Dotacja z urzędu pracy a rozszerzenie działalności

4.8/5 - (18 votes)

Wiele osób zwraca się do mnie z pytaniem, czy po otrzymaniu dotacji może poszerzyć działalność gospodarczą o dodatkowe PKD. Jeśli i Ty masz takie wątpliwości, to zobacz, jak wygląda kwestia dotacja z urzędu pracy a rozszerzenie działalności.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Jak wyglądają formalności po podpisaniu umowy z urzędem pracy?

Jeśli otrzymasz pozytywną decyzję z urzędu pracy, to kolejny etap, jaki przechodzisz to podpisanie umowy o dofinansowanie. Następnie wnosisz zabezpieczenie (np. dostarczasz akt notarialny) i czekasz na przelew środków.

dotacja z urzędu pracy a rozszerzenie działalności

Dopiero po wpływie środków na konto, możesz zarejestrować firmę. Następnie masz określony czas na wydatkowanie i rozliczenie dotacji.

W czasie trwania umowy z urzędem pracy możesz spodziewać się kontroli ze strony urzędu pracy. Po upływie 12 miesięcy idziesz do urzędu skarbowego u ZUS-u po określone zaświadczenia (m.in. o niezaleganiu z płatnościami danin publicznych).

Zaświadczenia przedstawiasz w urzędzie pracy, rozliczasz się końcowo i rozwiązujesz umowę o dofinansowanie.

Kiedy dotacja z urzędu pracy a rozszerzenie działalności jest możliwe?

Zastanawiasz się, kiedy dotacja z urzędu pracy a rozszerzenie działalności jest możliwe? W dużej mierze zależy to od danego urzędu pracy. Dlatego dokładnie zweryfikuj u siebie w urzędzie, jak to wygląda w Twoim przypadku. Czy będziesz mógł później poszerzyć działalność gospodarczą czy jest to całkowicie wykluczone.

W wielu wypadkach po przyznaniu dotacji nie możesz rozszerzać działalności. Co oznacza, że we wniosku wpisujesz jedno główne PKD i w czasie trwania umowy z urzędem pracy nie możesz nic więcej dopisać.

Z kolei w innych urzędach na etapie wypełniania wniosku możesz wpisać główne PKD i określoną ilość dodatkowych, które później znajdą się we wpisze do CEIDG.

Są też urzędy, gdzie we wniosku wpisujesz PKD główne, a następnie w trakcie trwania umowy z urzędem pracy (po określonym czasie, może to być np. 3 miesiące) występujesz z pismem do dyrektora urzędu o poszerzenie działalności. Dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu swojej prośby możesz poszerzyć działalność o wskazane w piśmie PKD.

Porada
Zawsze sprawdzaj w swoim urzędzie, jak kwestia poszerzenia działalności gospodarczej wygląda w Twoim przypadku. Pamiętaj, że jeśli zrobisz coś bez konsultacji z urzędem pracy, narażasz się na przykre konsekwencje w postaci zwrotu dofinansowania.

Dotacja z urzędu pracy a rozszerzenie działalności – wykluczenia

Dotacja z urzędu pracy a rozszerzenie działalności nie zawsze jest możliwe. Dodatkowo zwróć uwagę, że mogą pojawić się określone wyłączenia, jeśli chodzi o rozszerzenie działalności gospodarczej.

Przede wszystkim w wielu przypadkach nie możesz poszerzać działalności o PKD, które są wyłączone z dofinansowania w Twoim urzędzie pracy. Może to być akwakultura i rybołówstwo, transport, produkcja produktów rolnych, studio tatuażu, komis samochodowy.

dotacja z urzędu pracy a rozszerzenie działalności

Ponadto nie będziesz mógł poszerzyć swojej działalności o PKD zamkniętej lub zawieszonej działalności Twojego współmałżonka. Jeśli otrzymałeś dotację, a Twój małżonek prowadzi, zawiesił lub zamknął firmę o konkretnym PKD. A Ty chciałbyś poszerzyć swoją działalność o to PKD, to będzie to wykluczone.

Co więcej, nie będziesz mógł poszerzyć swojej działalności gospodarczej o PKD podmiotu, który prowadzi już swoją działalność pod wskazanym przez Ciebie adresie.

Pamiętaj również o tym, że jeśli wcześniej prowadziłeś już firmę, to nie możesz poszerzyć obecnej działalności o PKD z zamkniętej poprzednio firmy.

Dotacja z urzędu pracy a rozszerzenie działalności – zasady

Wiesz już, kiedy dotacja z urzędu pracy a rozszerzenie działalności jest wykluczone. Ponadto tak jak wspominałem sprawdź u siebie w urzędzie czy w ogóle będziesz mógł poszerzyć swoją działalność gospodarczą o dodatkowe PKD.

Zobacz również czy o ewentualnym poszerzeniu zakresu działania Twojej firmy będziesz musiał później informować urząd pracy lub wręcz uzyskać zgodę na zmiany od urzędu pracy.

Może być tak, że o wszelkich zmianach w CEIDG będziesz musiał w określonym terminie poinformować urząd pracy lub tak jak wcześniej wspominałem będziesz musiał wystąpić o zgodę na zmiany do dyrektora urzędu.

Ponadto w wielu urzędach może zdarzyć się sytuacja, kiedy poszerzenie PKD będzie wymagało wykazania przez Ciebie posiadania odpowiedniego przygotowania do jej prowadzenia. Zatem będziesz musiał posiadać doświadczenie, wykształcenie związane z dodatkowym PKD, które chcesz wpisać do CEIDG. Swoje kwalifikacje będziesz musiał potwierdzić odpowiednimi dokumentami.

Dotacja z urzędu pracy a rozszerzenie działalności – podsumowanie

Dotacja z urzędu pracy a rozszerzenie działalności nie zawsze jest możliwe. Zanim to zrobisz dokładnie sprawdź w urzędzie, czy w Twoim przypadku w ogóle będzie to możliwe.

W niektórych urzędach poza głównym PKD wpisanym we wniosku nie będziesz mógł później w czasie trwania umowy dopisywać kolejnych PKD. W innych urzędach już na etapie składania wniosku będziesz mógł wpisać dodatkowe PKD, a w jeszcze innych będziesz musiał uzyskać zgodę urzędu na wprowadzenie zmian w zakresie poszerzenia działalności.

Dodatkowo sprawdź, o jakie PKD nie będziesz mógł poszerzyć swojej działalności. Wykluczenia mogą dotyczyć zarówno samego rodzaju działalności wyłączonej z dofinansowania, jak również PKD z działalności Twojego współmałżonka lub Twojej wcześniejszej firmy.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP. 

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share