Rezygnacja z dotacji z urzędu pracy
Planujesz ubiegać się o dofinansowanie z PUP? Zastanawiasz się, czy ewentualne rezygnacja z dotacji z urzędu pracy jest możliwa? Koniecznie dowiedz się, jak wygląda sytuacja i czy możesz zrezygnować.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie z PUP?
O dotację z PUP mogą wnioskować osoby bezrobotne, absolwenci KIS lub CIS, a także opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.

Jeśli chcesz uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy musisz spełniać określone warunki. Nawet w przypadku niespełnienia jakiegokolwiek z warunków, nie możesz liczyć na dotację.
Zobacz, jakie warunki musisz spełniać:
- nie możesz mieć aktywnej działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku,
- jeśli wcześniej prowadziłeś firmę, to nie możesz być z tego tytułu dłużnikiem wobec ZUS-u i urzędu skarbowego,
- nie złożyłeś wniosku o dotację do innego starosty,
- wcześniej nie uzyskałeś środków publicznych na otworzenie działalności gospodarczej,
- w ciągu 2 lat przed dniem złożenia wniosku nie byłeś karany za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu,
- nie masz nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych,
- z własnej winy nie przerwałeś stażu, szkolenia lub innej formy pomocy oferowanej przez urząd pracy,
- nie odmówiłeś bez uzasadnionej przyczyny udziału w stażu, szkoleniu lub innej formie aktywizacji zawodowej.
Zwróć uwagę, że to jedynie część zasad, które musisz spełnić. Pozostałe szczegółowo wymienione są w regulaminie. W związku z tym dobrze się z nim zapoznaj zanim zaczniesz przygotowywać wniosek.
W jakim terminie złożyć wniosek o dofinansowanie z urzędu pracy?
Urzędy pracy przyjmują wnioski w trybie otwartym i zamkniętym. Tryb otwarty oznacza, że wnioski przyjmowane są od ogłoszenia daty konkursu, aż do wyczerpania środków. Zdarza się, że takie konkursy trwają przez cały rok.
Z kolei nabór zamknięty oznacza, że urząd przyjmuje wnioski w określonym terminie. Konkursy mogą być ogłaszane np. raz na kwartał. Nabór wniosków trwa z reguły około tygodnia.
Porada W przypadku konkursów otwartych wniosek lepiej złożyć wcześniej. Istnieje wtedy większa szansa na uzyskanie dotacji. Z kolei w przypadku konkursów zamkniętych data złożenia wniosku nie ma większego znaczenia. Istotne jest to, aby zmieścić się w wyznaczonym terminie. |
Jak długo trwa procedura oceny wniosków o dotację z PUP?
Zgodnie z przepisami urząd pracy ma na ocenę wniosku 30 dni. Czasami zdarza się tak, że w przypadku dużej liczby złożonych wniosków, urzędy przedłużają termin oceny wniosków. Termin może być wydłużony o 14 lub nawet 30 dni.
Natomiast w mniejszych ośrodkach wnioski rozpatrywane są nawet szybciej. Zdarza się, że wynik możesz uzyskać już po 2-3 tygodniach.
O jaką kwotę dotacji z PUP można się ubiegać?
Maksymalny poziom dofinansowania z urzędu pracy nie może przekroczyć 6-krotności średniej krajowej. W tej chwili jest to ok. 38 tys. zł.

Pamiętaj jednak o tym, że każdy urząd pracy ma dowolność w określeniu maksymalnego pułapu dofinansowania. Zatem może być on niższy niż ustawowy i wynosić np. 20-27 tys. zł.
Czy rezygnacja z dotacji z urzędu pracy jest możliwa?
Tak, rezygnacja z dotacji z urzędu pracy jest możliwa. Istotne jest, to, abyś zrobił to przed podpisaniem umowy. Pamiętaj, że żadnej ze stron nie przysługuje roszczenie do jej podpisania. Zatem jeśli planujesz zrezygnować z dofinansowania z PUP, to musisz zrobić to przed podpisaniem umowy z urzędem pracy.
Kiedy będziesz musiał oddać dotację z PUP?
Dofinansowanie z urzędu pracy będziesz musiał zwrócić, jeśli złamiesz warunki umowy. Wówczas poza samą dotacją będziesz musiał również oddać należne odsetki.
Złamiesz warunki umowy jeśli:
- wydatkujesz dotację niezgodnie z przeznaczeniem, czyli kupisz zupełnie coś innego, niż było zapisane w umowie,
- rozliczysz dotację po wskazanym w umowie terminie,
- nie przedstawisz druków rozliczeniowych,
- wydatkujesz dotację po wskazanym w umowie terminie,
- będziesz prowadził działalność krócej niż 12 miesięcy,
- złożysz niezgodne z prawdą oświadczenia.
Rezygnacja z dotacji z urzędu pracy – podsumowanie
Rezygnacja z dotacji z urzędu pracy jest możliwa, ale przed podpisaniem umowy o dofinansowanie. Pamiętaj, że żadnej ze stron nie przysługuje roszczenie o jej podpisanie. Zatem możesz zrezygnować z dotacji zanim podpiszesz umowę z urzędem.
Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy
Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.
Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.
Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl
Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.