Dotacja z urzędu pracy na sklep odzieżowy

4.8/5 - (5 votes)

Jeśli planujesz otworzyć swój butik z ubraniami, to z pewnością przyda Ci się dotacja z urzędu pracy na sklep odzieżowy. Sprawdź, jak ją uzyskać i na co możesz ją przeznaczyć.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Dla kogo dotacja z urzędu pracy na sklep odzieżowy?

Dotacja z urzędu pracy na sklep odzieżowy przeznaczona jest dla osób bezrobotnych zarejestrowanych w konkretnym pośredniaku.

dotacja z urzędu pracy na sklep odzieżowy

Należy przy tym spełniać określone warunki, wśród których znajdują się m.in. takie zapisy, że nie możesz:

Pozostałe wymagania znajdziesz w regulaminie przyznawania dotacji z PUP. Dodatkowo może pojawić się kryterium wieku, bo projekty skierowane są do osób poniżej 30 lat (PO WER), jak również powyżej 30-tki (RPO). Znaczenie może mieć również okres pozostawania osobą bezrobotną. W niektórych urzędach wymagany jest np. miesięczny okres rejestracji, aby można było ubiegać się o dofinansowanie.

Zwróć również uwagę na to, że dla urzędu pracy jednym z głównych kryteriów oceny wniosku jest zgodność Twojego wykształcenia i doświadczenia z planowaną działalnością. Im większa, tym większa szansa na dotację z PUP.

Dlatego we wniosku wykaż tę zgodność i podkreślaj swoje umiejętności i doświadczenia, które będą przydatne w planowanej działalności.

Co jeśli nie masz doświadczenia w branży? Nie załamuj się, bo też masz szansę na dotację. Sprawdź, co musisz zrobić, aby uzyskać dofinansowanie, jeśli nie masz doświadczenia w danej branży.

Ile wynosi dotacja z urzędu pracy na sklep odzieżowy?

To zależy od konkretnego urzędu pracy. Mimo że ustawowo maksymalna kwota dotacji z urzędu pracy wynosi 6-krotność średniej krajowej (ok. 48 tys. zł), to każdy pośredniak ma dowolność w jej ustaleniu. Zatem zamiast 38 tys. zł, w Twoim urzędzie maksymalna kwota może wynosić. np. 20 tys. zł. Dlatego zanim zaczniesz pisać wniosek warto sprawdzić, o ile maksymalnie możesz wnioskować.

Dotacja z urzędu pracy na sklep odzieżowy – na co przeznaczyć?

Dofinansowanie z PUP co do zasady możesz przeznaczyć na zakup środków trwałych, maszyn, urządzeń, narzędzie, wyposażenia, a także zakup materiałów/towarów, jak również na reklamę, adaptację lokalu i poradnictwo prawne.

Zwróć uwagę, że każdy urząd pracy ma swój katalog wydatków, które możesz sfinansować w ramach dotacji, jak również tych wykluczonych z dofinansowania. To ważne, bo jeśli w Twoim wniosku pojawi się zakup, którego nie możesz dokonać w ramach dotacji. To może stanowić to podstawę do odrzucenia Twojego wniosku o dotację z PUP.

dotacja z urzędu pracy na sklep odzieżowy

Ponadto sprawdź, jakie są progi procentowe pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków. Może być tak, że np. na sprzęt, maszyny czy wyposażenie musisz wydać ponad 50% dotacji, a na towar jedynie do 50%.

Dotacja z urzędu pracy na sklep odzieżowy może być przeznaczona na:

Pobierz przykładową listę zakupów z dotacji na sklep odzieżowy

Jak uzyskać dofinansowanie z PUP?

Przede wszystkim zacznij od opracowania wniosku o dotację z urzędu pracy. Szczegółowo opisz w nim swój pomysł. Napisz, czym chcesz się zająć, jakie ubrania sprzedawać, kto będzie je kupował. Dokładnie scharakteryzuj swoich odbiorców (płeć, wiek, miejsce zamieszkania, zarobki).

Określ, kiedy masz spadek sprzedaży i jak sobie z nim poradzisz (np. obniżka cen, program lojalnościowy). Wskaż, kto jest Twoim konkurentem i jakie są mocne i słabe strony rywali rynkowych. Na tym tle pokaż swoją przewagę (m.in. ubrania lepszej jakości, promocje, lokalizacja).

Scharakteryzuj rynek i jego wartość opierając się na danych branżowych i statystykach. Opisz swój lokal, wskazując plusy i minusy i wpływ lokalizacji na pozyskiwanie klientów. Nie zapomnij o reklamie i napisz, w jaki sposób będziesz promował swoją działalność.

Umieść listę zakupów, przygotuj analizę SWOT i rachunek zysków i strat. Pamiętaj, aby kwestie podatkowe skonsultować z biurem rachunkowym. Dopilnuj, aby były poprawne i zgodne ze stanem faktycznym. Opisz także swoje doświadczenie, posiadane umiejętności i motywację do założenia własnej działalności.

Nie zapomnij o załącznikach, które stanowią integralną część wniosku. Musisz je dołączyć, bo ich brak będzie stanowił podstawę do odrzucenia wniosku o dofinansowanie z PUP. Ich spis znajdziesz w regulaminie lub samym wniosku. Mogą być to m.in. certyfikaty ukończonych szkoleń, świadectwo szkolne, dokument potwierdzający posiadanie lokalu.

Dotacja z urzędu pracy na sklep odzieżowy a rodzaj zabezpieczenia dofinansowania

Jeśli interesuje Cię dotacja z urzędu pracy na sklep odzieżowy, pamiętaj o konieczności wyboru rodzaju zabezpieczenia dofinansowania. To konieczne i bez tego nie masz szans na dotację z PUP. W zależności od urzędu pracy możesz mieć inne rodzaje zabezpieczenia dotacji.

dotacja z urzędu pracy na sklep odzieżowy

Najczęściej jest to poręczenie, blokada konta lub akt notarialny. Jednak wiele urzędów pracy proponuje również zastaw na prawach lub rzeczach czy gwarancję bankową.

Szczegóły i warunki zabezpieczenia dotacji z urzędu pracy znajdziesz w regulaminie. Zachęcam również do zajrzenia do mojego artykułu o rodzajach zabezpieczenia.

Interesuje Cię dotacja z urzędu pracy na sklep odzieżowy? Musisz mieć wkład własny

Co prawda nie każdy urząd pracy wymaga posiadania wkładu własnego, jednak warto go zadeklarować, bo zwiększa szanse na to, aby dotacja z urzędy pracy na sklep odzieżowy pojawiła się na Twoim koncie.

To, ile wkładu własnego musisz mieć zależy od konkretnego urzędu pracy. Bardzo często wystarcza 20% wnioskowanej kwoty, choć są przypadki, kiedy im wyższy wkład własny, tym więcej punktów możesz uzyskać.

Wkład własny deklarujesz przez dołączenie do wniosku wyciągu z konta lub oświadczenie. Następnie wskazujesz, na co zostanie przeznaczony (np. zakupy lub bieżące funkcjonowanie firmy).

Dobrze jest również wnieść wkład własny rzeczowy, czyli np. wyposażenie, urządzenia czy samochód, z którego będziesz korzystać w ramach działalności. W przypadku sklepu odzieżowego może być to np. komputer, który posiadasz, regały magazynowe, biurko, które wykorzystasz na zapleczu.

Dotacja z urzędu pracy na sklep odzieżowy – podsumowanie

Dotacja z urzędu pracy na sklep odzieżowy wynosi maksymalnie 42 tys. zł, choć może być niższa. Możesz ją przeznaczyć na wyposażenie, ubrania, reklamę czy adaptację lokalu.

Aby ją uzyskać musisz złożyć kompletny wniosek. Pamiętaj, że jakikolwiek błąd może oznaczać koniec marzeń o dofinansowaniu. Dlatego dobrze się do tego przygotuj.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share