Jak długo trzeba prowadzić działalność po otrzymaniu dotacji z urzędu pracy?

4.9/5 - (14 votes)

Wiele osób, które ubiegają się o dofinansowanie z PUP, często zastanawia się, jak długo trzeba prowadzić działalność po otrzymaniu dotacji z urzędu pracy? Jeśli i Ty masz takie wątpliwości, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie z PUP?

Dotacja z urzędu pracy skierowana jest do osób bezrobotnych, absolwentów KIS lub CIS, a także opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

jak długo trzeba prowadzić działalność po otrzymaniu dotacji z urzędu pracy

Jeżeli interesuje Cię uzyskanie dofinansowania z PUP, musisz spełniać określone warunki. Są następujące:

Zwróć uwagę, że to tylko część zasad, które musisz spełnić. Pozostałe opisane są w regulaminie. W związku z tym w pierwszej kolejności powinieneś się z nim zapoznać. Jest to o tyle istotne, że w sytuacji niespełnienia choćby jednego z warunków, nie możesz uzyskać dofinansowania.

Kiedy trzeba złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy?

Urzędy pracy przyjmują wnioski o dofinansowanie w dwóch trybach: otwartym i zamkniętym. Tryb otwarty oznacza, że wnioski przyjmowane są od momentu ogłoszenia naboru, aż do wyczerpania puli środków. Z reguły konkurs startuje na początku roku i może potrwać nawet do jego zakończenia.

Z kolei nabór zamknięty oznacza, że urząd ogłasza konkretny termin przyjmowania wniosków. Takie konkursy organizowane są np. raz na kwartał i trwają 7-10 dni (w zależności od urzędu).

Porada

W przypadku konkursów otwartych warto złożyć wniosek na początku naboru, ponieważ urząd ma wtedy najwięcej środków i jest największa szansa na uzyskanie dofinansowania.
Natomiast w przypadku konkursów zamkniętych czas złożenia wniosku nie ma aż tak dużego znaczenia. Dokumentację można złożyć zarówno pierwszego, jak również ostatniego dnia naboru.

Jak długo trwa procedura oceny wniosku o dotację z PUP?

Zgodnie z przepisami urząd ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku o dotację. Zdarza się, że w przypadku dużej ilości aplikacji procedura oceny możesz zostać wydłużona o 14, a w skrajnych przypadkach nawet o kolejne 30 dni.

jak długo trzeba prowadzić działalność po otrzymaniu dotacji z urzędu pracy

Takie sytuacje mają miejsce w przypadku większych ośrodków miejskich. Z kolei w mniejszych powiatach czas oceny wniosku może być krótszy i wynosi np. 3 tygodnie.

Jednak sam proces oceny to dopiero początek. Później urząd pracy wyznacza termin podpisania umowy, ma określony czas na przelew środków. Zatem cała procedura od złożenia wniosku do wypłaty pieniędzy może zająć 1,5-2 miesiące.

O jaką kwotę dotacji z PUP można się ubiegać?

Maksymalna kwota dofinansowania z urzędu pracy nie może przekroczyć 6-krotności średniej krajowej. Obecnie jest to ok. 48 tys. zł. Zwróć jednak uwagę, że każdy urząd pracy może dowolnie określić maksymalny poziom dotacji. Z reguły jest on znacznie niższy niż ustawowy i może wahać się w przedziale 20-27 tys. zł.

Porada

Pamiętaj, że nie możesz przekroczyć maksymalnej kwoty dotacji. Jeśli w Twoim urzędzie maksymalna kwota wynosi 25 tys. zł. To nie możesz wnioskować o więcej (np. 27 tys. zł). Wówczas urząd odrzuci Twój wniosek.

Jak długo trzeba prowadzić działalność po otrzymaniu dotacji z urzędu pracy?

Na pytanie, jak długo trzeba prowadzić działalność gospodarczą po otrzymaniu dotacji z urzędu pracy nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wynika to stąd, że każdy urząd pracy ma swoje własne zasady w tym zakresie.

Najczęściej działalność gospodarczą po otrzymaniu dotacji z urzędu pracy musisz prowadzić minimum przez 12 miesięcy. Zdarzają się jednak urzędy, że ten czas jest wydłużony i może wynosić np. 15.

Jak długo trzeba prowadzić działalność po otrzymaniu dotacji z urzędu pracy w okresie koronawirusa?

To, jak długo trzeba prowadzić działalność po otrzymaniu dotacji z urzędu pracy w okresie koronawirusa jest niezmienne. Nadal musisz prowadzić działalność przez minimum 12 miesięcy. Natomiast w czasie obowiązywania epidemii lub zagrożenia epidemicznego możesz firmę zawiesić.

Pamiętaj jednak o tym, że zawieszenie działalności nie może być dłuższe niż 6 miesięcy i może nastąpić tylko i wyłącznie w opisanych wyżej warunkach.

Jak długo trzeba prowadzić działalność po otrzymaniu dotacji z urzędu pracy po zawieszeniu firmy w okresie koronawirusa?

Pamiętaj, że okres zawieszenia działalności nie wlicza się do całego okresu prowadzenia firmy. Co oznacza, że jeśli w trakcie obowiązywania umowy o dofinansowanie w okresie epidemii lub zagrożenia epidemicznego zawiesisz działalność. To ten czas nie będzie uwzględniany w końcowym rozrachunku.

Przykład

Jeśli zawiesić firmę na 3 miesiące, to później te 3 miesiące będzie musiał „odrobić”. Chodzi o to, że jeśli umowa z urzędem pierwotnie miała trwać od lipca 2022 roku do lipca 2023 roku. Ty w międzyczasie zawiesiłeś firmę na 3 miesiące, to umowa przesuwa się o te 3 miesiące i trwa do października 2023 r. Do tego okresu będziesz musiał prowadzić działalność gospodarczą.

Jak długo trzeba prowadzić działalność po otrzymaniu dotacji z urzędu pracy – podsumowanie

Wiesz już, jak długo trzeba prowadzić działalność po otrzymaniu dotacji z urzędu pracy. Zależy to w dużym stopniu od danego urzędu pracy. W niektórych minimalny okres prowadzenia firmy wynosi 12 miesięcy. W innych zdarza się, że może być dłuższy i wynosić np. 15 miesięcy.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share