Maksymalna dotacja z urzędu pracy

Zakładasz firmę i ubiegasz się o dofinansowanie z PUP? Zastanawiasz się, ile wynosi maksymalna dotacja z urzędu pracy? Sprawdź, o ile możesz wnioskować i co zrobić, żeby zdobyć pełną dotację.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Ile wynosi maksymalna dotacja z urzędu pracy?

Maksymalny poziom dofinansowania z PUP na rozpoczęcie działalności gospodarczej, wynosi 6-krotność średniej krajowej. W tej chwili urzędy pracy na start firmy mogą przyznawać maksymalnie nieco ponad 42 tys. zł.

maksymalna dotacja z urzędu pracy

To zarówno dobra, jak i zła wiadomość. Dlaczego zła? Dlatego, że każdy urząd może dowolnie określać maksymalną granicę środków, o które można wnioskować. Co oznacza, że w zależności od pośredniaka kwota na działalność może być niższa.

Dlatego przed ubieganiem się o dofinansowanie na działalność, zweryfikuj, o ile możesz wnioskować. Może się bowiem zdarzyć, że maksymalny poziom dofinansowania z PUP będzie wahał się w granicach 20-30 tys. zł.

Ponadto jeśli składasz wniosek o dotację z urzędu pracy pod koniec roku, to licz się z tym, że kwota dofinansowania może być znacznie niższa niż wcześniej określona.

Od czego zależy maksymalna dotacja z urzędu pracy?

Maksymalna dotacja z urzędu pracy zależy od oceny Twojego wniosku o dotację z urzędu pracy. Im więcej punktów, tym wyższa kwota dofinansowania. Aby zdobyć jak największą liczbę punktów, musisz przygotować perfekcyjny wniosek. Dlatego warto sprawdzić, czy Twój urząd pracy udostępnia wraz z regulaminem kartę oceny formalnej i merytorycznej wniosku. Dzięki temu będziesz wiedział na to zwrócić szczególną uwagę.

Po pierwsze, liczy się Twoje doświadczenie i wykształcenie. Im bardziej zgodne z planowaną działalnością, tym większa szansa na uzyskanie dotacji z PUP. Dlatego we wniosku udowadniaj, że masz niezbędne kwalifikacje i umiejętności, które pozwolą Ci założyć i prowadzić z sukcesem firmę.

Po drugie, wydatki w ramach dotacji muszą być spójne z planowaną działalnością. Chodzi o to, żeby każdy zakup był niezbędny do uruchomienia i prowadzenia firmy. Zatem nie możesz kupować ekspresu do kawy, kiedy chcesz założyć warsztat samochodowy. Co więcej, pamiętaj o tym, aby każdy wydatek był szczegółowo uzasadniony.

Po trzecie, ważny jest wkład własny finansowy, który warto zadeklarować. W niektórych urzędach pracy jest on wymagany, w innych dobrowolny. Jego wysokość zależy od konkretnego pośredniaka. W niektórych urzędach możesz spotkać się z sytuacją, kiedy im wyższy poziom środków własnych, tym więcej punktów możesz uzyskać (np. za 50% wkładu własnego możesz dostać 10 pkt.).

Po czwarte. znaczenie ma rodzaj zabezpieczenia dofinansowania. Sprawdź, który rodzaj zabezpieczenia gwarantuje dodatkowe punkty. Może się okazać, że np. wybór aktu notarialnego da Ci kilka dodatkowych punktów. Oczywiście pamiętaj o tym, że wybór zabezpieczenia zależy ostatecznie od tego, czy spełniasz określone warunki.

Po piąte, jeśli do wniosku dołączysz przedwstępne umowy o współpracy od klientów albo dostawców, to także Twój wniosek zyskuje i ma większe szanse na uzyskanie dotacji z urzędu pracy.

Po szóste, ilość zdobytych punktów będzie też zależna od tego, jaki lokal posiadasz. W zależności od urzędu pracy, za swój lokal możesz uzyskać 5 punktów, a za lokal wynajęty lub użyczony 0.

