Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny

4.5/5 - (104 votes)

Jeśli interesuje Cię dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny, ale nie wiesz, jak to wygląda od strony praktycznej. To zajrzyj do mojego artykułu. Krok po kroku tłumaczę w nim, jak uzyskać dofinansowanie z PUP.  

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny – gdzie się zgłosić? 

Pierwszy krok, aby dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny pojawiła się na Twoim koncie, to rejestracja w urzędzie pracy. Zwróć uwagę, że aby ubiegać się o dofinansowanie z PUP musisz spełnić określone warunki.

dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny

Dofinansowanie na mobilny gabinet kosmetyczny uzyskasz, jeśli nie:

To tylko część warunków, które musisz spełniać. Pozostałe opisane są szczegółowo w regulaminie naboru wniosków. Pamiętaj, że jeśli nie spełniasz wszystkich warunków, to nie możesz ubiegać się o dofinansowanie z urzędu pracy.

Porada

Zanim zaczniesz wypełniać wniosek dokładnie sprawdź, jakie warunki obowiązują w Twoim urzędzie pracy.

Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny – kto może złożyć wniosek? 

Wniosek mogą złożyć osoby bezrobotne zarejestrowane w konkretnym urzędzie pracy. Znaczenie może mieć czas pozostawania osobą bezrobotną. Chodzi o to, że w wielu urzędach pracy, abyś mogła złożyć wniosek o dotację z PUP, musisz być bezrobotna określony czas (np. miesiąc). Jeśli nie spełnisz tego warunku, a i tak złożysz wniosek, to zostanie odrzucony. Bardzo często jednak wystarcza 1 dzień.

Dobra informacja jest taka, że ten warunek nie występuje w każdym pośredniaku. W sporej części z nich możesz złożyć wniosek już następnego dnia po uzyskaniu statusu osoby bezrobotnej. Oczywiście jeśli aktualnie urząd prowadzi nabór.  

Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny – w jakim terminie złożyć wniosek? 

Wnioski w PUP przyjmowane są w dwóch trybach: otwartym i zamkniętym. Otwarty oznacza, że wnioski o dofinansowanie na działalność można składać przez cały rok, do momentu wyczerpania środków. Z kolei tryb zamknięty oznacza, że przyjmowane są w określonym terminie (np. raz na kwartał przez tydzień). 

Porada

W przypadku naboru otwartego najlepiej, jeśli złożysz wniosek jak najszybciej. Zwróć uwagę, że im bliżej końca roku, tym mniej pieniędzy i mniejsza szansa na dofinansowanie.

W sytuacji, kiedy Twój urząd pracy prowadzi nabory zamknięte, wniosek spokojnie możesz złożyć tak pierwszego, jak i ostatniego dnia. Ważne, żeby zmieścić się w wyznaczonym terminie.  

Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny – jaka jest maksymalna kwota? 

Maksymalny poziom dofinansowania z PUP wynosi 6-krotność średniej krajowej (ok. 48 tys. zł). Pamiętaj jednak o tym, że każdy urząd pracy ma dowolność w określaniu maksymalnego poziomu dofinansowanie.

Co oznacza, że może być on mniejszy niż te ustawowy. Dlatego kalkulując listę zakupów uważaj na to, aby nie przekroczyć maksymalnego poziomu dotacji w Twoim pośredniaku.  

Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny – jak wypełnić wniosek? 

Wniosek o dofinansowanie z PUP jest pewnego rodzaju biznesplanem, gdzie szczegółowo opisujesz swój pomysł. Z reguły składa się z części opisowej i finansowej.

Wnioski mogą różnić się pomiędzy poszczególnymi urzędami. W jednych wnioski są mniej skomplikowane, a w innych bardziej rozbudowane. Każdy wniosek opiera się mniej więcej na podobnym schemacie i zawiera zestaw w miarę stałych zagadnień.

Najczęściej są to:

Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny – wykształcenie i doświadczenie

Opisz swoje wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Wskaż, czym zajmowałaś się w dotychczasowej pracy i jak te umiejętności wykorzystasz we własnej firmie. Napisz o swoim wykształceniu oraz ukończonych kursach i szkoleniach.  

Istotne jest to, abyś w opisie szczegółowo podkreśliła, jakimi usługami się zajmowałaś. Możesz też wspomnieć o tym, jakie dodatkowe umiejętności posiadasz, które będą przydatne w przyszłej działalności. Może to być np. łatwość nawiązywania kontaktów, umiejętności sprzedażowe, cierpliwość, empatia etc.

Porada

Do wniosku warto dołączyć certyfikaty ukończonych szkoleń i kursów branżowych, jak również niebranżowych (np. sprzedaż, negocjacje, marketing etc.).

Pamiętaj również o dołączeniu portfolio, czyli zdjęć swoich realizacji, bo to zawsze wpływa pozytywnie na ocenę wniosku i zwiększa Twoje szanse.

Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny – opis pomysłu i odbiorców

Opis pomysłu zacznij od charakterystyki usług, którymi chcesz się zająć. Wymień, jakie usługi zamierzasz zaoferować, czym się charakteryzują, jak będzie przebiegał proces świadczenia danej usługi.  

Następnie scharakteryzuj swoje klientki. Kto nimi będzie (określ płeć, wiek, status społeczny, majątkowy, miejsce zamieszkania). Wskaż, jakie Twoja grupa docelowa ma oczekiwania i dlaczego miałaby wybrać właśnie Ciebie.

Przykład

Moimi klientami będą głównie kobiety. Chcę świadczyć usługi dla możliwie jak najszerszej grupy odbiorców, stąd zakładam, że przedział wiekowy moich klientek będzie zamykał się od 25 do 65 lat. W związku z tym dokonałam też szczegółowej segmentacji klientek.

Pierwsza grupa: 25-35 lat
·       Dobrze wykształcone,
·       Wysoki status społeczny i majątkowy,
·       Aktywne społecznie i zawodowo (prowadzą własne firmy lub piastują wysokie stanowiska),
·       Posiadają ograniczone zasoby czasu,
·       Cenią sobie trwałe rozwiązania i wysoką jakość, a cena odgrywa drugorzędną rolę,
·       Otwarte na nowości,
·       Oczekują dyskrecji i podczas zabiegu chcą się w pełni zrelaksować.
 
Druga grupa: 35-65 lat
·       Klasa średnia,
·       Wysoki status majątkowy,
·       Prowadzą własne firmy, pracują na wysokich stanowiskach lub są na emeryturze,
·       Dysponują większą ilością czasu,
·       Nie lubią eksperymentować, preferują znane rozwiązania,
·       Cenią sobie wygodę.
 

Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny – charakterystyka rynku i reklamy

Zdefiniuj rynek, na którym masz zamiar działać. Napisz, ile jest wart, jak się rozwija, jaka jest dynamika i zainteresowanie tego rodzaju usługami (wykorzystuj dane branżowe, dane GUS, raporty i analizy). Opisz swoją konkurencję.

dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny

Wybierz 3-5 firm i scharakteryzuj w następujących kategoriach: zakres usług, cena, jakość, reklama, opinie klientów. Na tym tle wskaż swoje przewagi.  

Przykład

Analizując konkurencję możesz wytypować m.in. takie mocne i słabe strony rywalizujących z Tobą salonów:
Zalety:
·       Długie istnienie na rynku,
·       Cennik,
·       Pozytywne opinie klientów.
 
Wady:
·       Brak galerii zdjęć,
·       Niewykorzystane social media,
·       Krótki godziny otwarcia,
·       Prowadzenie ograniczonej reklamy.

Określ, jak będziesz się reklamowała i opisz poszczególne działania reklamowe. Wskaż, dlaczego decydujesz się akurat na taką formę promocji (np. social media, strona www, reklama na samochodzie etc.).  

Przykład

Zamierzam promować firmę przez social media (FB, Instagram). Dzięki czemu koszty reklamy spadną. Profile w mediach społecznościowych będą regularnie prowadzone.

Znajdą się na nich zdjęcia realizacji, informacje o promocjach, rabatach, konkursy. Ciekawa treść pozwoli mi przyciągnąć klientów i budować zasięgi.

Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny – wkład własny i motywacja do założenia firmy

Wymień, jakim sprzętem własnym dysponujesz i co wykorzystasz z własnych zasobów (np. meble, komputer, samochód). Pamiętaj, aby wkład własny nie pokrywał się z tym, co zamierzasz kupić w ramach dotacji. 

Napisz również, z jakiego powodu chcesz założyć swoją działalność, co motywuje Cię do tego, aby rozpocząć swoją przygodę z biznesem kosmetycznym?

Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny – co można kupić? 

Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny może być przeznaczona na zakup:

Zanim przygotujesz listę zakupów, sprawdź w regulaminie, na co konkretnie możesz wydać dotację, a czego w ramach dofinansowania z PUP nie możesz kupić.

Przykład

Z dotacji najczęściej nie możesz kupić samochodu, kasy fiskalnej, kursów i szkoleń, akcji, nieruchomości.

Nie sfinansujesz również kosztów przesyłki/transportu zakupionych w ramach dotacji przedmiotów.

Ponadto zwróć uwagę, czy Twój urząd pracy nie wprowadza progów procentowych w poszczególnych kategoriach wydatków. Chodzi o to, że np. na sprzęt musisz wydać ponad 50% dotacji, na zatowarowanie/materiały jedynie do 50%, a np. na reklamę maksymalnie 20%.

Przykład

Jeśli ubiegasz się o 20 tys. zł, to na sprzęt musisz wydać 10 tys. zł, na materiały np. 6 tys. zł, a na reklamę maksymalnie 4 tys. zł.

W przypadku mobilnego salonu kosmetycznego bardzo ważne jest, abyś odpowiednio sporządziła listę wydatków z dotacji urzędu pracy. Dlaczego? Dlatego, że nie każdy zakup będzie uzasadniony. Urząd pracy może zakwestionować np. fotel kosmetyczny, który z założenia jest trudny w transporcie (chyba że kupisz specjalny mobilny).

Jakie wydatki wchodzą w grę w przypadku dotacji na mobilny gabinet kosmetyczny:

Pamiętaj o tym, aby każdy wydatek był szczegółowo uzasadniony, dlaczego decydujesz się na taki zakup i jak będzie on wykorzystywany w Twojej pracy.

Pobierz przykładową listę zakupów z dotacji na mobilny salon kosmetyczny

Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny – jakie zabezpieczenie?

Aby uzyskać dofinansowanie z PUP, musisz wybrać formę zabezpieczenia dotacji. Szczegółowe informacje znajdziesz w poprzednim artykule, gdzie szeroko omawiam rodzaj zabezpieczenia dotacji z urzędu pracy.

Brak formy zabezpieczenia może stanowić powód do odrzucenia Twojego wniosku o dotację na działalność. Dodatkowo zwróć uwagę, jak punktowane są poszczególne formy zabezpieczenia, bo w tej kategorii też możesz liczyć na dodatkowe punkty.

Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny – ile wkładu własnego?

To kolejny aspekt, który może decydować o tym, czy dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny zostanie Ci przyznana. Do wniosku dołączasz albo oświadczenie, albo wyciąg z konta określający Twój wkład własny. To, ile wkładu własnego musisz zadeklarować określa regulamin.

dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny

Bardzo często jest tak, że im wyższy wkład własny, tym więcej punktów możesz uzyskać. Pamiętaj o tym, aby we wniosku o dotację z urzędu pracy napisać, na co przeznaczysz środki własne. Możesz je wydać zarówno na sprzęt, jak również wskazać, że zostaną przeznaczone na bieżące funkcjonowanie firmy (np. opłaty ZUS-u, paliwo etc.).

Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny – jakie załączniki?

Listę załączników do wniosku o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej znajdziesz albo w samym wniosku, albo w regulaminie. Miej na uwadze, że brak któregokolwiek z załączników może oznaczać odrzucenie Twojego wniosku,

Do wniosku dołączasz najczęściej:

Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny – jak zwiększyć szansę na dofinansowanie?

Przede wszystkim musisz mieć dobrze napisany wniosek, bez błędów formalnych i merytorycznych. Ponadto pamiętaj, że większą szansę na dotację z urzędu pracy mają te osoby, których dotychczasowe wykształcenie i doświadczenie jest zgodne z planowaną działalnością gospodarczą.

Aby zwiększyć swoje szansę dołącz do wniosku listy intencyjne lub przedwstępne umowy o współpracy. Dobrze jest je podpisać zarówno z przyszłymi klientkami, jak również dostawcami.

Ponadto miej na względzie referencje z poprzednich miejsc pracy, które też wpływają pozytywnie na ocenę Twojego wniosku. Dodatkowo jeśli dotychczas prowadziłaś np. fan page, gdzie pokazywałaś swoje realizacje i opinie, to o tym też warto wspomnieć. Pamiętaj tylko, żeby dopisać, że tego rodzaju usługami zajmowałaś się nieodpłatnie pomagając swoim koleżankom i znajomym w ramach swojego wolnego czasu.

Bardzo dobrze, jeżeli do wniosku o dofinansowanie z PUP dołączysz również zdjęcia swoich dotychczasowych prac. To pokaże Cię jako osobę profesjonalną, która ma doświadczenie, zna się na tym, czym chce się zająć. Ponadto wyróżni Twój wniosek na tle pozostałych.

Dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny – podsumowanie

Choć dotacja z urzędu pracy na mobilny salon kosmetyczny nie jest łatwa do zdobycia, to warto się o nią postarać. To dość duży zastrzyk gotówki, który w przypadku mobilnych usług kosmetycznych powinien w zupełności wystarczyć.

Pamiętaj o tym, aby dobrze przygotować wniosek o dofinansowanie z PUP, dołączyć wszystkie wymagane załączniki oraz dokładnie przemyśleć listę wydatków. Przed ostatecznym złożeniem wniosku dokładnie sprawdź go pod kątem formalnym i merytorycznym, aby uniknąć ewentualnych błędów, które mogą zniweczyć cały Twój wysiłek.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share