Jakie dokumenty na dotację z urzędu pracy?

4.5/5 - (265 votes)

Składasz wniosek o dofinansowanie z PUP? Zastanawiasz się, jakie dokumenty na dotację z urzędu pracy będą potrzebne? Sprawdź, co musisz zgromadzić i dołączyć do wniosku, aby nie został on odrzucony.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Jakie dokumenty na dotację z urzędu pracy?

To, jaki zestaw dokumentów będziesz musiał dołączyć do wniosku o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dokładnie opisane jest w regulaminie. Często ich listę znajdziesz również w samym wniosku. Pamiętaj, że brak któregokolwiek z nich może skutkować odrzuceniem Twojego wniosku.

jakie dokumenty na dotację z urzędu pracy

Dodatkowo miej na względzie, że zestaw dokumentów, które dołączasz będzie różnił się pomiędzy poszczególnymi urzędami pracy. Czego innego będzie wymagał pośredniak w Legnicy, a czego innego PUP w Grójcu.

Jakie dokumenty na dotację z urzędu pracy – dokumenty obligatoryjne

Jakie dokumenty na dotację z urzędu pracy? Przede wszystkim zacznij od samego wniosku o dofinansowanie z PUP. To podstawa. Pamiętaj o tym, aby był aktualnie obowiązujący. Jeśli złożysz wniosek na zeszłorocznym wzorze może zostać odrzucony i cała Twoja praca pójdzie na marne.

Do wniosku dołączasz też szereg dokumentów obowiązkowych, do których należą m.in.:

Oczywiście Twój urząd pracy może nie wymagać wszystkich pozycji z powyższej listy, bo tak jak wspomniałem, zależy to od konkretnego pośredniaka.

Jakie dokumenty na dotację z urzędu pracy – oświadczenia

To wszelkiego rodzaju oświadczenia Twoje i ewentualnie Twojego współmałżonka oraz poręczycieli. Z reguły ich wzory są umieszczone we wniosku i wystarczy je jedynie wypełnić.

W swoim oświadczenie oświadczasz m.in., że spełniasz warunki ubiegania się o dofinansowanie z PUP, nie korzystałeś z tego rodzaju wsparcia, nie posiadasz aktywnej działalności, wykorzystasz dotację zgodnie z przeznaczeniem, będziesz prowadził działalność m.in. 12 miesięcy i w tym czasie jej nie zawiesisz i nie podejmiesz zatrudnienia, nie posiadasz nieuregulowanych zobowiązań etc.

Twój małżonek z kolei wyraża zgodę na zaciągnięcie przez Ciebie zobowiązania w postaci dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Natomiast poręczyciele zgadzają się być Twoimi żyrantami i przejąć na siebie obowiązek spłaty wierzytelności, jeśli złamiesz postanowienia umowy o dofinansowanie.

Do wniosku dołączasz również oświadczenie lub wyciąg z konta potwierdzający finansowy wkład własny. Sprawdź, jak duży wkład własny wymagany jest w Twoim pośredniaku.

Z kolei oświadczenia o pomocy de minimis, to wszystkie oświadczenia wskazujące, jaką pomoc de minimis do tej pory otrzymałeś. Jeśli nie uzyskałeś dotacji, to nie musisz ich dołączać.

Jakie dokumenty na dotację z urzędu pracy – lokal

Jak wiesz, na moment składania wniosku o dotację z PUP musisz posiadać lokal. Dlatego niezbędnym załącznikiem jest dokument potwierdzający jego posiadanie. W zależności od formy władania lokalem może być to akt notarialny, umowa najmu, umowa użyczenia, umowa dzierżawy. W grę wchodzi również przedwstępna umowa najmu.

jakie dokumenty na dotację z urzędu pracy

Miej na uwadze, że niektóre urzędy pracy honorują również oświadczenie właściciela lokalu, że w przypadku uzyskania przez Ciebie dofinansowania na działalność wynajmie/użyczy Ci wskazany lokal. Jednak takie oświadczenie nie wszędzie jest uznawane.

Ponadto forma władania lokalem również może mieć znaczenie, bo za lokal własny uzyskasz np. 5 punktów, a za użyczony 2 pkt.

Jakie dokumenty na dotację z urzędu pracy – kwalifikacje zawodowe

Z pewnością potrzebne będą świadectwa szkolne lub dyplom ukończenia studiów. I nie chodzi o to, abyś dołączał wszystkie świadectwa począwszy od podstawówki. Dołączasz ostatnie. Jeśli ukończyłeś technikum, to świadectwo ukończenia technikum. Jeśli studia licencjackie, to licencjat.

Wszystkie dyplomy możesz dołączyć, jeśli np. ukończyłeś 2 lub 3 kierunki studiów magisterskich lub licencjackich, albo podyplomowych. Wtedy warto dołączyć wszystko.

Dodatkowo pamiętaj o certyfikatach ukończonych szkoleń. Mogą być to zarówno kursy stacjonarne, jak również internetowe, a także wewnętrzne szkolenia, które przechodziłeś w pracy (np. dotyczące sprzedaży czy komunikacji w zespole).

Jakie dokumenty na dotację z urzędu pracy – samochód

Jakie dokumenty na dotację z urzędu pracy potwierdzające posiadanie pojazdu? Jeśli to Twój samochód, to wystarcz kserokopia dowodu rejestracyjnego. Jeśli jest współwłasnością, to wymagana często jest zgoda współwłaściciela na użytkowanie samochodu w celach prowadzenia działalności gospodarczej.

Natomiast, jeżeli samochód należy do kogoś innego (np. brata), to do wniosku o dofinansowanie z PUP dołączasz np. xero umowy użyczenia pojazdu. Dodatkowo pamiętaj o kserokopii swojego prawa jazdy.

Jakie dokumenty na dotację z urzędu pracy – dokumenty dodatkowe

Teraz czas zobaczyć, jakie dodatkowe dokumenty warto dołączyć do wniosku o dofinansowanie na działalność, aby zwiększyć szansę na jej uzyskanie.

Najczęściej wymagane dokumenty dodatkowe to:

Jakie dokumenty na dotację z urzędu pracy – listy intencyjne

Do wniosku o dotację z PUP warto dołączyć listy intencyjne lub przedwstępne umowy o współpracy. Zarówno z dostawcami, jak również klientami. Pokazuje to, że jesteś przygotowany do prowadzenia biznesu, zrobiłeś rozeznanie na rynku.

jakie dokumenty na dotację z urzędu pracy

Posiadasz źródła zaopatrzenia, a przede wszystkim odbiorców swoich usług lub produktów, co znacznie wpływa na możliwość utrzymania się na rynku. Nie ma znaczenia czy listy intencyjne będziesz podpisywał z klientami indywidualnymi lub biznesowymi. Ważne, aby dołączyć je do wniosku o dofinansowanie.

Jakie dokumenty na dotację z urzędu pracy – referencje

Nie lekceważ tego punktu i jeśli masz taką możliwość, to zdobądź referencje z poprzednich miejsc pracy. Pośredniak przyjmuje wówczas, że jesteś osobą rzetelną, wiarygodną i Twój biznes będzie prowadzony w odpowiedni sposób.

Urząd pracy zakłada, że starannie będziesz wywiązywał się ze swoich obowiązków, co spowoduje, że wyrobisz sobie odpowiednią markę i klienci będą chętnie korzystali z Twoich usług/produktów. To z kolei przełoży się na umocnienie pozycji rynkowej i potencjalnie długą działalność.

Jakie dokumenty na dotację z urzędu pracy – ankiety i badania

Wysoko oceniane są własne badania czy ankiety przeprowadzone wśród potencjalnych klientów.

Dobrze w tym celu sprawdzi się ankieta zrobiona w Google (jest specjalne bezpłatne narzędzie do tego), a następnie umieszczenie jej w grupach tematycznych na Facebooku, które związane są z Twoją branżą.

Jakie dokumenty na dotację z urzędu pracy – podsumowanie

Spis tego, jakie dokumenty na dotację z urzędu pracy musisz dołączyć znajdziesz albo w regulaminie, albo we wniosku o dofinansowanie z PUP. Bardzo ważne jest, abyś dokładnie zapoznał się z tą listą, bo brak jakiegokolwiek załącznika może skutkować odrzuceniem Twojej dokumentacji.

Poza dokumentami obligatoryjnymi do wniosku dołącz także dokumenty dodatkowe, które znacznie zwiększają szanse na uzyskanie dotacji z urzędu pracy. To szczególnie istotne przy dużej konkurencji.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share