Jak sfinansować działalność gospodarczą?

4.9/5 - (40 votes)

Zastanawiasz się, jak sfinansować działalność gospodarczą? Jeśli myślisz o własnym biznesie i jednocześnie potrzebujesz kapitału na start. To zobacz, skąd i w jakiej wysokości możesz go pozyskać.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Dostępne możliwości jak sfinansować działalność gospodarczą?

Jeżeli i Ty zastanawiasz się, jak sfinansować działalność gospodarczą? To sprawdź, z jakich opcji możesz skorzystać. Jest parę możliwości zarówno w formie bezzwrotnych dotacji, jak również zwrotnych pożyczek.

jak sfinansować działalność gospodarczą

Jeśli chcesz sfinansować uruchomienie swojej firmy możesz skorzystać z:

Miej na względzie, że wszystkie wskazane wyżej formy finansowania działalności mają swoje plusy i minusy. Więcej przeczytasz o nich w dalszej części artykułu. Kluczowe jest to, abyś zapamiętał, że nie możesz jednocześnie korzystać z dwóch różnych źródeł finansowania. Musisz wybrać jedną z możliwych dróg do sfinansowania własnej firmy.

Jak sfinansować działalność gospodarczą z dotacji z urzędu pracy?

Dofinansowanie z PUP dostępne jest dla: osób bezrobotnych, absolwentów KIS lub CIS, a także opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

Wysokość dotacji z urzędu nie może przekroczyć 6-krotność średniej krajowej (ok. 48 tys. zł). Miej jednak na uwadze, że każdy pośredniak ma dowolność w określeniu maksymalnej kwoty. Zatem może być ona niższa i bardzo często jest znacznie niższa niż przewidziana w ustawie.

Porada

Zanim zaczniesz opracowywać wniosek o dofinansowanie wnikliwie zweryfikuj, o jaką sumę możesz się ubiegać. Jeśli przekroczysz maksymalny poziom dofinansowania w Twoim urzędzie, to wniosek zostanie odrzucony.

Aby ubiegać się o dofinansowanie z urzędu pracy musisz spełniać określone warunki. Przede wszystkim:

To tylko kluczowe warunki. Pozostałe znajdziesz w regulaminie. W związku z tym to od niego warto zacząć swoją przygodę z opracowaniem wniosku. To o tyle istotne, że jeśli nie będziesz spełniał chociaż jednego z warunków, to automatycznie eliminuje Cię to z możliwości uzyskania dofinansowania.

Dofinansowanie na działalność możesz wydatkować na zakup: sprzętu, maszyn, wyposażenia, zatowarowanie i materiały, reklamę, adaptację lokalu, konsultacje prawne.

Zwróć uwagę, że każdy pośredniak posiada swój własny katalog wydatków akceptowalnych i wykluczonych z dofinansowania. Bardzo często dotacji nie możesz przeznaczyć na zakup samochodu, kasy fiskalnej, lokalu, czy pokryć kosztów szkolenia.

Nie przeznaczyć jej również na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia firmy, a także kosztów transportu/przesyłki zakupionych w ramach dofinansowania przedmiotów.

Jak sfinansować działalność gospodarczą z dotacji unijnej?

Wiesz już jak sfinansować działalność gospodarczą z dofinansowania z PUP. Teraz warto prześledzić alternatywę jaką jest dotacja z UE. O dofinansowanie unijne mogą wnioskować m.in.:

Wysokość dofinansowania unijnego z reguły wynosi nieco ponad 20 tys. zł. Jednakże dużą zaletą tego instrumentu finansowania jest to, że poza samą dotacją możesz uzyskać także wsparcie pomostowe. Środki wypłacane są przez 6 lub 12 miesięcy. Miesięczna kwota wsparcia wynosi 1-2 tys. zł w zależności od projektu. Tę sumę możesz przeznaczyć na bieżące koszty prowadzenia firmy.

Przykład

Wsparcie pomostowe możesz przeznaczyć na opłatę ZUS, podatków, czynszu, zakupu paliwa, rachunki za telefon.
jak sfinansować działalność gospodarczą

Jeśli interesuje Cię dotacja unijna, to w pierwszej kolejności musisz znaleźć odpowiedni projekt. W następnym kroku składasz formularz rekrutacyjny. Jeżeli pozytywnie przejdziesz etap rekrutacji, bierzesz udział w projekcie. Projekty to cykle szkoleń z księgowości, marketingu, prowadzenia firmy i pisania biznesplanu. Po ich ukończeniu składasz właściwy wniosek o dotację.

