Dotacja na sklep obuwniczy

4.9/5 - (7 votes)

Planujesz zająć się sprzedażą butów? Marzy Ci się własny sklepik? Jeśli potrzebujesz pieniędzy na start, to rozwiązaniem może być dotacja na sklep obuwniczy? Zobacz, co musisz zrobić, aby ją uzyskać.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Dla kogo dotacja na sklep obuwniczy?

Dotacja na sklep obuwniczy skierowana jest to bezrobotnych, opiekunów osób z niepełnosprawnościami, a także absolwentów KIS lub CIS. Jeśli chcesz uzyskać dofinansowanie z PUP, musisz spełniać określone warunki. Część z nich jest wspólna dla wszystkich urzędów, natomiast reszta zależy już od konkretnego pośredniaka.

dotacja na sklep obuwniczy

Co musisz spełniać, aby uzyskać dofinansowanie?

Pozostałe warunki znajdziesz w regulaminie, dlatego zanim zaczniesz myśleć o dotacji, to dokładnie sprawdź, jakie warunki musisz spełniać.

Ile wynosi dotacja na sklep obuwniczy?

Maksymalna dotacja na sklep obuwniczy wynosi 6- krotność średniej krajowej. W tej chwili jest to około 48 tys. zł. Musisz jednak wiedzieć, że każdy urząd urząd pracy może dowolnie określić maksymalny poziom dofinansowania. Co może oznaczać, że maksymalna kwota dotacji może wynosić 18, 20, 25 lub 27 tys. zł.

Porada

Zanim zaczniesz przygotowywać wniosek, dokładnie sprawdź, o jaką kwotę możesz wnioskować w swoim urzędzie pracy. Pamiętaj, że jeśli ją przekroczysz, to urząd odrzuci Twój wniosek.

Jeśli w Twoim urzędzie maksymalny poziom dotacji wynosi 25 tys. zł, to nie możesz wnioskować o więcej.

Dotacja na sklep obuwniczy – na co wydać?

Dofinansowanie z PUP możesz wydać na zakup środków trwałych (maszyny, urządzenia, wyposażenie), materiałów i towarów, materiałów i usług reklamowych, adaptację lokalu, a także konsultacje prawne. Przy przygotowywaniu listy zakupów zwróć uwagę na kilka spraw.

Przede wszystkim zobacz, co możesz, a czego nie możesz kupić z dotacji. Pamiętaj, że każdy urząd pracy ma swoje własne wytyczne w tym zakresie. W regulaminie znajdziesz listę rzeczy, których nie możesz kupić z dotacji. Najczęściej dofinansowania nie możesz przeznaczyć na zakup samochodu, kasy fiskalnej, szkoleń, kursów, akcji, obligacji, nieruchomości, odzieży. Nie jest to katalog zamknięty, dlatego sprawdź w swoim regulaminie, co u Ciebie jest wykluczone.

dotacja na sklep obuwniczy

Ponadto zweryfikuj czy Twój urząd pracy nie wprowadza progów procentowych pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków. Oznacza to, że np. na środki trwałe musisz wydać minimum 50% dofinansowania, na zakup materiałów jedynie do 30%, na reklamę zaledwie 5%, na adaptację lokalu nie więcej niż 10% i na konsultacje prawne maksymalnie 5%.

Przykład

Jeśli ubiegasz się o 30 tys. zł, to na sprzęt musisz wydać 15 tys. zł, na zakup materiałów/towarów maksymalnie 9 tys. zł. Z kolei na reklamę możesz wydać 1500 zł, a na adaptację lokalu nie więcej niż 3 tys. zł. Natomiast konsultacje prawne nie mogą kosztować więcej niż 1500 zł

Dotacja na sklep obuwniczy może być przeznaczona na:

Pobierz przykładową listę zakupów z dotacji na sklep obuwniczy

Dotacja na sklep obuwniczy a wkład własny

Dotacja na sklep obuwniczy bardzo często wymaga wniesienia wkładu własnego. Chodzi zarówno o wkład własny finansowy, jak również rzeczowy. Wszystkie szczegóły odnośnie wkładu własnego znajdziesz w regulaminie. W sporej liczbie urzędów pracy minimalny deklarowany wkład własny musi wynosić np. 20% wnioskowanej kwoty.

Wkład własny finansowy, to środki pieniężne, które posiadasz i możesz zaangażować w uruchomienie swojej przyszłej firmy. Z kolei wkład własny rzeczowy to urządzenia czy innego rodzaju wyposażenie, które już posiadasz i możesz wykorzystać w przyszłej działalności.

Istotne jest to, że we wniosku musisz konkretnie wskazać, na co przeznaczysz wkład własny finansowy. Może to być dany zakup (np. kasa fiskalna) lub pokrycie bieżących kosztów prowadzenia firmy. Z kolei wkład własny rzeczowy deklarujesz wpisując go w konkretną rubrykę we wniosku. Pamiętaj o tym, aby wkład własny rzeczowy nie pokrywał się z tym, co chcesz kupić w ramach dofinansowania.

Czy dotacja na sklep obuwniczy wymaga zabezpieczenia?

Jeżeli interesuje Cię dotacja na sklep obuwniczy, to musisz wybrać jedną z form zabezpieczenia dofinansowania. To narzędzie, które zabezpiecza interesy urzędu pracy. W sytuacji złamania przez Ciebie warunków umowy, urząd może dochodzić swoich praw i zwrotu przyznanej kwoty wraz z odsetkami.

Akceptowalne formy zabezpieczenia dotacji z PUP to:

Miej na uwadze, że nie w każdym urzędzie dostępne będą wszystkie powyższe rodzaje zabezpieczenia dotacji. Może być tak, że wybór będzie ograniczony do 2 lub 3 form. Decydując się na konkretny rodzaj zabezpieczenia, sprawdź najpierw warunki, jakie musisz spełniać.

Przykład

Wybierając akt notarialny musisz dysponować majątkiem (nieruchomości lub ruchomości) o wartości 120 lub 130% wnioskowanej kwoty.

Natomiast decydując się na blokadę konta na rachunku bankowym musisz posiadać kwotę o równowartości 120% wnioskowanej sumy dotacji.

Dotacja na sklep obuwniczy a załączniki do wniosku

Dotacja na sklep obuwniczy wymaga dołączenia do wniosku określonego zestawu załączników. Ich szczegółowy zakres znajdziesz w regulaminie lub samym wniosku. Zwróć uwagę, że lista załączników może różnić się pomiędzy poszczególnymi urzędami pracy.

Najczęściej do wniosku o dofinansowanie z PUP dołączasz: oświadczenia, kserokopie dokumentu potwierdzającego posiadanie lokalu, formularz o pomocy de minimis, xero dyplomu ukończenia studiów lub świadectwa szkolnego, ksero certyfikatów ukończonych szkoleń.

Porada

Do wniosku zdecydowanie warto dołączyć przedwstępne umowy lub listy intencyjne o przyszłej współpracy z klientami lub dostawcami. Ponadto pomocne mogą być referencje z poprzednich miejsc pracy. To powinno pozytywnie wpłynąć na zwiększenie Twoich szans na dotację.

Dotacja na sklep obuwniczy – jak ją uzyskać?

Aby dotacja na sklep obuwniczy wpłynęła na Twoje konto, musisz przygotować odpowiedni wniosek. Szczegółowo opisać swój pomysł na działalność. Napisać, jakiego rodzaju buty chcesz sprzedawać, gdzie mieści się Twój lokal, w jakich godzinach będzie otwarty, jakie dodatkowe produkty klienci znajdą w asortymencie.

dotacja na sklep obuwniczy

Następnie scharakteryzuj swoich odbiorców, kto będzie Twoim klientem, a także napisz, w jaki sposób będziesz się reklamować. Istotne jest to, abyś wspomniał o tym, skąd będziesz czerpał towar do dalszej odsprzedaży, a także opisał swoich potencjalnych konkurentów. Wymień kilka firm, wskaż ich mocne i słabe strony, a także powiedz, w czym będziesz lepszy.

