Plusy i minusy dotacji z urzędu pracy

4.7/5 - (22 votes)

Dotacje z PUP to nie tylko same zalety. Są również i wady. Warto, abyś poznał jedne i drugie. Zanim zdecydujesz się ubiegać o dofinansowanie z PUP. Sprawdź, jakie są plusy i minusy dotacji z urzędu pracy.

Plusy i minusy dotacji z urzędu pracy – jakie są zalety dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej? 

Rozpatrując plusy i minusy dotacji z urzędu pracy należy zacząć od tych pierwszych, bo jest ich zdecydowanie więcej. Zatem po kolei.  

Bezzwrotny kapitał 

To największa zaleta dofinansowania z PUP. Jeśli uzyskasz dotację z urzędu pracy i spełnisz warunki umowy (m.in. utrzymasz działalność 12 miesięcy, nie zawiesisz firmy, wydasz dotację w terminie, nie podejmiesz zatrudnienia), to nie musisz oddawać dofinansowania. W przeciwieństwie chociażby do pożyczek (np. z programu “Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”).  

plusy i minusy dotacji z urzędu pracy

Ponadto sama kwota dotacji z urzędu pracy jest stosunkowo wysoka, bo maksymalnie wynosić 6-krotność średniej krajowej. W tej chwili to około 48 tys. zł. Choć tak jak wspominałem we wcześniejszych tekstach, należy mieć na uwadze, że poszczególne pośredniaki mogą ten maksymalny pułap dofinansowania zmniejszyć np. do kwoty 16, 18 czy 20 tys. zł.  

Niskie koszty uzyskania dotacji z PUP 

Po pierwsze, samo przygotowanie wniosku o dotację z urzędu pracy nie niesie ze sobą ogromnych kosztów. Wniosek o dofinansowanie z PUP możesz wypełnić samodzielnie. W takim przypadku Twoim jedynym kosztem jest w zasadzie czas, który poświęcasz na jego opracowanie.

Jednak tu pojawia się ryzyko, że możesz coś pominąć, co może przełożyć się albo na odrzucenie Twojego wniosku o dotację z PUP, albo na mniejszą liczbę punktów i brak dofinansowania.

Dlatego polecam skorzystać z mojej pomocy i zdecydować się na opłatę zwrotną, czyli w przypadku odrzucenia wniosku cała wpłacona kwota wraca do Ciebie z powrotem. Dzięki temu eliminujesz ryzyko utraty pieniędzy w przypadku niepowodzenia.

Poza tym dając Ci taką możliwość, pokazuję swoją skuteczność, a Ty zyskujesz gwarancję uzyskania profesjonalnego i jak najlepszego wykonania całej dokumentacji.  

Po drugie, ewentualne zabezpieczenie dotacji z urzędu pracy też może Cię niewiele kosztować lub prawie nic, jeśli zdecydujesz się np. na poręczycieli.  

Prosta i szybka procedura 

Zwróć uwagę, że cała procedura uzyskania dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie jest specjalnie skomplikowana. W przeciwieństwie chociażby do procedur związanych z dofinansowaniem unijnym na rozwój działalności gospodarczej. Zobacz, jak wyglądają kolejne kroki przy ubieganiu się o dotację z PUP.  

Ponadto stosunkowo krótki jest również czas na rozpatrzenie wniosku o dotację z PUP. Ustawowo wynosi on 30 dni, choć zdarza się, że urzędy szybciej rozpatrują złożone wnioski. Zaś samo dofinansowanie dostaniesz maksymalnie w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku o dotację z urzędu pracy. To naprawdę szybko, bo w przypadku środków unijnych może trwać to nawet kilka miesięcy.  

Stosunkowo niewielka konkurencja 

Miej na względzie, że dotacje z urzędów pracy skierowane są na teren konkretnego powiatu, co już ogranicza się potencjalną konkurencję. Ponadto mogą pojawić się dodatkowe wymogi (np. wiek do 30 lub powyżej 30 lat czy konieczność zarejestrowania w urzędzie powyżej 3 miesięcy). Co także zmniejsza liczbę osób chętnych do uzyskania dotacji z PUP.  

plusy i minusy dotacji z urzędu pracy

Co więcej, pamiętaj, że nie każda osoba zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna będzie chciała złożyć wniosek o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Zatem Twoje szanse rosną.  

