Kiedy trzeba zwrócić dotację z urzędu pracy?
Otrzymałeś dofinansowanie z PUP? Zastanawiasz się, kiedy trzeba zwrócić dotację z urzędu pracy? Zobacz, jakie zasady obowiązują w tym przypadku.
Kto może wnioskować o dotację z PUP?
O dofinansowanie z urzędu pracy mogą wnioskować osoby bezrobotne, absolwenci KIS lub CIS oraz opiekunowie osób z niepełnosprawnościami. Jednak sam status na rynku pracy to za mało. Musisz spełniać również określone wymagania, które szczegółowo opisane są w regulaminie.
Jakie warunki musisz spełniać?
- nie przerwałeś z własnej winy udziału w stażu, szkoleniu, przygotowaniu zawodowym dorosłych lub innej formy pomocy oferowanej przez urząd pracy,
- w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku nie możesz mieć firmy,
- nie odmówiłeś bez uzasadnionej przyczyny udziału w szkoleniu, stażu, realizacji IPD lub innej formy pomocy,
- w ciągu ostatnich 2 lat przed dniem złożenia wniosku nie byłeś karany za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu,
- wcześniej nie złożyłeś wniosku o dotację u innego starosty,
- nie uzyskałeś do tej pory dofinansowania na uruchomienie firmy,
- jeżeli wcześniej prowadziłeś firmę, to nie masz z tego tytułu zaległości wobec ZUS-u i urzędu skarbowego,
- aktualnie nie masz nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych.
To kluczowe zasady. Pozostałe znajdziesz w regulaminie, więc dokładnie się z nim zapoznaj. Pamiętaj, że jeśli nie będziesz spełniał chociaż jednego z warunków, nie możesz liczyć na dotację.
O jaką kwotę dotacji możesz się ubiegać?
Maksymalny poziom dofinansowania z urzędu pracy nie może przekroczyć 6-krotności średniej pensji. Aktualnie jest to ok. 48 tys. zł. Miej jednak na uwadze, że każdy urząd pracy może dowolnie określić maksymalny poziom dotacji.
Zdarza się często, że jest on znacznie niższy niż ustawowy. Średni przedział kwotowy wynosi 20-30 tys. zł. Dlatego dokładnie sprawdź w swoim urzędzie, o jaką kwotę możesz maksymalnie się ubiegać.
Co zawiera umowa o dotację z PUP?
Umowa o dofinansowanie jest podstawowym dokumentem regulującym wszystkie kwestie związane z jej otrzymaniem i późniejszym wydatkowaniem. Przede wszystkim określa wszelkie terminy związane z zarejestrowaniem firmy, wydatkowaniem przyznanej kwoty oraz wspomnianym już rozliczeniem.
Ponadto w umowie wskazany zostaje katalog wydatków, które musisz zrealizować, a także określa kwestię zwrotu odliczonego lub zwróconego podatku VAT dotyczącego zakupionych towarów i usług w ramach otrzymanej dotacji. Umowa bezpośrednio obliguje Cię do prowadzenia działalności gospodarczej przez minimum 12 miesięcy.
Kiedy trzeba zwrócić dotację z urzędu pracy?
Zastanawiasz się, kiedy trzeba zwrócić dotację z urzędu pracy? Najkrótsza odpowiedź brzmi wtedy, kiedy złamiesz warunki umowy o dofinansowanie. W jakiej sytuacji będziesz musiał oddać dotację?
Przede wszystkim wówczas, kiedy kupisz zupełnie coś innego, niż było zawarte we wniosku, a później pojawiło się w umowie o dofinansowanie. Na przykład w umowie zapisany był wydatek w postaci agregatu malarskiego, którego później nie kupiłeś.
Kolejny przypadek, kiedy czeka Cię zwrot dotacji, to wydatkowanie i rozliczenie dotacji po terminie. Zwróć uwagę, że w umowie masz jasno wskazane, w jakim terminie musisz dokonać zakupów oraz w jakim terminie musisz się rozliczyć z urzędem pracy.
Jeśli przekroczysz wspomniane terminy, czyli wydasz i rozliczysz dotację po określonych w umowie terminach, to niestety, czeka Cię zwrot dofinansowania.
Następna sytuacja, kiedy trzeba zwrócić dotację z urzędu pracy, to prowadzenie firmy krócej niż termin określony w umowie o dofinansowanie z urzędem pracy. Pamiętaj, że umowa obliguje Cię do prowadzenia działalności gospodarczej przez minimum 12 miesięcy.
Wymagany minimalny okres prowadzenia firmy po uzyskaniu dotacji może być dłuższy niż 12 miesięcy i zależy od danego urzędu pracy. Zdarzają się pośredniaki, gdzie minimalny czas prowadzenia firmy wynosi np. 15 miesięcy.
Jeszcze kiedy trzeba zwrócić dotację z urzędu pracy?
Powyższe przykłady to tylko część sytuacji, kiedy trzeba zwrócić dotację z urzędu pracy. Poznaj kolejne przypadki, w jakich będziesz musiał oddać dofinansowanie.
Czeka Cię zwrot dotacji, jeśli przedstawisz nieprawdziwe oświadczenia, które są wymagane przy wniosku o dofinansowanie. Ponadto dotację będziesz musiał zwrócić, jeśli do urzędu pracy w określonym terminie nie zwrócić odliczonego lub zwróconego podatku VAT.
Dotację będziesz musiał oddać, jeśli zawiesisz działalność gospodarczą na dłużej niż 6 miesięcy lub podejmiesz zatrudnienie. Nie dotyczy to sytuacji stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego.
Kiedy trzeba zwrócić dotację z urzędu pracy – podsumowanie
Wiesz już, kiedy trzeba zwrócić dotację z urzędu pracy. Dofinansowanie musisz oddać, jeśli złamiesz warunki umowy. Może to dotyczyć zarówno kwestii przekroczenia terminów wydatkowania i rozliczenia dotacji. Jak również tyczyć się spraw związanych z zakupem zupełnie innych rzeczy, niż były wskazane w umowie.
Jeśli nie chcesz oddawać dotacji z PUP, koniecznie trzymaj się warunków umowy i pilnuj wszystkich jej postanowień. Wówczas możesz spać spokojnie, bo nie grozi Ci zwrot dofinansowania.
Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy
Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.
Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.
Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl.
Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.