Dotacja na studio graficzne

4.7/5 - (7 votes)

Jesteś grafikiem i chcesz założyć swój biznes? Potrzebujesz kapitału na start? Rozwiązaniem może być dotacja na studio graficzne. Zobacz, jak możesz ją uzyskać. 

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Dla kogo dotacja na studio graficzne? 

O dotację z urzędu pracy mogą ubiegać się osoby bezrobotne, absolwenci KIS lub CIS, a także opiekunowie osób z niepełnosprawnościami. Aby uzyskać dofinansowanie musisz spełnić szereg warunków. Ich szczegółowy opis znajdziesz w regulaminie ubiegania się o dotację z PUP.

dotacja na studio graficzne

Jakie to warunki?

Sprawdź również pozostałe warunki, bo to tylko kilka z nich.  Może to być np. konieczność rejestracji w urzędzie przynajmniej miesiąc (czasami są to 3 miesiące), wiek czy poziom wykształcenia.

Jak wysoka jest dotacja na studio graficzne?

Dotacja na studio graficzne to maksymalnie aż 6-krotność średniej pensji. Zwróć uwagę, że to maksymalny ustawowy poziom, a każdy urząd pracy może sam zdecydować, o jaką dotację możesz się ubiegać. W związku z tym wysokość dofinansowania na działalność jest z reguły znacznie niższa. Najczęściej jest to przedział 20-30 tys. zł.  

Zanim złożysz wniosek o dotację z PUP zweryfikuj, o jaką kwotę możesz się ubiegać. Jeśli wpiszesz wyższą, to wniosek może zostać odrzucony. W większości przypadków bez możliwości jego poprawy. To niestety, częsty błąd, dlatego dokładnie sprawdź kwotę.

Na co można przeznaczyć dotację na studio graficzne? 

Z dofinansowania z PUP możesz kupić maszyny, urządzenia, wyposażenie, materiały lub towary, a także przeprowadzić adaptację lokalu czy skorzystać z konsultacji prawnych.

Najpierw sprawdź dokładnie, co możesz, a czego nie możesz kupić w ramach dofinansowania. Każdy urząd pracy ma nieco inny katalog wydatków.

Z dotacji nie możesz kupić najczęściej:

Nie możesz również finansować jakichkolwiek opłat (czynsz, ZUS, pensje, media), a także kosztów transportu lub przesyłki zakupionych rzeczy.

Jeśli chcesz prawidłowo wydatkować dotację z PUP, to musisz pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim każdy wydatek musi być spójny z profilem Twojej działalności. Ponadto we wniosku musisz jego zakup szczegółowo uzasadnić i wyjaśnić. Napisz, dlaczego decydujesz się na dany sprzęt i w jaki sposób wykorzystasz go we własnej działalności.

dotacja na studio graficzne

Pamiętaj również o progach procentowych, które mogą się pojawić. Chodzi o to, że np. Na sprzęt musisz wydać minimum 50% dotacji, na reklamę maksymalnie 10%, a na towar do 30%.  

Przykład

Ubiegasz się o 20 tys. zł. W takiej sytuacji na sprzęt musisz wydać 12 tys. zł, na reklamę 2 tys. zł, a na zatowarowanie 6 tys. zł.

Dotacja na studio graficzne może być przeznaczona na zakup: 

Pobierz przykładową listę zakupów z dotacji na studio graficzne

Dotacja na studio graficzne a wkład własny 

Interesuje Cię dotacja na studio graficzne? Jeśli tak, to w większości przypadków musisz posiadać wkład własny. Czasami nie jest on wymagany, jednak i wtedy warto go zadeklarować, bo zwiększa Twoje szanse na uzyskanie dofinansowania na działalność.  

Ile wkładu własnego musisz mieć? To zależy od konkretnego pośredniaka. W większości przypadków wystarczy 20-30% wnioskowanej kwoty. Może się zdarzyć jednak, że im wyższy wkład własny, tym więcej punktów możesz uzyskać. Wkład własny deklarujesz poprzez dołączenie do wniosku wyciągu z konta lub oświadczenia. 

Miej na uwadze, żeby we wniosku o dotację z PUP dokładnie wpisać, na co przeznaczysz posiadane środki własne. Może być to konkretny zakup lub bieżące koszty prowadzenia firmy.  

Pamiętaj również o tym, aby we wniosku o dofinansowanie wskazać także wkład własny rzeczowy. Są to np. narzędzia, urządzenia, wyposażenie, które już posiadasz i możesz wykorzystać w przyszłej działalności.

Jest jednak pewna zasada. Nie wpisuj we wniosku w ramach wkładu własnego rzeczowego przedmiotów, które chcesz kupić w ramach dofinansowania. Jeśli tak będzie, to taki wydatek zostanie skreślony i nie będziesz mógł go kupić.

Czy dotacja na studio graficzne wymaga zabezpieczenia? 

Jeśli chcesz uzyskać dofinansowanie na działalność, to musisz określić we wniosku formę zabezpieczenia. Dzięki niej, jeśli złamiesz postanowienia umowy, urząd pracy może dochodzić później swoich roszczeń. Jakie rodzaje zabezpieczenia dotacji są do wyboru? Przede wszystkim blokada konta, gwarancja bankowa, poręczenie, weksel z poręczeniem wekslowym, akt notarialny i zastaw na prawach lub rzeczach.  

dotacja na studio graficzne

Miej na względzie, że nie w każdym pośredniaku będziesz mógł wybierać spośród wszystkich form zabezpieczenia. Mogą być do wyboru 2 lub 3.  

Oczywiście najpierw sprawdź w regulaminie, jakie warunki musisz spełniać, aby wybrać konkretny rodzaj zabezpieczenia dotacji na działalność. Każdy z nich ma inne wymogi.

Np. gdy decydujesz się na blokadę konta, to na rachunku musisz mieć kwotę równą 130% wnioskowanej dotacji.  Podobnie jest w przypadku aktu notarialnego. Wówczas musisz być posiadaczem ruchomości lub nieruchomości o wartości np. 120 lub 130% wnioskowanej kwoty. W niektórych urzędach pracy ten próg jest wyższy i może wynosić 150% wnioskowanej kwoty, a to już dość duże liczby.

Jakie załączniki do wniosku o dotację na studio graficzne? 

Zwróć uwagę, że do wniosku o dotację z urzędu pracy musisz dołączyć konkretne załączniki. Ich spis znajdziesz najczęściej w regulaminie lub samym wniosku. Z kolej ich brak może oznaczać odrzucenie Twojego wniosku i koniec marzeń o dotacji.  

Najczęściej do wniosku musisz dołączyć oświadczenia, xero dokumentu potwierdzającego posiadanie lokalu, xerokopię dyplomu ukończenia studiów lub świadectwa szkolnego, wyciąg z konta, listy intencyjne lub przedwstępne umowy o współpracy.

Warto również dołączyć referencje z poprzednich miejsc pracy oraz portfolio, bo to bardziej przekona komisję do Twojego pomysłu i wyróżni Twój wniosek na tle pozostałych.  

Pamiętaj o trwałym spięciu załączników i wniosku. Jeśli to pominiesz, to wniosek również ma szansę zostać odrzucony na etapie oceny formalnej. Wówczas możesz pożegnać się z marzeniami o dotacji i własnej firmie.

Dotacja na studio graficzne z PFRON

Kto może ubiegać się o dotację na studio graficzne z PFRON?

Dofinansowanie z PFRON przeznaczone jest dla osób z niepełnosprawnościami, które są zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne lub poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu.

Ile wynosi dotacja na studio graficzne z PFRON?

Dotacja z PFRON może mieścić się w przedziale 6-15- krotność średniej krajowej. Jeśli zadeklarujesz we wniosku, że firmę będziesz prowadził później przez rok, to możesz maksymalnie ubiegać się o 6-krotność przeciętnej pensji (ok. 48 tys. zł).

Z kolei jeżeli zadeklarujesz, że firmę będziesz prowadził przez 2 lata, to możesz wnioskować o 15-krotność średniego wynagrodzenia (ok. 120 tys. zł).

Miej także na uwadze, że urząd może samodzielnie ustalić maksymalny pułap dofinansowania i może on być niższy niż wskazane kwoty.

Na co można przeznaczyć dotację na studio graficzne z PFRON?

Dotację dla jednoosobowej działalności gospodarczej z PFRON możesz wydatkować na sprzęt, urządzenia, maszyny, zatowarowanie, materiały, oprogramowanie, remont, kursy i szkolenia, reklamę, doradztwo prawne czy uzyskanie niezbędnych zezwoleń/pozwoleń.

Jak uzyskać dotację na studio graficzne z PFRON?

Najpierw musisz zarejestrować się w urzędzie pracy. Następnie składasz wniosek o dofinansowanie. Urząd pracy ma 30 dni na jego rozpatrzenie.

Jeśli uzyskasz pozytywną odpowiedź, to urząd zaprasza Cię na negocjacje, które dotyczą ostatecznego kształtu umowy o dofinansowanie.

Negocjacje najczęściej dotyczą kwoty dofinansowania, zabezpieczenia, rozliczenia dotacji. Finalny krok to podpisanie wynegocjowanej wcześniej umowy, założenie działalności gospodarczej, wydatkowanie i rozliczenie dotacji.

Dotacja na studio graficzne – podsumowanie 

Dotacja na studio graficzne to kilkanaście tysięcy złotych, dzięki którym uruchomisz swoją firmę. Możesz je przeznaczyć na zakup sprzętu, oprogramowania, mebli czy reklamę przyszłego biznesu. Nie zapomnij o załącznikach, wkładzie własnym i rodzaju zabezpieczenia dotacji.  

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z PUP  

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share