Przygotuj analizę finansową. Pamiętaj, aby były realna, bez błędów i wykonalna. Dobrze oszacuj planowane przychody. Zwróć uwagę, aby kwestie podatkowe skonsultować z biurem rachunkowym. Opracuj także analizę SWOT. Wskaż swoje mocne i słabe strony oraz zdefiniuj szanse i zagrożenia.

Dotacja na sklep obuwniczy – jakie są inne możliwości dofinansowania?

Jeżeli dotacja na sklep obuwniczy z urzędu pracy odpada, bo nie spełniasz warunków, to zobacz, jakie są inne możliwości uzyskania dofinansowania na start swojego biznesu. Mogą to być dotacje z urzędu pracy lub lokalnych grup działania.

Jaka dotacja na sklep obuwniczy z Unii Europejskiej?

Dla kogo dotacja na sklep obuwniczy z UE?

Dotacja na sklep obuwniczy z Unii Europejskiej skierowane są do osób bezrobotnych, biernych zawodowo, imigrantów, reemigrantów, czyli Polaków, którzy przebywali za granicą przez co najmniej 6 miesięcy bez przerwy, odchodzących z rolnictwa i ich rodzin, tzw. ubogich pracujących – gdy zarobki danej osoby nie przekraczają płacy minimalnej, zatrudnionych na umowach krótkoterminowych, osób z niepełnosprawnościami.

O tę dotację może ubiegać się znacznie więcej osób i w przeciwieństwie do dofinansowania z PUP mogą się o nią starać także osoby pracujące.

Ile wynosi dotacja na sklep obuwniczy z Unii Europejskiej?

Dotacja na sklep obuwniczy z UE zależy od danego projektu, bowiem te dotacje przyznawane są w ramach specjalnych projektów. Wysokość dofinansowania najczęściej waha się w granicach 23-27 tys. zł Jednak dużą zaletą tego instrumentu finansowego jest to, że poza samą dotacją otrzymujesz również wsparcie pomostowe przez 6 lub 12 miesięcy. Wysokość wsparcia wynosi średnio 1-2 tys. zł i może być przeznaczone na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia firmy.

Dotacja na sklep obuwniczy z Unii Europejskiej – na co wydać?

Dotacja na sklep obuwniczy z UE może być wydatkowana na:

W ramach tego dofinansowania możliwy jest często zakup samochodu, choć zależy to od konkretnego projektu. Natomiast z dotacji unijnej nie kupisz kursów i szkoleń, nieruchomości, akcji i obligacji, kasy fiskalnej. Pamiętaj o tym, że każdy projekt ma swoje własne wytyczne w tym zakresie i katalog wykluczeń może różnić się pomiędzy poszczególnymi projektami.

Dotacja na sklep obuwniczy z UE – jak uzyskać?

Przede wszystkim musisz znaleźć właściwy projekt. Ich listą powinien dysponować wojewódzki urząd pracy. Następnie składasz formularz rekrutacyjny. To skrócony biznesplan opisujący Twój pomysł na biznes. Specjalna komisja weryfikuj Twoje zgłoszenie formalnie i merytorycznie. Jeśli oba etapy przebiegną pozytywnie, to bierzesz udział w rozmowie kwalifikacyjnej do projektu. Jeżeli ją przejdziesz, to czeka Cię cykl szkoleń związanych z zakładaniem i prowadzeniem firmy. Po zakończeniu kursu składasz właściwy wniosek i biznesplan. Jeśli zostanie on zaakceptowany, to możesz uzyskać dotację.

Jaka dotacja na sklep obuwniczy z lokalnych grup działania?

Dla kogo dotacja na sklep obuwniczy z lokalnych grup działania?

Dofinansowanie na sklep obuwniczy z lokalnych grup działania skierowana jest do osób, które mieszkają na terenie gminy wchodzącej w skład działania LGD, wsi i miast do 20 tys. mieszkańców, nie jesteś ubezpieczony w KRUS-ie, swój pomysł będziesz realizował na tym terenie, a przede wszystkim w ramach projektu utworzysz miejsce pracy.

Zwróć uwagę, że każda LGD (lokalna grupa działania) może wprowadzić dodatkowe warunki specyficzne dla swojego obszaru działania.

Ile wynosi dotacja na sklep obuwniczy z LGD?

Dotacja na sklep obuwniczy z lokalnych grup działania oscyluje w przedziale 50-150 tys. zł. Jest zatem najwyższa ze wszystkich omawianych w artykule.

Dotacja na sklep obuwniczy z lokalnych grup działania – na co wydać?

Dofinansowanie na sklep obuwniczy z LGD może być przeznaczona na środki trwałe, wyposażenie, usługi i materiały reklamowe, remont lokalu. Możesz jej część przeznaczyć także na zakup materiałów i towarów.

Dotacja na sklep obuwniczy z lokalnych grup działania – jak uzyskać?

To najbardziej skomplikowana, czasochłonna i długotrwała procedura. Po pierwsze, składasz wniosek do właściwej LGD. Następnie weryfikuje się ją formalnie i merytorycznie. Jeśli wszystko przebiegnie bez zakłóceń, to cała dokumentacja wysyłana jest do urzędu marszałkowskiego. Pamiętaj, że musisz spełniać określone założenia. Chodzi m.in. o to, że musisz osiągnąć min. 30% określonych w biznesplanie wartości przychodów, w przypadku pierwszego roku działalności, licząc od dnia otrzymania drugiej raty. W odniesieniu zarówno do ilościowego, jak również wartościowego ujęcia.

Jaka dotacja na sklep obuwniczy z PFRON

Dla kogo dotacja na sklep obuwniczy z PFRON?

Dofinansowanie z PFRON przeznaczone jest dla osób z niepełnosprawnościami, które są zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne lub poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu.

Ile wynosi dotacja na sklep obuwniczy z PFRON?

Dotacja z PFRON może mieścić się w przedziale 6-15- krotność średniej krajowej. Jeśli zadeklarujesz we wniosku, że firmę będziesz prowadził później przez rok, to możesz maksymalnie ubiegać się o 6-krotność przeciętnej pensji (ok. 48 tys. zł).

Z kolei jeżeli zadeklarujesz, że firmę będziesz prowadził przez 2 lata, to możesz wnioskować o 15-krotność średniego wynagrodzenia (ok. 120 tys. zł).

Miej także na uwadze, że urząd może samodzielnie ustalić maksymalny pułap dofinansowania i może on być niższy niż wskazane kwoty.

Dofinansowanie na sklep obuwniczy z PFRON – na co wydać?

Dotację dla jednoosobowej działalności gospodarczej z PFRON możesz wydatkować na sprzęt, urządzenia, maszyny, zatowarowanie, materiały, oprogramowanie, remont, kursy i szkolenia, reklamę, doradztwo prawne czy uzyskanie niezbędnych zezwoleń/pozwoleń.

Dotacja na sklep obuwniczy z PFRON – jak uzyskać?

Najpierw musisz zarejestrować się w urzędzie pracy. Następnie składasz wniosek o dofinansowanie. Urząd pracy ma 30 dni na jego rozpatrzenie.

Jeśli uzyskasz pozytywną odpowiedź, to urząd zaprasza Cię na negocjacje, które dotyczą ostatecznego kształtu umowy o dofinansowanie.

Negocjacje najczęściej dotyczą kwoty dofinansowania, zabezpieczenia, rozliczenia dotacji. Finalny krok to podpisanie wynegocjowanej wcześniej umowy, założenie działalności gospodarczej, wydatkowanie i rozliczenie dotacji.

Dotacja na sklep obuwniczy – podsumowanie

Dofinansowanie na sklep obuwniczy może pochodzić z kilku źródeł: urzędu pracy, UE czy LGD. Pamiętaj, że jednocześnie nie możesz korzystać z dwóch różnych źródeł. Dlatego musisz wybrać jedną z opisywanych form pomocy. Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj wsparcia, zapoznaj się z wymogami i zasadami uzyskania dotacji.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share