Jak otrzymać dofinansowanie na studia podyplomowe?
Jeśli chcesz podjąć dalsze kształcenie podyplomowe. To możesz ubiegać się o wsparcie z urzędu pracy. Dowiedz się, jak otrzymać dofinansowanie na studia podyplomowe.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie na studia podyplomowe?
O dofinansowanie studiów podyplomowych może ubiegać się:
- osoba bezrobotna,
- osoba poszukująca pracy:
- będąca w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego, z winy pracodawcy,
- pracująca u pracodawcy w stanie upadłości lub likwidacji,
- otrzymująca świadczenia socjalne na urlopie górniczym lub górniczy zasiłek socjalny,
- uczestnicząca w indywidualnym programie integracji lub zajęciach Centrum Integracji Społecznej,
- będąca żołnierzem rezerwy,
- pobierająca rentę szkoleniową,
- pobierająca świadczenie szkoleniowe wypłacane przez pracodawcę,
- będąca domownikiem lub małżonkiem rolnika, szukającym pracy poza rolnictwem i podlegająca ubezpieczeniu społecznemu.
Ile wynosi dofinansowanie na studia podyplomowe?
Dofinansowanie na studia podyplomowe z urzędu pracy może maksymalnie wynieść 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia (nieco ponad 22 tys. zł). Zaś urząd pracy może sfinansować do 100% kosztów samych studiów. Kwota dofinansowania zależy od oceny Twojego wniosku. Dodatkowo możesz liczyć na stypendium w wysokości 20% zasiłku dla bezrobotnych.
Jak długo trzeba być bezrobotnym, aby uzyskać dofinansowanie na studia podyplomowe?
Nie ma minimalnego okresu rejestracji w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, aby można było składać wniosek o dofinansowanie na studia podyplomowe. Co oznacza, że już po uzyskaniu statusu osoby bezrobotnej, możesz ubiegać się o to świadczenie. Okres figurowaniu w rejestrze bezrobotnych nie ma żadnego znaczenia.
Gdzie składać wniosek o dofinansowanie na studia podyplomowe?
Wniosek o dofinansowanie na studia podyplomowe składasz w urzędzie pracy, w którym jesteś zarejestrowany jako osoba bezrobotna.
Jak wypełnić wniosek o o dofinansowanie na studia podyplomowe?
Jak otrzymać dofinansowanie na studia podyplomowe? Trzeba wypełnić wniosek. Wniosek o dofinansowanie na studia podyplomowe pobierasz ze strony swojego urzędu pracy. Wypełniasz go uzasadniając celowość przyznania świadczenia. W uzasadnieniu wskazujesz jak wykorzystasz zdobyte kwalifikacje po ukończeniu studiów podyplomowych w przyszłej pracy lub własnej firmie.
Pamiętaj, aby do wniosku o dofinansowanie na studia podyplomowe z urzędu pracy dołączyć niezbędne załączniki. Są to np.:
- dokument organizatora studiów podyplomowych, zawierający informację o nazwie, terminie realizacji i koszcie studiów podyplomowych,
- kserokopia dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie i kwalifikacje.
- CV.
Dodatkowo niektóre urzędy pracy mogą wymagać dołączenia także innych załączników, takich jak: deklaracja przyszłego pracodawcy o zamiarze zatrudnienia lub Twoja deklaracja o zamiarze założenia własnej firmy.
Uzupełniony wniosek o dofinansowanie na studia podyplomowe składasz w urzędzie i czekasz na jego rozpatrzenie. Jeśli Twój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie podpisujesz umowę z urzędem pracy.
Ile czeka się na przyznanie dofinansowania na studia podyplomowe?
Urząd pracy rozpatruje wnioski o dofinansowanie na studia podyplomowe w ciągu 30 dni. Po tym terminie otrzymujesz odpowiedź o przyznaniu dofinansowania lub odrzuceniu Twojego wniosku.
Co zawiera umowa o dofinansowanie na studia podyplomowe?
Umowa o dofinansowanie na studia podyplomowe z urzędu pracy zawiera informacje odnośnie przyznanej kwoty wsparcia, terminu wypłaty oraz sposobu przekazania środków, a także informacje odnośnie praw i obowiązków stron umowy.
Kiedy trzeba zwrócić dofinansowanie na studia podyplomowe?
Co do zasady, jeśli wywiążesz się z umowy z urzędem pracy, to nie musisz zwracać dofinansowania na studia podyplomowe. Natomiast, jeśli złamiesz warunki umowy, czyli nie ukończysz studiów lub przerwiesz je z własnej winy. To musisz zwrócić przyznaną kwotę.
Jeżeli w trakcie studiów znalazłeś pracę lub otworzyłeś firmę, to nie tracisz dofinansowania na studia podyplomowe z urzędu pracy. Nie tracisz również stypendium aż do planowanego terminu ukończenia studiów.
Jak udokumentować dofinansowanie na studia podyplomowe?
Umowa o dofinansowanie studiów podyplomowych z urzędu pracy obliguje Cię do ich ukończenia w terminie wynikającym z przebiegu studiów i dostarczenia urzędowi zaświadczenia potwierdzającego datę ukończenia studiów
oraz uwierzytelnionej kopii świadectwa, dyplomu lub innego dokumentu potwierdzającego ukończenie studiów.
Co więcej, często urzędy pracy wymagają, abyś składał każdego miesiąca w urzędzie oświadczenie potwierdzające Twój status słuchacza wyżej wskazanych studiów.
Jak otrzymać bon na zasiedlenie 2024 – podsumowanie
Wiesz już, jak otrzymać dofinansowanie na studia podyplomowe. To ponad 22 tys. zł, które możesz wykorzystać na swoją dalszą edukację i podnoszenie kwalifikacji. Zarejestruj się w urzędzie, wypełnij wniosek, dołącz załączniki i czekaj na decyzję, którą otrzymasz w ciągu 30 dni.
Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy
Jeśli chcesz złożyć wniosek o dofinansowanie studiów podyplomowych z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.
Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.
Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl.
Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami