Dotacje na start firmy dla osób poniżej 30 lat

4.6/5 - (14 votes)

Interesują Cię dotacje na start firmy dla osób poniżej 30 lat? Sprawdź, jakie kryteria trzeba spełnić, aby móc uzyskać dofinansowanie. Dowiedz się, na ile możesz liczyć i co sfinansujesz w ramach dotacji.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Kto może wystartować o dotacje na start firmy dla osób poniżej 30 lat?

Dotacja z urzędu pracy skierowana jest do młodych ludzi w wieku 18-29 lat zarejestrowanych w urzędzie pracy, którzy spełniają łącznie trzy następujące warunki:

dotacje na start firmy dla osób poniżej 30 lat

Jak widzisz nie są to specjalnie wyśrubowane kryteria. Poza tym, jeśli znajdujesz się w tej grupie wiekowej, to Twoje szanse na dotacje rosną, ponieważ jest mniejsze zainteresowanie zakładaniem firmy wśród tej grupy.

Kiedy urząd przyjmuje wnioski na dotacje na start firmy dla osób poniżej 30 lat?

Wniosek możesz złożyć po rejestracji w pośredniaku. Konkretny termin zależy od urzędu pracy. Wynika to stąd, że jedne przyjmują wnioski przez cały rok, aż do wyczerpania limitu środków na dany cel. Z kolei inne przyjmują wnioski w ściśle określonych terminach, które wcześniej publikowane są na stronie internetowej.

W pierwszym przypadku lepiej złożyć wniosek na początku roku, bo to większa szansa na dotację. Zatem jeśli wiesz, że Twój urząd prowadzi nabór ciągły, zarejestruj się jako bezrobotny i jak najszybciej złóż wniosek. W drugim przypadku śledź uważnie stronę www swojego urzędu, zaś sam wniosek musisz złożyć w wyznaczonym terminie. Jeśli będzie to poza terminem, nikt go nie będzie rozpatrywał.

O ile maksymalnie można wnioskować we wniosku dotacje na start firmy dla osób poniżej 30 lat?

Nie możesz wnioskować o więcej niż 6-krotność średniej pensji (ok. 48 tys. zł), przy czym każdy urząd pracy może sam określić maksymalny pułap dofinansowania.

dotacje na start firmy dla osób poniżej 30 lat

Co oznacza, że w Twoim pośredniaku może obowiązywać zupełnie inna kwota niż ustawowa. Bardzo często maksymalna granica dotacji waha się w granicach 16-25 tys. zł, choć są wyjątki.

Porada

Przed przygotowaniem wniosku o dotację na start firmy dla osób poniżej 30 lat, dokładnie sprawdź, o ile możesz się ubiegać.
Jeśli złożyć wniosek o więcej niż maksymalny pułap, to Twój odpadnie na etapie oceny formalnej. Wówczas dofinansowanie z PUP przepada.

Na co można przeznaczyć dotacje na start firmy dla osób poniżej 30 lat?

To też zależy od konkretnego urzędu pracy, bowiem każdy pośredniak ma własny katalog wydatków, które możesz zrealizować w ramach dofinansowania.

Dodatkowo każdy PUP określa też katalog wydatków zakazanych z dotacji. Bardzo często nie możesz sfinansować zakupu:

Z dotacji możesz kupić wyposażenie, narzędzia, sprzęt, urządzenia, materiały reklamowe, surowce czy towar do dalszej odsprzedaży. Możesz ją również przeznaczyć na pomoc prawną związaną z zakładaniem działalności gospodarczej.

Pamiętaj też o progach procentowych, które mogą się pojawić. Oznaczają, że np. na reklamę możesz wydać jedynie 10% dofinansowania, 40% na materiały lub towar, a ponad 50% na środki trwałe, czyli maszyny, narzędzia, urządzenia etc.

Przykład

Jeśli ubiegasz się o 20 tys. zł, to na sprzęt musisz wydać 11 tys. zł, na reklamę 2 tys. zł, a na towar 7 tys. zł.

Tu także każdy urząd ustala swoje własne progi procentowe, więc będą inaczej wyglądały w Warszawie, inaczej w Olsztynie, a jeszcze inaczej w Kielcach.

Wnioskujesz o dotacje na start firmy dla osób poniżej 30 lat? Wybierz zabezpieczenie

Interesuje Cię dotacja na start firmy dla osób poniżej 30 lat? Pamiętaj o zabezpieczeniu dofinansowania z PUP. Możesz zdecydować się np. na akt notarialny o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, gwarancję bankową i blokadę konta, albo poręczenie.

Dokładny opis warunków zabezpieczenia znajdziesz w regulaminie przyznawania dofinansowania z urzędu pracy.

Wkład własny a dotacje na start firmy dla osób poniżej 30 lat

Jeśli zależy Ci na dofinansowaniu z PUP, to musisz posiadać wkład własny. Wysokość środków własnych zawsze szczegółowo w regulaminie określa Twój urząd pracy. Nawet jeśli dany pośredniak go nie wymaga, to i tak warto go zadeklarować, bo znacznie zwiększa to szansę na dotacje na start firmy dla osób poniżej 30 lat.

dotacje na start firmy dla osób poniżej 30 lat

Zwróć uwagę również na wkład własny rzeczowy, czyli posiadane maszyny, urządzenia, meble, czy samochód. O tym też warto pomyśleć i wpisać we wniosku, jakie zasoby posiadasz i chcesz wykorzystać w ramach planowanej działalności.

Porada

Pamiętaj o tym, aby nie wskazywać jako wkładu własnego rzeczowego przedmiotów, które planujesz kupić w ramach dofinansowania.

Dodatkowe dokumenty na dotacje na start firmy dla osób poniżej 30 lat

Rodzaj dokumentów, które stanowią integralną część wniosku zależy od konkretnego urzędu pracy. Nieco innego zestawu będzie wymagał PUP w Lublinie, a niego innego urząd pracy w Siedlcach.

Sprawdź w regulaminie, co Ty musisz dołączyć w swoim urzędzie pracy. Pamiętaj, że brak niezbędnych dokumentów może stanowić podstawę albo do wezwania Cię do uzupełnienia złożonej dokumentacji, albo w gorszej sytuacji do zdyskwalifikowania Twojego wniosku. Wówczas dotacja przepada.

Lokal na działalność a dotacje na start firmy dla osób poniżej 30 lat

Ubiegając się o dotację z PUP, musisz na moment składania wniosku dysponować lokalem, gdzie działalność zarejestrujesz i będziesz prowadził.

Może być to lokal należący do Ciebie, użyczony, wynajęty bądź wydzierżawiony. Zwróć uwagę, ze to czy będziesz miał użyczony czy swój własny lokal również ma znaczenie. W zależności od urzędu pracy np. za swój lokal możesz otrzymać więcej punktów niż za lokal wynajęty.

Tak jak wspomniałem wcześniej, do wniosku o dotację z urzędu pracy dołączasz kserokopię dokumentu potwierdzającego fakt posiadania lokalu.

Dotacje na start firmy dla osób poniżej 30 lat z niepełnosprawnościami

Kto może ubiegać się o dotacje na start firmy dla osób poniżej 30 lat z niepełnosprawnościami?

Dofinansowanie z PFRON przeznaczone jest dla osób z niepełnosprawnościami, które są zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne lub poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu.

Ile wynoszą dotacje na start firmy dla osób poniżej 30 lat z niepełnosprawnościami?

Dotacja z PFRON może mieścić się w przedziale 6-15- krotność średniej krajowej. Jeśli zadeklarujesz we wniosku, że firmę będziesz prowadził później przez rok, to możesz maksymalnie ubiegać się o 6-krotność przeciętnej pensji (ok. 48 tys. zł).

Z kolei jeżeli zadeklarujesz, że firmę będziesz prowadził przez 2 lata, to możesz wnioskować o 15-krotność średniego wynagrodzenia (ok. 120 tys. zł).

Miej także na uwadze, że urząd może samodzielnie ustalić maksymalny pułap dofinansowania i może on być niższy niż wskazane kwoty.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie z PFRON?

Dotację dla jednoosobowej działalności gospodarczej z PFRON możesz wydatkować na sprzęt, urządzenia, maszyny, zatowarowanie, materiały, oprogramowanie, remont, kursy i szkolenia, reklamę, doradztwo prawne czy uzyskanie niezbędnych zezwoleń/pozwoleń.

Jak uzyskać dotacje na start firmy dla osób poniżej 30 lat z niepełnosprawnościami?

Najpierw musisz zarejestrować się w urzędzie pracy. Następnie składasz wniosek o dofinansowanie. Urząd pracy ma 30 dni na jego rozpatrzenie.

Jeśli uzyskasz pozytywną odpowiedź, to urząd zaprasza Cię na negocjacje, które dotyczą ostatecznego kształtu umowy o dofinansowanie.

Negocjacje najczęściej dotyczą kwoty dofinansowania, zabezpieczenia, rozliczenia dotacji. Finalny krok to podpisanie wynegocjowanej wcześniej umowy, założenie działalności gospodarczej, wydatkowanie i rozliczenie dotacji.

Dotacje na start firmy dla osób poniżej 30 lat – podsumowanie

Interesuje Cię dotacje na start firmy dla osób poniżej 30 lat? Zarejestruj się w urzędzie pracy, bo to jedna z dróg, aby uzyskać takie dofinansowanie.

Pamiętaj, ze maksymalnie możesz uzyskać ponad 31 tysięcy złotych, więc są to całkiem spore pieniądze. Będziesz mógł je przeznaczyć na zakup maszyn, urządzeń, towaru czy reklamę swojej przyszłej działalności.

Miej na uwadze konieczność zapewnienia wkładu własnego, zabezpieczenia dotacji oraz lokalu. Bez tego Twój wniosek o dofinansowanie z PUP przepadnie.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z PUP

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP. 

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl. 

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share