Dotacja na myjnię parową
Chcesz założyć myjnię parową? Może potrzebujesz dodatkowej gotówki? Jeśli tak, to rozwiązaniem może być dotacja na myjnię parową. Zobacz, co zrobić krok po kroku, aby uzyskać dofinansowanie z PUP.
Dla kogo dotacja na myjnię parową?
Dotacja na myjnię parową przeznaczona jest dla osób bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędzie pracy u spełniających określone warunki. Są one doprecyzowane w regulaminie naboru wniosków o dofinansowanie na działalność.
Jeśli ubiegasz się o dotację z urzędu pracy, nie możesz:
- w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed złożeniem posiadać zarejestrowanej działalności gospodarczej,
- odmówić bez uzasadnionej przyczyny udziału w stażu, szkoleniu lub innej formie aktywizacji w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed złożeniem wniosku,
- posiadać nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych,
- uzyskać wcześniej środków na rozpoczęcie działalności,
- złożyć wniosku do innego starosty,
- w ciągu ostatnich 2 lat być karanym przeciwko obrotowi gospodarczemu.
Resztę warunków znajdziesz w regulaminie, dlatego tak ważne jest, abyś w pierwszej kolejności dokładnie się z nim zapoznał. Ponadto zwróć uwagę, czy Twój pośredniak nie wymaga, abyś był zarejestrowany określony czas jako osoba bezrobotna. Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z PUP. Bardzo często jest to okres miesiąca, choć nie w każdym urzędzie pracy występuje ten warunek.
Ile wynosi dotacja na myjnię parową?
Maksymalnie możesz wnioskować o 6-krotność średniej krajowej. Jednak miej na uwadze, że każdy pośredniak może sam ustalić maksymalny poziom dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Co oznacza, że z reguły jest on niższy.
Dotacja na myjnię parową może wahać się w granicach 20-30 tys. zł. Musisz dokładnie wiedzieć, o ile możesz się ubiegać. Jeśli będziesz wnioskować o większą kwotę niż maksymalny poziom w Twoim urzędzie pracy, to wniosek może zostać odrzucony.
Na co można wydać dotację na myjnię parową?
Każdy urząd pracy ma swój własny katalog wydatków, które możesz sfinansować w ramach dofinansowania, jak również tych wykluczonych. To też ważna kwestia, bo wpisanie do listy zakupów rzeczy zakazanych, również może wpłynąć na odrzucenie Twojego wniosku o dotację na działalność.
Co do zasady dofinansowanie z PUP możesz przeznaczyć na zakup środków trwałych (sprzęt, maszyny, urządzenia), materiały/towary, reklamę, adaptację lokalu i poradnictwo prawne.
Ponadto zweryfikuj czy Twój urząd pracy wprowadza progi procentowe w poszczególnych kategoriach wydatków. Chodzi o to, że musisz przeznaczyć określony procent dotacji na daną kategorię. I tak np. na sprzęt musisz wydać ponad 50% dotacji z PUP, na reklamę 10%, a na adaptację lokalu 20%.
W omawianym przypadku dotacja na myjnię parową może być przeznaczona na:
- Myjnię parową,
- Ozonator,
- Myjki wysokociśnieniowe,
- Szorowarki,
- Odkurzacz typu „sucho-mokro”,
- Odkurzacz ekstrakcyjny (piorący),
- Zestaw startowy chemii,
- Akcesoria czyszczące (mikrofibry, wymienne końcówki urządzeń itp.),
- Materiały reklamowe (oklejenie samochodu, ulotki, strona www).
Zwróć uwagę na to, że każdy wydatek musi być nie tylko spójny z planowaną działalnością gospodarczą, ale także szczegółowo uzasadniony. To ważne, żeby osoby oceniające wniosek nie mogły go zakwestionować.
Dotacja na myjnię parową a zabezpieczenie
Ubiegasz się o dotację z urzędu pracy? Musisz wybrać formę zabezpieczenia dofinansowania. Bez tego nie masz szans na otrzymanie pieniędzy. Zabezpieczenie dotacji to instrument, dzięki któremu pośredniak może dochodzić roszczeń w przypadku, gdybyś złamał któreś z postanowień umowy.
Do wyboru jako formę zabezpieczenia dofinansowania na działalność masz: akt notarialny, poręczenie, weksel z poręczeniem wekslowym, blokadę konta, gwarancję bankową i zastaw na prawach lub rzeczach.
Zwróć uwagę na to, aby sprawdzić w regulaminie, z jakimi warunkami wiążą się poszczególne formy zabezpieczenia dotacji z PUP oraz pamiętaj, że nie wszystkie z powyższych znajdziesz w swoim pośredniaku.
Interesuje Cię dotacja na myjnię parową? Pamiętaj o załącznikach
Nie zapomnij o dołączeniu do wniosku o dotację z PUP niezbędnych załączników. Bez nich Twoja dokumentacja również może zostać odrzucona już na etapie oceny formalnej. Listę koniecznych załączników do wniosku znajdziesz w regulaminie lub wniosku.
