Wkład własny z dotacji PUP – co musisz wiedzieć

4.6/5 - (10 votes)

Jeśli ubiegasz się o dofinansowanie na start firmy, zwróć uwagę na wkład własny z dotacji PUP. Pamiętaj, że wiele urzędów pracy wymaga posiadania środków własnych. Zatem, ile wkładu własnego zadeklarować?

Wkład własny we wniosku o dotację z PUP 

Co prawda, mówi się, że warto zadeklarować wkład własny z dotacji PUP. Jednak nie ma jednolitych reguł, które by to dokładnie precyzowały. Każdy pośredniak ma własne wewnętrzne regulacje, które opisują, ile i w jaki sposób należy zadeklarować wkład własny.  

wkład własny z dotacji PUP

Trzeba przy tym podkreślić, że niektóre urzędy pracy w ogóle nie wymagają posiadania środków własnych. Jednak nawet wówczas warto opisać swój wkład własny z dotacji z urzędu pracy, ponieważ to zawsze zwiększa szansę na uzyskanie dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Bez wkładu własnego szanse, choć nadal są, to już znacznie mniejsze.  

Co w sytuacji, jeśli wkład własny z dotacji PUP jest wymagany? 

Przede wszystkim zacznij od sprawdzenia zapisów regulaminu udzielania dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Tam znajdziesz informacje o tym, ile środków własnych musisz mieć, a ponadto w jakiej formie powinieneś je zadeklarować. Dość często możesz spotkać się z minimalnym progiem 20% wnioskowanej kwoty, choć nie musi tak być w każdym przypadku.  

Zwróć uwagę, że część urzędów pracy kieruje się zasadą, że im wyższy wkład własny z dotacji PUP, tym więcej punktów w tej kategorii możesz uzyskać. Co może okazać się kluczowe w sytuacji, kiedy Twoje doświadczenie i wykształcenie nie do końca jest zgodne z profilem planowanej działalności gospodarczej.  

Ile wkładu własnego z dotacji PUP zadeklarować? 

Jeśli Twój urząd pracy określa, że maksymalny pułap środków własnych w ramach dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej musi wynosić np. 20%. To wystarczy, że zadeklarujesz te 20% wnioskowanej kwoty. Nie ma potrzeby deklarować więcej, ponieważ nie wiąże się z dodatkowymi punktami.  

wkład własny z dotacji PUP

Co innego w sytuacji, kiedy wyższy wkład własny w ramach dofinansowania z urzędu pracy, wiąże się z większą liczbą zdobytych punktów. Wtedy warto przemyśleć zadeklarowanie większych środków własnych.  

Kryteria dotyczące wkładu własnego w PUP Pruszków: 

Porada

Jednak i tu tkwi pewien haczyk. Nie wskazuj, że masz tyle środków, o ile się ubiegasz lub nawet więcej. Wówczas zmniejszasz sobie drastycznie szanse na uzyskanie pełnej kwoty, o którą się ubiegasz. Dlatego dokładnie rozważ, jaki pułap środków własnych w Twoim przypadku będzie optymalny.  

Jak zadeklarować wkład własny z dotacji PUP? 

Metody są dwie i zawsze uregulowane w zasadach ubiegania się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Pierwszą z nich może być dołączenie do wniosku wyciągu z konta obrazującego posiadaną kwotę.

Drugą (choć nieuwzględnianą przez wszystkie urzędy pracy) jest oświadczenie o posiadaniu określonej kwoty, którą zostanie przeznaczona na wkład własny.  

Porada

Jeśli Twój urząd pracy dopuszcza obie możliwości deklaracji wkładu własnego, nie ma znaczenia, na którą się zdecydujesz. Obie będą wiążące.  

Co oznacza wkład rzeczowy z dofinansowania PUP? 

Poza wkładem finansowym z dotacji z urzędu pracy, często jesteś proszony również o wskazanie posiadanego wkładu rzeczowego. To nic innego jak wyposażenie, maszyny, urządzenia, środek transportu, które chcesz wykorzystać w ramach realizacji swojego projektu.  

Przykład

Mogą to być np.:
– Narzędzia (wiertarki, narzędzia drobne, szlifierki, piły), 
– Wyposażenie (biurko, szafka, fotel), 
– Sprzęt elektroniczny (komputer, drukarka, skaner). 

W tym przypadku istotne są dwie kwestie. Pierwsza z nich dotyczy tego, aby nie deklarować zbyt dużej ilości posiadanych środków. Może to negatywnie wpłynąć na ocenę wniosku i zmniejszyć ilość zdobytych punktów. Jeśli zadeklarujesz zbyt dużo, urząd może zmniejszyć Ci pulę dofinansowania.  

wkład własny z dotacji PUP

Drugą kwestią jest to, co konkretnie deklarujesz. Staraj się, aby deklarowany sprzęt różnił się od tego, co chcesz kupić w ramach dotacji.

Porada

Jeśli sprzęty będą się pokrywały (np. chcesz kupić młotowiertarkę i deklarujesz, że już taką posiadasz). To istnieje duża szansa, że taki wydatek w ramach dotacji zostanie zakwestionowany.  

Pamiętaj również o tym, że wiele urzędów pracy wymaga od Ciebie podania szacunkowej wartości posiadanego sprzętu. Z kolei w przypadku samochodu dołączenia do wniosku xerokopii dowodu rejestracyjnego i ewentualnie umowy użyczenia lub zgody na wykorzystanie samochodu, jeśli jest współwłasnością lub należy do innej osoby.  

Na co przeznaczyć wkład własny z dofinansowania PUP? 

Tu masz dowolność. Możesz określić, że wkład własny z dotacji PUP przeznaczysz na bieżące działanie firmy, czyli m.in.:

Z drugiej strony możesz zadeklarować, że z wkładu własnego sfinansujesz zakup konkretnych przedmiotów (np. towaru lub laptopa). 

Pamiętaj o tym, aby mieć taką poduszkę finansową, ponieważ w biznesie mogą zdarzyć się różne rzeczy. Opóźnienia płatności, brak klientów, a ZUS nie będzie czekał.

Dlatego zdecydowanie powinieneś dysponować wkładem własnym, który pozwoli Ci spokojnie przetrwać pierwszy rok, a ten z reguły jest tym najtrudniejszym. W związku z tym dokładnie zastanów się, na co konkretnie przeznaczysz własne zasoby. Może zamiast zakupów zostawić je na awaryjne sytuacje związane z funkcjonowaniem Twojej przyszłej firmy?  

Czy warto deklarować wkład własny z dotacji z urzędu pracy? 

Tak jak wspominałem wcześniej, choć w wielu przypadkach nie masz wymogu wniesienia wkładu własnego, to i tak warto go zadeklarować. Z czego to wynika? Przede wszystkim deklarując wkład własny z dotacji z PUP pokazujesz urzędowi pracy, że dysponujesz również własnymi zasobami. Zatem nie uzależniasz startu swojej firmy jedynie od dotacji.

Ponadto wkład własny z dotacji z urzędu pracy pokazuje Twoją determinację i motywację do założenia własnej działalności, co także ma znaczenie. W opinii urzędu pracy nie liczysz tylko na dotację.

Masz dokładnie przemyślaną koncepcję na biznes i gotowy jesteś zaryzykować własnymi środkami, aby założyć firmę. To też znak, że inwestując własne środki będzie Ci bardziej zależało na tym, aby nie tylko uruchomić działalność, ale również utrzymać ją na rynku.  

Wkład własny z dotacji PUP – podsumowanie 

Wkład własny z dotacji z PUP jest istotnym punktem oceny, choć nie zawsze jest wymagany przez pośredniaki. Dlatego nawet w sytuacji, kiedy Twój urząd pracy go nie wymaga, to i tak warto go zadeklarować, bo wpływa na ocenę Twojego wniosku i zwiększa szansę na uzyskanie dofinansowania.  

Co więcej, pokazuje Twoją motywację i determinację do założenia i utrzymania działalności gospodarczej na rynku. Daje to sygnał osobom oceniającym Twój wniosek o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, że przyznane dofinansowanie nie zostanie zmarnotrawione.  

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z PUP 

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.   

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share