Kiedy dotacje z PFRON 2024?

4.7/5 - (15 votes)

Zadajesz sobie pytanie, kiedy dotacje z PFRON 2024? Dowiedz się, w jakim terminie startują dofinansowania z PFRON dla osób niepełnosprawnych i kiedy najlepiej złożyć wniosek, aby uzyskać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej z PFRON. 

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Kiedy urzędy pracy organizują nabory wniosków o dotację z PFRON? 

Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie, kiedy dotacje z PFRON 2024. Najpierw należy zacząć od tego, jak urzędy pracy (one w większości odpowiadają za dystrybucję środków z PFRON) organizują konkursy o dofinansowanie.  

kiedy dotacje z PFRON 2024

Z reguły pośredniaki organizują nabory wniosków o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej w dwóch trybach:

Pierwszy z nich oznacza, że wnioski o dofinansowanie z PUP można składać przez cały rok, aż do wyczerpania środków. W takim trybie dotacje startuj zazwyczaj w pierwszym kwartale (najczęściej styczeń-luty).  

Drugi tryb, to tak zwane konkursy zamknięte. W tym przypadku urząd pracy ogłasza konkretny termin naboru wniosków (np. 13.03-20.03). Warto pamiętać, że tryb zamknięty trwa około tygodnia i w tym czasie należy złożyć wniosek.

Jeśli chodzi o środki z PFRON, to urzędy rozdzielają je w ramach konkursów zamkniętych, czyli organizowanych w określonych terminach.

Warto podkreślić, że konkursy w trybie zamkniętym organizuje się średnio raz na kwartał, choć w dużej mierze zależy to od konkretnego pośredniaka, ilości posiadanych środków, złożonych wniosków w ostatnim naborze, liczby przyznanych dofinansowań.  

Kiedy dotacje z PFRON 2024 – w jakim terminie najlepiej złożyć wniosek o dofinansowanie dla osoby niepełnosprawnej?  

To zależy od tego, jaki rodzaj naboru prowadzi Twój urząd pracy. Jeśli jest to nabór otwarty i wnioski o dotację z PFRON można składać od początku roku aż do wyczerpania środków.

To w takim przypadku najlepiej złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy jak najszybciej. Wynika to stąd, że im później złożysz wniosek, tym mniejsza szansa na dofinansowanie z PFRON. Pod koniec roku urzędy pracy posiadają już niewielką pulę, więc automatycznie mniej osób uzyska dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. 

kiedy dotacje z urzędu pracy 2024

Ponadto istnieje ryzyko zmniejszenia uzyskanego dofinansowania. Wbrew pozorom zdarza się to dość często, więc nie warto czekać ze złożeniem wniosku na ostatnią chwilę.

Przykład

Załóżmy, że chciałeś otrzymać 20 tys. złotych. Jednak ze względu na ograniczoną pulę środków i chęć rozdzielenia jak największej ilości dofinansowań. Twoja dotacje może zostać obcięta np. do poziomu 16 tys. złotych.  

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku naborów zamkniętych. Wówczas masz czas na przygotowanie wniosku o dotację z PFRON, bo ogłoszenie o naborze pojawia się wcześniej niż mają być przyjmowane wnioski.

Porada

W przypadku naborów zamkniętych nie musisz się spieszyć, bo kolejność zgłoszeń nie ma znaczenia. Istotne jest to, abyś zmieścił się ze złożeniem wniosku o dotację z urzędu pracy w wyznaczonym terminie. Możesz zarówno złożyć swój wniosek pierwszego dnia naboru, jak również ostatniego.  

Kiedy dotacje z PFRON 2024? 

Dotacje z PFRON w 2024 roku już ruszyły. Część urzędów pracy przeprowadziła już pierwsze nabory i przyznała dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami. Warto zwrócić uwagę, że w niektórych pośredniakach środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej z PFRON przewidziane na pierwszą część roku już się wyczerpały.  

Skąd można dowiedzieć się, kiedy dotacje z PFRON 2024? 

Pośredniaki umieszczają informacje o tym, kiedy dotacje z PFRON 2024 na swoich stronach internetowych. Dlatego to jest pierwsze źródło, które warto śledzić. Bardzo często część z nich na początku roku ogłasza harmonogram naboru wniosków o dofinansowanie z PFRON, gdzie można dokładnie sprawdzić, w jakim terminie będzie prowadzony nabór.  

Kolejnym źródłem informacji może być pośrednik pracy lub doradca zawodowy, do którego przychodzisz na spotkania. Nie zawadzi też skorzystać z infolinii konkretnego urzędu pracy lub śledzić mój fan page, gdzie regularnie umieszczam ogłoszenia o kolejnych naborach wniosków o dofinansowanie z urzędu pracy.  

Kiedy dotacje z PFRON 2024 – jak długo trwa ocena wniosków? 

Urzędy pracy na rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie z PFRON mają 30 dni. Czasami decyzję o przyznaniu dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub odrzuceniu Twojego wniosku możesz uzyskać szybciej. Wszystko zależy od ilości złożonych wniosków o dotację z urzędu pracy i liczby osób zaangażowanych do ich oceny.  

Kiedy dotacje z PFRON 2024 a koronawirus? 

Niestety, koronawirus mocno skomplikował sytuację, jeśli chodzi o dofinansowanie z PFRON. Wpłynął także dotkliwie na niemal każdą dziedzinę życia społecznego. Urzędy pracy mimo to prowadzą nabory wniosków o dotację.

kiedy dotacje z PFRON 2024

Przyjmują wnioski zarówno w odniesieniu do rozpoczęcie działalności gospodarczej, jak i doposażenia stanowiska pracy, stażu czy szkoleń. W sporej części przypadków urzędy nie obsługują osobiście osób bezrobotnych. Wszelkich spraw należy dokonywać przez kontakt telefoniczny lub mailowy.  

Kiedy dotacje z PFRON 2024 – czy warto teraz przygotować wniosek o dofinansowanie dla osoby niepełnosprawnej? 

Nawet jeśli aktualnie nabory wniosków o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej z PFRON wstrzymano. To warto przygotować swój wniosek.

Dlaczego? Z kilku powodów. Po pierwsze, to idealny moment na to, aby dokładnie dopracować wniosek o dotację z PFRON. W przypadku normalnie ogłaszanych naborów tego czasu jest znacznie mniej. Przez co bardzo często we wniosku mogą pojawić się nawet błahe błędy (np. brak podpisu lub niewypełnione wszystkie pola). Co może oznaczać odrzucenie Twojego wniosku o dotację z urzędu pracy już na etapie oceny formalnej i utratę szansy na dofinansowanie.  

Po drugie, do wzorów wniosków o dotację z dla osób z niepełnosprawnościami masz cały czas dostęp. Co więcej, nie zmienią się, kiedy znów zostaną uruchomione nabory, więc od razu będziesz mógł złożyć już wcześniej przygotowany wniosek.  

Po trzecie, zmniejszyć się może Twoja bezpośrednia konkurencja. Wiele osób marnuje teraz ten czas, zamiast opracować wniosek o dofinansowanie z PFRON. Kiedy dotacje z PFRON 2024 w końcu ruszą, mogą nie zdążyć złożyć wniosku, a Ty to zrobisz. Dlatego wykorzystaj ten czas do maksimum i zacznij opracowywać swój wniosek o dotację z urzędu pracy.  

Kiedy dotacje z PFRON 2024 – podsumowanie 

Dotacje z PFRON już ruszyły, jednak jeszcze nie wszędzie. Warto dobrze spożytkować ten czas i przygotować perfekcyjny wniosek o dofinansowanie z PUP, wyprzedzając tym samym swoją konkurencję.

W momencie, kiedy dotacje z PFRON 2024 ruszą, Ty będziesz gotowy i będziesz mógł złożyć swój wypełniony wniosek o dotację z PUP.  

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z PUP 

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP. 

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów 

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share