inne materiały reklamowe.

dofinansowanie dla wizażysty

Przy wydatkowaniu dotacji z PUP zwróć uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze, na progi procentowe między poszczególnymi kategoriami wydatków. Chodzi o to, że np. na sprzęt musisz wydać min. 50% dotacji, na materiały jedynie 30%, a na reklamę 5%.

Porada

Pamiętaj, żeby sprawdzić, jakie progi procentowe obowiązują w Twoim urzędzie. Jeśli je przekroczysz, czyli np. na reklamę wydasz 10% dofinansowania, to urząd odrzuci Twój wniosek.

Po drugie, sprawdź, jakie wydatki w Twoim urzędzie pracy są wyłączone z możliwości dofinansowania.

Bardzo często dotacji nie przeznaczysz na:

Ponadto pamiętaj o tym, aby każdy wydatek był związany z profilem działalności i szczegółowo uzasadniony. Im lepiej, tym większa szansa na to, że nie zostanie zakwestionowany przez urząd pracy.

Pobierz przykładową listę zakupów z dotacji na firmę dla wizażystki

Jakie załączniki do wniosku o dofinansowanie dla wizażysty?

Każdy urząd pracy poza wnioskiem wymaga również określonych załączników. Ich listę znajdziesz w regulaminie czy samym wniosku. Miej na względzie, że brak załączników może być poważnym błędem i skutkować odrzuceniem Twojego wniosku.

Do wniosku o dofinansowanie dla wizażysty najczęściej musisz dołączyć:

Porada

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na dotację, to do wniosku warto dołączyć listy intencyjne o współpracy z klientami lub dostawcami. Pomocne mogą być także referencje z poprzednich miejsc pracy oraz portfolio wcześniejszych realizacji, które pokaże Twoje umiejętności.

Warto pochwalić się także osiągniętymi sukcesami. Jeżeli wygrałaś konkurs na stylizację lub makijaż, to możesz także o tym wspomnieć we wniosku o dotację z PUP.

Czy dofinansowanie dla wizażysty wymaga zabezpieczenia?

Jeśli ubiegasz się o dofinansowanie dla wizażysty musisz wybrać jedną z form zabezpieczenia. Do wyboru są: akt notarialny, blokada konta, gwarancja bankowa, zastaw na prawach lub rzeczach, poręczenie oraz weksel z poręczeniem wekslowym.

W zależności od urzędu pracy wybór może być ograniczony do 2 lub 3 rodzajów. Zanim zdecydujesz się na konkretną formę zabezpieczenia dokładnie przeczytaj, jakie warunki musisz spełnić.

Przykład

W przypadku aktu notarialnego musisz posiadać ruchomości lub nieruchomości o wartości 120%. Zwróć uwagę, że ten procent może być wyższy w zależności od danego urzędu pracy.

Dofinansowanie dla wizażysty a wkład własny

Spora część urzędów pracy wymaga wniesienia wkładu własnego. Jego wysokość zależy od danego pośredniaka. Jedne wymagają np. 20% wnioskowanej kwoty. W innych ta wysokość może być wyższa.

Porada

Nawet jeśli Twój urząd pracy nie wymaga wkładu własnego, to i tak warto go zadeklarować. Zwiększa to bowiem szanse na dofinansowanie dla wizażysty.

dofinansowanie dla wizażysty

Pamiętaj o tym, aby środki własne szczegółowo rozpisać we wniosku. Możesz je przeznaczyć na konkretne zakupy lub bieżące wydatki związane z prowadzeniem firmy. Wkład własny deklarujesz przez dołączenie do wniosku wyciągu z konta lub oświadczenia.

Do tego możesz dołączyć też wkład własny rzeczowy, czyli sprzęt, który posiadasz i możesz wykorzystać w ramach planowanej działalności. Zwróć jednak uwagę, aby nie był to sprzęt, który chcesz kupić w ramach dofinansowania z PUP.

Czy jest inne dofinansowanie dla wizażysty niż dotacja z urzędu pracy?

Dofinansowanie dla wizażysty z urzędu pracy nie jest jedyną drogą do uzyskania kapitału na założenie własnej firmy. Alternatywą mogą być środki unijne lub pożyczka z programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie„.

Dotacje unijne skierowane są dla osób bezrobotnych, reemigrantów, osób odchodzących z rolnictwa, czy osób z niepełnosprawnościami. Kwota w zależności od projektu wynosi około 23-27 tys. zł. Do tego dochodzi jeszcze wsparcie pomostowe w wysokości około 2 tys. zł, które wypłacane jest przez 6 lub 12 miesięcy.

Z kolei o pożyczkę mogą ubiegać się osoby bezrobotne, studenci ostatniego roku, a także absolwenci do 4 lat od ukończenia uczelni wyższej. Pożyczka może maksymalnie wynosić 20 krotność średniej krajowej (w tej chwili ok 100 tys. zł). Pożyczkę możesz maksymalnie spłacić w ciągu 7 lat, wliczając w to 12 miesięcy karencji w spłacie. Oprocentowanie wynosi 0,25% w skali roku.

Dofinansowanie dla wizażysty – podsumowanie

Dofinansowanie dla wizażysty z urzędu pracy jest jedną z dróg do sfinansowania swojego biznesu. W ramach dotacji możesz kupić wyposażenie, urządzenia, kosmetyki czy materiały reklamowe.

Pamiętaj o załącznikach do wniosku, a także zabezpieczeniu. Bez tego Twój wniosek o dofinansowanie z PUP może zostać odrzucony już na etapie oceny formalnej.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z PUP 

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
LinkedIn
Share