Jak uzyskać dotację z urzędu pracy 2024?

4.5/5 - (362 votes)

Zastanawiasz się, jak uzyskać dotację z urzędu pracy 2024? Zobacz, co musisz zrobić, aby otrzymać dofinansowanie z PUP na nową firmę.  

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Obejrzyj film omawiający poniższy artykuł

Jak uzyskać dotację z urzędu pracy 2024? Zacznij od pomysłu na firmę 

To kluczowy punkt, od którego powinieneś zacząć. Weź pod uwagę, że jednym z kryteriów oceny wniosku o dotację z PUP jest zgodność Twojego wykształcenia i doświadczenia z planowaną działalnością. 

jak uzyskać dotację z urzędu pracy 2024

Im większa zgodność, tym znacznie wzrasta szansa na uzyskanie dotacji z urzędu pracy. W związku z tym myśl o takim biznesie, który pokrywa się z tym, czym zajmowałeś się do tej pory.  

Rejestracja w urzędzie 

Jak uzyskać dotację z urzędu pracy 2024? Kolejnym krokiem jest rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Miej na uwadze, że urzędy pracy dysponują z reguły 2 źródłami dofinansowań.

Są to:

Dotacje z Funduszu Pracy skierowane są do wszystkich grup osób bezrobotnych bez dodatkowych ograniczeń. Z kolei dotacje z funduszy unijnych przeznaczone są m.in. dla osób do 30-tego roku życia.  

Jak uzyskać dotację z urzędu pracy 2024 – przygotuj potrzebne załączniki 

Pamiętaj, że do wniosku o dotację z urzędu pracy dołączyć wszystkie wymagane załączniki oraz załączniki dodatkowe, które zwiększają szansę na to, jak uzyskać dotację z urzędu pracy 2024. To o tyle ważne, że brak jakiegokolwiek załącznika może przesądzić o odrzuceniu Twojego wniosku o dofinansowanie z PUP.  

Do wniosku najczęściej dołączasz: 

Zwróć uwagę na to, że powyższy katalog może różnić się pomiędzy poszczególnymi pośredniakami.  Sprawdź, jakie jeszcze załączniki musisz dołączyć, aby uzyskać dotację z urzędu pracy.

Lokal i wkład własny 

Choć może wydawać się to nielogiczne, to na moment składania wniosku o dotację z PUP musisz posiadać lokal, w którym zarejestrujesz i będziesz prowadził swoją działalność. Forma władania lokalem również może mieć znaczenie.

jak uzyskać dotację z urzędu pracy 2024

W zależności od tego, czy będzie to Twój własny lokal, wynajęty lub użyczony. Możesz uzyskać inną liczbę punktów w tej kategorii. Na potwierdzenie posiadania lokalu do wniosku załączasz xero odpowiedniego dokumentu (np. umowa użyczenia lub akt własności). 

Jeśli chodzi o wkład własny, to część urzędów pracy wymaga posiadania min. 20% wkładu własnego.

Przykład

Jeśli ubiegasz się o dotację z PUP w wysokości 20 tys. zł, powinieneś zapewnić wkład własny na poziomie 4 tys. zł. 

Wysokość wkładu własnego w dużej mierze zależy od konkretnego urzędu pracy. Spora liczba urzędów pracy w ogóle nie wymaga posiadania wkładu własnego, jednak nawet w takim przypadku warto go pokazać, bo to zwiększa szansę na to, jak uzyskać dotację z urzędu pracy 2024.

Co więcej, we wniosku o dotację z PUP warto również opisać swój wkład własny rzeczowy, czyli posiadane urządzenia, narzędzia, wyposażenie, środek transportu.  

Porada

Pamiętaj, aby nie deklarować jako wkładu własnego tych przedmiotów, które planujesz zakupić w ramach dotacji. Jeśli z dofinansowania chcesz kupić np. drukarkę, to nie wpisuj we wniosku, że już posiadasz swoją drukarkę.

Szkolenie z ABC Przedsiębiorczości 

Pamiętaj o tym, że jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy. To bardzo często musisz ukończyć wcześniej szkolenie z przedsiębiorczości. 

Możesz skorzystać z kursów organizowanych albo przez powiatowe urzędy pracy, albo przez wojewódzkie urzędy pracy. Zazwyczaj są one bezpłatne. Ewentualnie możesz zdecydować się na płatne szkolenia realizowane przez firmy szkoleniowe.

Istotne jest to, że wiele urzędów pracy honoruje tylko i wyłącznie szkolenia stacjonarne, więc wszelkie kursy internetowe mogą zostać zakwestionowane.

Czasami możesz liczyć na zwolnienie z obowiązku ukończenia takiego szkolenia, jeśli np. w programie studiów miałeś zajęcia z przedsiębiorczości.  

Zabezpieczenie dotacji 

Nadal zastanawiasz się, jak uzyskać dotację z urzędu pracy 2024? Zwróć uwagę na zabezpieczenie. Jednym z wymogów ubiegania się o dofinansowanie z PUP jest wybór formy zabezpieczenia dotacji. 

jak uzyskać dotację z urzędu pracy 2024

W zależności od urzędu pracy do wyboru możesz mieć: 

Zabezpieczenie daje możliwość odzyskania przez urząd przyznanej kwoty w sytuacji, kiedy złamiesz warunki umowy.

Przykład

Złamiesz warunki umowy jeśli wydatkujesz dotację niezgodnie z przeznaczeniem, wydasz dotację po terminie, utrzymasz działalność krócej niż 12 miesięcy, w czasie trwania umowy zawiesisz działalność.

Dlatego dokładnie przemyśl kwestię zabezpieczenia i sprawdź w regulaminie, z jakimi warunkami łączą się poszczególne formy. Dodatkowo część z nich może być premiowana dodatkowymi punktami (np. za wybór poręczenia możesz uzyskać 5 pkt.).  

Przykład

Np. jeśli wybierasz akt notarialny, to musisz posiadać ruchomości lub nieruchomości o wartości 120% wnioskowanej kwoty, które będą zabezpieczeniem.

Przeczytaj, jak w praktyce wyglądają poszczególne formy zabezpieczenia dotacji z urzędu pracy.

Jak uzyskać dotację z urzędu pracy 2024? Złóż wniosek

Co do zasady wnioski przyjmowane są w naborach otwartych lub zamkniętych. Nabór otwarty oznacza, że wnioski przyjmowane są w trybie ciągłym, aż do wyczerpania środków.

Nabór zamknięty oznacza, że masz określony czas (np. tydzień) na złożenie wniosku o dotację z PUP. Pamiętaj o tym, że złożenie wniosku poza wyznaczonym terminem sprawi, że nie będzie on rozpatrzony.  

Porada

Miej na względzie, że im szybciej złożysz wniosek, tym masz większą szansę na uzyskanie dotacji. Wynika to z faktu, że na początku roku urzędy pracy dysponują największą ilością pieniędzy.  

Ocena formalna i merytoryczna wniosku o dotację z urzędu pracy  

Chcesz wiedzieć, jak uzyskać dotację z urzędu pracy 2024? Przygotuj się na etap oceny. Pierwszy etap weryfikacji wniosku o dofinansowanie z PUP, to ocena formalna. Polega m.in. na sprawdzeniu czy:

jak uzyskać dotację z urzędu pracy 2024

Drugi etap weryfikacji, to ocena merytoryczna. Komisja ocenia wówczas realność projektu, część finansową, opis projektu, charakterystykę rynku.  

Często jednym z etapów oceny wniosku o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej może być rozmowa kwalifikacyjna. Na ocenę wniosków urząd pracy ma 30 dni.  

Podpisanie umowy o dofinansowanie z urzędu pracy 

Jeśli Twój wniosek o dotację z PUP został pozytywnie rozpatrzony, to przychodzi etap podpisania umowy. Wówczas musisz złożyć zabezpieczenie (np. akt notarialny). Jeśli dopełnisz tych formalności, to na Twoim koncie pojawi się dotacja z PUP.  

Przelanie kwoty dotacji z urzędu pracy na konto i zarejestrowanie działalności gospodarczej    

Po podpisaniu umowy i otrzymaniu kwoty dofinansowania, możesz zarejestrować firmę. Jeśli zrobisz to wcześniej, to niestety, musisz liczyć się z koniecznością oddania dotacji wraz z odsetkami. Wszystkie terminy są szczegółowo określone w regulaminie i umowie o dofinansowanie z PUP.  

Wydatkowanie dotacji z PUP  

Po założeniu firmy masz określony czas na wydatkowanie przyznanej kwoty. Musisz to zrobić zgodnie z tym, co znajduje się w umowie. Każdą zmianę w zakresie wydatków musisz konsultować z urzędem pracy. Sprawdź, na co możesz przeznaczyć środki z urzędu pracy.  

Rozliczenie dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej 

Jeśli wydatkujesz kwotę dotacji z PUP zgodnie z przeznaczeniem, to musisz rozliczyć dotację. Przy podpisaniu umowy otrzymasz druk rozliczenia, który wraz z wszystkimi dokumentami potwierdzającymi dokonanie zakupu (np. faktury) zanosisz do urzędu pracy.  

Kontrola projektu 

Jak uzyskać dotację z urzędu pracy 2024? Licz się z możliwością skontrolowania Twojej działalności przez urząd pracy. Zazwyczaj taka kontrola pojawia się pod koniec trwania umowy o dofinansowanie z PUP.

Jest oczywiście zapowiedziana i polega na sprawdzeniu czy posiadasz zakupione w ramach dofinansowania rzeczy czy są one zgodne z zapisami umowy i ewentualnie odpowiednio oznaczone, jeśli są to środki unijne (np. W ramach POWER lub RPO).  

Jak uzyskać dotację z urzędu pracy 2024 – podsumowanie

Zastanawiasz się, jak uzyskać dotację z urzędu pracy 2024? Przemyśl dokładnie swój pomysł, następnie zarejestruj się w pośredniaku i przygotuj wniosek.

Pamiętaj o załącznikach, lokalu, wkładzie własnym. Zwróć uwagę na ewentualne błędy i sprawdź, jak wygląda cała procedura.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share