Jak uzyskać dotację z urzędu pracy bez doświadczenia?

Bardzo często spotykam się z wątpliwościami, jak uzyskać dotację z urzędu pracy bez doświadczenia? Zatem jeśli i Ty wahasz się czy składać wniosek o dotację z PUP, jeśli nie masz doświadczenia. Koniecznie sprawdź, co możesz zrobić, aby Twój wniosek otrzymał dofinansowanie.  

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Czy warto ubiegać się o dotację z urzędu pracy bez doświadczenia? 

Zwróć uwagę, że dla urzędów pracy jednym z ważniejszych kryteriów oceny wniosku o dotację z PUP jest zgodność wykształcenia i doświadczenia z planowaną działalnością. Urzędy pracy przyjmują perspektywę, że jeśli pracowałeś w danej branży i masz doświadczenie. To szansa na utrzymanie firmy na rynku jest znacznie większa.

jak uzyskać dotację z urzędu pracy bez doświadczenia

Pamiętaj, że pośredniaki rozdzielają publiczne środki, więc zasadność ich przydzielania jest szczególnie istotna. Jednak mimo takiego podejścia można ubiegać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dowiedz się, jak uzyskać dotację z urzędu pracy bez doświadczenia.  

Jak uzyskać dotację z urzędu pracy bez doświadczenia? 

Można to zrobić, choć z pewnością będzie to wymagało nieco więcej wysiłku i odpowiedniego opisu we wniosku o dofinansowanie z PUP. 

Poniżej znajdziesz praktyczną instrukcję, którą krok po kroku pokaże Ci, co należy zrobić, aby uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy bez doświadczenia.  

Zdobądź potrzebną wiedzę 

Przyjmijmy, że zakładasz mobilny salon kosmetyczny świadczący usługi przedłużania rzęs, regulacji brwi i manicure. Zatem, co zrobić, jeśli chcesz założyć biznes w dziedzinie, w której nie masz doświadczenia lub wykształcenia?

Pierwszym krokiem jest zdobycie kwalifikacji i uzupełnienie ewentualnych braków. Zacznij od dokładnej analizy swojej potencjalnej konkurencji. Sprawdź, jaką mają ofertę, jaki jest zakres cen, czy przeprowadzają promocje, jak się reklamują, do jakich klientów kierują swoje usługi.

Porada

Możesz zacząć od analizy dostępnych w internecie materiałów (strona www, social media, opinie z Google Maps). Czasami warto wcielić się w „tajemniczego klienta” i samodzielnie skorzystać z oferty potencjalnej konkurencji.

To da Ci kilka cennych wskazówek, które możesz wykorzystać na swoją korzyść. Wiesz, jaką reklamę możesz zastosować, jaki zakres usług cieszy się największym powodzeniem etc.  

jak uzyskać dotację z urzędu pracy bez doświadczenia

Ponadto sprawdź ewentualnych dostawców i nawiąż z nimi wstępną współpracę. To pokaże urzędowi pracy, że poważnie myślisz o biznesie. Masz dostawców, więc poczyniłeś już rozeznanie na rynku, a to zwiększa szansę na to, jak uzyskać dotację z urzędu pracy bez doświadczenia.  

Następnie ukończ kilka szkoleń związanych z planowaną dziedziną oraz szkoleń dotyczących:

Wiele z nich dostępnych jest bezpłatnie czy to w ramach Akademii PARP czy Internetowych Rewolucji od Google’a. Ponadto wskaż we wniosku o dofinansowanie z PUP, że regularnie śledzisz kanały na YT związane z branżą, czytasz literaturę fachową, śledzisz nowinki i trendy.  

Zrób z tego swoją pasję 

Napisz we wniosku o dotację z urzędu pracy, że branża kosmetyczna (trzymając się powyższego przykładu) jest Twoją pasją. Wskaż, że kosmetyka jest dziedziną, którą Cię interesuje, że jesteś na bieżąco, że sama eksperymentujesz z nowymi trendami etc.

Napisz, że jest to coś, czym chcesz się zająć, co sprawia Ci przyjemność i w czym się realizujesz. Wskaż, że chcesz się tym zająć zawodowo tworząc i rozwijając własną firmę.

Porada

Do wniosku o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej, możesz dołączyć zdjęcia swoich wcześniejszych realizacji wykonanych koleżankom czy znajomym.  

Jak uzyskać dotację z urzędu pracy bez doświadczenia? Wykorzystaj posiadane umiejętności 

Umiesz sprzedawać? Znasz podstawy reklamy? Świetnie znasz social media? Umiesz obsługiwać kasę fiskalną i programy księgowe? Albo masz inną umiejętność, którą może być przydatna w planowanej działalności? Pochwal się tym we wniosku o dotację z PUP. To także zwiększa szansę na to, jak uzyskać dotację z urzędu pracy bez doświadczenia.  

Pamiętaj również o posiadanych umiejętnościach miękkich takich jak np. łatwość budowania relacji, umiejętność nawiązywania kontaktu, reagowanie na niezadowolenie klientów, umiejętność szybkiego uczenia się, negocjacje etc. Wskaż w wypełnionym wniosku o dotację z PUP, w jaki sposób wykorzystasz te umiejętności w pracy w nowej firmie.  

Przykład

Łatwo nawiązuję relacje, co pozwoli mi zbudować lojalność klientek i w dość szybkim czasie zbudować bazę odbiorców. Ponadto sprawne negocjowanie przyda mi się w kontaktach z dostawcami, dzięki czemu będę mogła wynegocjować lepsze warunki dostaw.

Opisz swoją motywację 

W wielu urzędach pracy będziesz pytany o to, co motywuje Cię do podjęcia własnej działalności gospodarczej. Jak wykorzystać motywację, aby uzyskać dotację z urzędu pracy bez doświadczenia? Napisz, że znalazłeś się w trudnym położeniu na rynku pracy, że chcesz je zmienić, że zależy Ci na podjęciu wyzwania, jakim jest własny biznes.

jak uzyskać dotację z urzędu pracy bez doświadczenia

Wskaż, że jesteś zdeterminowany do osiągnięcia celu, jaki sobie stawiasz. Wspomnij, że łatwo się nie poddajesz i nie rezygnujesz, tylko wytrwale dążysz do realizacji swoich planów. Pokazanie silnej motywacji i determinacji do działania także przemawia na Twoją korzyść.  

Jak uzyskać dotację z urzędu pracy bez doświadczenia? Bądź aktywny 

Możesz we wniosku o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej napisać, że nie chcesz być już osobą bezrobotną. Wspomnij, że zależy Ci na powrocie na rynek pracy. Chcesz zacząć pracować, że nie chcesz pozostawać na łasce urzędu pracy i zasiłku.  

Jeśli jesteś w wieku, który nie sprzyja znalezieniu pracy, tym bardziej o tym wspomnij. Możesz napisać, że masz problemy ze znalezieniem pracy etatowej. W związku z tym wyjściem z tej niekorzystnej sytuacji jest właśnie założenie działalności gospodarczej.  

Porada

Dobrym rozwiązaniem będzie również wskazanie we wniosku o dotację z PUP, że nawiązałeś kontakty z przyszłymi klientami. Co sprawia, że posiadasz już pierwsze zamówienia. To mocny argument, który zwiększa możliwość na to, jak uzyskać dotację z urzędu pracy bez doświadczenia.  

Zdobądź doświadczenie 

W wypełnionym wniosku o dotację z PUP możesz wspomnieć, że w ramach swojego wolnego czasu pomagałaś nieodpłatnie koleżankom w stylizacji brwi czy manicure. Dzięki temu szlifowałaś swoje umiejętności i zdobywałaś niezbędne doświadczenia. To pokazuje, że masz praktyczne umiejętności, choć nie są one potwierdzone formalnie. 

Możesz także posiłkować się doświadczeniem zdobytym podczas prowadzenia działalności nierejestrowanej.

Porada

Dodatkowo możesz stworzyć np. fan page, gdzie będziesz wrzucał swoje realizacje. Dzięki temu zbudujesz społeczność, która później może przemienić się w Twoich klientów.  

Jak uzyskać dotację z urzędu pracy bez doświadczenia – podsumowanie  

Dzięki tym prostym trikom znacznie zwiększasz szansę na to, jak uzyskać dotację z urzędu pracy bez doświadczenia. Nie musisz posiadasz formalnego doświadczenia czy wykształcenia w danej dziedzinie, aby otrzymać dotację z PUP. Wszystko zależy od tego, jak podejdziesz do tematu.  

Zatem wskaż we wniosku o dotację z urzędu pracy, że na bieżąco śledzisz branżę. Masz skończone szkolenia, nawiązane kontakty z dostawcami i klientami. Ponadto opisz posiadane kwalifikacje, które wykorzystasz we własnej działalności. Pamiętaj o motywacji i determinacji do działania, a także doświadczeniu zdobytym podczas nieodpłatnej pomocy znajomym w Twoim wolnym czasie.  

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy  

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP. 

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów 

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
LinkedIn
Share