Jakie są szanse na dotację z urzędu pracy?

Być może zmagasz się z pytaniem, jakie są szanse na dotację z urzędu pracy? Z artykułu dowiesz się nie tylko, jakie masz szanse. Poznasz również sposoby na to, aby drastycznie je zwiększyć i uzyskać pieniądze na firmę.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Jakie są szanse na dotację z urzędu pracy?

To, jakie masz szanse zależy od wielu czynników, które omówię w dalszej części. Krok po kroku powiem Ci, na jakie kwestie wypełniając wniosek o dotację z urzędu pracy powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

jakie są szanse na dotację z urzędu pracy

Ta wiedza pozwoli Ci przygotować naprawdę dobry wniosek, który będzie mógł otrzymać dofinansowanie.

Jakie są kryteria oceny wniosku o dotację z urzędu pracy?

Jeśli przygotowujesz wniosek o dofinansowanie z PUP, to pierwszą rzeczą, którą musisz sprawdzić jest regulamin. To w nim znajdziesz wszystkie warunki, które musisz spełnić, aby ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dodatkowo też w wielu przypadkach znajdziesz karty oceny formalnej i merytorycznej wniosku. Dzięki temu będziesz wiedział, jak punktowane są poszczególne elementy dokumentacji.

Wykształcenie i doświadczenie

To pierwsza rzecz, na którą zwraca uwagę urząd pracy. Chodzi o zgodność Twojego dotychczasowego wykształcenia i doświadczenia z planowaną działalnością gospodarczą. Im większa, tym większa szansa na dofinansowanie z PUP.

Porada

Wykaż się ukończonymi szkoleniami branżowymi, a także tymi związanymi z prowadzeniem firmy (np. ABC Przedsiębiorczości, marketing, sprzedaż, księgowość etc.).

Dołącz do wniosku kserokopie certyfikatów ukończonych szkoleń. Możesz również wspomnieć o szkoleniach wewnętrznych, które przechodziłeś w poprzednich miejscach pracy.

Z reguły w tej kategorii możesz uzyskać naprawdę sporo punktów. Z kolei każda strata może wpływać negatywnie na to, jakie są szanse na dotację z urzędu pracy. Dlatego zawsze staraj się zakładać biznes w swojej dotychczasowej branży.

Skąd to wynika? Przede wszystkim dla urzędu pracy jest to sygnał, że znasz branżę, masz doświadczenie, rozeznanie na rynku, znasz klientów, może masz dostawców. To wszystko powoduje, że szansa na utrzymanie firmy na rynku jest znacznie większa niż w przypadku otwierania działalności w zupełnie innej dziedzinie.

Pamiętaj, że dla pośredniaka istotne jest nie tylko samo zmniejszenie bezrobocia w danym regionie przez przyznanie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Liczy się również sama efektywność wydatkowych środków.

Dlatego urzędom tak zależy na tym, aby firmy z dotacji przetrwały jak najdłużej. Stąd właśnie wynika chęć przydzielania pieniędzy tym osobom, które zakładają biznes w swojej dotychczasowej dziedzinie.

Wkład własny

Środki własne to kolejny punkt, które jest oceniany przez pośredniaki. Bardzo często w regulaminie znajdziesz informację, ile wkładu własnego musisz mieć. Z reguły jest to 20% wnioskowanej kwoty, choć zależy to od konkretnego urzędu pracy.

jakie są szanse na dotację z urzędu pracy

Poza wkładem własnym pieniężnym we wniosku o dotację z urzędu pracy wpisujesz również posiadany wkład własny rzeczowy. Są to maszyny, urządzenia, wyposażenie czy samochód, z których będziesz korzystał w ramach działalności.

Przykład

Jeśli ubiegasz się o 20 tys. zł, to wkład własny powinien wynosić 4 tys. zł, jeśli urząd wymaga posiadanie 20% środków własnych.

Deklarując wkład własny rzeczowy wskaż te przedmioty, których nie będziesz chciał kupić z dofinansowania.

Wkład własny finansowy deklarujesz przez dołączenie do wniosku wyciągu z konta lub oświadczenia. Forma zależy od danego urzędu pracy. Ważne jest to, abyś we wniosku wskazał, na co przeznaczysz posiadane środki własne.

Zabezpieczenie dotacji z urzędu pracy

Znaczenie może mieć również wybrana przez Ciebie forma zabezpieczenia dofinansowania z PUP. Sprawdź, w regulaminie, co możesz wybrać, z jakimi warunkami wiążą się poszczególne formy zabezpieczenia oraz ile punktów możesz zdobyć w tej kategorii.

Zwróć uwagę, że np. za akt notarialny o dobrowolnym poddaniu się egzekucji uzyskasz 5 punktów, a za poręczenie 0 punktów.

Opis projektu

Bardzo istotny jest sam wniosek o dotację z urzędu pracy. Chodzi o spójność zapisów, a przede wszystkim dokładną charakterystykę Twojej przyszłej działalności.

Wniosek powinien szczegółowo opisywać rodzaj planowanej działalności z wyszczególnienie usług i produktów, które chcesz sprzedawać. Pamiętaj o charakterystyce klientów z uwzględnieniem ich cech (m.in. wiek, płeć, zarobki, wykształcenie, potrzeby, oczekiwania), a także konkurencji.

Przykład

Moim pomysłem na biznes jest otworzenie gabinetu kosmetycznego, specjalizującego się głównie w usługach manicure, pedicure i stylizacji rzęs.

Klientkami salonu będą kobiety w wieku 25-65 lat. Dbające o swoją urodę, przykładające dużą wagę do wyglądu. To osoby aktywne zawodowe, z dość dużymi zarobkami, posiadają ograniczone zasoby czasu. Poszukują kompleksowej usługi. Regularnie odwiedzają salony kosmetyczne.

Opisz rynek, na którym chcesz działać opierając się na danych (np. GUS, CEIDG, raporty branżowe) oraz własnych obserwacjach i badaniach.

Nie zapomnij o dobrej analizie SWOT i prawidłowo przygotowanej części finansowej. Nie może być przeszacowana, a przede wszystkim musi opierać się o realne i rzetelne dane (obowiązujące ceny, stawki). Kwestie podatkowe najlepiej skonsultuj z biurem rachunkowym.

Wydatki w ramach dotacji z urzędu pracy

To kolejny element, na który warto zwrócić uwagę. Zacznij od tego, aby wydatki były zbieżne z profilem Twojej działalności. Chodzi o to, abyś w ramach dofinansowania z PUP kupował rzeczy, które są niezbędne w Twojej przyszłej firmie.

Przykład

Jeśli zakładasz sklep internetowy może być to oprogramowanie sklepu, zatowarowanie, reklama.

Nikt nie przyzna Ci w takim przypadku dotacji, jeśli chciałbyś przeznaczyć ją np. na zakup wyposażenia w postaci mebli.

Przed przystąpieniem do przygotowania listy zakupów, dokładnie zweryfikuj, co możesz, a czego nie możesz kupić w ramach dofinansowania. Najczęściej z dotacji nie możesz kupić:

Ponadto dotacji nie możesz przeznaczyć na pokrycie bieżących opłat z tytułu prowadzenia działalności (np. ZUS, czynsz, pensje), a także kosztów przesyłki/transportu zakupionych przedmiotów.

Kolejną istotną kwestią są progi procentowe pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków. Każdy urząd pracy ma inne wymagania w tej materii. Chodzi o to, że np. na sprzęt musisz wydać minimum 50% dotacji, na towar maksymalnie 40%, a na reklamę nie więcej niż 10%.

Przykład

Ubiegasz się o 20 tys. zł, wówczas na sprzęt musisz wydać 10 tys. zł, na towar 8 tys. zł, a na reklamę 2 tys. zł.

Wobec tego, jakie są szanse na dotację z urzędu pracy? Przede wszystkim rób tylko niezbędne wydatki. Ponadto każdy wydatek musisz szczegółowo umotywować i opisać, w jaki sposób będzie wykorzystywany w firmie i dlaczego decydujesz się akurat na ten zakup.

Jakie są szanse na dotację z urzędu pracy – jak je zwiększyć?

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na dotację z urzędu pracy, to możesz to zrobić w kilku prostych krokach. Nie będą wymagały od Ciebie dodatkowych nakładów

Listy intencyjne

Pierwsza rzecz, o której warto pomyśleć, to listy intencyjne lub przedwstępne umowy o współpracy. Możesz je zawrzeć zarówno z Twoimi dostawcami, jak również klientami. I nie ma tu znaczenia czy Twoimi klientami będą inne firmy czy osoby prywatne.

Ważne jest to, aby do wniosku o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej dołączyć kilka takich listów, bo to wpływa na to, jakie są szanse na dotację z urzędu pracy.

jakie są szanse na dotację z urzędu pracy

Dla urzędu pracy jest to sygnał, że zrobiłeś rozeznanie na rynku, masz np. źródła dostaw i pierwszych odbiorców, co powoduje, że szansa na utrzymanie firmy na rynku się zwiększa.

Referencje

Kolejna kwestia to referencje z poprzednich miejsc pracy. Warto dołączyć je do wniosku, bo też pozytywnie wpływają na jego późniejszą ocenę. Pokazują Cię bowiem jako osobę rzetelną, profesjonalną i wiarygodną. Zatem masz szansę na to, aby przyciągnąć klientów i zbudować trwałe relacje, co spowoduje, że odbiorcy chętnie będą korzystali z Twoich usług.

To z kolei przekłada się na zwiększenie szansy utrzymania się na rynku, co jak wiesz w oczach urzędu pracy ma kluczowe znaczenie.

Portfolio

Jakie są szanse na dotację z urzędu pracy? W dużej mierze zależne od tego, czy do wniosku dołączyć portfolio. Chodzi o Twoje wcześniejsze realizacje, które robiłeś w trakcie swojej dotychczasowej pracy lub w wolnym czasie pomagając np. bezpłatnie swoim znajomym czy rodzinie.

Jak dołączyć portfolio? Wszystko zależy od tego, czym się zajmujesz i jaki biznes zakładasz. Jeśli otwierasz firmę budowlaną, możesz dołączyć zdjęcia remontów, które robiłeś. Jeśli pracownię krawiecką, to zdjęcia lub projekty sukienek.

Dzięki portfolio Twój wniosek jest po pierwsze bardziej wiarygodny, a po drugie wyróżnia się na tle pozostałych i zapada w pamięć.

Własne badania

Bardzo cenione przez urzędu pracy są własne badania pokazujące, jakie jest zapotrzebowanie na Twoje produkty lub usługi. Możesz zrobić je w formie elektronicznej, czyli przygotować ankietę w Google (jest specjalne bezpłatne narzędzie), a następnie link do ankiety umieścić na swoim profilu facebookowym i np. w grupach na Facebooku, do których należysz lub w grupach tematycznych związanych z Twoim biznesem.

Przykład

Jeśli zakładasz salon kosmetyczny taką ankietę możesz umieścić np. w grupach poświęconych kosmetologii, urodzie, kosmetykom.

Drugą opcją jest przeprowadzenie ankiety wśród swoich znajomych lub mieszkańców, gdzie zamierzasz prowadzić swoją działalność.

Jakie są szanse na dotację z urzędu pracy – podsumowanie

Odpowiedź, na to, jakie są szanse na dotację z urzędu pracy jest dość złożona, bowiem zależy od wielu czynników. Twoje szanse na uzyskanie dofinansowania z PUP rosną, jeśli zakładasz biznes z swojej dotychczasowej dziedzinie.

Ponadto istotny jest wkład własny, forma zabezpieczenia dotacji, a także samo przygotowanie wniosku. Musi być naprawdę szczegółowy i dokładny.

Jeśli zależy Ci na tym, aby uzyskać dotację pomyśl o dołączeniu do wniosku listów intencyjnych, referencji z poprzednich miejsc pracy oraz portfolio.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
LinkedIn
Share