Odrzucony wniosek o dotację z PUP – co zrobić?
Masz odrzucony wniosek o dotację z PUP? Zastanawiasz się, co możesz teraz zrobić? Koniecznie przeczytaj mój artykuł, gdzie krok po kroku omawiam kwestię odwołania od negatywnej decyzji urzędu pracy w sprawie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Odrzucony wniosek o dotację z PUP – na jakiej podstawie urzędy pracy wydają decyzję?
Niestety, musisz wiedzieć, że ewentualna decyzja o nieprzyznaniu dofinansowania w zasadzie kończy Twoje marzenia o uzyskaniu dotacji z urzędu pracy i otworzeniu własnej działalności gospodarczej. Są wyjątkowe przypadki, kiedy takie odwołanie można złożyć i jest ono rozpatrywane, ale musisz wykazać, że osoba oceniająca wniosek popełniła rażący błąd. W innym przypadku odwołanie nie będzie w żadnej mierze skuteczne.
Porada Dlatego nie zlekceważ przygotowania wniosku o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej i naprawdę się do tego przyłóż. To zwiększy Twoją szansę na uzyskanie dofinansowania i sprawi, że nie będziesz musiał startować w kolejnym naborze. |
Kto dostaje dotacje z urzędu pracy?
Jeśli nie chcesz, aby odrzucony wniosek o dotację z PUP dotyczył Ciebie, najpierw dokładnie zapoznaj się z regulaminem. Pamiętaj, że na dofinansowanie z urzędu pracy mogą liczyć tylko te osoby, które nie tylko spełnią postawione w regulaminie kryteria, ale również otrzymają określoną liczbę punktów we wniosku o dotację z PUP.
Pierwszą rzeczą, którą powinieneś sprawdzić są kryteria dostępu do danego naboru, czyli warunki ubiegania się o dotację.
Z reguły, aby złożyć wniosek o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej:
- musisz być osobą w określonym wieku,
- w czasie rejestracji jako bezrobotny nie możesz odmówić podjęcia pracy, stażu czy szkolenia,
- nie możesz przerwać zaproponowanej przez urząd formy aktywizacji zawodowej bez przyczyny.
Druga kwestia dotyczy kryteriów oceny wniosku o dotację z PUP. Wiele urzędów pracy do regulaminu dołącza kartę oceny formalnej i merytorycznej wniosku. Dzięki temu będziesz wiedział, na które elementy wniosku zwrócić największą uwagę. Karta oceny wraz z punktacją pozwoli Ci wstępnie przeliczyć, na jaki dorobek punktowy możesz liczyć i czy Twój wniosek ma szansę na dofinansowanie z urzędu pracy.
Odrzucony wniosek o dotację z PUP – jak do tego nie dopuścić?
Jeśli chcesz uzyskać dotację z urzędu pracy, musisz przyłożyć się do wypełnienia wniosku o dofinansowanie z PUP. To tym bardziej istotne, że im więcej osób chętnych na dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, tym więcej punktów musisz uzyskać. Minimalny próg punktowy może nie wystarczyć.
Zacznij od dokładnego i szczegółowego opisania swojego pomysłu. Pamiętaj o tym, aby cały projekt był spójny, logiczny i zrozumiały. Miej na uwadze, aby Twój pomysł na biznes był spójny z Twoim dotychczasowym wykształceniem i doświadczeniem. To zwiększa szansę na uzyskanie dotacji z urzędu pracy. We wniosku opisz swoją karierę zawodową i ścieżkę edukacyjną. Wskaż osiągnięte sukcesy w dotychczasowej pracy (np. zwiększenie sprzedaży).
Następnie przejdź do opisu motywacji i przyczyn założenia własnej działalności. Bądź precyzyjny i przekonujący. Opisz swój pomysł na biznes, wskaż, kto będzie klientem z podaniem wieku, płci, wykształcenia, zarobków. Opisz rynek i swoją konkurencję bazując na oficjalnych danych, raportach i analizach. Możesz również przeprowadzić własne badania rynku. To zawsze jest dodatkowo punktowane.
Przykład Moim pomysłem na biznes jest założenie firmy cateringowej oferującej catering dietetyczny. Moimi klientami będą osoby w wieku 25-55 lat. Z jednej strony będą to osoby z nadwagą, które chcą schudnąć, z drugiej osoby, które dbają o swoją wagę i nie mają czasu lub nie lubią gotować. Obie grupy to osoby dysponujące średnimi i ponad średnimi dochodami, zainteresowane odżywianiem, zdrowym stylem życia. |
Przygotuj prawidłową listę zakupów. Tu zwróć uwagę nie tylko na katalog dozwolonych w ramach dofinansowania z PUP wydatków, ale również sprawdź progi procentowe w poszczególnych kategoriach. Pamiętaj, że ich przekroczenie będzie wiązało się z odrzuceniem wniosku o dotację z PUP.
Opracuj analizę SWOT i rzetelną analizę finansową. Opieraj się na obowiązujących stawkach i cenach i nie przeszacuj swojego projektu.
Odrzucony wniosek o dotację z PUP – zwróć uwagę na błędy formalne
Po wypełnieniu wniosku o dofinansowanie z urzędu pracy, sprawdź dokumenty pod względem formalnym. Pamiętaj o tym, że nawet najmniejszy błąd może być równoznaczny z tym, że spotka Cię odrzucony wniosek o dotację z PUP. Tylko część urzędów pracy pozwala na uzupełnienie braków formalnych.
Zazwyczaj masz na to określony czas (najczęściej 7 dni), a o błędach informowany jesteś odrębnym pismem. Jeżeli nie zdążysz poprawisz poprawić powstałych błędów w wyznaczonym terminie, to wniosek nie będzie dalej rozpatrywany.
Jednak miej na uwadze, że jeśli Twój urząd pracy nie daje możliwości poprawienia błędów. To każda pomyłka będzie kosztowała Cię utratę dofinansowania. Dlatego zanim złożysz wniosek dokładnie go sprawdź.
Wszystkie kwestie formalne powinny być doprecyzowane w regulaminie. Chodzi m.in. o:
- podpisanie wniosku,
- dołączenie wszystkich załączników,
- trwałe spięcie wniosku wraz z załącznikami,
- czytelność wniosku w przypadku ręcznego uzupełnienia lub wypełnienie wniosku o dofinansowanie z PUP odpowiednią czcionką w przypadku jego komputerowego uzupełnienia.
Odrzucony wniosek o dotację z PUP – podsumowanie
Licz się z tym, że w większości przypadków negatywna decyzja urzędu pracy i odrzucony wniosek o dotację z PUP. Zamyka Ci drogę do dofinansowania. W takiej sytuacji musisz poprawić to, co jest błędne i składać wniosek w kolejnym naborze.
Dlatego istotne jest to, abyś dowiedział się, co zaważyło na odrzuceniu Twojej dokumentacji. Dzięki temu będziesz mógł lepiej przygotować się do aplikowania o środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z PUP
Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.
Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.
Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl.
Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami