Dotacje na założenie firmy dla młodych matek

4.7/5 - (11 votes)

Planujesz wrócić na rynek pracy? Pracodawcy niechętnie patrzą na to, że masz dziecko? Otwórz swój biznes i zacznij zarabiać. Zobacz, jakie dotacje na założenie firmy dla młodych matek są do zgarnięcia.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Skąd dotacje na założenie firmy dla młodych matek?

Jest kilka opcji dofinansowania, z których możesz skorzystać. Sporo zależy od tego, skąd jesteś i jaki masz status na rynku pracy. To w dużej mierze będzie determinowało, z jakich możliwości możesz skorzystać.

dotacje na założenie firmy dla młodych matek

Dotacje na założenie firmy dla młodych matek mogą pochodzić ze środków:

Sprawdź, jakie warunki musisz spełniać w poszczególnych formach wsparcia, ile wynosi dofinansowanie i na co możesz je przeznaczyć.

Porada

Pamiętaj, że nie możesz korzystać jednocześnie z dwóch różnych źródeł finansowania działalności. Co oznacza, że musisz zdecydować się na jedną z powyższych opcji.

Jakie dotacje na założenie firmy dla młodych matek z urzędu pracy?

Kto może ubiegać się o dotacje na założenie firmy dla młodych matek z urzędu pracy?

Dotacje na założenie firmy dla młodych matek z urzędu pracy mogą uzyskać osoby bezrobotne, absolwenci KIS lub CIS, a także opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.

Aby ubiegać się o dofinansowanie musisz spełniać określone warunki:

Do tego mogą dojść też innej specyficzne dla danego urzędu pracy warunki. Może to być np. konieczność zarejestrowania w urzędzie określony czas (np. 3 miesiące). Znaczenie może mieć również Twój wiek, bo w projektach mogą brać udział albo osoby do 30-tki, albo powyżej 30-tki.

Ile wynoszą dotacje na założenie firmy dla młodych matek z PUP?

Maksymalna kwota dotacji z PUP wynosi 6-krotność średniej krajowej, czyli około 48 tys. zł. Niestety, w niewielu przypadkach o taką kwotę będziesz mogła się ubiegać. Z reguły dotacje na założenie firmy dla młodych matek z PUP są znacznie niższe.

dotacje na założenie firmy dla młodych matek

Wynika to stąd, że każdy urząd pracy ma swoją własną maksymalną kwotę dofinansowania. Może się wahać w granicach 20-37 tys. zł.

Porada

Zwróć uwagę, aby dokładnie sprawdzić, o jaką kwotę możesz ubiegać się w swoim urzędzie pracy. Jeśli przekroczysz maksymalną kwotę, to urząd pracy odrzuci Twój wniosek.

Na co można przeznaczyć dotacje na założenie firmy dla młodych matek z urzędu pracy?

Dotację z urzędu pracy możesz przeznaczyć na zakup:

Pamiętaj jednak, że każdy urząd pracy ma swój własny katalog wydatków, które możesz sfinansować oraz tych, które z dotacji są wykluczone.

Przykład

W wielu urzędach pracy z dotacji nie możesz kupić: samochodu, kasy fiskalnej, kursów i szkoleń, nieruchomości, akcji i obligacji, odzieży.
Nie sfinansujesz również bieżących kosztów prowadzenia firmy (np. ZUS, czynsz), kosztów przesyłki lub transportu zakupionych rzeczy.

Kolejną kwestią są progi procentowe pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków. Chodzi o to, że np. na środki trwałe musisz przeznaczyć minimum 50% dotacji, na reklamę zaledwie 10%, a na towar do 50% dofinansowania.

Nie zapomnij, że każdy planowany wydatek musi być ściśle związany z profilem przyszłej działalności. Zatem musi być konieczny do jej uruchomienia i późniejszego prowadzenia.

Przykład

Planujesz założyć sklep internetowy i kupić w ramach dofinansowania stronę www z modułem sklepu. Możesz napisać, że strona jest niezbędna do prowadzenia działalności, prezentowania produktów, ich dalszej sprzedaży.

Jak uzyskać dotacje na założenie firmy dla młodych matek z PUP?

Po pierwsze, szczegółowo opisz swój pomysł na biznes. Napisz, czym chcesz się zająć, jakie usługi lub produkty sprzedawać. Następnie wskaż, kto będzie Twoim klientem. Określi płeć, wiek, zarobki, lokalizację. Napisz, jakie są oczekiwania klientów i w jaki sposób utrzymasz stałych klientów.

Przykład

Jeśli zamierzasz założyć gabinet kosmetyczny, to klientów możesz utrzymać dzięki:
– Wysokiej jakości obsługi, 
– Bliskim relacjom,  
– Przystępnym cenom,  
– Szerokim działaniom reklamowym,  
– Programowi lojalnościowemu. 

Następnie opisz swój sposób reklamy. Może to być reklama online i offline (np. strona www, ulotki, social media, banery, ogłoszenia). Opisz też lokalny rynek, na którym zamierzasz działać. Wymień swoich konkurentów i wskaż 3-5 podobnych firm, a następnie opisz mocne i słabe strony swoich rywali.

Przykład

Konkurencję możesz przeanalizować pod względem: ceny, oferty, jakości, reklamy.
Mocną stroną może być szeroka oferta, atrakcyjne ceny i okresowe promocje, a także np. galerie realizacji.
Słabe strony konkurentów to m.in. ograniczona reklama, brak opinii klientów, brak standardów obsługi klientów.

Przygotuj analizę finansową oraz analizę SWOT. Zwróć uwagę, aby analiza finansowa była rzetelna, wykonalna i nieprzeszacowana. Pamiętaj o tym, aby kwestie podatkowe skonsultować z biurem rachunkowym. Z kolei w analizie SWOT nie pomyl mocnych i słabych stron z szansami i zagrożeniami. Mocne i słabe strony to Twoje wewnętrzne zasoby. Jeśli chodzi o szanse i zagrożenia, to czynniki zewnętrzne.

Jakie dotacje na założenie firmy dla młodych matek z Unii Europejskiej?

Kto może ubiegać się o dotacje na założenie firmy dla młodych matek z Unii Europejskiej?

Dotacje na założenie firmy dla młodych matek z Unii Europejskiej skierowane są do osób:

Ile wynosi dofinansowanie na założenie firmy dla młodych matek z UE?

Dotacje z Unii Europejskiej to podobne kwoty do dofinansowania z PUP. Z reguły wahają się w przedziale 23-27 tys. zł. Plusem tych środków jest tak zwane wsparcie pomostowe.

dotacje na założenie firmy dla młodych matek

To dodatkowe pieniądze, które otrzymujesz przez 6 lub 12 miesięcy w wysokości około 2 tys. zł. Możesz je przeznaczyć na bieżące koszty prowadzenia firmy (np. opłaty czynszu, ZUS-u, zakup paliwa).

Na co można przeznaczyć dotacje na założenie firmy dla młodych matek z UE?

Dofinansowanie na założenie firmy dla młodych matek z UE możesz przeznaczyć na zakup maszyn, urządzeń, wyposażenia, narzędzi, oprogramowanie reklamę. Możesz wydać ją również na adaptację lokalu, zakup towarów i materiałów, a także bardzo często zakup samochodu.

Z dofinansowania unijnego nie możesz kupić kasy fiskalnej, kursów i szkoleń, nieruchomości, akcji czy obligacji. Zwróć uwagę, że katalog wykluczeń jest szerszy i w dużej mierze pokrywa się z tym, czego nie możesz kupić z dotacji PUP.

Jak uzyskać dofinansowanie na założenie firmy dla młodych matek z Unii Europejskiej?

Tu procedura jest nieco bardziej rozbudowana i skomplikowana niż w przypadku dotacji z urzędu pracy. Nie wystarczy samo złożenie wniosku. Te dotacje przyznawane są w specjalnych projektach. Zatem pierwszym krokiem jest znalezienie właśnie takiego projektu. Za te środki co do zasady odpowiadają wojewódzkie urzędy pracy i to one powinny mieć informacje, jakie instytucje realizują projekty.

Jeśli znajdziesz już projekt, to musisz złożyć formularz rekrutacyjny. To uproszczona wersja biznesplanu i wstępny zarys Twojego pomysłu. Po pozytywnej ocenie formalnej i merytorycznej oraz rozmowie kwalifikacyjnej, bierzesz udział w cyklu szkoleń.

Porada

Weź pod uwagę, że cały proces ubiegania się o dotację z UE jest dłuższy niż w przypadku urzędu pracy. Może potrwać kilka miesięcy.

Szkolenia dotyczą księgowości, prowadzenia firmy, marketingu, biznesplanu. Po ich zakończeniu składasz wniosek. Ponownie ocenia się go formalnie i merytorycznie. Jeśli wniosek uzyska pozytywne oceny, to uzyskujesz dotację.

Jakie dotacje na założenie firmy dla młodych matek z lokalnych grup działania?

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na założenie firmy dla młodych matek z lokalnych grup działania?

Dotacje na założenie firmy dla młodych matek z lokalnych grup działania (LGD) skierowane są do osób bezrobotnych, jak również pracujących. Aby uzyskać takie dofinansowanie musisz spełniać określone warunki:

Ponadto w grę mogą wchodzić warunki specyficzne dla Twojej lokalnej grupy działania.

Ile wynoszą dotacje na założenie firmy dla młodych matek z LGD?

Dofinansowanie w ramach LGD jest najwyższe z omawianych w artykule źródeł finansowania działalności. Dotacje na założenie firmy dla młodych matek z LGD mogą wynosić od 50 do nawet 150 tys. zł.

Na co można przeznaczyć dotacje na założenie firmy dla młodych matek z lokalnych grup działania?

Dotację z lokalnych grup działania możesz przeznaczyć na zakup:

Jak uzyskać dofinansowanie na założenie firmy dla młodych matek z LGD?

To najbardziej skomplikowana dotacja z omawianych. Dokumentacja jest bardzo rozbudowana i zawiera szereg załączników.

dotacje na założenie firmy dla młodych matek

Ponadto zwróć uwagę, że musisz osiągnąć min. 30% określonych w biznesplanie wartości przychodów, w przypadku pierwszego roku działalności, licząc od dnia otrzymania drugiej raty. Chodzi zarówno o ilościowe, jak również wartościowe ujęcie.

Wypełniony wniosek składasz we właściwym LGD. Następnie weryfikuje się ją formalnie i merytorycznie i przesyła do urzędu marszałkowskiego. Warto podkreślić, że cały proces od złożenia wniosku do wypłaty środków może zająć nawet kilka miesięcy. Znacznie dłużej niż w obu poprzednich przypadkach.

Dotacje na założenie firmy dla młodych matek – podsumowanie

Dotacje mogą pochodzić z kilku źródeł: urzędu pracy, Unii Europejskiej lub lokalnych grup działania. Pamiętaj, że równocześnie nie możesz korzystać z wszystkich źródeł. Musisz zdecydować się na konkretną opcję.

Każdy rodzaj dofinansowania różni się warunkami, kwotą i jej przeznaczeniem. Dlatego zanim zdecydujesz się na daną dotację sprawdź, czy spełniasz warunki dofinansowania, a także oszacuj swoje potrzeby inwestycyjne.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share