Kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy?

4.7/5 - (17 votes)

Wiele osób zwraca się do mnie z wątpliwościami, kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy. Jeśli Ciebie nurtują podobne kwestie, to zapraszam do lektury tekstu, w którym wyjaśniam, w jakim czasie najlepiej złożyć wniosek.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Jak urzędy pracy organizują nabory wniosków o dotację na działalność?

To, kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy zależy od rodzaju nabory. Są dwa rodzaje naborów wniosków o dofinansowanie z PUP. Pierwszy, to konkursy otwarte, w których jest data otwarcia naboru, lecz nie ma określonej daty jego zamknięcia.

kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy

Z reguły konkursy otwarte rozpoczynają się na początku roku (najczęściej styczeń/luty, ewentualnie marzec) i trwają aż do wyczerpania puli środków. W tym przypadku wnioski składa się przez cały rok.

Z kolei konkursy zamknięte posiadają określoną datę otwarcia naboru i jego zamknięcia. Najczęściej trwają około tygodnia i organizuje się średnio jeden nabór na kwartał.

Kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy?

Moment złożenia wniosku zależy od naboru, który organizuje Twój urząd pracy. W przypadku naborów otwartych najlepiej, jeśli złożysz wniosek na początku naboru. Co wynika z kilku ważnych kwestii. Przede wszystkim im wcześniej złożysz wniosek o dotację z PUP, tym masz większą szansę na dofinansowanie. Ponadto wraz z upływem czasu, zmniejsza się ilość dostępnych pieniędzy, co może skutkować nie tylko mniejszą dotacją, ale również jej brakiem.

W przypadku konkursów zamkniętych, to kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy nie ma aż tak dużego znaczenia. Ważne jest tylko, żebyś zmieścił się w wyznaczonym terminie. Możesz złożyć wniosek pierwszego dnia naboru, jak również ostatniego.

Skąd można dowiedzieć się, kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy?

Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy. Musisz monitorować stronę internetową pośredniaka. To stąd najszybciej dowiesz się, kiedy urząd pracy zorganizuje nabór wniosków o dofinansowanie na działalność.

Informacja o naborach pojawia się albo na początku roku, jeśli Twój pośredniak organizuje konkurs otwarty. Ewentualnie na kilka dni przed planowanym naborem, jeśli jest on w trybie zamkniętym.

Dobrą praktyką, choć stosowaną w niewielkiej liczbie urzędów pracy jest umieszczenia na początku roku na stronie www harmonogramu naboru wszystkich wniosków. Dzięki temu konkretnie wiesz, w jakim terminie będzie interesujący Cię nabór i możesz spokojnie przygotować wniosek o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Porada

Warto też na początku roku zadzwonić do urzędu i zapytać, w jakim terminie przewidują konkurs na dotacje lub zapytać swojego doradcę/pośrednika pracy.

Jak koronawirus wpłynął na to, kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy?

Do momentu wybuchu epidemii, wszystko odbywało się tak, jak dotychczas. Nabory były prowadzone bez żadnych zakłóceń. Niestety, koronawirus sporo namieszał w przypadku dotacji z PUP. Wnioski w 2020 r. były długo wstrzymane.

kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy

W 2024 roku wszystko odbywa się już normalnie i nabory są prowadzone. Zmianie uległ sposób złożenia wniosku. Z reguły można go było składać osobiście. W tej chwili wniosek można wysłać pocztą, wrzucić do specjalnej urny lub przesłać elektronicznie.

Czy w związku z koronawirusem ubiegać się o dofinansowanie z PUP?

To zależy, bo sytuacja nadal jest niepewna. Po pierwsze, w każdej chwili mogą pojawić się kolejne obostrzenia. Ponadto niektóre branże mogą być przez urząd wykluczone z możliwości uzyskania dofinansowania z powodu zamknięcia danej branży.

Zatem decyzja zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Dodatkowym argumentem może być fakt, że w przypadku wystąpienia ponownych obostrzeń działalność będziesz mógł zawiesić (nie dłużej jednak niż na 6 miesięcy).

Ważne kwestie przy tym, kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy

Pamiętaj o tym, że jeśli chcesz uzyskać dotację z PUP, to ważne jest odpowiednie przygotowanie wniosku. Zwróć uwagę na konieczność zgromadzenia i dołączenia do wniosku wszystkich załączników:

Ponadto istotny jest wkład własny oraz posiadanie lokalu, a także wybór formy zabezpieczenia dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Nie zapomnij o właściwej liście wydatków w ramach dofinansowania na działalność.

kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy

Jednak kluczowe znaczenie ma zgodność Twojego wykształcenia i doświadczenia z planowaną działalnością gospodarczą. Im większa, tym większa szansa na dotację z PUP. Dlatego staraj się wykazać we wniosku posiadaną wiedzę branżową i doświadczenie, które pozwoli Ci z sukcesem prowadzić firmę.

Ile trwa ocena wniosków o dotację z urzędu pracy?

Pośredniaki na rozpatrzenie wniosków o dofinansowanie na działalność mają 30 dni. Czasami ten czas jest krótszy, choć bardziej należy liczyć się z pełnym wykorzystaniem przysługującego terminu.

Po tym czasie otrzymujesz decyzję pozytywną lub negatywną. Niestety, w większości przypadków od negatywnej decyzji nie przysługuje Ci odwołanie. Jeśli decyzja jest pozytywna, wówczas rusza cała procedura, o czym możesz przeczytać w tym artykule.

Zdarza się również i tak, że możesz zostać wezwany do uzupełnienia wniosku w przypadku stwierdzenia uchybień formalnych. Taka procedura nie obowiązuje we wszystkich urzędach pracy. Na poprawę masz najczęściej 7 dni od momentu otrzymania pisma z pośredniaka.

Przykład

Błędami formalnymi do poprawy może być: brak podpisu, brak załączników, błędna specyfikacja zakupów.

Kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy – podsumowanie

To, kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy zależy od rodzaju naboru. W przypadku naborów otwartych, im wcześniej złożysz wniosek o dotację z PUP, tym większa szansa na dofinansowanie.

W przypadku konkursów zamkniętych ważne jest to, abyś złożył wniosek w wyznaczonym terminie. Nie ma większego znaczenia, czy zrobisz to pierwszego, czy ostatniego dnia naboru.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share