Unijne dofinansowanie możesz wydatkować na maszyny i urządzenia, towar, materiały i surowce, reklamę. W ramach niektórych projektów możesz przeznaczyć ją na zakup samochodu. Jest to przeciwieństwo do dotacji z urzędu pracy, gdzie w większości przypadków taki zakup jest wykluczony.

Wadą tego instrumentu finansowania jest długi czas oczekiwania na dotację. Od momentu złożenia formularza do wypłaty środków może upłynąć kilka miesięcy.

Jak sfinansować działalność gospodarczą z pożyczki „Wsparcie w starcie”?

Jeśli dotacje nie są dla Ciebie, to zobacz, jak sfinansować działalność gospodarczą z pożyczki BGK. Program „Wsparcie w starcie” skierowany jest do:

Maksymalna kwota, o którą możesz wnioskować wynosi 20-krotność średniej krajowej, czyli w tej chwili ok. 160 tys. zł. Pożyczkę musisz spłacić w maksymalnie 7 lat, wliczając w to 12 miesięcy karencji w spłacie.

Pieniądze możesz przeznaczyć na wyposażenie, towar, reklamę. Dużą zaletą jest niskie oprocentowanie.

W ramach pożyczki możesz założyć spółkę, co nie jest możliwe w przypadku dotacji z urzędu pracy. Gdzie wymaganą formą prawną przyszłej działalności jest jednoosobowa działalność gospodarczą.

Przykład

Masz znajomego, z którym planujesz założyć spółkę. W takiej sytuacji obaj możecie złożyć osobne wnioski na jedną działalność. Ty ubiegasz się o 50 tys. zł i Twój znajomy również. Dzięki temu możecie uzyskać 100 tys. zł.

Jak sfinansować działalność gospodarczą z dotacji z PFRON

Dofinansowanie z PFRON przeznaczone jest dla osób z niepełnosprawnościami, które są zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne lub poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu.

Dotacja z PFRON może mieścić się w przedziale 6-15- krotność średniej krajowej. Jeśli zadeklarujesz we wniosku, że firmę będziesz prowadził później przez rok, to możesz maksymalnie ubiegać się o 6-krotność przeciętnej pensji (ok. 48 tys. zł).

Z kolei jeżeli zadeklarujesz, że firmę będziesz prowadził przez 2 lata, to możesz wnioskować o 15-krotność średniego wynagrodzenia (ok. 120 tys. zł).

Miej także na uwadze, że urząd może samodzielnie ustalić maksymalny pułap dofinansowania i może on być niższy niż wskazane kwoty.

Dotację dla jednoosobowej działalności gospodarczej z PFRON możesz wydatkować na sprzęt, urządzenia, maszyny, zatowarowanie, materiały, oprogramowanie, remont, kursy i szkolenia, reklamę, doradztwo prawne czy uzyskanie niezbędnych zezwoleń/pozwoleń.

Najpierw musisz zarejestrować się w urzędzie pracy. Następnie składasz wniosek o dofinansowanie. Urząd pracy ma 30 dni na jego rozpatrzenie.

Jeśli uzyskasz pozytywną odpowiedź, to urząd zaprasza Cię na negocjacje, które dotyczą ostatecznego kształtu umowy o dofinansowanie.

Negocjacje najczęściej dotyczą kwoty dofinansowania, zabezpieczenia, rozliczenia dotacji. Finalny krok to podpisanie wynegocjowanej wcześniej umowy, założenie działalności gospodarczej, wydatkowanie i rozliczenie dotacji.

Jak sfinansować działalność gospodarczą – podsumowanie

Wiesz już, jak sfinansować działalność gospodarczą. Możesz skorzystać z kilku możliwości. Różnią się między sobą zasadami, kwotą czy warunkami, które musisz spełnić. Możesz liczyć na kwoty od 20 tys. do ponad 100 tys. zł, a to już potężny zastrzyk finansowy.

Zwróć uwagę, że nie możesz finansować tego samego projektu z dwóch różnych instrumentów finansowych jednocześnie. W związku z tym musisz wybrać jedno z prezentowanych rozwiązań.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share