Dotacja na szkołę nauki jazdy

Jesteś instruktorem i chcesz założyć ośrodek szkolenia kierowców? Będziesz potrzebował dofinansowania. Sprawdź, czy dotacja na szkołę nauki jazdy jest dla Ciebie.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Dla kogo dotacja na szkołę nauki jazdy?

Dotacja na szkołę nauki jazdy z urzędu pracy przeznaczona jest dla osób bezrobotnych, absolwentów KIS lub CIS, a także opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Aby ubiegać się o dofinansowanie z PUP musisz spełniać określone warunki.

 dotacja na szkołę nauki jazdy

Możesz uzyskać dotację, jeśli:

Zwróć uwagę, że to tylko część warunków, które musisz spełniać. Pozostałe znajdziesz w regulaminie, dlatego dokładnie się z nim zapoznaj.

Przykład

Innymi kryteriami może być np. czas pozostawania jako osoba bezrobotna (np. 3 miesiące), konieczność posiadania wkładu własnego (np. 20% wnioskowanej kwoty).

Zwróć uwagę, że niespełnienie chociaż jednego z kryteriów eliminuje Cię z możliwości ubiegania się o dotację.

Ile wynosi dotacja na szkołę nauki jazdy?

Co do zasady dofinansowanie z PUP może maksymalnie wynieść 6-krotność średniej krajowej (ok. 48 tys. zł). Musisz jednak wiedzieć, że każdy urząd pracy może dowolnie określić maksymalny poziom dofinansowania. Dlatego może on wynosić np. 16, 18, 20 lub 25 tys. zł.

Porada

Pamiętaj o tym, że nie możesz ubiegać się o wyższą kwotę niż ta określona przez urząd. Zatem jeśli w Twoim urzędzie maksymalna dotacja wynosi 20 tys. zł, to nie możesz ubiegać się o np. o 23 tys. zł.

Jeśli przekroczysz maksymalny poziom dofinansowania, to urząd odrzuci Twój wniosek o dotację.

Dotacja na szkołę nauki jazdy – co można kupić?

Dofinansowanie z PUP możesz przeznaczyć na zakup maszyn i urządzeń, materiałów, towarów, reklamę, adaptację lokalu i konsultacje prawne. Zwróć uwagę, że każdy urząd pracy ma swój własny katalog rzeczy, które możesz sfinansować z dotacji i tych z niej wykluczonych.

Z dotacji nie kupisz najczęściej:

Nie możesz również przeznaczyć jej na pokrycie bieżących opłat związanych z prowadzeniem działalności (np. ZUS, czynsz, pensje, rachunki), a także pokrycie kosztów przesyłki/transportu zakupionych przedmiotów.

 dotacja na szkołę nauki jazdy

Bardzo często z dotacji wyłączony jest zakup samochodu, jednak w części urzędów pracy można go kupić, choć pod pewnymi warunkami. Np. na zakup samochodu nie możesz przeznaczyć więcej niż 50% dofinansowania.

Ponadto sprawdź, czy Twój urząd pracy nie wprowadza progów procentowych pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków. Oznacza to, że np. na sprzęt musisz wydać min. 50% dotacji, na materiały maksymalnie 30%, na reklamę nie więcej niż 10% i maksymalnie 10% na adaptację lokalu.

Przykład

Jeśli ubiegasz się o 30 tys. zł, to na sprzęt musisz wydać 15 tys. zł, na materiały maksymalnie 9 tys. zł. Z kolei na reklamę i adaptację nie więcej niż 6 tys. zł.

Dotacja na szkołę nauki jazdy może być przeznaczona na zakup:

Pobierz przykładową listę zakupów z dotacji na szkołę nauki jazdy

Dotacja na szkołę nauki jazdy a wkład własny

Ubiegając się o dofinansowanie z PUP w większości przypadków musisz posiadać wkład własny. Nie w każdym urzędzie pracy jest wymagany, jednak zawsze warto go zadeklarować, bo zwiększa szanse na uzyskanie dotacji.

Wielkość wkładu własnego jest indywidualna i każdy pośredniak może go ustalić na dowolnym poziomie. Najczęściej wymagany jest 20% wkład własny. Wkład deklarujesz przez dołączenie do wniosku wyciągu z konta lub oświadczenia.

Przykład

Jeśli ubiegasz się o 25 tys. zł, to 20% wkład własny będzie wynosił 6250 zł. Pamiętaj, że wniosku musisz wskazać, na co przeznaczyć środki własne. Mogą to być np. konkretne zakupy.

Poza wkładem własnym finansowym, możesz zadeklarować też wkład własny rzeczowy. To maszyny, urządzenia czy wyposażenie, które już posiadasz i możesz wykorzystać w przyszłej działalności. Pamiętaj jednak, aby nie deklarować jako wkładu własnego rzeczy, które planujesz kupić w ramach dofinansowania.

Czy dotacja na szkołę nauki jazdy wymaga zabezpieczenia?

Ubiegając się o dofinansowanie z PUP musisz wybrać jedną z dostępnych form zabezpieczenia. To instrument, dzięki któremu urząd pracy może dochodzić roszczeń, jeśli złamiesz warunki umowy.

Przykład

Umowę złamiesz, jeśli:
– utrzymasz firmę krócej niż 12 miesięcy,
– wydasz dotację niezgodnie z przeznaczeniem,
– rozliczysz dofinansowanie po terminie.

Z reguły dostępne formy zabezpieczenia dotacji to:

 dotacja na szkołę nauki jazdy

Zwróć uwagę, że nie wszystkie powyższe formy są dostępne w każdym urzędzie pracy. Zdarza się, że do wyboru są 2 lub 3 (np. blokada konta i weksel z poręczeniem). Zanim zdecydujesz się na konkretną formę zabezpieczenia dokładnie sprawdź, jakie warunki musisz spełniać.

Przykład

Jeśli zdecydujesz się na blokadę konta, to na rachunku bankowym musisz posiadać min. 120% wnioskowanej kwoty, która następnie blokowana jest np. na 12 miesięcy.

Oznacza to, że ubiegając się o 20 tys. zł musisz dysponować kwotą 24 tys. zł i nie będziesz mógł z niej skorzystać przez czas blokady.

Dotacja na szkołę nauki jazdy a załączniki do wniosku

Jeśli interesuje Cię dotacja na szkołę nauki jazdy, to do wniosku musisz dołączyć określone załączniki. Ich listę znajdziesz albo w samym wniosku, albo w regulaminie. Zakres załączników może różnić się pomiędzy poszczególnymi urzędami pracy.

Porada

Pamiętaj, że brak załączników może skutkować odrzuceniem Twojego wniosku. Dlatego zanim go złożysz, dokładnie zweryfikuj czy dołączyłeś wszystkie wymagane załączniki.

Dotacja na szkołę nauki jazdy – jak uzyskać?

Aby dotacja na szkołę nauki jazdy znalazła się na Twoim koncie, musisz przygotować dobry wniosek. Od jego spójności, klarowności zależy to, czy otrzymasz dofinansowanie. Dlatego poświęć odpowiednią uwagę każdemu punktowi we wniosku.

Dokładnie opisz swój pomysł na biznes. Wskaż, jakie kursy będziesz prowadził, kogo będziesz uczył, czy ewentualnie wprowadzisz usługi dodatkowe (np. jazdy doszkalające). Następnie przejdź do opisu rynku, na którym masz zamiar działać. Wskaż swoich potencjalnych konkurentów i opisz ich mocne i słabe strony.

Przykład

W mieście funkcjonują następujące szkoły jazdy: XYZ, ABC, WXD.

Mocne strony moich konkurentów to: wyrobiona marka, nowe samochody, wysoka zdawalność.
Słabe strony to: kiepskiej jakości obsługa, wysokie ceny.

Moimi przewagami nad konkurencją będą m.in.: szerokie działania reklamowe (w tym social media), wysokiej jakości miła obsługa.

Następnie opisz swoje działania reklamowe. Napisz, w jaki sposób będziesz pozyskiwał klientów (np. reklama na samochodzie, strona www, ulotki, social media). Przygotuj analizę SWOT, opracuj plan finansowy. Zwróć uwagę, aby kwestie podatkowe skonsultować z biurem rachunkowym.

Dotacja na szkołę nauki jazdy z PFRON

Kto może ubiegać się o dotację na szkołę nauki jazdy z PFRON?

Dofinansowanie z PFRON przeznaczone jest dla osób z niepełnosprawnościami, które są zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne lub poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu.

Ile wynosi dotacja na szkołę nauki jazdy z PFRON?

Dotacja z PFRON może mieścić się w przedziale 6-15- krotność średniej krajowej. Jeśli zadeklarujesz we wniosku, że firmę będziesz prowadził później przez rok, to możesz maksymalnie ubiegać się o 6-krotność przeciętnej pensji (ok. 48 tys. zł).

Z kolei jeżeli zadeklarujesz, że firmę będziesz prowadził przez 2 lata, to możesz wnioskować o 15-krotność średniego wynagrodzenia (ok. 120 tys. zł).

Miej także na uwadze, że urząd może samodzielnie ustalić maksymalny pułap dofinansowania i może on być niższy niż wskazane kwoty.

Na co można przeznaczyć dotację na szkołę nauki jazdy z PFRON?

Dotację dla jednoosobowej działalności gospodarczej z PFRON możesz wydatkować na sprzęt, urządzenia, maszyny, zatowarowanie, materiały, oprogramowanie, remont, kursy i szkolenia, reklamę, doradztwo prawne czy uzyskanie niezbędnych zezwoleń/pozwoleń.

Jak uzyskać dotację na szkołę nauki jazdy z PFRON?

Najpierw musisz zarejestrować się w urzędzie pracy. Następnie składasz wniosek o dofinansowanie. Urząd pracy ma 30 dni na jego rozpatrzenie.

Jeśli uzyskasz pozytywną odpowiedź, to urząd zaprasza Cię na negocjacje, które dotyczą ostatecznego kształtu umowy o dofinansowanie.

Negocjacje najczęściej dotyczą kwoty dofinansowania, zabezpieczenia, rozliczenia dotacji. Finalny krok to podpisanie wynegocjowanej wcześniej umowy, założenie działalności gospodarczej, wydatkowanie i rozliczenie dotacji.

Dotacja na szkołę nauki jazdy – podsumowanie

Dotacja na szkołę nauki jazdy wynosi maksymalnie 6-krotność średniej krajowej. Możesz ją przeznaczyć m.in. na zakup samochodu do nauki, laptopa, urządzeń biurowych, mebli czy materiały reklamowe. Pamiętaj, aby sprawdzić podział procentowy pomiędzy poszczególnymi kategoriami zakupów.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
LinkedIn
Share