Rozmowa o dotację z UP

Czy wiesz, że jednym z etapów oceny wniosku, może być rozmowa kwalifikacyjna? Od jej przebiegu może zależeć Twój sukces. Zobacz, na czym polega i jak wygląda rozmowa o dotację z UP? 

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Obejrzyj film omawiający poniższy artykuł

Jak wygląda rozmowa o dotację z UP? 

Rozmowa o dotację z UP ma za zadanie sprawdzić Twój pomysł na biznes, motywację, determinację i aspiracje do otworzenia własnej firmy. Weryfikuje się również Twoją asertywność, operatywność, a także odporność na stres.  

rozmowa o dotację z UP

Rozmowę o dotację z UP zazwyczaj przeprowadza specjalna komisja składająca się z kilku osób. Z reguły od 3 do 5. Bardzo ważne jest to, aby pojawić się na takiej rozmowie. Jeśli nie stawisz się w wyznaczonym terminie, to jest to równoznaczne z odrzuceniem Twojego wniosku o dotację z urzędu pracy. 

Pamiętaj też o tym, aby absolutnie się nie spóźnić. Bycie po czasie to nie tylko oznaka braku szacunku dla komisji, ale też możliwość wykluczenia z udziału w samej rozmowie. W tym przypadku lepiej być 5 min za wcześniej niż 5 minut za późno.  

Czego dotyczy rozmowa o dotację z UP? 

Rozmowa o dotację z UP to pogłębienie zagadnień ujętych we wniosku o dofinansowanie z PUP. Najczęściej dotyczy następujących kwestii: 

Zdecydowanie warto przyłożyć się do tego spotkania, bo ma ono wpływ na końcową ocenę Twojego projektu i może przesądzić o przyznaniu dofinansowania i jego wysokości.

Jeśli rozmowa o dotację z UP przebiegnie słabo, to uzyskana kwota dotacji może być znacznie niższa od tej, o którą wnioskowałeś.  

Jeśli chcesz dobrze wypaść, musisz bardzo dokładnie znać swój wniosek o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Zwróć również uwagę na to, że często będziesz proszony o przygotowanie prezentacji swojego pomysłu. W tym celu możesz wykorzystać np. PowerPoint.  

Rozmowa o dotację z UP – jak zwiększyć swoje szanse? 

Przede wszystkim zacznij od dobrej znajomości swojego pomysłu i wniosku o dotację z PUP. Ponadto przygotuj ciekawą prezentację zawierającą najważniejsze informacje z wniosku.

Porada

Dobrym pomysłem, który możesz wykorzystać jest portfolio. Weź ze sobą zdjęcia lub filmiki swoich prac bądź realizacji. 
Np. jeśli zakładasz firmę remontową możesz zabrać zdjęcia wcześniej wykonanych remontów.
W przypadku cateringu mogą to być zdjęcia potraw, które robisz.
Jeśli zakładasz sklep internetowy z biżuterią, możesz wziąć kilka bibelotów (np. kolczyki, korale etc.).  

rozmowa o dotację z UP

Portfolio pokaże Cię jako osobę profesjonalną, z umiejętnościami i doświadczeniem, dzięki czemu Twoje szanse wzrastają. Taki pokaz uwiarygodni szanse powodzenia biznesu i przekona komisję, że przyznane Ci środki nie zostaną zmarnowane.  

Co więcej, pozwoli Ci się wyróżnić spośród innych wnioskodawców i zbudować przewagę, którą może później odgrywać znaczącą rolę.

Przykład

Wyobraź sobie, że w danym naborze wniosków o dotację z PUP startujesz Ty ze swoim pomysłem i 5 innych osób, które chcą założyć taką samą działalność.
Załóżmy, że będzie to salon groomerski. Aby świadczyć takie usługi musiałeś ukończyć szkolenie, a podczas szkolenia z pewnością strzygłeś różne psy.
Dlatego przynosząc na rozmowę zdjęcia ze szkoleń podczas pracy, czy zestawiają dwa zdjęcia psa przed i po zabiegu z pewnością rzucisz się w oczy i dasz zapamiętać niż Twoja konkurencja, która tego nie zrobi i dołączy zdjęć. Jak myślisz, kto będzie miał większą szansę na dotację z urzędu pracy? 

Nie zapomnij też o odpowiednim stroju, który też buduje Twój profesjonalny wizerunek. Choć może to oczywiste i trywialne, to jednak część osób nie przywiązuje do niego odpowiedniej wagi. Schludne, eleganckie ubranie pokazuje Twój stosunek do komisji i chęć uzyskania dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Dlatego nie warto ignorować tej kwestii i przygotować odpowiednie ubranie, w którym nie tylko będziesz się dobrze czuł, ale również będziesz dobrze wyglądał. Nie musisz od razu wskakiwać w smoking, ale sportowa marynarka, koszula i jeansy mogą być dobrym pomysłem. Dla pań elegancka spódnica i bluzka lub garsonka powinna załatwić sprawę. 

Rozmowa o dotację z UP – wyniki 

Z przeprowadzonej rozmowy sporządza się protokół. To zestawienie wszystkich osób, które brały udział w spotkaniu i uzyskane przez nich wyniki. Wszystko oczywiście zgodnie z wymogami przepisów o RODO.

rozmowa o dotację z UP

Otrzymujesz numer identyfikacyjny, po którym będziesz mógł sprawdzić, ile punktów uzyskałeś i które masz miejsce na liście. Miej na względzie, że im większa liczba punktów, tym większe szanse na uzyskanie dofinansowania z PUP i wyższa kwota dotacji. Bowiem poza oceną z rozmowy, liczy się także sam wniosek o dotację z urzędu pracy.  

Czy można odwołać się od negatywnej decyzji w sprawie przyznania dofinansowania z PUP? 

Jeśli rozmowa o dotację z UP nie poszła Ci najlepiej i Twój wniosek został odrzucony. To niestety, nie masz możliwości odwołania się od negatywnej decyzji urzędu pracy.  

W takim przypadku pozostaje Ci czekać na kolejny nabór i ponownie startować ze swoim wypełnionym wniosek o dofinansowanie z PUP. Dlatego tak ważne jest samo opracowanie wniosku, jak również przygotowanie się do rozmowy. 

Porada

Szczególną uwagę we wniosku zwróć na kwestie formalne. To one w pierwszej kolejności decydują o tym, czy Twój wniosek będzie dalej oceniany czy nie.
Pamiętaj, że nie każdy urząd pracy daje możliwość poprawienia błędów formalnych. Należą do nich m.in.: brak podpisów, brak załączników, pozostawienie pustych pól we wniosku o dotację z urzędu pracy. 

Kolejny etap to ocena merytoryczna. Ważne, żeby Twój wniosek był spójny, logiczny, zrozumiały. Musi dokładanie wyjaśniać, czym chcesz się zająć. Część finansowa mus być rzetelna, nieprzeszacowana oraz pozbawiona błędów rachunkowych, które mogą Cię dyskwalifikować.  

Rozmowa o dotację z UP – podsumowanie 

Rozmowa o dotację z UP może być jednym z etapów oceny Twojego wniosku o dofinansowanie z PUP. Występuje jedynie w części urzędów pracy, jednak może mieć spory wpływ na Twój końcowy wynik i wysokość przyznanej kwoty. Dlatego warto dobrze się do niej przygotować.  

Zacznij od doskonałej znajomości swojego wniosku. Przygotuj też ciekawą prezentację i weź ze sobą portfolio, czyli wcześniejsze realizacje. To pozwoli Ci zwiększyć szansę na uzyskanie dotacji z urzędu pracy i pozwoli Ci zapaść w pamięć osobom oceniającym.  

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z PUP  

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
LinkedIn
Share