Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej – hit czy kit?
Jeśli planujesz otworzyć własny biznes, to być może będziesz potrzebował zewnętrznych środków finansowych. Zastanawiasz się, skąd możesz je pozyskać? Jedną z dróg może być dofinansowanie z PUP. Zobacz, czy dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej to hit czy kit.
Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej – hit czy kit?
Myśląc o jakimkolwiek źródle finansowania działalności, warto bliżej przyjrzeć się jego zaletom i wadom. Nic nie jest tak dobre i tak złe, jak się to opisuje. Każda rzecz ma swoje plusy i minusy i nie inaczej jest w przypadku dotacji z PUP. Zacznijmy od tych pozytywnych stron, czyli jakie dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej ma zalety?
Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej – hit?
Bezzwrotne środki
Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej, to bezzwrotny kapitał, oczywiście pod pewnymi warunkami. Jeżeli nie złamiesz warunków umowy i w pełni się z niej wywiążesz, wówczas nie musisz oddawać przyznanego dofinansowania. Dofinansowanie z PUP w przeciwieństwie do pożyczek na rozpoczęcie działalności jest instrumentem bezzwrotnym.
Spore środki
Dofinansowanie z urzędu pracy maksymalnie może wynieść aż 6-krotność średniej krajowej. W tej chwili to ok. 48 tys. zł. Jak zatem widzisz są to dość spore środki na start własnego biznesu. W przypadku wielu rodzajów działalności, to w zupełności wystarczające pieniądze umożlwiające uruchomienie firmy.
Niewielkie koszty uzyskania dotacji
Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej ma też inne zalety. Kolejną jest stosunkowo niewielki koszt uzyskania samego dofinansowania. Chodzi m.in. o to, że sporządzenie wniosku jest dość tanią procedurą. Jeśli opracujesz go sam, to wówczas nie ponosisz żadnych kosztów z tego tytułu.
Ponadto w przeciwieństwie do innych dotacji (np. na rozwój firmy) nie zawsze wymagane jest wniesienie wkładu własnego lub jest on stosunkowo niewielki (np. 10% wnioskowanej kwoty). Również kwestia późniejszego zabezpieczenia dotacji z PUP nie jest droga lub nie będzie Cię nic kosztowała, jeśli zdecydujesz się na poręczenie lub weksel z poręczeniem wekslowym.
Ograniczona konkurencja
To kolejny argument przemawiający na korzyść tego modelu finansowania przyszłej firmy. Zwróć uwagę, że dotacja z urzędu pracy przyznawana jest przez pośredniaki właściwe dla danego powiatu. Zatem już z tego tytułu konkurencja będzie mniejsza niż przy ubieganiu się o dotacje unijne ze wsparciem pomostowym. W tych projektach mogą startować bardzo często osoby z kilki powiatów.
Ponadto zdarza się, że urząd pracy prowadzi różne nabory. Jedne skierowane do osób poniżej 30-ego roku życia (PO WER), a także te dla osób po 30-tce (RPO). To też wpływa na zmniejszenie liczby osób starających się o dofinansowanie na biznes. Co więcej, w niektórych urzędach pojawiają się dodatkowe wymogi jak np. konieczność rejestracji jako osoba bezrobotna min. 3 miesiące, aby można było złożyć wniosek.
Zwróć również uwagę, że nie każda osoba bezrobotna będzie chciała złożyć wniosek i założyć swoją firmę. To także przemawia na korzyść tego rodzaju dofinansowania.
Dość szybka procedura
Cały proces uzyskania dofinansowania z PUP jest stosunkowo prosty. Nie jest tak rozbudowany jak w przypadku dotacji na rozwój działalności czy innych dofinansowań na start firmy. Takich jak chociażby dotacja unijna ze wsparciem pomostowym czy dofinansowanie z LGD.
Bardzo często, aby uzyskać dotację z urzędu pracy musisz złożyć wniosek. Nie są potrzebne dodatkowe dokumenty w postaci biznesplanu czy skomplikowanych analiz finansowych. Jednocześnie czas rozpatrywania dokumentacji jest krótki. Urząd ma 30 dni na rozpatrzenie Twojego wniosku. W przypadku pozytywnej decyzji pieniądze na koncie możesz mieć w około 2 miesiące od złożenia wniosku. To znacznie szybciej niż w przypadku innych dotacji na start.
Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej – kit?
Zabezpieczenie dofinansowania
Jednym z głównych minusów jest konieczność posiadania zabezpieczenie. To instrument, dzięki któremu urząd pracy będzie mógł odzyskać przyznane dofinansowanie wraz z odsetkami. Jeśli złamiesz warunki umowy (np. wydatkujesz dotację po terminie).
Rodzaj zabezpieczenia zależy od urzędu pracy. Co do zasady do wyboru jest akt notarialny, poręczenie, weksel z poręczeniem, gwarancja bankowa, blokada konta, zastaw na prawach lub rzeczach. Zwróć uwagę, że nie wszystkie wymienione rodzaje zabezpieczenia są dostępne w każdym pośredniaku. Zdarza się, że możesz wybrać z 2 lub 3.
Pamiętaj, że każdy rodzaj zabezpieczenia wymaga spełniania określonych warunków, które szczegółowo opisane są w regulaminie. Np. decydując się na blokadę konta musisz posiadać na rachunku bankowym równowartość 120% wnioskowanej kwoty.
Lokal
Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej wymaga posiadania miejsca, gdzie działalność będzie prowadzona i zarejestrowana. Istotne jest to, że do wniosku bardzo często musisz dołączyć kserokopię dokumentu poświadczającego posiadanie lokalu pod działalność (np. umowy najmu, aktu własności, umowy dzierżawy etc.).
Korzyścią, którą wprowadzają niektóre urzędy jest to, że do wniosku o dotację z PUP możesz dołączyć przedwstępną umowę najmu, a tę właściwą dostarczyć już po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i podpisaniu umowy o dofinansowanie.
Środki własne
Kolejny minus przy tego rodzaju dofinansowaniu, to konieczność posiadania wkładu własnego. To środki finansowe, które posiadasz i które możesz zaangażowania w uruchomienie przyszłej firmy. Jak również środki rzeczowe (np. wyposażenie), które już posiadasz i chcesz wykorzystać w późniejszej działalności.
Zwróć uwagę, że nie wszystkie urzędy pracy obligatoryjnie wymagają posiadania wkładu własnego finansowego lub rzeczowego, aczkolwiek jest on mile widziany. Jeśli Twój pośredniak wymaga posiadania własnych środków, to musisz je zadeklarować i bardzo często jesteś później z nich rozliczany tak samo jak z przyznanej dotacji.
Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej – hit czy kit – podsumowanie
Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej – hit czy kit? Wydaje mi się, że jednak hit. To najprostsza i najszybsza forma pozyskania bezzwrotnych środków na uruchomienie przyszłej firmy. Oczywiście ma też swoje wady, z którymi musisz się liczyć. Chociażby takie jak konieczność posiadania zabezpieczenia czy wkładu własnego.
Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z PUP
Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.
Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.
Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl.
Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.