Dotacje na salon groomerski
Interesuje Cię otwarcie psiego fryzjera? Potrzebujesz pieniędzy na ten cel? Zobacz, jak uzyskać dotacje na salon groomerski i co musisz zrobić, aby zdobyć środki na własny biznes.
Skąd dotacje na salon groomerski?
Otwarcie salonu groomerskiego, specjalizującego się w pielęgnacji zwierząt, to pomysł na biznes, który cieszy się rosnącą popularnością. Aby zrealizować ten plan, warto rozważyć różne formy wsparcia finansowego.

Takie jak dotacje na salon groomerski z urzędu pracy czy dofinansowanie z PFRON. Poniżej szczegółowo opisuję, kto może ubiegać się o te środki, jakie są ich warunki, oraz jak wygląda proces ich uzyskiwania.
Dotacje na salon groomerski z urzędu pracy
Dla kogo dotacje na salon groomerski z PUP?
Najszybszą i najprostszą drogą po dotacje na salon groomerski jest urząd pracy. Aby ubiegać się o dofinansowanie z PUP musisz być zarejestrowany jako osoba bezrobotna. O dofinansowanie dla groomera mogą wnioskować też absolwenci KIS lub CIS oraz opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.
Ponadto pamiętaj o spełnianiu określonych warunków, które znajdziesz w regulaminie. W związku z tym wnikliwie go przestudiuj i zobacz, czy możesz składać wniosek. Poniżej znajdziesz najważniejsze wymagania.
Chodzi m.in. o to, że nie możesz:
- posiadać w ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku działalności gospodarczej,
- mieć nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych czy zaległości w ZUS i US z tytułu poprzedniej działalności,
- odmówić bez uzasadnionej przyczyny lub przerwać z własnej winy stażu, szkolenia, propozycji pracy zaoferowanej przez urząd,
- otrzymać wcześniej środków publicznych na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
- być karanym za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu na 2 lata wstecz przed dniem złożenia wniosku,
- złożyć wniosku o dofinansowanie do innego starosty.
Ile wynoszą dotacje na salon groomerski z urzędu pracy?
Na otwarcie psiego fryzjera możesz uzyskać maksymalnie do 6-krotności średniej krajowej, czyli aktualnie ok. 48 tys. zł. Dotacje na salon groomerski zależą od lokalnych regulacji PUP, ale zwykle oscylują w granicach 20 000–40 000 zł. Wynika to stąd, że każdy urząd pracy może samodzielnie ustalić maksymalny pułap dofinansowania i bardzo często jest on niższy niż ten zawarty w przepisach.
Na co można przeznaczyć dotacje na salon groomerski z PUP?
Dotacje na salon groomerski można przeznaczyć na zakup sprzętu groomerskiego, wyposażenie lokalu, narzędzia, środki higieniczne czy marketing. Do popularnych zakupów należą:
- stół groomerski,
- suszarki i maszynki do strzyżenia,
- profesjonalne kosmetyki dla zwierząt,
- meble i wyposażenie lokalu, takie jak fotele czy recepcja.
Ponadto sprawdź w regulaminie, jaki jest katalog rzeczy wykluczonych z dofinansowania dla groomera z urzędu pracy. Każdy urząd pracy ma swoją własną listę zakupów, których nie możesz zrobić z przyznanych środków.

Dotacji na usługi groomerskie nie można przeznaczyć na zakup samochodu, koszty leasingu ani opłaty abonamentowe. Nie można sfinansować też bieżących kosztów prowadzenia firmy (ZUS, podatki, czynsz, pensje), a także zakupu nieruchomości, kasy fiskalnej, kursów, szkoleń, opłat za przesyłkę lub transport zakupionych z dotacji rzeczy.
Większość urzędów pracy wymaga zróżnicowania wydatków na poszczególne kategorie. Przykładowo, sprzęt stanowi zazwyczaj minimum 50% całej dotacji, a środki na marketing lnie mogą sięgnąć więcej niż 10%. Remont lokalu i konsultacje prawne mogą sięgać maksymalnie po 5%, a zakup materiałów nie więcej niż 30%. Warto dokładnie sprawdzić te limity w lokalnym PUP.
Jak uzyskać dotacje na salon groomerski z urzędu pracy?
Najpierw należy zarejestrować się jako bezrobotny i skonsultować z doradcą zawodowym, czy kwalifikujesz się do udziału w programie. Następnie trzeba przygotować biznesplan, wypełnić wniosek oraz dołączyć wymagane załączniki, takie jak kalkulacja kosztów i harmonogram wydatków.
Wniosek podlega ocenie merytorycznej, podczas której sprawdzana jest realność planu i jego zgodność z lokalnymi wytycznymi. Po pozytywnej decyzji podpisujesz umowę z urzędem pracy, zabezpieczasz dotację, a następnie otrzymujesz środki na konto.
Jak przygotować wniosek o dotacje na salon groomerski z PUP?
Zacznij od opisania swojego doświadczenia i wykształcenia. Miej na uwadze, że dla urzędu pracy liczy się zgodność Twojej dotychczasowej ścieżki kariery z planowaną działalność. Im większa, tym masz większą szanse na dotacje na salon groomerski.
Następnie opisz, co motywuje Cię do założenia firmy i dlaczego zdecydowałeś się na taki profil działalności (pasja i zainteresowanie, doświadczenie z pracy etatowej, prognozy rynkowe etc.).
Dokładnie opisz swoją przyszłą działalność. Jakie usługi będziesz świadczył, jak wygląda etap świadczenia usługi, ile kosztuje. Wspomnij o tym, jak będziesz się reklamował (np. social media, strona www, polecenia, baner i ulotki) i w jaki sposób utrzymasz klientów (m.in. zniżki dla stałych klientów, okresowe promocje, program lojalnościowy, stały kontakt).
W kolejnym kroku scharakteryzuj swoich klientów biorąc pod uwagę płeć, wiek, wykształcenie, zainteresowania, problemy, poziom zamożności, miejsce zamieszkania. Przeanalizuj też konkurencję i wskaż swoje przewagi na tle rywali rynkowych. Opisz rynek, na którym chcesz działać posiłkując się dostępnymi danymi i statystykami branżowymi.
Przygotuj wiarygodną prognozę finansową (pamiętaj, aby kwestie podatkowe skonsultować z biurem rachunkowym) i dobrą analizę SWOT, a także wspomnianą wcześniej listę zakupów. Przed złożeniem wniosku dokładnie go sprawdź, czy wypełniłeś wszystkie pola, czy wniosek jest spójny czy dołączyłeś wszystkie załączniki i czy wniosek jest czytelny. Pamiętaj o tym, aby wniosek wraz z załącznikami trwale spiąć.
Jak długo trwa ocena wniosku o dotacje na salon groomerski z urzędu pracy?
Urząd pracy na ocenę wniosku o dotacje na salon groomerski ma 30 dni. Czasami decyzję możesz otrzymać wcześniej, lecz zależy to m.in. od ilości złożonych wniosków.

W przypadku negatywnej decyzji w zasadzie nie masz możliwości odwołania się i musisz czekać na kolejny nabór, jeśli Twój urząd pracy prowadzi nabory zamknięte. Ewentualnie złożyć ponownie wniosek, jeżeli pośredniak prowadzi nabór otwarty, czyli przez cały czas aż do wyczerpania funduszy.
Dotacje na salon groomerski z PFRON
Kto może ubiegać się o dotacje na salon groomerski z PFRON?
Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, które chcą założyć własny biznes, mają możliwość ubiegania się o dotacje na salon groomerski z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Muszą być zarejestrowane jako bezrobotne lub poszukujące pracy w urzędzie pracy.
Ile wynoszą dotacje dla groomera z PFRON?
Dofinansowanie dla psiego fryzjera z PFRON nie może przekroczyć 6 lub 15- krotności przeciętnego wynagrodzenia. Jeśli określisz we wniosku, że swój salon groomerski będziesz później prowadził przez 12 miesięcy. Wówczas maksymalnie możesz uzyskać nie więcej niż 6-krotność przeciętnej pensji (ok. 48 tys. zł).
Natomiast jeśli zadeklarujesz we wniosku, że usługi groomerskie będziesz świadczył później przez 24 miesiące. To w takiej sytuacji możesz wnioskować maksymalnie o 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia (ok. 120 tys. zł).
Na co można przeznaczyć dotacje na salon groomerski z PFRON?
Dotacja dla psiego fryzjera pozwala na zakup specjalistycznego wyposażenia, takiego jak ergonomiczne meble, sprzęt groomerski przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także urządzenia wspierające obsługę klientów.
Jak uzyskać dotacje na salon groomerski z PFRON?
Procedura jest podobna do tej w przypadku dotacji z PUP. Po złożeniu wniosku i biznesplanu należy uzasadnić, w jaki sposób prowadzenie działalności wpłynie na rehabilitację zawodową i społeczną. Przyznanie dotacji wymaga również zabezpieczenia w postaci weksla lub poręczenia.
Dotacje na salon groomerski – podsumowanie
Otwarcie salonu groomerskiego można sfinansować na kilka sposobów, wybierając spośród dotacji z PUP, wsparcia z PFRON. Każda forma finansowania ma swoje specyficzne wymagania i przeznaczenie, ale wszystkie wymagają dobrego przygotowania biznesplanu i spełnienia określonych kryteriów.
Dotacje na salon groomerski z urzędu pracy to idealne rozwiązanie dla osób bezrobotnych, które chcą rozpocząć działalność. Wsparcie z PFRON daje możliwość dodatkowych środków dla osób z niepełnosprawnościami. Niezależnie od wybranego źródła finansowania, kluczowym elementem jest solidne przygotowanie, które zwiększy szanse na sukces zarówno w procesie uzyskania środków, jak i w późniejszym prowadzeniu biznesu.
Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy
Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.
Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.
Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl.
Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami