Co po podpisaniu umowy o dofinansowanie z PUP?

Jeśli uzyskałeś dotację z urzędu pracy, to pewnie zastanawiasz się, co po podpisaniu umowy o dofinansowanie z PUP? Jakie kolejne kroki powinieneś podjąć, aby wydatkować i rozliczyć przyznane dofinansowanie z PUP.  

Podpowiem Ci, co musisz zrobić krok po kroku i uchronię przed najczęstszymi błędami, które mogą oznaczać utratę przyznanej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.  

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Co po podpisaniu umowy o dofinansowanie z PUP? 

Regulamin to podstawa 

Przymierzając się do uzyskania dotacji z urzędu pracy zacznij od dokładnego przeczytania regulaminu. Dzięki temu będziesz wiedział, czy spełniasz warunki, jaki wkład własny musisz posiadać, jakie są postanowienia umowy o dofinansowanie z PUP, na co możesz przeznaczyć przyznane środki i w jakich progach procentowych.  

co po podpisaniu umowy o dofinansowanie z PUP

To o tyle istotne, że pozwoli Ci uniknąć ewentualnych błędów, które później mogą Cię drogo kosztować. 

Co po podpisaniu umowy o dofinansowanie z PUP – zabezpieczenie dotacji z urzędu pracy  

Pierwszy krok po podpisaniu umowy o dotację z urzędu pracy, to zabezpieczenie przyznanej kwoty. W zależności od rodzaju zabezpieczenia, jakie wybrałeś, musisz dostarczyć do pośredniaka określone dokumenty. W przypadku zabezpieczenia mogłeś wybrać akt notarialny o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, zastaw na prawach lub rzeczach, poręczenie, blokadę konta lub gwarancję bankową. Zwróć uwagę, że powyższe formy zabezpieczenia nie funkcjonują we wszystkich urzędach pracy.  

Przykład

Może zdarzyć się tak, że w Twoim urzędzie do wyboru będzie np. tylko poręczenie, akt notarialny i blokada konta. Zwróć uwagę, że czasami wymagane są dwa rodzaje zabezpieczenia. Np. w sytuacji, jeśli nie posiadasz stałego meldunku w danym powiecie.

To, jakie dokumenty będziesz musiał dostarczyć zależy od rodzaju zabezpieczenia. I tak w przypadku aktu notarialnego będzie to notarialne potwierdzenie tej formy zabezpieczenia. Jeśli decydujesz się na blokadę konta lub gwarancję bankową, będą to zaświadczenia z Twojego banku.  

Natomiast jeśli decydujesz się na poręczenie, to na podpisanie umowy o dofinansowanie z PUP musisz udać się z poręczycielami oraz z bardzo często z ich małżonkami. Zatem wybór tej formy zabezpieczenia będzie nieco bardziej skomplikowany logistycznie.  

Dopiero po ustanowieniu zabezpieczenia na wskazane we wniosku konto otrzymasz dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej.  

Rejestracja firmy  

Co po podpisaniu umowy o dofinansowanie z PUP? Kolejnym krokiem po umowie i przelaniu kwoty dotacji z urzędu pracy na Twoje konto jest zarejestrowanie działalności gospodarczej. Możesz to zrobić przez internet, jeśli posiadasz podpis elektroniczny lub zaufany profil lub osobiście w urzędzie gminy. Nie musisz zgłaszać się w GUS-ie, ZUS-ie i urzędzie skarbowym (chyba że chcesz lub musisz być VAT-owcem). Twoje zgłoszenie przesyła się automatycznie do tych instytucji.  

co po podpisaniu umowy o dofinansowanie z PUP

Miej na uwadze, że swoją działalność możesz zarejestrować pod tymi kodami PKD, które podałeś we wniosku o dofinansowanie z PUP. W przypadku niektórych urzędów pracy możesz poszerzyć tę listę, jednak zawsze musisz to skonsultować z danym urzędem, bo wiele z nich nie daje takiej możliwości.  

W związku z tym wpisuj tylko te kody, które podałeś wcześniej we wniosku o dotację z PUP.  

Wydatkowanie przyznanej dotacji 

Jeśli zarejestrowałeś swoją firmę, to możesz wydatkować przyznaną dotację z urzędu pracy. Oczywiście wszystkich wydatków dokonujesz zgodnie z zapisami umowy o dofinansowanie z PUP. Nie zapomnij o dowodach zakupu (m.in. fakturach), bo te potrzebne są do późniejszego rozliczenia dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.  

Czasami konieczne będą również potwierdzenia zrealizowanych płatności, choć to zależy od konkretnego urzędu pracy, więc warto to sprawdzić. 

Termin, w którym musisz wydatkować przyznaną dotację jest określony w regulaminie oraz umowie o dofinansowanie z PUP.  