W zależności od urzędu pracy mogą być one nieco inne. Zazwyczaj do wniosku dołączasz oświadczenia, formularz o pomocy de minimis, xero dyplomu studiów lub świadectwa ukończenia szkoły, kserokopie świadectw pracy, ksero certyfikatów ukończonych szkoleń, poświadczenie posiadania wkładu własnego.
Dotacja na myjnię parową a konieczność posiadania wkładu własnego
Przy dotacji z urzędu pracy ważnym aspektem jest wkład własny. To, ile musisz zadeklarować wkładu własnego zależy od konkretnego urzędu pracy. W niektórych wystarczy już 20% wnioskowanej kwoty, w innych, im wyższy wkład własny, tym więcej punktów możesz otrzymać.
Z kolei w jeszcze innych nie jest on wymagany, jednak nawet w takiej sytuacji warto zadeklarować posiadanie środków własnych, bo zwiększa to szansę na uzyskanie dotacji z PUP.
Pamiętaj też o tym, aby dokładnie we wniosku rozpisać, na co przeznaczysz wkład własny. Możesz go wydać albo na konkretny zakup (np. jakiś sprzęt) lub na bieżące wydatki firmowe (m.in. ZUS, podatki, pensje, czynsz). Do wniosku na potwierdzenie posiadania wkładu własnego dołączasz albo wyciąg z konta, albo oświadczenie.
Jak uzyskać dotację na myjnię parową?
Kluczową sprawą jest właściwe wypełnienie wniosku o dofinansowanie z urzędu pracy. Musisz dokładnie scharakteryzować swój pomysł na biznes i napisać szczegółowo, czym będziesz się zajmował. Jak będzie wyglądało świadczenie usług i jakie ich rodzaje zamierzasz oferować.
Opisz swoje wykształcenie oraz doświadczenie. Wspomnij o zajmowanych stanowiskach pracy, zakresie obowiązków oraz wskaż, jak posiadaną wiedzę wykorzystasz we własnej firmie. Napisz, jakie szkolenia ukończyłeś i czego się nauczyłeś, co przyda Ci się w działalności.
Wspomnij też o posiadanych umiejętnościach (np. negocjacje, sprzedażowe, budowanie relacji). Opisz, kto będzie Twoim klientem (wiek, płeć, stan majątkowy, status społeczny, lokalizacja). Wskaż rynek, na którym będziesz działał i go scharakteryzuj, biorąc pod uwagę dostępne dane (np. CEIDG, GUS, raporty branżowe).
Opisz konkurentów uwzględniając ich mocne i słabe strony, a na tym tle wskaż swoje przewagi. Napisz, w jaki sposób będziesz się reklamował i przygotuj dobrą analizę SWOT i analizę finansową. Pamiętaj, aby kwestie podatkowe skonsultować z biurem rachunkowym. Dołącz listę zakupów oraz wymagane załączniki.
Dotacja na myjnię parową z PFRON
Kto może ubiegać się o dotację na myjnię parową z PFRON?
Dofinansowanie z PFRON przeznaczone jest dla osób z niepełnosprawnościami, które są zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne lub poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu.
Ile wynosi dotacja na myjnię parową z PFRON?
Dotacja z PFRON może mieścić się w przedziale 6-15- krotność średniej krajowej. Jeśli zadeklarujesz we wniosku, że firmę będziesz prowadził później przez rok, to możesz maksymalnie ubiegać się o 6-krotność przeciętnej pensji (ok. 48 tys. zł).
Z kolei jeżeli zadeklarujesz, że firmę będziesz prowadził przez 2 lata, to możesz wnioskować o 15-krotność średniego wynagrodzenia (ok. 120 tys. zł).
Miej także na uwadze, że urząd może samodzielnie ustalić maksymalny pułap dofinansowania i może on być niższy niż wskazane kwoty.
Na co można przeznaczyć dotację na myjnię parową z PFRON?
Dotację dla jednoosobowej działalności gospodarczej z PFRON możesz wydatkować na sprzęt, urządzenia, maszyny, zatowarowanie, materiały, oprogramowanie, remont, kursy i szkolenia, reklamę, doradztwo prawne czy uzyskanie niezbędnych zezwoleń/pozwoleń.
Jak uzyskać dotację na myjnię parową z PFRON?
Najpierw musisz zarejestrować się w urzędzie pracy. Następnie składasz wniosek o dofinansowanie. Urząd pracy ma 30 dni na jego rozpatrzenie.
Jeśli uzyskasz pozytywną odpowiedź, to urząd zaprasza Cię na negocjacje, które dotyczą ostatecznego kształtu umowy o dofinansowanie.
Negocjacje najczęściej dotyczą kwoty dofinansowania, zabezpieczenia, rozliczenia dotacji. Finalny krok to podpisanie wynegocjowanej wcześniej umowy, założenie działalności gospodarczej, wydatkowanie i rozliczenie dotacji.
Dotacja na myjnię parową – podsumowanie
Dotacja na myjnię parową to pieniądze, które możesz uzyskać z urzędu pracy. Aby to zrobić, musisz przygotować wniosek, dołączyć załączniki oraz pamiętać o zabezpieczeniu.
Opracuj listę zakupów zgodną z udostępnionym przez Twój pośredniak katalogiem i nie zapomnij o konieczności posiadania wkładu własnego.
Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy
Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.
Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.
Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl.
Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami