Dotacje na otwarcie kebaba

Chcesz założyć swój kebab? Brakuje Ci kapitału na start? Zobacz, jakie dotacje na otwarcie kebaba są w zasięgu ręki.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Jakie dotacje na otwarcie kebaba?

Jak wiesz uruchomienie działalności bez kapitału nie ma większych szans na powodzenie. Często pojawia się pytanie, skąd wziąć dofinansowanie na start firmy? Jeśli i Ty masz takie wątpliwości, zobacz, jakie masz możliwości.

Dotacje na otwarcie kebaba mogą pochodzić z:

Poznaj wymogi i różnice pomiędzy tymi dwoma źródłami finansowania budki z kebabem.

Dotacje na otwarcie kebaba z urzędu pracy

Dla kogo dotacje na otwarcie kebaba z urzędu pracy

Dofinansowanie na otwarcie kebaba z PUP skierowane są dla osób bezrobotnych, absolwentów KIS lub CIS oraz opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Aby uzyskać dofinansowanie musisz spełniać określone warunki.

Jeśli interesuje Cię dotacja, to nie możesz:

Pozostałe warunki opisane są w regulaminie. Może to być np. okres figurowania w rejestrze osób bezrobotnych (np. miesiąc), wiek, wykształcenie.

Ile wynoszą dotacje na otwarcie kebaba z PUP?

Dofinansowanie na otwarcie kebaba zależy od konkretnego urzędu pracy. Maksymalna kwota wynosi 6-krotność średniej krajowej, czyli aktualnie 48 tys. zł. Natomiast każdy urząd pracy może dowolnie określić swój maksymalny pułap. W związku z tym są one dużo niższe i wahają się w granicach 20-37 tys. zł.

Porada

Sprawdź dokładnie w swoim urzędzie, o ile maksymalnie możesz wnioskować. Jeśli przekroczysz kwotę dotacji, to urząd odrzuci Twój wniosek.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie na otwarcie kebaba?

Dotację z PUP możesz przeznaczyć na zakup środków trwałych, materiałów/surowców, reklamę, adaptację lokalu, konsultacje prawne, oprogramowanie.

Zanim zaczniesz opracowywać listę zakupów dokładnie sprawdź, co możesz, a czego nie możesz kupić w ramach dotacji. Każdy urząd pracy ma swój własny katalog wydatków akceptowalnych i tych wykluczonych.

Z dofinansowania nie kupisz samochodu, kasy fiskalnej, nieruchomości, akcji i obligacji, kursów oraz szkoleń. Nie możesz także sfinansować bieżących kosztów prowadzenia firmy, pokryć kosztów przesyłki/transportu zakupionych rzeczy.

Ponadto zobacz czy Twój urząd pracy nie wprowadza progów procentowych pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków. Co oznacza, że np. na sprzęt musisz wydać co najmniej 50% dotacji, na towar 30%, a na reklamę 20% dofinansowania.

Przykład

Jeżeli ubiegasz się o 20 tys. zł, to na sprzęt musisz wydać 10 tys. zł, na towar możesz wydać 6 tys. zł, a na reklamę 4 tys. zł.

Dotacje na otwarcie kebaba możesz przeznaczyć na:

Pobierz przykładową listę zakupów z dotacji na otwarcie kebaba

Jak uzyskać dotacje na otwarcie kebaba z PUP?

Pierwszą kwestią jest rejestracja i złożenie wniosku. Wniosek o dotację z PUP możesz złożyć pod warunkiem, że urząd ogłosił nabór. Nabory mogą mieć charakter otwarty (wnioski można składać aż do wyczerpania puli) lub zamknięty (jest podana data otwarcia i zakończenia naboru).

Po złożeniu wniosku urząd weryfikuje jego poprawność pod kątem formalnym i merytorycznym. Zdarza się, że w przypadku błędów formalnych wniosek może być odrzucony. Czasami niektóre urzędy pracy dopuszczają możliwość uzupełnienia braków formalnych.

Po pozytywnej ocenie wniosku w ciągu 30 dni otrzymujesz decyzję o przyznaniu dotacji. Jeśli decyzja będzie odmowna, nie możesz się od niej odwołać. Jednocześnie urząd wyznacza termin podpisania umowy.

Aby podpisać umowę musisz wnieść zabezpieczenie. Po podpisaniu umowy w określonym czasie na Twoje konto wpływa dofinansowanie. Dopiero po przelewie możesz założyć działalność.

Kolejny krok to wydatkowanie i rozliczenie. Na to też masz określony czas, który uregulowany jest w umowie. Działalność musisz utrzymać przez minimum 12 miesięcy. Po tym okresie dostarczasz do urzędu pracy zaświadczenia z ZUS-u i urzędu skarbowego i rozliczasz się do końca z umowy.

Dotacje na otwarcie kebaba z Unii Europejskiej

Dla kogo dotacje na otwarcie kebaba z Unii Europejskiej?

Dotacje na otwarcie kebaba z UE przeznaczone są dla:

Ile wynosi dofinansowanie na otwarcie kebaba z Unii Europejskiej?

Wysokość dofinansowania unijnego na otwarcie kebaba wynosi mniej więcej tyle samo, ile dotacje z urzędu pracy. Z reguły jest to przedział w granicach 23-27 tys. zł.

Dodatkowo do tej kwoty możesz uzyskać wsparcie pomostowe. To dodatkowe środki w wysokości około 2 tys. zł. Wsparcie pomostowe wypłacane jest przez 6 lub 12 miesięcy. Możesz je przeznaczyć na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia firmy.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie na otwarcie kebaba z UE?

Dofinansowanie na otwarcie kebaba z UE możesz przeznaczyć na zakup sprzętu, reklamę, wyposażenie, adaptację lokalu czy zakup surowców i materiałów. W przeciwieństwie do środków z urzędu pracy bardzo często w ramach dofinansowania unijnego możesz kupić samochód.

Ponadto w ramach dotacji z UE nie możesz sfinansować zakupu kasy fiskalnej, nieruchomości, akcji i obligacji. Wyłączenia są niemal takie same jak w przypadku dotacji z PUP.

Jak uzyskać dotacje na otwarcie kebaba z UE?

Procedura w tym przypadku wygląda zupełnie inaczej. To bardziej rozbudowane projekty. Po pierwsze, musisz znaleźć operatora, który prowadzi nabór. Listę projektów możesz znaleźć w wojewódzkim urzędzie pracy.

Następnie wypełniasz formularz rekrutacyjny. To skrócona wersja biznesplanu opisująca Twój pomysł na biznes. Formularz weryfikuje się formalnie i merytorycznie. Jeśli ten etap przejdzie pozytywnie, jesteś zapraszany na rozmowę kwalifikacyjną. Po uzyskaniu odpowiedniej liczby punktów w obu procesach rekrutacyjnych, jesteś zapraszany do udziału w projekcie.

To cykl szkoleń z zakładania firmy, księgowości, reklamy, pisania biznesplanu. Po zakończeniu szkoleń, składasz właściwy biznesplan. Ponownie ocenia się go pod względem formalnym i merytorycznym. Jeśli jest ok, to możesz uzyskać dotacje na otwarcie kebaba.

Dotacje na otwarcie kebaba – podsumowanie

Dotacje na otwarcie kebaba mogą pochodzić z urzędu pracy lub Unii Europejskiej. Pamiętaj, że możesz skorzystać tylko z jednego źródła finansowania.

Wysokość dotacji jest podobna, podobny jest również zakres wydatków, które możesz sfinansować i lista wykluczeń. Plusem dofinansowania unijnego jest wsparcie pomostowe.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
LinkedIn
Share