Po siódme, znaczenie ma czas, kiedy składasz wniosek. Jeśli Twój urząd przyjmuje wnioski w trybie ciągłym (przez cały rok) do wyczerpania puli posiadanych środków. To najlepiej wniosek złożyć na początku roku, bo wtedy jest najwięcej pieniędzy. Im później, tym dotacja będzie niższa.

Maksymalna dotacja z urzędu pracy czy mniej?

Z mojego doświadczenia wynika, że lepiej jest wnioskować o maksymalny poziom dofinansowania. Daje to bowiem większą pewność, że nawet w sytuacji, kiedy dojdzie do obcięcia kwoty. To i tak otrzymasz całkiem przyzwoitą sumę.

maksymalna dotacja z urzędu pracy

Jeśli wnioskujesz o mniej, w przypadku obcięcia dotacji z PUP może być ona tak mała, że nie zdecydujesz się na podpisanie umowy. Uruchomienie działalności w takiej sytuacji nie będzie po prostu możliwe.

Z drugiej strony miej na względzie, że w przypadku dużej liczby zgłoszeń lub ograniczonego budżetu na to działanie (np. pod koniec roku), obcinanie dotacji może być normalną praktyką i dotykać szczególnie tych osób, które wnioskowały o pełną pulę.

Gdzie sprawdzić, ile wynosi maksymalna dotacja z urzędu pracy?

Maksymalna dotacja z urzędu pracy publikowana jest przez każdy urząd pracy na stronie internetowej oraz na stronie internetowej Publicznych Służb Zatrudnienia. Możesz również zadzwonić do swojego urzędu pracy i bezpośrednio zapytać, o jaką kwotę możesz się ubiegać.

Informację o tym, o ile możesz maksymalnie się ubiegać znajdziesz albo w regulaminie, albo w ogłoszeniu o naborze na dotację z PUP. Zwróć na to szczególną uwagę, bo jeśli we wniosku wpiszesz wyższą kwotę niż dopuszczalna w Twoim urzędzie, to wniosek zostanie odrzucony.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie z PUP?

Dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej możesz wydać na środki trwałe, oprogramowanie, reklamę, adaptację lokalu, konsultacje i doradztwo prawne oraz na zatowarowanie i materiały.

maksymalna dotacja z urzędu pracy

Możesz zatem kupić maszyny, urządzenia, narzędzia, osprzęt, wyposażenie, które będzie służyło w Twojej działalności. Tak jak wspomniałem wcześniej, wydatki muszą być ściśle związane z profilem działalności. Pamiętaj również o tym, aby były szczegółowo opisane i uzasadnione.

Zwróć również uwagę na procentowy podział dotacji między poszczególnymi kategoriami wydatków. To ważne, bo każdy błąd może kosztować Cię odrzucenie wniosku i w konsekwencji utratę pieniędzy. Sprawdź zatem, ile procent dotacji możesz przeznaczyć na sprzęt, ile na reklamę, adaptację lokalu czy materiały.

Dodatkowo miej na względzie, aby kupować sprzęt ze średniej półki. Najdroższe modele mogą wiązać się z tym, że urząd pracy obetnie Ci dotację i ją obniży. Pamiętaj również o tym, że jeśli kupujesz urządzenia, do których obsługi niezbędne są uprawnienia, to takie uprawnienia musisz posiadać. Kserokopię uprawnień dołączasz do swojego wniosku.

Jeśli nie posiadasz stosownych uprawnień, a wpiszesz do wniosku zakup, który takich uprawnień wymaga, to wniosek również nie przejdzie na etapie oceny formalnej.

Maksymalna dotacja z urzędu pracy – podsumowanie

Maksymalna dotacja z urzędu pracy wynosi 6-krotność średniej krajowej. Jednak każdy urząd pracy może samodzielnie ustalić maksymalny pułap dofinansowania. Bardzo często jest on niższy.

Pamiętaj o tym, aby nie przekroczyć maksymalnego poziomu dofinansowania, ponieważ będzie to podstawa do odrzucenia Twojego wniosku.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
LinkedIn
Share