Jak wygląda kontrola z urzędu pracy?

4.6/5 - (21 votes)

Otrzymałeś dofinansowanie z PUP? Zastanawiasz się, jak wygląda kontrola z urzędu pracy? Sprawdź, co czeka Cię podczas wizyty monitorującej realizację projektu.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Podpisanie umowy o dofinansowanie i co dalej?

Po złożeniu wniosku i jego pozytywnym rozpatrzeniu podpisujesz umowę o dofinansowanie. Następnie wnosisz zabezpieczenie (np. dostarczasz akt notarialny o dobrowolnym poddaniu się egzekucji). Kolejny etap to wypłata środków na konto.

jak wygląda kontrola z urzędu pracy

Po otrzymaniu środków możesz zarejestrować firmę. Następnie wydatkujesz i rozliczasz dofinansowanie. W trakcie prowadzenia firmy możesz spodziewać się kontroli z urzędu pracy.

Jak wygląda kontrola z urzędu pracy – terminy

Nie wiesz, jak wygląda kontrola z urzędu pracy w przypadku terminów jej przeprowadzenia? To już zależy od danego urzędu. Może się zdarzyć, że kontrola będzie przeprowadzona po kilku miesiącach prowadzenia firmy.

Równie dobrze może być i tak, że urząd pracy przeprowadzi kontrolę pod koniec czasu trwania umowy, czyli w 11 lub 12 miesiącu jej trwania.

Wstępna wizyta monitorująca ma miejsce przed oceną merytoryczną wniosku i urząd przeprowadza ją na etapie oceny formalnej, weryfikując prawdziwość wskazanych we wniosku danych.

Jak wygląda kontrola z urzędu pracy przed oceną wniosku?

Zastanawiasz się, jak wygląda kontrola z urzędu pracy przed oceną wniosku o dotację? Wiele urzędów pracy zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia wizyty monitorującej w lokalu, który został wpisany we wniosku. Bardzo często chodzi o sprawdzenie czy dany lokal rzeczywiście istnieje, jak jest wyposażony, czy aktualnie jest tam prowadzona inna działalność gospodarcza.

Wizyta może odbyć się osobiście, kiedy komisja przyjedzie pod wskazany adres lub będziesz musiał przedstawić urzędowi pracy zdjęcia lokalu.

Urząd może odstąpić od przeprowadzenia wstępnej wizyty monitorującej, jeśli określony lokal to jednocześnie Twój adres zamieszkania.

Jak wygląda kontrola z urzędu pracy po przyznaniu dotacji?

Wiesz już, jak przebiega kontrola z urzędu pracy przed oceną Twojego wniosku. Sprawdź, jak przebiega, gdy już otrzymasz dofinansowanie. W większości przypadków nie ma się czego bać i przebiega bezproblemowo. Przede wszystkim kontrolę z reguły urząd wcześniej zapowiada, abyś zwyczajnie był na miejscu.

W czasie wizyty monitorującej urząd sprawdza czy zakupiony przez Ciebie sprzęt rzeczywiście istnieje, czy magazynujesz go we wskazanym we wniosku miejscu.

jak wygląda kontrola z urzędu pracy

Ponadto w przypadku, kiedy otrzymałeś dotację ze środków unijnych urząd może weryfikować czy sprzęt oraz miejsce prowadzenia działalności gospodarczej odpowiednio oznaczyłeś emblematami unijnymi.

Dodatkowo urzędnicy mogą chcieć sprawdzić dokumenty księgowe na zakupiony sprzęt (np. faktury) oraz dokumenty firmowe (wystawione faktury, deklaracje ZUS). Ten aspekt zależy jednak od danego urzędu. Niektóre go kontrolują, inne nie.

Jak wygląda kontrola z urzędu pracy – dokumenty

Z kontroli urzędnicy sporządzają protokół pokontrolny w dwóch egzemplarzach. Często wykonują też dokumentację zdjęciową sprzętu.

Pamiętaj, że wszystkie dokumenty związane z otrzymanym dofinansowaniem musisz przechowywać przez przynajmniej 10 lat. W to wlicza się także dokumentacja z kontroli urzędu pracy.

Jak wygląda kontrola z urzędu pracy podczas pandemii

Zastanawiasz się, jak przebiega kontrola z urzędu pracy podczas pandemii? Zdarza się, że w pandemii urzędy pracy rezygnują z przeprowadzenia kontroli zarówno tej wstępnej, jak również późniejszej.

W przypadku dużej liczby zakażeń na danym terenie urząd pracy może zrezygnować z przeprowadzenia wizyty monitorującej. W takiej sytuacji urząd może poprosić o przesłanie dokumentacji zdjęciowej z lokalu pokazującej zakupiony z dotacji sprzęt czy wyposażenie.

Jak wygląda kontrola z urzędu pracy – podsumowanie

Wiesz już, jak wygląda kontrola z urzędu pracy. Urząd z reguły sprawdza czy posiadasz sprzęt, który chciałeś kupić, czy ewentualnie jest on właściwie oznaczony. Mogą również weryfikować dokumenty księgowe dotyczące wydatków z dotacji lub dokumenty firmowe.

Z kontroli sporządzany jest protokół, czasami dokumentacja zdjęciowa potwierdzająca posiadanie zakupów z dofinansowania. Wizyta monitorująca trwa z reguły stosunkowo krótko.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP. 

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share