Jakie dofinansowanie na rozpoczęcie działalności 2024?

4.9/5 - (48 votes)

Planujesz otworzyć własny biznes? Prawdopodobnie potrzebujesz na ten cel dodatkowego kapitału. Tylko jak go zdobyć? Zobacz, na jakie dofinansowanie na rozpoczęcie działalności 2024 możesz liczyć.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Jakie dofinansowanie na rozpoczęcie działalności 2024 jest Ci potrzebne?

Jeśli zakładasz własną firmę, to musisz mieć do tego odpowiednie środki finansowe. Chodzi nie tylko o pieniądze na samo uruchomienie działalności, ale również fundusze, które ułatwią Ci bieżące funkcjonowanie w podbramkowej sytuacji (np. opóźnienia w płatnościach od klientów).

jakie dofinansowanie na rozpoczęcie działalności 2024

Masz własne środki? Świetnie, warto zachować je na później, a zakup sprzętu, zatowarowania czy wyposażenia lepiej będzie sfinansować z zewnętrznych źródeł.

Zwróć uwagę, że brak odpowiedniego kapitału jest jednym z najczęściej popełnianych błędów przez początkujących przedsiębiorców i niejednokrotnie prowadzi do bankructwa.

Jakie dofinansowanie na rozpoczęcie działalności 2024?

To, jakie dofinansowanie na rozpoczęcie działalności 2024 będziesz mógł wybrać zależy od Twojego wieku, statusu na rynku pracy, miejsca zamieszkania.

Co do zasady osoby, które decydują się otwarcie firmy mogą skorzystać m.in. z:

Zobacz, z jakimi warunkami wiążą się poszczególne formy dofinansowania i jakie są ich korzyści, poza tym, że mogą być źródłem kapitału dla Twojej nowej firmy.

Jakie dofinansowanie na rozpoczęcie działalności 2024 – dofinansowanie z PUP

Z dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą skorzystać przede wszystkim osoby bezrobotne. Jednak przysługuje ona również absolwentom Klubu Integracji Społecznej lub Centrum Integracji Społecznej. Mogą się o nią ubiegać także opiekunowie.

Znaczenie może mieć Twój wiek, bo urząd pracy dysponuje środkami dla osób poniżej 30-tki i powyżej 30-tki. Aby uzyskać dofinansowanie z PUP trzeba spełnić kilka warunków, które szerzej opisane są w regulaminie przyznawania dotacji.

Chodzi m.in. o to, żeby osoba ubiegająca się o dotację:

jakie dofinansowanie na rozpoczęcie działalności 2024

Maksymalna kwota dotacji wynosi 6-krotność średniej krajowej (ok. 48 tys. zł), choć może być niższa, bo zależy to od urzędu pracy. Dotację z PUP możesz przeznaczyć m.in. na zakup środków trwałych (maszyny, urządzenia, wyposażenie), reklamę, zatowarowanie, poradnictwo prawne.

Działalność musisz później utrzymać przez minimum 12 miesięcy. Możesz również spodziewać się kontroli. Po zakończeniu umowy rozliczasz się z urzędem pracy.

Jakie dofinansowanie na rozpoczęcie działalności 2024 – dotacje unijne na otwarcie firmy

Jeśli nie dotacja z PUP, to jakie dofinansowanie na rozpoczęcie działalności 2024? Alternatywą mogą być dotacje unijne na otwarcie firmy. Przeznaczone m.in. dla osób bezrobotnych, osób odchodzących z rolnictwa i ich rodzin, pracujących na umowach krótkoterminowych czy osób z niepełnosprawnościami.

W tym przypadku także znaczenie odgrywa wiek, bo projekty realizowane są w takich samych przedziałach wiekowych, jak w urzędach pracy. Podobne są również kwoty (z reguły 23 tys. zł), jednak w dotacjach unijnych poza samą kwotą dofinansowania pojawia się też wsparcie pomostowe, czyli dodatkowe środki, które wypłacane są co miesiąc przez pół roku lub nawet rok. To suma wynosząca od 1000 do 2000 zł i może być przeznaczona na bieżące funkcjonowanie firmy (rachunku, podatki, czynsz, paliwo, reklama).

Dotację unijną na działalność możesz przeznaczyć na zakup:

Aby ją uzyskać najpierw musisz znaleźć projekt i złożyć formularz rekrutacyjny. Następnie po jego akceptacji, bierzesz udział w szkoleniach i po ich zakończeniu składasz biznesplan.

Działalność utrzymujesz przez 12 miesięcy. Podobnie jak w przypadku dotacji z urzędu pracy nie możesz jej zawiesić i podjąć zatrudnienia. Możliwa jest również kontrola z jednostki przyznającej dofinansowanie.

Porada

Zwróć uwagę, że projekty unijne trwają dość długo. Od momentu złożenia formularza rekrutacyjnego do wypłaty środków może minąć kilka miesięcy.

Jakie dofinansowanie na rozpoczęcie działalności 2024 – dotacja z PFRON na rozpoczęcie działalności

O dotację z PFRON na rozpoczęcie działalności mogą ubiegać się zarejestrowane w urzędzie pracy osoby z niepełnosprawnościami. Maksymalny poziom dofinansowania zależy od czasu, przez jaki działalność będzie później prowadzona.

jakie dofinansowanie na rozpoczęcie działalności 2023

Jeśli zdecydujesz się na 12 miesięcy, wówczas możesz uzyskać maksymalnie 6-krotność średniej krajowej, czyli ok. 48 tys. zł. Natomiast przy deklaracji 24 miesięcy możesz liczyć już na znacznie więcej, bowiem od 6 do 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia. W takim przypadku maksymalny poziom dofinansowania może wynieść nawet ok. 120 tys. zł.

Dotację z PFRON na rozpoczęcie działalności możesz wydatkować na środki trwałe (sprzęt, maszyny), towar, reklamę, poradnictwo prawne, prace remontowe. Aby uzyskać dofinansowanie musisz złożyć wniosek. Po jego pozytywnym rozpatrzeniu mogą pojawić się negocjacje dotyczące wysokości otrzymanej kwoty. Działalność rejestrujesz dopiero po uzyskaniu dotacji.

Następnie wydatkujesz dotację i utrzymujesz działalność przez zadeklarowany wcześniej czas. W czasie jej prowadzenia może pojawić się kontrola z urzędu pracy.

Jakie dofinansowanie na rozpoczęcie działalności 2024 – pożyczka „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”

Pożyczka na działalność skierowana jest dla osób bezrobotnych, opiekunów osób z niepełnosprawnościami, studentów ostatniego roku i absolwentów uczelni do 4 lat od jej skończenia. Pożyczka „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” to aż 20-krotność średniego wynagrodzenia, czyli ok. 160 tys. zł.

W ramach pożyczki na działalność możesz kupić sprzęt, maszyny, oprogramowanie, towar, materiały, reklamę. Pożyczkę musisz spłacić maksymalnie w ciągu 7 lat (w to wlicza się 12 miesięcy karencji w spłacie). Zaletą jest bardzo niskie oprocentowanie.

Jak uzyskać pożyczkę „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”? Musisz znaleźć pośrednika finansowego (są w każdym województwie). Następnie składasz wniosek, który rozpatrywany jest w ciągu 14 dni. Po pozytywnej decyzji zakładasz działalność, podpisujesz umowę i dopiero otrzymujesz przelew środków.

Dobrą informacją jest również to, że w ramach pożyczki „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” możesz założyć spółkę, co nie jest możliwe w przypadku trzech poprzednich dofinansowań.

Jakie dofinansowanie na rozpoczęcie działalności 2024 – podsumowanie

Masz wątpliwości, jakie dofinansowanie na rozpoczęcie działalności 2024 wybrać? Ważne jest to, abyś dobrze się zastanowił, ponieważ nie możesz równolegle korzystać ze wszystkich źródeł. Ponadto w wielu wypadkach jest to dofinansowanie jednorazowe, więc możesz skorzystać z niego tylko i wyłącznie jeden raz.

Sprawdź warunki, jakie musisz spełnić, zobacz, ile potrzebujesz pieniędzy i na co chcesz je wydać, a następnie wybierz źródło finansowania swojego projektu.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share