Ile czasu ma PUP na rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie?

Wielu klientów zgłasza się do mnie z pytaniem, ile czasu ma PUP na rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie? Jeśli i Ciebie trapią te wątpliwości, to koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

W jakim terminie urząd pracy przyjmuje wnioski o dotacje?

Urzędy pracy przyjmują wnioski o dofinansowanie w dwóch trybach: zamkniętym i otwartym. Nabór zamknięty oznacza, że konkurs organizowany jest w konkretnym terminie np. raz na kwartał i trwa dany czas (może być ok. tygodnia).

ile czasu ma PUP na rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie

Jeśli chodzi o nabory otwarte do trwają one aż do wyczerpania puli środków. Może być tak, że wiele urzędów z naborami otwartymi startuje od początku roku i prowadzi je aż do wykorzystania budżetu. Często trwają w zasadzie przez cały rok.

W przypadku naboru zamkniętego wniosek możesz złożyć w dowolnym momencie. Zarówno na początku naboru, jak również pod jego koniec. Z reguły kolejność zgłoszeń nie ma większego znaczenia.

Natomiast w przypadku naborów otwartych lepiej złożyć wniosek wcześniej, ponieważ zwiększa to Twoje szanse na dotację. Urzędy pracy najwięcej środków mają na początku roku, więc wtedy jest najlepszy czas, aby starać się o dofinansowanie.

Skąd można dowiedzieć się, kiedy urząd pracy ogłosi nabór wniosków?

Najszybszym i najpewniejszym źródłem informacji o tym, kiedy urząd pracy ogłosi nabór wniosków o dotację jest strona www. Bardzo często w zakładce „Aktualności” urzędy pracy publikują komunikaty dotyczące naboru wniosków.

Zazwyczaj ogłoszenia o naborze pojawiają się z pewnym dość długim wyprzedzeniem, co nie zawsze jest regułą. Bowiem zdarzają się urzędy, kiedy ogłoszenie o naborze publikowane jest na 2 dni przed rozpoczęciem przyjmowania wniosków. Natomiast sam nabór trwa np. 2 lub 3 dni.

Drugim źródłem informacji jest bezpośredni kontakt z urzędem i zapytanie, w jakim terminie urząd przewiduje ogłoszenie konkursu o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Dlatego warto śledzić na bieżąco stronę internetową urzędu i sprawdzać czy komunikat o naborze się nie pojawił.

Czy można wcześniej złożyć wniosek o dotację z PUP?

Niestety, nie można złożyć wniosku poza wyznaczonym terminem, czyli startem przyjmowania wniosków o dotację. Dotyczy to zarówno konkursów zamkniętych, jak również otwartych, które startują od początku roku. Jednak dopiero po akceptacji budżetu. Zatem jest to z reguły połowa stycznia, ewentualnie początek lutego.

Porada

Pamiętaj, że wniosek złożony poza wyznaczonym terminem naboru w ogóle nie będzie przez urząd rozpatrywany.

Natomiast możesz z powodzeniem wcześniej przygotować wniosek bazując np. na zeszłorocznych wzorach dokumentów. Zwróć jednak uwagę na to, aby wraz z uruchomieniem naboru przekleić przygotowaną wcześniej treść do nowego wzoru wniosku.

Jeśli złożyłbyś wniosek na nieaktualnym wzorze, to automatycznie zostanie odrzucony już na wstępnym etapie oceny formalnej.

Ile czasu ma PUP na rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie w standardowym trybie?

Co do zasady urzędy pracy mają 30 dni na rozpatrzenie Twojego wniosku. To czas wynikający z obowiązujących przepisów prawnych. Zatem w ciągu miesiąca urząd przekazuje swoją decyzję.

Ile czasu ma PUP na rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie w przypadku dużej ilości zgłoszeń?

Wiesz już, ile czasu ma PUP na rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie w standardowym trybie. Jednak czasami zdarza się tak (szczególnie w dużych miastach jak Warszawa, Kielce), że przy dużej liczbie wniosków termin ten jest wydłużany.

ile czasu ma PUP na rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie

Wówczas przed upływem 30 dni na stronie najczęściej pojawia się komunikat o przedłużeniu terminu oceny wniosków. Z reguły urzędy pracy wydłużają ten termin maksymalnie o 14 dni. Chociaż zdarza się tak, że termin rozpatrywania wniosków przedłużany jest o kolejne 30 dni.

Zatem w przypadku dużej liczby wniosków czas rozpatrywania Twojej aplikacji może wydłużyć się do półtora, a nawet dwóch miesięcy.

Ile czasu ma PUP na rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie – podsumowanie

Dowiedziałeś się, ile czasu ma PUP na rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie. Standardowy czas oceny złożonej dokumentacji wynosi 30 dni. Jednak licz się z tym, że w przypadku dużej liczby zgłoszeń. Urząd może wydłużyć czas rozpatrywania wniosków o 14 lub nawet 30 dni.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
LinkedIn
Share