Dotacja na sklep elektryczny

4.7/5 - (6 votes)

Dotacja na sklep elektryczny to środki, które pomogą Ci otworzyć swój biznes. Zobacz, jakie masz możliwości, ile możesz uzyskać i na co możesz przeznaczyć dofinansowanie.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Skąd dotacja na sklep elektryczny?

Dotacja na sklep elektryczny może pochodzić ze środków urzędu pracy, lokalnych grup działania (LGD), a także Unii Europejskiej. Musisz pamiętać o jednej ważnej rzeczy.

dotacja na sklep elektryczny

Chodzi o to, że nie możesz korzystać z kilku możliwości finansowania tego samego projektu. Zatem musisz wybrać jedną z dostępnych opcji.

Dotacja na sklep elektryczny z urzędu pracy

Dla kogo dotacja na sklep elektryczny z urzędu pracy?

O dofinansowanie z PUP mogą ubiegać się osoby bezrobotne, opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, a także absolwenci KIS lub CIS.

Musisz jednak spełniać określone warunki, które szczegółowo opisane są w regulaminie. Chodzi m.in. o to, że:

Ile wynosi dotacja na sklep elektryczny z PUP?

Maksymalna kwota dofinansowania z PUP wynosi 6-krotność średniej krajowej (aktualnie ok. 48 tys. zł). Zwróć jednak uwagę, że każdy urząd ma prawo do dowolnego określenia maksymalnego poziomu dofinansowania.

Często zdarza się, że dotacje wahają się w granicach 20-37 tys. zł. Dlatego dokładnie sprawdź, o jaką kwotę możesz maksymalnie się ubiegać.

Porada

Pamiętaj, że jeśli przekroczysz maksymalną kwotę dofinansowania w swoim urzędzie. To Twój wniosek zostanie odrzucony.
Zatem jeśli w Twoim urzędzie maksymalna dotacja wynosi 30 tys. zł, to nie możesz wnioskować o więcej (np. 32 tys. zł).

Dotacja na sklep elektryczny z PUP – na co wydać?

Dofinansowanie z urzędu pracy możesz wydać na zakup środków trwałych, sprzętu, wyposażenia, oprogramowania, towarów i materiałów, reklamy, adaptację lokalu, a także konsultacje i doradztwo prawne.

Kluczową sprawą jest to, abyś dokładni sprawdził, co możesz, a czego nie możesz kupić z dotacji. Najczęściej wykluczony z dofinansowania jest zakup samochodu, kasy fiskalnej, nieruchomości, szkoleń, akcji i obligacji, a także telefonu.

dotacja na sklep elektryczny

Następnie zweryfikuj, czy Twój urząd pracy nie wprowadza progów procentowych pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków. Może być tak, że np. na sprzęt musisz wydać minimum 50% dotacji, na towar/materiały maksymalnie 20%, na reklamę nie więcej niż 10%. Z kolei adaptacja lokalu nie może przekroczyć 15%, a konsultacje prawne maksymalnie 5%.

Przykład

Jeśli ubiegasz się o 20 tys. zł, to minimum 10 tys. musisz przeznaczyć na zakup sprzętu, maksymalnie 4 tys. zł możesz wydać na towar/materiały. Z kolei reklama może pochłonąć jedynie 2 tys. zł, a 3 tys. zł możesz przeznaczyć na adaptację lokalu. Nie więcej niż 1 tys. zł możesz wydać na konsultacje prawne.

Dotacja na sklep elektryczny może być przeznaczona na:

Pobierz przykładową listę zakupów z dotacji na sklep elektryczny

Dotacja na sklep elektryczny z urzędu pracy – jak uzyskać?

Przede wszystkim musisz być zarejestrowany jako osoba bezrobotna. Następnie składasz wniosek w naborze otwartym lub zamkniętym.

Urząd ma 30 dni na jego rozpatrzenie. Jeśli decyzja będzie pozytywna, podpisujesz umowę, wnosisz zabezpieczenie (np. akt notarialny) i czekasz na przelew środków.

Dopiero po wpływie dotacji na konto możesz zarejestrować firmę. Następnie masz konkretny czas na wydatkowanie i rozliczenie przyznanego dofinansowania.

Po wydatkowaniu dotacji udajesz się do urzędu pracy z fakturami potwierdzającymi zakupy. W czasie trwania umowy z urzędem możesz spodziewać się kontroli sprawdzającej czy zakupiłeś określony sprzęt, czy działalność jest rzeczywiście prowadzona.

Po zakończeniu umowy idziesz do urzędu skarbowego i ZUS-u po stosowne zaświadczenia (m.in. o niezaleganiu z płatnościami danin publicznych) i rozwiązujesz umowę o dofinansowanie.

Dotacja na sklep elektryczny z Lokalnych Grup Działania

Dla kogo dotacja na sklep elektryczny z LGD?

O dofinansowanie z Lokalnych Grup Działania mogą ubiegać się: mieszkańcy terenów wchodzących w skład działania lokalnej grupy działania, wsi i miast do 20 tys. mieszkańców, którzy nie mają ubezpieczenia w KRUS-ie, które pomysł będą realizowały na terenie działania LGD i które w ramach projektu stworzą miejsce pracy.

Ile wynosi dotacja na sklep elektryczny z Lokalnych Grup Działania?

Dofinansowanie na sklep elektryczny z LGD wynosi od 50 do 150 tys. zł.

Dotacja na sklep elektryczny z LGD – na co wydać?

Dofinansowanie z LGD możesz przeznaczyć na:

Dotacja na sklep elektryczny z Lokalnych Grup Działania – jak uzyskać?

Przede wszystkim musisz sprawdzić czy w Twoim miejscu zamieszkania funkcjonuje lokalna grupa działania. Następnie składasz wniosek. Przechodzi on wstępną weryfikacją, a później przesyła się go do urzędu marszałkowskiego.

dotacja na sklep elektryczny

Pamiętaj, że jest to znacznie bardziej rozbudowany wniosek z biznesplanem, a cały proces uzyskania dotacji może potrwać nawet kilka miesięcy.

Dotacja na sklep elektryczny z Unii Europejskiej

Dla kogo dotacja na sklep elektryczny z UE?

O dofinansowanie z UE mogą ubiegać się osoby bezrobotne, bierne zawodowe, opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, a także tak zwani ubodzy pracujący, imigranci, reemigranci czy odchodzący z rolnictwa i ich rodziny.

Ile wynosi dotacja na sklep elektryczny z Unii Europejskiej?

Wysokość dotacji zależy od konkretnego projektu. Średnio kwoty wahają się w przedziale 23-27 tys. zł. Zatem są podobne do tych z urzędu pracy.

Główną zaletą tego rodzaju dofinansowania jest tak zwane wsparcie pomostowe. To dodatkowe pieniądze w wysokości 1-2 tys. zł, które możesz przeznaczyć na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia firmy.

Dotacja na sklep elektryczny z UE – na co wydać?

Dofinansowanie na sklep elektryczny z UE może być przeznaczona na zakup środków trwałych, wyposażenia, reklamę, towary i materiały, adaptację lokalu. Katalog wydatków w dużym stopniu zależy od konkretnego projektu.

Dotacja na sklep elektryczny z Unii Europejskiej – jak uzyskać?

Pierwszym krokiem jest znalezienie projektu. W tym celu możesz skontaktować się z wojewódzkim urzędem pracy, który nadzoruje te środki.

Następnie składasz formularz rekrutacyjny, czyli skróconą wersję biznesplanu. Weryfikuje się go formalnie i merytorycznie, a w kolejnym etapie masz rozmowę kwalifikacyjną.

Jeśli wszystkie etapy przebiegną pozytywnie, bierzesz udział w projekcie. To cykl szkoleń dotyczących marketingu, prawa księgowości etc.

Po zakończeniu szkoleń składasz właściwy biznesplan i wniosek, który ponownie weryfikuje się formalnie i merytorycznie. Jeśli będzie w porządku, uzyskujesz dofinansowanie.

Dotacja na sklep elektryczny z PFRON

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na sklep elektryczny z PFRON?

Dofinansowanie z PFRON przeznaczone jest dla osób z niepełnosprawnościami, które są zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne lub poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu.

Ile wynosi dotacja na sklep elektryczny z PFRON?

Dotacja z PFRON może mieścić się w przedziale 6-15- krotność średniej krajowej. Jeśli zadeklarujesz we wniosku, że firmę będziesz prowadził później przez rok, to możesz maksymalnie ubiegać się o 6-krotność przeciętnej pensji (ok. 48 tys. zł).

Z kolei jeżeli zadeklarujesz, że firmę będziesz prowadził przez 2 lata, to możesz wnioskować o 15-krotność średniego wynagrodzenia (ok. 120 tys. zł).

Miej także na uwadze, że urząd może samodzielnie ustalić maksymalny pułap dofinansowania i może on być niższy niż wskazane kwoty.

Na co można przeznaczyć dotację na sklep elektryczny z PFRON?

Dotację dla jednoosobowej działalności gospodarczej z PFRON możesz wydatkować na sprzęt, urządzenia, maszyny, zatowarowanie, materiały, oprogramowanie, remont, kursy i szkolenia, reklamę, doradztwo prawne czy uzyskanie niezbędnych zezwoleń/pozwoleń.

Jak uzyskać dotację na sklep elektryczny z PFRON?

Najpierw musisz zarejestrować się w urzędzie pracy. Następnie składasz wniosek o dofinansowanie. Urząd pracy ma 30 dni na jego rozpatrzenie.

Jeśli uzyskasz pozytywną odpowiedź, to urząd zaprasza Cię na negocjacje, które dotyczą ostatecznego kształtu umowy o dofinansowanie.

Negocjacje najczęściej dotyczą kwoty dofinansowania, zabezpieczenia, rozliczenia dotacji. Finalny krok to podpisanie wynegocjowanej wcześniej umowy, założenie działalności gospodarczej, wydatkowanie i rozliczenie dotacji.

Dotacja na sklep elektryczny – podsumowanie

Dotacja na sklep elektryczny może pochodzić z urzędu pracy, lokalnych grup działania lub Unii Europejskiej. Natomiast musisz zdecydować się na jeden z wyżej wymienionych instrumentów. Nie możesz korzystać jednocześnie z kilku.

Dlatego przeanalizuj warunki, kwoty, a także swoje potrzeby inwestycyjne i dobierz odpowiednie źródło finansowania.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share