Dotacja na salon kosmetyczny 2024

4.7/5 - (32 votes)

Planujesz otworzyć swój gabinet? Pomyśl o zewnętrznym finansowaniu. Uruchomienie salonu to spory wydatek. Dlatego idealna w tej sytuacji będzie dotacja na salon kosmetyczny 2024.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Dla kogo dotacja na salon kosmetyczny 2024?

Dotacja na salon kosmetyczny 2024 skierowana jest do osób zarejestrowanych w urzędzie pracy jako bezrobotne. Mogą się o nią ubiegać również absolwenci KIS lub CIS. Jeśli chcesz otrzymać dotację musisz spełniać określone warunki:

dotacja na salon kosmetyczny 2024

Resztę warunków określa regulamin, który warto dokładnie przeczytać, zanim zdecydujesz się ubiegać o dotację z PUP. Co więcej, znaczenie może mieć też Twój wiek. Urzędy pracy prowadzą nabory wniosków dla osób do 30-tki i powyżej 30-tki. Rzadko są one równoległe.

Ile wynosi dotacja na salon kosmetyczny 2024?

Maksymalna kwota dofinansowania z PUP wynosi około 48 tys. zł, co stanowi 6-krotność średniej krajowej. Weź jednak poprawkę, że każdy pośredniak może dowolnie ustalić maksymalny poziom dotacji i może być ona mniejsza niż ustawowa.

Stąd bardzo często kwoty, o które można się ubiegać wynoszą 20, 23 lub 25 tys. zł.

Porada

Pamiętaj, że dotacja na salon kosmetyczny 2020 może być obniżona, jeśli składasz wniosek pod koniec roku, kiedy urzędy pracy mają mało środków. Stosują wtedy często politykę obcinania dotacji, aby jak najwięcej osób mogło je uzyskać.

Na co przeznaczyć dotację na salon kosmetyczny 2024?

Co do zasady dotacja na salon kosmetyczny 2024 może być przeznaczona na zakup środków trwałych, reklamę, adaptację lokalu, zakup materiałów i surowców, a także poradnictwo prawne i konsultacje.

Zanim zaczniesz opracowywać listę zakupów, zajrzyj do regulaminu. Sprawdź, co możesz, a czego nie możesz kupić w ramach dofinansowania z PUP. Zwróć uwagę, że każdy pośredniak ma swój katalog akceptowalnych wydatków z dotacji i tych zakazanych.

Z dotacji nie może kupić np. środka transportu, kasy fiskalnej, czy przeznaczyć jej na bieżące opłaty (m.in. czynsz, rachunki, ZUS).

Pamiętaj również o zweryfikowaniu, czy Twój urząd pracy wprowadza progi procentowe między poszczególnymi kategoriami wydatków. Może być tak, że np. na sprzęt musisz wydać ponad 50% dotacji. Z kolei na materiały 30%, na adaptację 20%, a na reklamę maksymalnie 10%.

Dotacja na salon kosmetyczny 2023 może być wydatkowana na:

Pobierz przykładową listę zakupów z dotacji na salon kosmetyczny

Dotacja na salon kosmetyczny 2024 a wkład własny

Jeśli interesuje Cię dotacja na salon kosmetyczny 2024, warto postarać się o wkład własny. Wiele urzędów pracy wymaga, aby składając wniosek o dotację zadeklarować posiadanie wkładu własnego. Jego wysokość zawsze określa regulamin. Przykładowo może być 20% wnioskowanej kwoty.

dotacja na salon kosmetyczny 2024

Często zdarza się, że im wyższy wkład własny, tym więcej punktów możesz uzyskać, co będzie przydatne w końcowym rozrachunku. Może bowiem przeważyć o uzyskaniu dotacji z PUP.

Przykład

Jeżeli ubiegasz się o dotację w wysokości 16 tys. zł, to Twój wkład własny powinien wynosić 3200 zł (20% wnioskowanej kwoty).

Wkład własny deklarujesz poprzez dołączenie wyciągu z konta do wniosku lub oświadczenia. Pamiętaj o tym, aby we wniosku wskazać, na co przeznaczysz posiadane środki własne. Możesz je wydać na zakup określonego sprzętu lub opłacać z nich bieżące koszty działalności.

Jakie załączniki do dotacji na salon kosmetyczny 2024?

Listę załączników znajdziesz w regulaminie lub wniosku. Pamiętaj o tym, że mogą się różnić między poszczególnymi pośredniakami. Jest jednak pewna wspólna cecha. Ich brak może skutkować odrzuceniem Twojego wniosku o dotację z urzędu pracy. Dlatego tak ważne jest ich wcześniejsze zgromadzenie i wypełnienie.

Do wniosku o dotację na salon kosmetyczny 2024 dołączasz najczęściej:

Dotacja na salon kosmetyczny 2024 musi mieć zabezpieczenie

Jeśli ubiegasz się o dofinansowanie z PUP, musisz wybrać formę zabezpieczenia dotacji. Ich rodzaj oraz opis znajdziesz w regulaminie. W zależności od urzędu pracy do wyboru może być poręczenie, weksel z poręczeniem wekslowym, akt notarialny, blokada konta, gwarancja bankowa lub zastaw na prawach i rzeczach.

