Dotacja z urzędu pracy na warsztat samochodowy

Chcesz otworzyć warsztat samochodowy? Interesuje Cię dotacja z urzędu pracy na warsztat samochodowy? Sprawdź krok po kroku, co musisz zrobić, aby uzyskać dofinansowanie z PUP.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Dla kogo dotacja z urzędu pracy na warsztat samochodowy?

Dotacja z urzędu pracy na warsztat samochodowy skierowana jest dla osób bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędzie pracy, które spełniają określone warunki.

dotacja z urzędu pracy na warsztat samochodowy

Chodzi m.in. o to, że nie możesz:

Znaczenie może mieć również czas zarejestrowania w urzędzie pracy, bowiem w wielu z nich, aby złożyć wniosek trzeba być osobą bezrobotną określony czas (np. 1 miesiąc). Liczy się również Twój wiek, bo projekty skierowane są do osób poniżej 30 lat (PO WER), jak również powyżej 30-tki (RPO).

Ile wynosi dotacja z urzędu pracy na warsztat samochodowy?

Maksymalna dotacja z urzędu pracy może wynieść ok. 48 tys. zł (6-krotność średniej krajowej). Zwróć jednak uwagę, że to ustawowa granica, a każdy urząd pracy może ją dowolnie określić.

Dlatego w Twoim pośredniaku maksymalny pułap dofinansowania na działalność może wynieść np. 20, 23 czy 25 tys. zł. Pamiętaj o tym, że nie możesz przekroczyć maksymalnej dopuszczalnej kwoty, bo wówczas Twój wniosek zostanie odrzucony. W związku z tym zanim zaczniesz wypełniać wniosek o dotację z PUP, sprawdź, o ile maksymalnie możesz się ubiegać.

Na co można wydatkować dotację z urzędu pracy na warsztat samochodowy?

Dotacja z urzędu pracy na warsztat samochodowy może być przeznaczona na zakup:

Zanim zaczniesz przygotowywać listę zakupów sprawdź, na co możesz przeznaczyć dotację z PUP, a jakie zakupy są wykluczone z dofinansowania (np. zakup samochodu lub kasy fiskalnej). Dodatkowo zobacz, czy w Twoim urzędzie pracy wyznaczone są określone progi procentowe między poszczególnymi kategoriami wydatków, czyli np. na środki trwałe musisz wydać ponad 50% dotacji, a na reklamę np. 10%.

Pobierz przykładową listę zakupów z dotacji na warsztat samochodowy

Interesuje Cię dotacja z urzędu pracy na warsztat samochodowy? Przygotuj wniosek

Dotacja wiąże się z koniecznością złożenia wniosku. To taki skrócony biznesplan, gdzie opisujesz całą koncepcję.

dotacja z urzędu pracy na warsztat samochodowy

Zaczynając od swojego doświadczenia i wykształcenia, a także motywacji i przyczyn skłaniających Cię do założenia firmy. Istotne jest, abyś wykazał spójność pomiędzy swoją dotychczasową ścieżką zawodową a planowaną działalnością gospodarczą. Dodatkowo warto pochwalić się innymi umiejętnościami (np. budowanie relacji z klientami, umiejętności sprzedażowe), które posiadasz, a które mogą się przydać w przyszłym biznesie.

Następnie opisujesz swój pomysł na biznes. Wskazując, jakie usługi będziesz świadczył i komu. Dokładnie opisujesz zakres usług, a także odbiorców (pod względem wieku, płci, lokalizacji, zasobności portfela etc.). W kolejnym kroku przechodzisz do opisu lokalu, gdzie będziesz prowadził działalność. Wskazujesz także plusy i minusy takiej lokalizacji.

W kolejnym kroku definiujesz działania reklamowe, które masz zamiar zrealizować oraz opracowujesz analizę SWOT i rachunek zysków i strat. Zwróć uwagę, aby kwestie podatkowe skonsultować z biurem rachunkowym. Pamiętaj też o dołączeniu listy zakupów, które chcesz zrealizować w ramach dofinansowania i środków własnych.

Pamiętasz też o wskazaniu dostawców, a także ewentualnego zatrudnienia wraz z podaniem liczby osób, stanowisk, zadań na stanowisku oraz kwalifikacji, które muszą posiadać zatrudnione osoby.

Dotacja z urzędu pracy na warsztat samochodowy i niezbędne załączniki

Miej na uwadze, że do wniosku o dofinansowanie z PUP dołączasz określone załączniki. Ich brak może oznaczać odrzucenie Twojego wniosku. W takiej sytuacji dotacja z urzędu pracy na warsztat samochodowy przepada, a Ty musisz czekać na kolejny nabór. Ewentualnie w niektórych urzędach istnieje możliwość poprawienia błędów formalnych.

Listę załączników znajdziesz we wniosku lub regulaminie. Najczęściej do wniosku o dotację z urzędu pracy dołączasz oświadczenia, formularz o pomocy de minimis, świadectwo szkolne, certyfikaty ukończonych szkoleń, a także listy intencyjne czy referencje.

Dotacja z urzędu pracy na warsztat samochodowy wymaga posiadania lokalu

Jeśli interesuje Cię dotacja z urzędu pracy, musisz mieć lokal. Bez tego nie ma sensu składać wniosku o dofinansowanie z PUP.

Może być to Twój lokal, wynajęty, użyczony czy wydzierżawiony. Zwróć uwagę, że forma władania lokalem też może mieć znaczenie. Np. za własny lokal otrzymasz więcej punktów niż za lokal wynajęty. Dlatego warto to sprawdzić w regulaminie.

Do wniosku o dotację z urzędu pracy na potwierdzenie posiadania lokalu dołączasz określony dokument. Może być to akt notarialny, umowa użyczenia czy umowa najmu.

Wkład własny a dotacja z urzędu pracy na warsztat samochodowy

Poza lokalem musisz mieć też wkład własny. Jego wysokość zależy od konkretnego urzędu pracy i może wynosić np 20% wnioskowanej kwoty. Wkład własny potwierdzasz albo dołączeniem do wniosku wyciągu z konta, albo oświadczenia.

dotacja z urzędu pracy na warsztat samochodowy

We wniosku o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej wskazujesz, na co przeznaczysz wkład własny (np. zakup sprzętu lub bieżące wydatki związane z funkcjonowaniem firmy).

Dodatkowo pamiętaj też o wkładzie własnym rzeczowym. Są to np. maszyny, narzędzia, wyposażenie, które posiadasz i chcesz wykorzystać w ramach działalności. Zwróć jednak uwagę, aby we wkładzie własnym rzeczowym nie wykazywać tych rzeczy, które chcesz kupić w ramach dotacji.

Dotacja z urzędu pracy na warsztat samochodowy a forma zabezpieczenia

Pewnie wiesz, że dotacja z urzędu pracy wymaga zabezpieczenia. To instrument, który pozwala urzędowi pracy dochodzić swoich praw, jeśli złamiesz warunki umowy.

Opis określonych form zabezpieczenia znajdziesz w regulaminie, dlatego dokładnie się z nimi zapoznaj i zwróć uwagę, z czym się wiążą i jakie warunki musisz spełniać. Do wyboru możesz mieć np. akt notarialny o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, poręczenie czy blokadę konta.

Więcej informacji na temat rodzajów zabezpieczenia dofinansowania z PUP znajdziesz w moim wcześniejszym artykule.

Dotacja z urzędu pracy na warsztat samochodowy – podsumowanie

Interesuje Cię dotacja z urzędu pracy na warsztat samochodowy? Jeśli tak, to złóż wniosek. Pamiętaj o wkładzie własnym, lokalu, załącznikach i formie zabezpieczenia dotacji z PUP.

Opracuj każde zagadnienia, pamiętaj o tym, aby nie przekroczyć maksymalnej kwoty dotacji i sprawdź, czy lista zakupów jest zgodna z katalogiem wydatków akceptowalnych przez Twój pośredniak.

Zwróć uwagę na to, aby nie popełnić błędów, bo każdy może eliminować Cię z możliwości uzyskania dotacji.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
LinkedIn
Share