Plusy i minusy dotacji z urzędu pracy – niski poziom biurokracji 

Choć nie uciekniesz od określonych procedur związanych chociażby z koniecznością prawidłowego rozliczenia dotacji z urzędu pracy. To w zestawieniu do dotacji unijnych nie są one tak dolegliwe.

Po pierwsze, musisz wydatkować środki w określonym terminie i zgodnie z przeznaczeniem. Następnie, w ustalonym terminie musisz rozliczyć wydatkowaną dotację. Po trzecie, rozliczyć się na koniec umowy z pośredniakiem. Po czwarte, w czasie trwania umowy może pojawić się kontrola z urzędu pracy.

Jej celem jest weryfikacja zgodności zakupów znajdujących się w umowie o dofinansowanie z PUP ze stanem faktycznym. Zatem jak widzisz nie jest to specjalnie skomplikowane i spokojnie sobie poradzisz.  

Sprawa wygląda inaczej w przypadku środków unijnych. Tam jesteś zobligowany do prowadzenia odrębnej księgowości, składania wniosków o płatność, utrzymania projektu przez kolejne lata. Musisz również zapewnić realizację określonych wskaźników.  

Plusy i minusy dotacji z urzędu pracy – jakie są wady dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej? 

Przyglądając się, jak wyglądają plusy i minusy dotacji z urzędu pracy. Warto spojrzeć też na tę ciemniejszą stronę i zobaczyć potencjalne wady dofinansowania z PUP.  

Konieczność posiadania lokalu 

Kwestia posiadania lokalu już na etapie składania wniosku o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jest jednym z bardziej dotkliwych minusów, co wynika z moich licznych rozmów z Klientami.

plusy i minusy dotacji z urzędu pracy

Pamiętaj, że na moment złożenia wniosku o dofinansowanie z PUP musisz posiadać lokal. Co potwierdzasz określonym dokumentem. W zależności od urzędu pracy może być to: umowa najmu, akt własności, umowa użyczenia.

Dobrym rozwiązaniem jest to, że niektóre pośredniaki honorują przedwstępną umowę najmu lub oświadczenie osoby wynajmującej lokal, że zostanie Ci on wynajęty w sytuacji, kiedy uzyskasz dofinansowanie z PUP. Niestety, nie obowiązuje to we wszystkich pośredniakach.   

Wkład własny 

Jak pisałem wcześniej w artykule dotyczącym wkładu własnego, w większości przypadków musisz go mieć. W zależności od urzędu pracy jego wysokość może być różna (np. 20% wnioskowanej kwoty). Ponadto musi być on potwierdzony albo wyciągiem z konta, albo oświadczeniem (to także zależy od pośredniaka). Zwróć uwagę, że w niektórych urzędach premiuje się wysoki wkład własny. Im wyższy, tym więcej punktów możesz uzyskać. 

Co więcej, w ramach wkładu własnego możesz także zadeklarować posiadany sprzęt, maszyny i urządzenia. To zawsze zwiększa szansę na uzyskanie dotacji z urzędu pracy.  

Plusy i minusy dotacji z urzędu pracy – podsumowanie  

Tak jak niemal we wszystkim, tak i tu można wskazać plusy i minusy dotacji z urzędu pracy. Zalety to przede wszystkim prosta i szybka procedura, bezzwrotne środki, a także dość ograniczona konkurencja. To wszystko zwiększa szansę na uzyskanie dotacji z PUP. 

Wadą dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest konieczność posiadania lokalu oraz zapewnienie wkładu własnego. Co niejednokrotnie wpływa na rezygnację z ubiegania się o dotację z urzędu pracy.  

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z PUP 

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP. 

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów 

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share