Zwróć uwagę, aby dokładnie sprawdzić, z jakimi wymogami wiążą się poszczególne rodzaje zabezpieczenia i ile ewentualnie mogą Cię kosztować. Pamiętaj o tym, bo koszty zabezpieczenia ponosisz z własnej kieszeni.

Przykład

W przypadku wyboru aktu notarialnego musisz posiadać majątek (ruchomości lub nieruchomości) o wartości np. 120% wnioskowanej kwoty. Przez 12 miesięcy nie możesz sprzedać wskazanego majątku.
W zależności od urzędu pracy wskazany % może być wyższy.

Zajrzyj do mojego artykułu, gdzie opisuję rodzaje zabezpieczenia dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Jak wypełnić wniosek o dotację na salon kosmetyczny 2024?

Wnioski różnią się między sobą w zależności od urzędu pracy. Są bardziej i mniej skomplikowane. Jednak warto zwrócić szczególną uwagę na następujące punkty.

dotacja na salon kosmetyczny 2024

Zacznij od opisania swojej ścieżki zawodowej i edukacyjnej. Wskaż, czym się zajmowałaś, jakie były Twoje obowiązki w dotychczasowej pracy i powiąż je z nową firmą. Opisz, jakie szkolenia ukończyłaś i jak tę wiedzę wykorzystasz w swojej działalności.

Następnie scharakteryzuj swój pomysł na biznes. Napisz, czym się będziesz zajmowała, jakie usługi świadczyła i kto będzie Twoim klientem. W kolejnym kroku opisz rynek posiłkując się dostępnymi danymi statystycznymi oraz wskaż swoich konkurentów.

Scharakteryzuj rywali pod kątem reklamy, cen, jakości obsługi, zakresu usług. Wskaż ich mocne i słabe strony oraz swoje przewagi. Nie zapomnij o liście zakupów wraz z uzasadnieniem oraz poprawnie przygotowanej analizie SWOT.

Na końcu opracuj rzetelną analizę finansową. Pamiętaj, aby jej nie przeszacować i opierać się na obowiązujących stawkach i cenach. Miej na uwadze również ewentualne błędy obliczeniowe. Kwestie podatkowe skonsultuj z biurem rachunkowym.

Dotacja na salon kosmetyczny 2024 z PFRON

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na salon kosmetyczny 2024 z PFRON?

Dofinansowanie z PFRON przeznaczone jest dla osób z niepełnosprawnościami, które są zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne lub poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu.

Ile wynosi dotacja na salon kosmetyczny 2024 z PFRON?

Dotacja z PFRON może mieścić się w przedziale 6-15- krotność średniej krajowej. Jeśli zadeklarujesz we wniosku, że firmę będziesz prowadziła później przez rok, to możesz maksymalnie ubiegać się o 6-krotność przeciętnej pensji (ok. 48 tys. zł).

Z kolei jeżeli zadeklarujesz, że firmę będziesz prowadziła przez 2 lata, to możesz wnioskować o 15-krotność średniego wynagrodzenia (ok. 120 tys. zł).

Miej także na uwadze, że urząd może samodzielnie ustalić maksymalny pułap dofinansowania i może on być niższy niż wskazane kwoty.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie na salon kosmetyczny 2024 z PFRON?

Dotację dla jednoosobowej działalności gospodarczej z PFRON możesz wydatkować na sprzęt, urządzenia, maszyny, zatowarowanie, materiały, oprogramowanie, remont, kursy i szkolenia, reklamę, doradztwo prawne czy uzyskanie niezbędnych zezwoleń/pozwoleń.

Jak uzyskać bezzwrotne dofinansowanie na salon kosmetyczny 2024 z PFRON?

Najpierw musisz zarejestrować się w urzędzie pracy. Następnie składasz wniosek o dofinansowanie. Urząd pracy ma 30 dni na jego rozpatrzenie.

Jeśli uzyskasz pozytywną odpowiedź, to urząd zaprasza Cię na negocjacje, które dotyczą ostatecznego kształtu umowy o dofinansowanie.

Negocjacje najczęściej dotyczą kwoty dofinansowania, zabezpieczenia, rozliczenia dotacji. Finalny krok to podpisanie wynegocjowanej wcześniej umowy, założenie działalności gospodarczej, wydatkowanie i rozliczenie dotacji.

Dotacja na salon kosmetyczny 2024 – podsumowanie

Jeśli interesuje Cię dotacja na salon kosmetyczny 2024, to musisz być osobą bezrobotną. Następnie składasz uzupełniony wniosek o dofinansowanie. Dokładnie opisz swoje doświadczenie, pomysł, a także przygotuj poprawną listę zakupów.

Pamiętaj o załącznikach, zabezpieczeniu dotacji oraz konieczności posiadania lokalu. Bez tego Twój wniosek zostanie odrzucony, a o dotacji możesz zapomnieć.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share