Jaką działalność można otworzyć z dotacji?

Chcesz ubiegać się o dofinansowanie z PUP? Zastanawiasz się, jaką działalność można otworzyć z dotacji? Zobacz, jaką firmę możesz uruchomić.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Jaką działalność można otworzyć z dotacji? Najpierw forma prawna

Masz wątpliwości, jaką działalność można otworzyć z dotacji? W pierwszej kolejności musisz wiedzieć, jaką formę prawną swojej przyszłej firmy możesz wybrać. W zasadzie jest to z góry narzucone, ponieważ jedyną formą prawną jest indywidualna działalność gospodarcza.

jaką działalność można otworzyć z dotacji

Zatem musi to być jednoosobowa działalność gospodarcza. W grę absolutnie nie wchodzą jakiekolwiek spółki (np. spółka z o.o. czy spółka cywilna).

Ponadto zwróć uwagę, że przez okres trwania umowy z urzędem pracy nie możesz zmienić formy prawnej. Chodzi o to, że w trakcie obowiązywania umowy o dofinansowanie nie możesz przekształcić swojej działalności na spółkę.

Jaką działalność można otworzyć z dotacji? Poznaj wykluczenia krajowe

Wiesz już, jaką formę prawną swojej przyszłej działalności musisz wybrać. Czas dowiedzieć się, jakie są wykluczenia, jeśli chodzi o rodzaj działalności. Są dwa rodzaje wykluczeń: krajowe i regionalne.

Wykluczenia krajowe wynikają z przepisów i dotyczą takich sektorów jak:

Jaką działalność można otworzyć z dotacji? Sprawdź wykluczenia regionalne

Jaką działalność można otworzyć z dotacji? Niestety, nie każdą, na co wskazują ograniczenia krajowe. Sprawdź, jakie mogą być ograniczenia regionalne.

Zwróć uwagę, że każdy urząd pracy ma swoje własne wytyczne w tym zakresie. Dlatego w pierwszym kroku dokładnie sprawdź regulamin i zobacz, na jaką działalność nie otrzymasz dofinansowania.

Najczęściej wykluczone z dotacji są: działalność sezonowa, studio tatuażu, agencje towarzyskie, działalność paramedyczna, sprzedaż środków odurzających, akwizycja, handel prowadzony na targowiskach i bazarach bez stałego punktu, sprzedaż za pomocą automatów, fotobudka, wypożyczalnie.

Ponadto urzędy nie dofinansowują działalności polegającej na:

Kluczowe jest również to, czy Twój współmałżonek prowadzi lub prowadził działalność oraz to czy pod wskazanym adresem prowadzona jest tożsama działalność gospodarcza.

jaką działalność można otworzyć z dotacji

Może okazać się tak, że nie dostaniesz dotacji, jeśli chcesz założyć działalność tożsamą z działalnością wykonywaną lub aktualnie zawieszoną przez współmałżonka. Nie możesz liczyć na dofinansowanie również w przypadku podjęcia działalności tożsamej z działalnością podmiotu, którego jesteś udziałowcem, członkiem, wspólnikiem, fundatorem lub komplementariuszem.

Porada

Zwróć uwagę, że każdy urząd ma swój własny katalog działalności wykluczonych. Dlatego to, co jest wykluczone w jednym urzędzie, w innym może być akceptowalne.
W związku z tym przed przystąpieniem do pisania wniosku dokładnie sprawdź, czy planowana przez Ciebie działalność gospodarcza nie jest wykluczona z dofinansowania.

Jaką działalność można otworzyć z dotacji? Musisz mieć doświadczenie zawodowe

Wiesz już, jaką działalność można otworzyć z dotacji biorąc pod uwagę dotychczasowe wykluczenia. Musisz jednak pamiętać, że jeśli chcesz otrzymać dofinansowanie. To przyszła działalność musi być zgodna z Twoim dotychczasowym doświadczeniem i wykształceniem.

Im większa zgodność między posiadanym doświadczeniem i wykształceniem a profilem przyszłej firmy. Tym masz większą szansę na otrzymanie dotacji z urzędu pracy.

Jeśli zdecydujesz się na otworzenie firmy w dziedzinie, w której nie posiadasz kompetencji, to urząd prawdopodobnie odrzuci Twój wniosek.

Porada

Wiele urzędów wymaga przynajmniej 6 miesięcy doświadczenia w sektorze, w którym chcesz otworzyć swoją przyszłą firmę.

Pamiętaj również o tym, że Twoje doświadczenie zawodowe musi być potwierdzone formalnie (umowy, świadectwa pracy). Pod uwagę urząd nie bierze prac wykonywanych nielegalnie. Co więcej, jeśli do wykonywania określonych działań potrzebne są uprawnienia zawodowe, to też musisz je posiadać.

Jaką działalność można otworzyć z dotacji – podsumowanie

Odpowiedź na pytanie, jaką działalność można otworzyć z dotacji jest złożona. Zależy od wielu czynników, w głównej mierze od wykluczeń zawartych w regulaminie danego urzędu pracy.

Niestety, dofinansowania nie otrzymasz na każdy rodzaj działalności. Ponadto pamiętaj, że jedyną formą prawną może być jednoosobowa działalność gospodarcza. W przypadku dotacji z urzędu pracy wykluczone są spółki.

Dlatego zanim zaczniesz przygotowywać wniosek dokładnie przestudiuj regulamin i sprawdź, jakie rodzaje działalności nie mogą liczyć na wsparcie finansowe.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
LinkedIn
Share