Negatywne rozpatrzenie wniosku o dotację z urzędu pracy

Spotkało Cię negatywne rozpatrzenie wniosku o dotację z urzędu pracy? Zobacz, co dzieje się w takiej sytuacji i czy jeszcze coś możesz zrobić, aby wniosek otrzymał pozytywną decyzję.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Z czego wynika negatywne rozpatrzenie wniosku o dotację z urzędu pracy?

Urząd pracy z reguły odrzuca te wnioski, które zawierają błędy formalne lub uzyskały podczas oceny merytorycznej zbyt małą liczbę punktów. Błędy formalne to wszystkie kwestie formalne, których niedopilnowanie może skutkować odrzuceniem wniosku o dotację z PUP.

Błędy formalne powodujące negatywne rozpatrzenie wniosku o dotację z urzędu pracy

negatywne rozpatrzenie wniosku o dotację z urzędu pracy

Najczęściej popełniane błędy formalne we wnioskach, to:

Zwróć uwagę, że każdy taki drobny błąd może kosztować Cię utratę dofinansowania.

Porada

Pamiętaj, że tylko niewielka część urzędów pracy pozwala na uzupełnienie braków formalnych.
Jeśli masz to szczęście i mimo popełnionych błędów wniosek nie został odrzucony. To możesz go poprawić.
Najczęściej musisz zrobić to w wyznaczonym czasie (np. 5-7 dni od uzyskania takiej informacji z urzędu pracy) i jest to jednorazowa możliwość.

Ponadto zwróć uwagę na to, kiedy składasz wniosek o dofinansowanie z PUP. Pamiętaj, że część urzędów pracy przyjmuje wnioski w trybie ciągłym, aż do wyczerpania środków. Co oznacza, że swój wniosek możesz złożyć w dowolnym momencie. Najlepiej jeśli zrobisz to na początku roku, bo wtedy jest najwięcej pieniędzy.

Z kolei inne urzędy pracy, przyjmują wnioski w trybie zamkniętym. Co oznacza, że ogłaszany jest konkurs np. raz na kwartał i masz ustaloną datę otwarcia i zamknięcia naboru (np. 7 dni). W tym terminie musisz złożyć wniosek. Jeśli złożysz go poza wyznaczoną datą, to nie zostanie rozpatrzony.

Jeśli chodzi o kwestie merytoryczne, to urząd bada Twój wniosek o dotację z PUP pod kątem określonych kryteriów:

Porada

Wiele urzędów pracy udostępnia karty oceny merytorycznej wniosku. Warto ją dokładnie przejrzeć i sprawdzić, które elementy wniosku o dofinansowanie z PUP będą najbardziej punktowane i na tych się szczególnie skupić.

Zwróć też uwagę na załączniki, które zwiększają Twoją szansę na uzyskanie dofinansowania z PUP. Przede wszystkim są to listy intencyjne lub przedwstępne umowy o współpracy z klientami bądź dostawcami. Dodatkowo na Twoją korzyść działają referencje z poprzednich miejsc pracy, a także portfolio (np. zdjęcia wcześniejszych realizacji).

Negatywne rozpatrzenie wniosku o dotację z urzędu pracy – czy można się odwołać?

Jeśli spotkało Cię negatywne rozpatrzenie wniosku o dotację z urzędu pracy. To nie masz możliwości odwołania się od tej decyzji. Niestety, w przypadku dotacji z PUP nie ma procedury odwoławczej. Dlatego negatywna decyzja kończy Twoje marzenia o dofinansowaniu.

negatywne rozpatrzenie wniosku o dotację z urzędu pracy

Niestety, decyzja z urzędu pracy nie jest decyzją administracyjną. W związku z tym, nie możesz się od nie odwołać. Chociaż bardzo byś chciał i uważał, że Twój wniosek nie zasługuje na odrzucenie, to nie masz żadnego pola manewru. Musisz pogodzić się z decyzją urzędu pracy.

Porada

Jedyne, co Ci w takiej sytuacji pozostaje, to poprawienie wniosku zgodnie z informacjami uzyskanymi w urzędzie pracy i jego ponowne złożenie. Oczywiście jeśli urząd pracy nadal przyjmuje wnioski. jeśli nie, to musisz czekać do kolejnego naboru.

Miej na uwadze, aby przygotowując kolejną wersję wniosku przyłożyć się do tego, aby i ten nie podzielił losu swojego poprzednika. Dlatego dokładnie przeanalizuj wszystkie uwagi i sugestie osób oceniających Twój wniosek i popraw go zgodnie z wytycznymi. Jeśli tego nie zrobisz, ponownie narażasz się na odrzucenie całej dokumentacji, więc cała praca pójdzie na marne.

