Jak długo trzeba być bezrobotnym, żeby dostać dotację z urzędu pracy?

4.5/5 - (43 votes)

Chcesz założyć firmę i potrzebujesz kapitału? Myślisz o dofinansowania z PUP? Zobacz, jak długo trzeba być bezrobotnym. żeby dostać dotację z urzędu pracy.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie z PUP?

Dotacje z urzędu pracy skierowane są do osób bezrobotnych, absolwentów KIS lub CIS, a także opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

jak długo trzeba być bezrobotnym, żeby dostać dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz uzyskać dotację z PUP, to musisz spełniać określone warunki:

To kluczowe zasady, które musisz spełniać. Resztę masz opisaną w regulaminie. Dlatego zajrzyj do niego w pierwszej kolejności. Zwróć uwagę, że jeśli nie będziesz spełniał nawet jednej z zasad, to nie możesz uzyskać dotacji.

Ile wynosi dotacja z urzędu pracy?

Ustawowo wysokość dotacji z urzędu pracy nie może być większa niż 6-krotności przeciętnego wynagdodzenia. W tej chwili jest to ok. 48 tys. zł.

Miej jednak na względzie, że każdy urząd pracy może dowolnie ustalić poziom dofinansowania. Zatem z reguły jest on niższy i może wynosić np. 20-30 tys. zł.

Jak długo urząd ocenia wnioski o dotację?

Zgodnie z przepisami urząd pracy ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Jednak zawsze daje sobie furtkę na wydłużenie tego okresu. Dzieje się tak np. w przypadku większej liczby złożonych wniosków.

Jeśli urząd uzna, że wniosków jest zbyt dużo, aby ocenić je w wyznaczonym terminie, wówczas przedłuża czas rozpatrywania dokumentacji o dodatkowe dni. Zdarza się, że przesuwa termin o 14 lub nawet 30 dni.

Natomiast zdarza się również, że wnioski rozpatruje się szybciej. Dotyczy to głównie mniejszych urzędów i naborów z mniejszym zainteresowaniem. W takiej sytuacji wnioski rozpatrywane są z reguły w czasie 2-3 tygodni.

Jak długo trzeba być bezrobotnym, żeby dostać dotację z urzędu pracy?

Nurtuje Cię pytanie, jak długo trzeba być bezrobotnym, żeby dostać dotację z urzędu pracy? Na to pytanie niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To zależy od danego urzędu pracy.

W niektórych, aby złożyć wniosek o dofinansowanie musisz być zarejestrowany przynajmniej miesiąc. W innych już po uzyskaniu statusu osoby bezrobotnej (bardzo często w ciągu jednego dnia) możesz ubiegać się o dotację.

jak długo trzeba być bezrobotnym, żeby dostać dotację z urzędu pracy

Zdarzają się również urzędy, które uwzględniają okres zarejestrowania przy ocenie wniosków. Chodzi o to, że w takim przypadku pierwszeństwo w uzyskaniu dotacji mają osoby, które są zarejestrowane jako bezrobotne konkretny czas np. 3 miesiące.

Dlatego sprawdź w regulaminie, jak długo trzeba być bezrobotnym, że dostać dotację z urzędu pracy lub zadzwoń bezpośrednio do urzędu i zapytaj.

Kiedy złożyć wniosek o dotację z PUP?

To, kiedy będziesz mógł złożyć wniosek o dofinansowanie z urzędu pracy zależy od tego, jak długo trzeba być bezrobotnym, żeby dostać dotację z urzędu pracy. Urzędy pracy prowadzą dwa rodzaje naborów wniosków o dotację.

Pierwszy z nich to nabór otwarty. Najczęściej prowadzony od początku roku aż do wyczerpania środków. Z kolei drugi typ to nabory zamknięte. Organizowane w określonym terminie np. raz na kwartał i trwające kilka dni.

W przypadku pierwszego typu naborów, spokojnie możesz złożyć wniosek w dowolnym momencie, odczekując minimalny czas figurowania w rejestrze osób bezrobotnych.

Natomiast w drugim przypadku czekasz do ogłoszenia naboru wniosków, więc to może trochę potrwać. W zależności od tego, kiedy się zarejestrowałeś, kiedy urząd ogłosi termin naboru i w końcu tego, jak długo musisz być osobą bezrobotną.

Jak długo trzeba być bezrobotnym, żeby dostać dotację z urzędu pracy – podsumowanie

To, jak długo trzeba być bezrobotnym, żeby dostać dotację z urzędu pracy, zależy od danego pośredniaka. W jednych wystarczy np. jeden dzień. W innych musisz być osobą bezrobotną przez miesiąc. Dopiero po tym czasie będziesz mógł złożyć wniosek o dotację.

Dlatego dokładnie sprawdź terminy w regulaminie lub zadzwoń bezpośrednio do urzędu i sprawdź, jak długo musisz figurować w rejestrze osób bezrobotnych.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share