Dofinansowanie z PUP na założenie działalności gospodarczej

Jeśli planujesz założyć swój biznes i potrzebujesz pieniędzy na start. To rozwiązaniem może być dotacja z urzędu pracy. Zobacz, ile wynosi dofinansowanie z PUP na założenie działalności gospodarczej i co zrobić, aby je uzyskać.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Kto może ubiegać się o dofinansowanie z PUP na założenie działalności gospodarczej?

Dofinansowanie z PUP na założenie działalności gospodarczej przeznaczone jest dla osób bezrobotnych, absolwentów KIS i CIS oraz opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

dofinansowanie z PUP na założenie działalności gospodarczej

Aby ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, musisz spełniać określone w regulaminie warunki:

To jednak nie wszystko. Pozostałe warunki musisz dokładnie sprawdzić w regulaminie. Dodatkowo zwróć uwagę na swój wiek, bo urzędy pracy realizują projekty w ramach środków PO WER (dla osób do 30-tki) oraz RPO (powyżej 30 lat).

Istotne znaczenie może mieć też czas figurowania w rejestrze osób bezrobotnych. Czasami jest tak, że złożyć wniosek możesz pod warunkiem, że jesteś zarejestrowany w danym urzędzie pracy powyżej 3 miesięcy.

Ile wynosi dofinansowanie z PUP na założenie działalności gospodarczej?

Maksymalna kwota to nawet 6-krotność średniej krajowej, czyli ok. 42 tys. zł. Jednak to tylko teoria, bo praktyka wygląda zupełnie inaczej. Każdy urząd pracy może samodzielnie ustalić maksymalną wysokość dofinansowania na działalność. Zazwyczaj kwota dotacji oscyluje w granicach 20-30 tys. zł.

Składając wniosek musisz dokładnie wiedzieć, o ile maksymalnie możesz wnioskować. Jeśli przekroczysz maksymalny pułap dotacji wyznaczony w Twoim urzędzie pracy. To wniosek zostanie odrzucony na etapie oceny formalnej.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie z PUP na założenie działalności gospodarczej?

Dotację z PUP możesz wydać na zakup:

Jednak zanim zaczniesz przygotowywać listę zakupów z dofinansowania. Dokładnie sprawdź regulamin i zobacz, co możesz, a czego nie możesz kupić z dotacji. To ważne, bo wydatek zakazany może spowodować odrzucenie wniosku o dotację z urzędu pracy.

Dodatkowo miej na uwadze, że każdy pośredniak ma swoje własne wytyczne. Zatem wydatek zakazany w jednym urzędzie, może być akceptowany w innym. Najczęściej z dotacji nie kupisz środka transportu, kasy fiskalnej, szkolenia, nieruchomości. Nie możesz jej przeznaczyć również na bieżące opłaty, pokrycie kosztu transportu zakupionych rzeczy, a także koszty grzywien czy mandatów.

Pamiętaj też o tym, że wszystkie wydatki muszą być jak najbardziej spójne z profilem Twojej działalności i niezbędne do jej uruchomienia i późniejszego prowadzenia. Ponadto do każdego zakupu musisz napisać szczegółowe uzasadnienie, dlaczego się decydujesz na taki wydatek i jak wykorzystasz go we własnej firmie.

Przykład

Jeśli w ramach dotacji chcesz kupić laptopa, to uzasadnienie może być takie:
niezbędny do kontaktów z klientami/urzędami, przygotowywania dokumentów, pism, faktur, prowadzenia działań reklamowych.

Wreszcie zwróć uwagę na progi procentowe. Bardzo często urzędy pracy wprowadzają określone progi procentowe między poszczególnymi kategoriami wydatków. Np. na sprzęt musisz wydać przynajmniej 50% dotacji, na adaptację 30%, a na reklamę z dofinansowania z PUP na założenie działalności gospodarczej możesz wydać do 10%.

Dofinansowanie z PUP na założenie działalności gospodarczej a wkład własny

Jeśli ubiegasz się o dofinansowanie z PUP na założenie działalności gospodarczej. W większości przypadków musisz zadeklarować wkład własny. Jego wysokość każdy urząd określa samodzielnie, więc może się on wahać w zależności od pośredniaka.

dofinansowanie z PUP na założenie działalności gospodarczej

Zdarza się, że wystarczy 20% wnioskowanej kwoty jako środki własne. Są jednak urzędy, gdzie im wyższy wkład własny, tym więcej punktów możesz uzyskać. Środki własne deklarujesz w formie oświadczenia lub wyciągu z konta dołączonego do wniosku.

Porada

Niektóre pośredniaki w ogóle nie wymagają posiadania wkładu własnego, jednak i tak warto go zadeklarować, bo to zwiększa Twoje szanse na dotację z urzędu pracy.

Co więcej, we wniosku określasz, na co przeznaczysz środki własne. Możesz je wydać na konkretne zakupy lub przeznaczyć na bieżące opłaty z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Zwróć również uwagę na wkład własny rzeczowy. Są to maszyny, urządzenia czy wyposażenie, które już posiadasz, a które możesz wykorzystać w przyszłej firmie. Pamiętaj tylko o tym, aby nie podawać takiego sprzętu, który chcesz kupić w ramach dotacji.

Jakie zabezpieczenie przy ubieganiu się o dofinansowanie z PUP na założenie działalności gospodarczej?

Jeśli chcesz uzyskać dofinansowanie z PUP na założenie działalności gospodarczej. Musisz wybrać formę zabezpieczenia dofinansowania. Dzięki niemu, jeśli złamiesz umowę urząd pracy może dochodzić swoich roszczeń.

Co do zasady możesz wybrać spośród następujących form zabezpieczenia dotacji:

Miej na uwadze, że w nie każdym urzędzie pracy będziesz miał do wyboru wszystkie rodzaje zabezpieczenia. Często wybór ograniczony jest do 2-3 form. Ponadto dokładnie sprawdź w regulaminie, jakie warunki musisz spełniać w ramach poszczególnych rodzajów zabezpieczenia dotacji z urzędu pracy.

Przykład

Zdarza się, że np. wybierając poręczenie musisz mieć 2 poręczycieli zarabiających odpowiednie kwoty, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, bez dodatkowych zobowiązań w postaci kredytów.

Załączniki do wniosku o dofinansowanie z PUP na założenie działalności gospodarczej

Sam wniosek o dofinansowanie na działalność, to nie wszystko. Do tego musisz zgromadzić określone załączniki. Ich wykaz może różnić się pomiędzy poszczególnymi pośredniakami. Listę załączników znajdziesz albo w regulaminie, albo w samym wniosku.

dofinansowanie z PUP na założenie działalności gospodarczej

Najczęściej do wniosku dołączasz:

Warto także dołączyć dodatkowe załączniki, które zwiększają szansę na dotację z urzędu pracy. Są to listy intencyjne o współpracy z klientami i dostawcami. Ważne są również referencje z poprzednich miejsc pracy, a także portfolio, czyli np. zdjęcia wcześniejszych realizacji.

Dofinansowanie z PUP na założenie działalności gospodarczej – podsumowanie

Dofinansowanie z PUP na założenie działalności gospodarczej wynosi zazwyczaj od 20 do 30 tys. zł. Z dotacji możesz kupić sprzęt, maszyny, urządzenia czy materiały reklamowe niezbędne do uruchomienia Twojej firmy.

Pamiętaj o konieczności posiadania wkładu własnego, lokalu, a także zabezpieczenia. Zanim zaczniesz przygotowywać wniosek o dotację z PUP, skompletuj niezbędne załączniki.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z PUP 

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP. 

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
LinkedIn
Share