Negatywne rozpatrzenie wniosku o dotację z urzędu pracy – jak tego uniknąć?

1. Zapoznaj się z regulaminem

Jeśli nie chcesz, aby spotkało Cię negatywne rozpatrzenie wniosku o dotację z urzędu pracy. Musisz przyłożyć się do jego wypełnienia. Przede wszystkim zacznij od dokładnego przeczytania regulaminu. Zweryfikuj czy spełniasz wszystkie warunki:

2. Przygotuj wniosek

Opisz swój pomysł na biznes

Następnie przejdź do samego wniosku o dofinansowanie z PUP. Wnikliwie opisz swój pomysł na biznes. Napisz, czym chcesz się zajmować, jakie produkty lub usługi sprzedawać. Wspomnij o tym, jak przebiega proces świadczenia usługi, w jaki sposób przyjmujesz płatności, jak ustalasz ceny etc.

Przykład

Mój pomysł na biznes to sklep i serwis telefonów komórkowych. Działalność, którą planuje prowadzić będzie bazować na sprzedaży akcesoriów:
– ładowarki,
– etui,
– kable,
– pokrowce,
– szkła hartowane,
– folie,
– uchwyty,
– słuchawki,
– karty pamięci,
– telefonów komórkowych’

naprawach i serwisie:
– wymiana głośników,
– mikrofonów,
– lcd,
– gniazd ładowania,
– baterii,
– klapek.

negatywne rozpatrzenie wniosku o dotację z urzędu pracy

Scharakteryzuj klientów i rynek

Istotne jest to, abyś szczegółowo opisał, kto będzie Twoim klientem. Jeśli np. będą to osoby indywidualne, to skąd, z jakimi zarobkami, wykształceniem, jakiej płci. Ważne jest, abyś określił potrzeby i oczekiwania swoich odbiorców.

Następnie scharakteryzuj rynek, na którym chcesz działać. Posiłkuj się dostępnymi danymi i statystykami (GUS, raporty i analizy branżowe). Opisz także swoją konkurencję. Wybierz 3 potencjalnych rywali i scharakteryzuj ich mocne i słabe strony (np. w kategorii reklama, jakość, obsługa klientów). Na tym tle możesz pokazać swoje przewagi.

Przykład

Mocną stroną konkurentów może być szeroka oferta (duży asortymentów telefonów i akcesoriów), korzystne ceny i rabaty, pozytywne opinie klientów.
Słabe strony to np. wąska reklama (brak strony www, social mediów), brak miejsc parkingowych przed lokalem, długi czas oczekiwania na realizację usługi.

Opisz sposoby reklamy i listę zakupów

Przejdź do kwestii reklamy własnej działalności. Napisz, w jaki sposób będziesz się reklamował (np. strona www, social media, ulotki) i wskaż, jakie będą koszty takiej promocji. Przygotuj dobrą listę zakupów w ramach dotacji wraz z uzasadnieniem. Zwróć uwagę na to, aby wydatki z dotacji były jak najbardziej spójne z planowaną działalnością.

Przykład

Jeśli zakładasz firmę IT, to zakup ekspresu do kawy będzie wydatkiem wykluczonym z dofinansowania.

Sprawdź również czy Twój urząd pracy nie zakazuje zakupu używanego sprzętu. Ponadto pamiętaj o tym, że jeżeli kupujesz używany sprzęt, to w ciągu ostatnich 7 lat nie mógł być on zakupiony ze środków publicznych.

Przygotuj analizę SWOT i analizę finansową

Zrób analizę SWOT i analizę finansową. Pamiętaj o tym, aby były poprawne, a w odniesieniu do analizy finansowej, żeby nie była przeszacowana. Musi być oparta na realnych danych. Pamiętaj, aby kwestie podatkowe skonsultować z biurem rachunkowym.

Negatywne rozpatrzenie wniosku o dotację z urzędu pracy – podsumowanie

Pamiętaj o tym, że negatywne rozpatrzenie wniosku o dotację z urzędu pracy. Kończy Twoje marzenia o dofinansowaniu i otwarciu własnej działalności. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji. To jedyne, co możesz zrobić, to poprawić swój wniosek zgodnie z otrzymanymi informacjami i złożyć go ponownie.

Stąd tak ważne jest to, abyś szczegółowo dowiedział się, co spowodowało odrzucenie Twojego wniosku o dotację z PUP. Ta wiedza pozwoli Ci lepiej opracować nową wersję wniosku i spróbować swoich sił ponownie. Tym razem ze znacznie większymi szansami na sukces.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z PUP 

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów  

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl. 

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
LinkedIn
Share