Porada

Jeśli chciałbyś zmodyfikować listę zakupów, bo np. kupiłeś coś taniej lub chcesz zrezygnować z jednego zakupu, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze dołożyć do droższej maszyny. To takie decyzje musisz zawsze konsultować ze swoim urzędem pracy.  

Pamiętaj również o tym, że dotacji z PUP nie możesz wydać na jakiekolwiek opłaty, czyli czynsz, ZUS, pensje, podatki, rachunki etc.  

Złamanie postanowień zawartych w umowie o dofinansowanie i realizacja innych wydatków niż te wcześniej określone, będziesz skutkowało koniecznością zwrotu dotacji wraz z odsetkami.  

Rozliczenie dofinansowania z PUP 

Co po podpisaniu umowy o dofinansowanie z PUP? Rozliczenie przyznanej kwoty. Tak jak wspomniałem dokonując zakupów w ramach dotacji, musisz gromadzić dokumenty potwierdzające przeprowadzenie danej transakcji.

W zależności od urzędu pracy mogą być to faktury, rachunki lub umowy kupna-sprzedaży. Sprawdź w regulaminie, jaką formę rozliczenia akceptuje się w Twoim pośredniaku. Dodatkowo mogą być potrzebne dowody wykonania płatności, jeśli np. płacisz kartą.  

co po podpisaniu umowy o dofinansowanie z PUP

Pamiętaj o tym, ze wszelkie transakcje muszą być dokonane z tego konta, na które otrzymałeś dotację.  

Przy podpisaniu umowy zazwyczaj otrzymujesz druk rozliczenia, który często przyjmuje postać tabeli, gdzie wpisujesz wszystkie zrealizowane w ramach dotacji zakupy. Z wszystkimi dokumentami musisz pojawić się w urzędzie pracy, aby rozliczyć przyznaną dotację. Oczywiście dotację musisz rozliczyć w określonym terminie.  

Zyski i koszty z prowadzenia firmy 

Choć w większości przypadków urząd pracy nie wnika w Twoje wyniki finansowe, to w wielu sytuacjach zastrzega sobie taką możliwość.

W związku z tym może zażądać od Ciebie wglądu w dokumentację finansową działalności, aby zweryfikować czy Twoja firma rzeczywiście zarabia czy nie. 

Taka chęć sprawdzenia bierze się stąd, że dla urzędu pracy istotna jest efektywność tego instrumentu wsparcia. Chodzi o to, aby Twoja firma przetrwała na rynku dłużej niż wymagane 12 miesięcy.  

Przykład

Wiele urzędów pracy wymaga, aby późniejsza działalność każdego miesiąca generowała przychody. W przeciwnym razie może grozić Ci nawet odebranie dofinansowania.

Kontrola z urzędu pracy

W trakcie trwania umowy o dofinansowanie z PUP możesz spodziewać się kontroli z urzędu pracy. Kontrola ma na celu weryfikację czy zakupiłeś wskazany w umowie o dotację z urzędu pracy sprzęt, czy jest on we wskazanym miejscu i czy ewentualnie jest odpowiednio oznaczony w przypadku dofinansowania unijnego.  

Kontrola jest wcześniej zapowiedziana i trwa zazwyczaj kilka lub kilkanaście minut. Z kontroli sporządza się protokół.  

Rozwiązanie umowy  o dofinansowanie z PUP

Po zakończeniu czasu trwania umowy udajesz się do urzędu skarbowego i ZUS-u, aby uzyskać zaświadczenia o niezaleganiu z płatnościami danin publicznych i niezawieszaniu działalności w trakcie umowy o dofinansowanie z PUP. 

Z tymi zaświadczeniami udajesz się do urzędu pracy. Po ich weryfikacji, umowa między Tobą a pośredniakiem zostaje rozwiązana. Pamiętaj o tym, że całą dokumentację związaną z przyznanym dofinansowaniem musisz przechowywać przez 10 lat.  

Co po podpisaniu umowy o dofinansowanie z PUP – podsumowanie  

Jeśli uzyskałeś dotację z urzędu pracy, to po podpisaniu umowy musisz dostarczyć dokument ustanawiający zabezpieczenie. Następnie poczekać na przelew dotacji na konto i dopiero zarejestrować działalność gospodarczą. Kolejny krokiem jest wydatkowanie i rozliczenie dotacji zgodnie z zapisami umowy i wyznaczonych terminach.  

Umowa o dofinansowanie zobowiązuje Cię do prowadzenia działalności przez minimum 12 miesięcy. W niektórych przypadkach okres ten może być dłuższy (np. 15 miesięcy). W tym czasie nie możesz jej zawiesić ani podjąć zatrudnienia.  

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z PUP 

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.   

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów   

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
LinkedIn
Share