Jak dotacje z urzędu pracy wpłynęły na rozwój przedsiębiorczości w Polsce?

Zobacz, jak dotacje z urzędu pracy wpłynęły na rozwój przedsiębiorczości w Polsce. Okazuje się, że wsparcie pośredniaków to solidny zastrzyk gotówki. Dzięki środkom z PUP każdego roku powstaje kilka tysięcy firm. Sprawdź, ile dokładnie i jak wyglądało to w ostatnich kilku latach.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Ile wynosi dotacja z urzędu pracy?

Maksymalny pułap dofinansowania z PUP to 6-krotność średniej krajowej. w tej chwili jest to nieco ponad 31 tysięcy złotych. Jedak miej na uwadze, że każdy urząd pracy może dowolnie określić maksymalną granicę dofinansowania.

dotacje z urzędu pracy

W zależności od pośredniaka maksymalna pula, o którą możesz się ubiegać będzie wynosiła np. 16, 18, 20 czy 25 tysięcy złotych.

Wysokość dotacji zależna jest od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w danym kwartale publikowanego przez GUS.

Kto może starać się o dofinansowanie z PUP?

O dofinansowanie z PUP mogą ubiegać się osoby, które spełniają określone warunki. Przede wszystkim w latach 2014-2020 wsparciem objęte są przede wszystkim dwie grupy: do 30 lat i powyżej 30-tki.

Osoby do 30. roku życia muszą spełniać poniższe kryteria:

Natomiast dla osób powyżej 30-tki przewidziano następujące wymogi:

Dodatkowo każdy urząd pracy ma swoje własne wytyczne określone w regulaminie.

Ile firm powstało z dotacji z urzędu pracy?

Zgodnie z danymi w latach 2009-2018 w ramach dofinansowania z urzędu pracy powstało w Polsce ponad 470 tysięcy firm (dokładna liczba to 471407).

Rekordowy pod względem przyrostu liczby firm był rok 2010, kiedy to powstało 77017 podmiotów gospodarczych. Było to o aż 13053 firmy więcej niż rok wcześniej, kiedy na rynku pojawiło się 63964 nowych działalności. Najmniejsza liczba przedsiębiorstw w ramach dotacji z urzędu pracy pojawiła się w 2011 roku i było to tylko 26108 nowych działalności gospodarczych.

dotacje z urzędu pracy

Lata 2012-2014 to mocne odbicie po kryzysowym 2011 roku. Rok 2012 przyniósł 39419 nowych firm, 2013 to już 45157 przedsiębiorstw powstałych dzięki dofinansowaniu z PUP, a w 2014 pojawiło się 49991 działalności gospodarczych.

Kolejne lata to już systematyczny spadek liczby nowych firm. w 2015 roku powstało ich 46743, rok później 44354 (2016 r.), a w 2017 roku 41930. Rok 2018 to kolejne widoczne tąpnięcie, bowiem w tym czasie na rynek dzięki pomocy z pośredniaków weszło jedynie 36724 firm.

Ile pieniędzy na uruchomienie działalności wydały urzędy pracy?

W analizowanym okresie wydatki urzędów pracy związane z dotacjami na rozpoczęcie działalności gospodarczej wyniosły niebagatelne 8,84 mld zł. Największa pula środków została wydatkowana w 2010 roku i było to 1,3 mld zł. Kwota podobna do tej wydatkowej rok wcześniej, kiedy na ten cel przeznaczono nieco ponad 1 mld zł.

Wspomniany już kryzysowy 2011 rok to zaledwie 419 mln zł do podziału na nowe firmy, zaś od 2012 roku obserwuje się wzrost wydatków na to działanie.

W okresie 2012-2014 stale zwiększano kwotę środków przeznaczoną dla osób zainteresowanych dotacją z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Odpowiednio urzędy pracy przeznaczyły na ten cel:

Kolejne lata, czyli 2015-2018 to znaczący spadek środków. W 2015 roku urzędy pracy wydatkowały 913 mln zł, rok później 877 mln zł (2016 r.), zaś w 2017 roku było to 861 mln zł.

Duży spadek wydatków na to działanie aktywizacyjne urzędów pracy daje się zauważyć w 2018 roku. Dostępne środki to 749 mln zł.

Ile w Polsce funkcjonuje firm?

Szacuje się, że w Polsce zarejestrowanych jest nieco ponad 4 mln podmiotów gospodarczych. Wchodzą w to zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, jak również spółki. Warto zwrócić uwagę, ze nie wszystkie aktywnie prowadzą swoją działalność.

Wynika stąd, że tylko niewielki procent wszystkich działalności powstał przy wsparciu dotacji z urzędu pracy.

Szacunki z 2018 roku pokazują, że w tym czasie na rynku pojawiło się 377885 firm, zaś dzięki dofinansowaniu z PUP powstało zaledwie 36724, co stanowi niecałe 10%.

Kiedy dotacje z urzędu pracy 2022?

Dotacje z urzędu pracy organizowane są w dwóch trybach: otwartym i zamkniętym. Pierwszy z nich oznacza, że wnioski można składać od momentu ogłoszenia naboru przez cały rok aż do wyczerpania pieniędzy.

dotacje z urzędu pracy

W drugim wariancie pośredniaki ogłaszają cykliczne konkursy, które trwają z reguły około tygodnia. W tym czasie należy złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy.

Ze względu na panującą pandemię koronawirusa dotacje z urzędu pracy zostały wstrzymane do odwołania. Tylko nieliczne pośredniaki przyjmują wnioski drogą elektroniczną. Trudno jednoznaczni wskazać, kiedy nabory znowu zostaną uruchomione. Warto wykorzystać ten czas i przygotować wniosek o dofinansowanie z PUP.

Istotne jest również to, że powoli kończy się okres programowania i pieniędzy w budżetach urzędów pracy jest mniej. Co będzie później? Trudno powiedzieć, jak będą wyglądały środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej w kolejnej perspektywie finansowej. Dużo w tej kwestii zależy też od rozwoju epidemii koronawirusa.

Podsumowanie

Dotacje z urzędu pracy w niewielkim stopniu wpłynęły na rozwój przedsiębiorczości w Polsce. Choć na uruchomienie nowych firm wydano niebagatelną kwotę prawie 9 mld zł.

Warto podkreślić, że kończy się okres programowania. Trudno wskazać, jak będą wyglądały środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej w kolejnych latach. Do tego dochodzi jeszcze panujące epidemia koronawirusa i zamrożenie wszystkich naborów. To z pewnością negatywnie wpłynie na liczbę wchodzących na rynek firm.

Źródła danych: Mambiznes.pl, Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z PUP

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów  

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
LinkedIn
Share