Dotacja z urzędu pracy a rozszerzenie działalności
Wiele osób zwraca się do mnie z pytaniem, czy po otrzymaniu dotacji może poszerzyć działalność gospodarczą o dodatkowe PKD. Jeśli i Ty masz takie wątpliwości, to zobacz, jak wygląda kwestia dotacja z urzędu pracy a rozszerzenie działalności.
Jak wyglądają formalności po podpisaniu umowy z urzędem pracy?
Jeśli otrzymasz pozytywną decyzję z urzędu pracy, to kolejny etap, jaki przechodzisz to podpisanie umowy o dofinansowanie. Następnie wnosisz zabezpieczenie (np. dostarczasz akt notarialny) i czekasz na przelew środków.
Dopiero po wpływie środków na konto, możesz zarejestrować firmę. Następnie masz określony czas na wydatkowanie i rozliczenie dotacji.
W czasie trwania umowy z urzędem pracy możesz spodziewać się kontroli ze strony urzędu pracy. Po upływie 12 miesięcy idziesz do urzędu skarbowego u ZUS-u po określone zaświadczenia (m.in. o niezaleganiu z płatnościami danin publicznych).
Zaświadczenia przedstawiasz w urzędzie pracy, rozliczasz się końcowo i rozwiązujesz umowę o dofinansowanie.
Kiedy dotacja z urzędu pracy a rozszerzenie działalności jest możliwe?
Zastanawiasz się, kiedy dotacja z urzędu pracy a rozszerzenie działalności jest możliwe? W dużej mierze zależy to od danego urzędu pracy. Dlatego dokładnie zweryfikuj u siebie w urzędzie, jak to wygląda w Twoim przypadku. Czy będziesz mógł później poszerzyć działalność gospodarczą czy jest to całkowicie wykluczone.
W wielu wypadkach po przyznaniu dotacji nie możesz rozszerzać działalności. Co oznacza, że we wniosku wpisujesz jedno główne PKD. W czasie trwania umowy z urzędem pracy nie możesz nic więcej dopisać.
Z kolei w innych urzędach na etapie wypełniania wniosku możesz wpisać główne PKD i określoną ilość dodatkowych, które później znajdą się we wpisze do CEIDG.
Są też urzędy, gdzie we wniosku wpisujesz PKD główne. Następnie w trakcie trwania umowy z urzędem pracy (po określonym czasie, może to być np. 3 miesiące) występujesz z pismem do dyrektora urzędu o poszerzenie działalności. Dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu swojej prośby możesz poszerzyć działalność o wskazane w piśmie PKD.
Porada Zawsze sprawdzaj w swoim urzędzie, jak kwestia poszerzenia działalności gospodarczej wygląda w Twoim przypadku. Pamiętaj, że jeśli zrobisz coś bez konsultacji z urzędem pracy, narażasz się na przykre konsekwencje w postaci zwrotu dofinansowania. |
Dotacja z urzędu pracy a rozszerzenie działalności – wykluczenia
Dotacja z urzędu pracy a rozszerzenie działalności nie zawsze jest możliwe. Dodatkowo zwróć uwagę, że mogą pojawić się określone wyłączenia, jeśli chodzi o rozszerzenie działalności gospodarczej.
Przede wszystkim w wielu przypadkach nie możesz poszerzać działalności o PKD, które są wyłączone z dofinansowania w Twoim urzędzie pracy. Może to być akwakultura i rybołówstwo, transport, produkcja produktów rolnych, studio tatuażu, komis samochodowy.
Ponadto nie będziesz mógł poszerzyć swojej działalności o PKD zamkniętej lub zawieszonej działalności Twojego współmałżonka. Jeśli otrzymałeś dotację, a Twój małżonek prowadzi, zawiesił lub zamknął firmę o konkretnym PKD. A Ty chciałbyś poszerzyć swoją działalność o to PKD, to będzie to wykluczone.
Co więcej, nie będziesz mógł poszerzyć swojej działalności gospodarczej o PKD podmiotu, który prowadzi już swoją działalność pod wskazanym przez Ciebie adresem.
Pamiętaj również o tym, że jeśli wcześniej prowadziłeś już firmę. To nie możesz poszerzyć obecnej działalności o PKD z zamkniętej poprzednio firmy.
Dotacja z urzędu pracy a rozszerzenie działalności – zasady
Wiesz już, kiedy dotacja z urzędu pracy a rozszerzenie działalności jest wykluczone. Ponadto tak jak wspominałem sprawdź u siebie w urzędzie czy w ogóle będziesz mógł poszerzyć swoją działalność gospodarczą o dodatkowe PKD.
Zobacz również czy o ewentualnym poszerzeniu zakresu działania Twojej firmy. Będziesz musiał później informować urząd pracy lub wręcz uzyskać zgodę na zmiany od urzędu pracy.
Może być tak, że o wszelkich zmianach w CEIDG będziesz musiał w określonym terminie poinformować urząd pracy. Bądź tak jak wcześniej wspominałem będziesz musiał wystąpić o zgodę na zmiany do dyrektora urzędu.
Ponadto w wielu urzędach może zdarzyć się sytuacja, kiedy poszerzenie PKD będzie wymagało wykazania przez Ciebie posiadania odpowiedniego przygotowania do jej prowadzenia. Zatem będziesz musiał posiadać doświadczenie, wykształcenie związane z dodatkowym PKD, które chcesz wpisać do CEIDG. Swoje kwalifikacje będziesz musiał potwierdzić odpowiednimi dokumentami.
Dotacja z urzędu pracy a rozszerzenie działalności – podsumowanie
Dotacja z urzędu pracy a rozszerzenie działalności nie zawsze jest możliwe. Zanim to zrobisz dokładnie sprawdź w urzędzie, czy w Twoim przypadku w ogóle będzie to możliwe.
W niektórych urzędach poza głównym PKD wpisanym we wniosku nie będziesz mógł później w czasie trwania umowy dopisywać kolejnych PKD. Z kolei w innych urzędach już na etapie składania wniosku będziesz mógł wpisać dodatkowe PKD. W jeszcze innych będziesz musiał uzyskać zgodę urzędu na wprowadzenie zmian w zakresie poszerzenia działalności.
Dodatkowo sprawdź, o jakie PKD nie będziesz mógł poszerzyć swojej działalności. Wykluczenia mogą dotyczyć zarówno samego rodzaju działalności wyłączonej z dofinansowania. Jak również PKD z działalności Twojego współmałżonka lub Twojej wcześniejszej firmy.
Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy
Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.
Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.
Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl.
Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.